Инвестиция порталида хусусийлаштириладиган корхона ва объектлар рўйхати эълон қилинди
Жорий йилнинг 27 октябрида Ўзбекистон Республикаси Президентининг ПФ-6096-сонли “Давлат иштирокидаги корхоналарни ислоҳ қилишни жадаллаштириш ҳамда давлат активларини хусусийлаштиришга оид чора-тадбирлар тўғрисида” ги Фармони имзоланди. Бу иқтисодий ислоҳотларни амалга оширишни жадаллаштириш ва мамлакат иқтисодиётида давлатнинг ролини камайтиришга қаратилган тадбирларнинг мантиқий давоми бўлди.
Таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири бошчилигида тузилган ишчи гуруҳлар томонидан давлат иштирокидаги уч мингга яқин корхоналар фаолияти тўлиқ ўрганиб чиқилиб, иқтисодиётда давлат иштирокидаги корхоналар улушини кескин камайтириш ҳамда уларнинг фаолияти самарадорлигини ошириш бўйича таклифлар ишлаб чиқилди.
Янги ҳужжат давлат корхоналарини ислоҳ қилиш, Ўзбекистон бозорида хусусий секторнинг мавқеини мустаҳкамлаш бўйича мақсадли дастурни амалга ошириш бўйича аниқ қадамларни белгилаб беради ва натижада маҳаллий ҳамда хорижий тадбиркорлар қаторидан манфаатдор инвесторларнинг кенг доирасини жалб қилишга қаратилган.
Манфаатдор шахслар давлат мулкини давлат тасарруфидан чиқариш ва хусусийлаштириш жараёнида иштирок этадиган давлат активларининг аниқ рўйхати билан Ўзбекистон инвестиция порталида танишишлари мумкин. Рўйхатга давлат акциялари (улушлари) оммавий савдолар орқали хусусий секторга тўлиқ сотиладиган 479 та корхона, хусусийлаштиришгача тайёргарлик кўриш ва инвестиция жозибадорлигини ошириш бўйича манзилли дастурлар орқали оммавий ким ошди савдосига қўйиладиган 62 та давлат активлари ҳамда хусусий секторга сотиладиган 15 та давлат кўчмас мулки объектлари киритилган.
e-auksion.uz сайтида акс эттирилган давлат акция пакетлари (улушлари) сотиладиган корхоналар рўйхати

The Investment Portal of Uzbekistan has published a list of enterprises and objects to be privatized
On October 27 this year, Presidential Decree No-6096 “On Measures for Accelerated Reform of Enterprises with State Participation and Privatization of State Assets” was signed, which became a logical continuation of measures aimed at accelerating the implementation of economic reforms and reducing the role of the state in the country’s economy.
It should be noted that the created working groups headed by the Prime Minister of the Republic of Uzbekistan fully studied the activities of about three thousand enterprises with the participation of the state and developed proposals for a drastic reduction in the share of enterprises with the participation of the state in the economy and increase the efficiency of their activities, which formed the basis for the Presidential Decree.
The new document defines specific steps to implement the targeted program reforming state-owned enterprises, strengthening the position of the private sector in the Uzbek market, and as a result, is aimed at attracting a wide range of interested investors, from among domestic and foreign entrepreneurs.
On the Investment Portal of Uzbekistan, interested persons can familiarize themselves with a specific list of state assets that will participate in the process of denationalization and privatization of assets.The list includes 479 enterprises, the state block of shares (stakes) of which is fully sold to the private sector through public auctions, 62 objects of state assets put up for public auctions through targeted programs of pre-privatization preparation and increasing investment attractiveness and 15 real estate objects of state property sold to the private sector.