Tailand TIV rahbari Marit Sangiampxong: Taomlar umumbashariy chegaralardan oshib, odamlar o'rtasida hamjamiyatlik tuyg'usini mustahkamlash imkonini beradi
BANGKOK, 29-dekabr. /"Dunyo" AA/. Mashhur "Elite+" jurnalining xalqaro masalalar bo'yicha maslahatchisi Ketlin Pokrud nashr etgan "Dunyo pazandachilik hikoyalari" ("Global Culinary Stories") kitobida O'zbekistonning o'ziga xos va boy pazandachilik san'ati merosi o'z aksini topdi, deydi "Dunyo" axborot agentligi muxbiri.
Mazkur nashrda Tailanddagi 45 ta xorijiy davlatlar elchixonalari tomonidan taqdim etilgan turli mamlakatlar oshxonalarining xilma-xilligi namoyon etilgan.
Kitob so'zboshisi Tailand malikasi Maha Chakri Sirindhorn tomonidan yozilgan. Malika ikkita qirollik taomlari retseptlari bilan o'rtoqlashgan.
Tailand tashqi ishlar vaziri Marit Sangiampxong o'zining kitobdagi kirish tabrik so'zida "Global Culinary Stories" kitobi – bu barchani birlashtiruvchi turli madaniyatlar va hikoyalarni aks ettiruvchi taomlar tayyorlanish hikoyalari va retseptlarining boy to'plami ekanligini qayd etgan. Uning ta'kidlashicha, taomlar umumbashariy chegaralardan oshib, odamlar o'rtasida hamjamiyatlik tuyg'usini mustahkamlash imkonini beradi.
Kitobda O'zbekiston bosh konsuli Faxriddin Sultonovning uch ming yildan beri shakllangan, o'zining nafis taomlari bilan mashhur bo'lgan va boy pazandalik an'analarini mujassam etgan o'zbek oshxonasi haqidagi maqolasi o'rin olgan. Unda o'zbek palovi, manti va somsa kabi mashhur milliy taomlarimizni tayyorlash usullari bo'yicha retseptlar taqdim etilgan.
Kitob taqdimot marosimida diplomatik korpus, davlat va xususiy sektor vakillari ishtirok etdi. Tadbir doirasida, uning ishtirokchilariga O'zbekiston Bosh konsulxonasi tomonidan o'zbek palovi, somsa va turli xil shirinliklar ulashildi.
O'zbekiston milliy oshxonasi asosiy taomlarining "Dunyo pazandachilik hikoyalari" kitobiga kiritilishi nafaqat mamlakatimiz gastronomik salohiyatini namoyish etadi, balki xalqlar o'rtasidagi madaniy tafovutlarni bartaraf etish va o'zaro tushunishni rivojlantirishda pazandachilik san'atining ahamiyatini ham ko'rsatadi.

Глава МИД Таиланда Марис Сангиампхон: Универсальный язык еды позволяет преодолевать границы и укреплять чувство общности между людьми
БАНГКОК, 29 декабря. /ИА «Дунё»/. Советник по международным отношениям журнала “Elite+” Кэтлин Покруд издала книгу «Мировые кулинарные истории» ("Global Culinary Stories,"), в которой нашло отражение богатое кулинарное наследие Узбекистана, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Это интересное издание знакомит читателей с разнообразием кухонь разных стран, подготовленным послами 45 иностранных государств в Таиланде, включая Узбекистан.
В книге принцесса Таиланда Маха Чакри Сириндхорн также поделилась рецептами двух королевских блюд, представленных в книге. В своем приветственном послании министр иностранных дел Таиланда Марис Сангиампхон подчеркнул, что «Глобальные кулинарные истории» представляют собой богатую коллекцию кулинарных рассказов и рецептов, отражающих различные культуры и истории, которые объединяют нас всех. Он отметил, что универсальный язык еды позволяет преодолевать границы и укреплять чувство общности между людьми.
В книге генеральный консул Узбекистана Фахриддин Султанов поделился богатой кулинарной традицией узбекской кухни, которая формировалась на протяжении трех тысячелетий. Он рассказал о приготовлении таких культовых блюд, как узбекский плов и самса, и поделился аутентичными рецептами, которые представляют суть нашего национального наследия.
На церемонии презентации книги присутствовали представители дипломатического корпуса, государственного и частного секторов. Генконсульство Узбекистана предоставило гостям возможность отведать узбекский плов, самсу и традиционные сладости, являющиеся символом нашей культуры.
Включение Узбекистана в «Мировые кулинарные истории» не только демонстрирует наши традиционные блюда, но и подчеркивает важность кулинарного искусства в преодолении культурных различий и содействии взаимопониманию между народами.