Ўзбекистон ва АҚШ ташқи ишлар маҳкамалари раҳбарлари телефон орқали мулоқот чоғида йиллик сиёсий маслаҳатлашувлар форматини Стратегик шериклик мулоқотига айлантирилганининг алоҳида аҳамиятини таъкидлади
ТОШКЕНТ, 1 декабрь. «Дунё» АА/. Кеча Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Комилов ва АҚШ Давлат котиби Майкл Помпео ўртасида телефон орқали мулоқот бўлиб ўтди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Давлат котиби Ўзбекистон делегациясининг 16-20 ноябрь кунлари Вашингтонга амалга оширган ташрифи чоғида муваффақиятли ўтказилган сиёсий маслаҳатлашувларни олқишлади.
Ташриф давомида икки томонлама муносабатларни янада мустаҳкамлаш ва ривожлантириш бўйича атрофлича фикр алмашилганлиги ва амалий аҳамиятга эга келишувларга эришилганлиги қайд этилди.
Майкл Помпео Америка Қўшма Штатларининг Ўзбекистон мустақиллиги, суверенитети ва ҳудудий яхлитлигини, шунингдек Президент Шавкат Мирзиёев бошчилигида олиб борилаётган ислоҳотлар дастурини изчил қўллаб-қувватлашда собит эканлигини тасдиқлади.
Давлат департаменти раҳбари сиёсий маслаҳатлашувлар шакли Ўзбекистон ва АҚШ ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорлик даражаси ва суръатини акс эттирувчи Стратегик шериклик мулоқотига ўзгарганлигининг муҳим аҳамияти ҳақида алоҳида таъкидлади.
АҚШ ва Ўзбекистон мазкур Мулоқот доирасида сиёсий, иқтисодий, гуманитар ва хавфсизлик соҳаларида янада яқинроқ ҳамкорлик қилишга интилади. Томонлар Ўзбекистонда олиб борилаётган бозор иқтисодиётига йўналтирилган сиёсат ва хусусийлаштириш жараёнлари мобайнида савдо-инвестициявий ҳамкорликни кенгайтиришни мақсад қилган.
Шунингдек, минтақавий ҳамкорлик, «С5+1» форматидаги ўзаро муносабатлар, Афғонистондаги вазиятни барқарорлаштириш, ушбу мамлакатни ижтимоий-иқтисодий қайта тиклаш ва барқарорликни таъминлаш масалалари бўйича ўзаро фикр алмашилди.
Мулоқот чоғида томонларни қизиқтирган бошқа масалалар ҳам муҳокама қилинди.
Майкл Помпео жорий йил 2-3 февраль кунлари Ўзбекистонга расмий ташрифи доирасида Президент Шавкат Мирзиёев томонидан қабул қилинган эди. Музокаралар давомида сўнгги йилларда барқарор, тизимли ва ишончли мазмун касб этган Ўзбекистон-АҚШ кўп қиррали муносабатлари жадал ривожланаётгани қайд этилганди.

Главы внешнеполитических ведомств Узбекистана и США в беседе по телефону подчеркнули особую значимость преобразования формата ежегодных политических консультаций в Диалог стратегического партнерства
ТАШКЕНТ, 1 декабря. /ИА «Дунё»/. Вчера состоялся телефонный разговор между министром иностранных дел Абдулазизом Камиловым и государственным секретарем США Майклом Помпео, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Госсекретарь приветствовал успешно проведенные политические консультации, которые состоялись 16-20 ноября в ходе визита узбекской делегации в Вашингтон.
Стороны отметили обстоятельный обмен мнениями и достижение в рамках визита практически значимых договоренностей по дальнейшему укреплению и развитию двусторонних отношений.
Майкл Помпео подтвердил неизменную поддержку Соединенными Штатами суверенитета, территориальной целостности и независимости Узбекистана, а также программы реформ Президента Шавката Мирзиёева.
Глава Госдепартамента отдельно подчеркнул особую значимость преобразования формата политических консультаций в Диалог стратегического партнерства, отражающего уровень и динамику многопланового сотрудничества между США и Узбекистаном.
В рамках данного Диалога США и Узбекистан будут стремиться к более тесному сотрудничеству в политической, экономической и гуманитарной сферах, а также в области безопасности. Стороны намерены расширять торгово-инвестиционное сотрудничество в контексте проводимых в Узбекистане рыночно-ориентированной политики и процессов приватизации.
Состоялся также обмен мнениями по вопросам регионального сотрудничества, взаимодействия в формате «С5+1», урегулирования ситуации в Афганистане, социально-экономического восстановления и обеспечения стабильности в этой стране.
В ходе беседы обсуждены другие вопросы, представляющие взаимный интерес.
2-3 февраля в рамках официального визита в Узбекистан Майкл Помпео был принят Президентом Шавкатом Мирзиёевым. В ходе обстоятельных переговоров было констатировано динамичное развитие узбекско-американских многоплановых отношений, которые обрели в последние годы устойчивый, системный и доверительный характер.