Condolences in connection with the strong earthquake that occurred in Bangkok, the capital of Thailand
2025-03-29 42President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has sent condolences to His Majesty, the King of Thailand in connection with the numerous victims, serious injuries and significant economic damage caused by the powerful earthquake that struck the capital of Thailand, Bangkok.
Condolences on the strong earthquake that struck Myanmar
2025-03-29 591The President of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, has sent condolences to Senior General Min Aung Hlaing, Chairman of the State Administration Council of Myanmar, in connection with the deaths and injuries of numerous people, as well as the serious losses caused by the powerful earthquake that occurred in Myanmar.
Consequences of the earthquake in Thailand on March 28, 2025: information for citizens of Uzbekistan
2025-03-28 319Information about the earthquake that occurred in Thailand on March 28, 2025, including the number of victims and missing persons. About the contact details of the Consulate General for information and assistance to citizens of Uzbekistan.