O'zbek, qozoq va qirg'iz fuqarolari diplomatik vakolatxonalar ko'magida Myanmadan vatanga qaytarildi
BANGKOK, 13-dekabr. /“Dunyo” AA/. O'zbekiston va Qozog'istonning Tailanddagi diplomatik vakolatxonalari ko'magida Myanmada og'ir vaziyatga tushib qolgan O'zbekiston, Qozog'iston va Qirg'iziston fuqarolari vatanga muvaffaqiyatli qaytarildi, deb xabar qilmoqda “Dunyo” AA muxbiri.
O'zbekiston Respublikasining Bangkok shahridagi Bosh konsulxonasiga bir guruh yurtdoshlarimiz Myanmada odam savdosi qurboniga aylangani va vatanga qaytishda yordam so'rab murojaat qilgan.
Murojaatchilarning so'zlariga ko'ra, ular Tailandga internetda yuqori maoshli ish taklifi bilan kelishgan. Ularga O'zbekistondan bepul aviachipta taqdim etilgan. Biroq, ular Tailandga yetib kelganidan so'ng, aldov yo'li bilan Myanma hududiga noqonuniy ravishda olib o'tilgan va u yerda odam savdosi bilan shug'ullanuvchi jinoiy guruhlar qo'liga tushib qolgan. U yerda ularni firibgarlik telefon-markazlarida ishlashga majburlashgan. Noqonuniy harakatlarni amalga oshirishdan bosh tortgan fuqarolar jismoniy zo'ravonlik va tahdidlarga duchor bo'lgan.
Shuningdek, Myanmada huddi shunday vaziyatda Qozog'iston va Qirg'iziston fuqarolari ham odam savdosi qurboniga aylangani aniqlandi. Qirg'izistonning Tailandda diplomatik vakolatxonasi yo'qligini inobatga olib, qo'shni davlatning iltimosiga ko'ra, O'zbekiston va Qozog'iston diplomatlari ushbu fuqarolarni ham vatanga qaytarishni tashkil etishda amaliy yordam ko'rsatdi.
Myanma va Tailandning vakolatli organlari bilan olib borilgan kelishilgan harakatlar va muzokaralar natijasida O'zbekiston, Qozog'iston va Qirg'iziston fuqarolari ozod qilinib, Maesot (Tailand) chegara punktida O'zbekiston va Qozog'iston diplomatlariga topshirildi. Ozodlikka chiqarilgan shaxslarga vaqtinchalik turar joy va oziq-ovqat berildi.
2025-yil 9-dekabrь kuni O'zbekiston va Qozog'istonning Tailanddagi diplomatik vakolatxonalari ko'magida O'zbekiston, Qozog'iston va Qirg'iziston fuqarolari vatanga muvaffaqiyatli qaytarildi.

Diplomatic missions facilitate the return of citizens of Uzbekistan, Kazakhstan and Kyrgyzstan from Myanmar
BANGKOK, December 11. /Dunyo IA/. The Consulate General of Uzbekistan in Bangkok has received an official appeal from four Uzbek citizens - M.A., Sh.Sh., O.R. and Sh.R. - who reported that they had become victims of human trafficking in Myanmar and requested urgent assistance in returning to Uzbekistan, reports Dunyo IA correspondent.
According to the applicants, they initially traveled to Thailand in response to an offer of high-paying online work, for which a free airline ticket from Uzbekistan had been provided. However, upon their arrival in Thailand, they were deceitfully and illegally transferred to Myanmar, where they fell into the hands of criminal groups engaged in human trafficking. In Myanmar, they were forced to work in fraudulent call centers, and those who refused to participate in illegal activities were subjected to physical abuse and threats.
It has also been confirmed that a citizen of Kazakhstan and a citizen of Kyrgyzstan found themselves in a similar situation in Myanmar, likewise falling victim to human trafficking networks.
Given the absence of a Kyrgyz diplomatic mission in Thailand, at the request of the Kyrgyz authorities, diplomats from Uzbekistan and Kazakhstan provided assistance in organizing the return of the affected citizens to their homeland.
As a result of coordinated actions and negotiations with the competent authorities of Myanmar and Thailand, the citizens of Uzbekistan, Kazakhstan, and Kyrgyzstan were freed and handed over to the Uzbek and Kazakh diplomatic missions at the Mae Sot border crossing in Thailand. Temporary accommodation and food were provided to the released individuals.
On 9 December 2025, with the support of the diplomatic missions of Uzbekistan and Kazakhstan in Thailand, the citizens of Uzbekistan, Kazakhstan, and Kyrgyzstan were successfully repatriated to their respective countries.
This incident serves as a striking example of how fraternal ties, neighborly relations, strategic partnerships, and alliances between our countries are effectively implemented abroad, translating into tangible assistance for individuals in need.
The Consulate General of Uzbekistan in Bangkok urges citizens to exercise heightened vigilance when considering employment offers abroad and to thoroughly verify the credibility of information sources. The Consulate General affirms its readiness to provide comprehensive consular support to citizens on matters related to employment in Thailand, Cambodia, Myanmar and Laos.