Ўзбекистон Президентининг БМТдаги 12 та янги янги ташаббуси аъзо давлатларни замонамизнинг жиддий муаммолари олдида бирлаштиришга қаратилган
23 сентябр куни Бангкок вақти билан соат 20.00 да Ўзбекистон Президенти Ш.Мирзиёев БМТ Бош ассамблеясининг 75-сессиясида сўзга чиқди.
Биринчи марта БМТ Бош ассамблеясида Ўзбекистоннинг миллий тилида нутқ сўзланди.
Шу билан бирга, унинг нутқида нафақат миллий мавзулар, балки халқаро аҳамиятга молик асл таклиф ва ёндашувлар янада кўпроқ акс эттирилди.
Президент Ш.Мирзиёев таъкидлаганидек, сўнгги юз йил ичида COVID-19 пандемияси бутун инсониятнинг бундай таҳдидларга қарши ҳимоясизлигини кўрсатган биринчи глобал муаммога айланди. Бундан ташқари, у дунёдаги барча давлатлар ва халқларнинг ўзаро боғлиқлигини, шунингдек доимий мулоқот, ишонч ва яқин ҳамкорликнинг алоҳида аҳамиятини аниқ кўрсатиб берди.
Шу муносабат билан, Ўзбекистон Президенти БМТ шафелигида Пандемиялар даврида давлатларнинг ихтиёрий мажбуриятлари тўғрисидаги халқаро кодексни ишлаб чиқиш ташаббуси билан чиқди. Унинг таъкидлашича, ушбу ҳужжатда ҳар бир давлатнинг ўз фуқаролари ва халқаро ҳамкорлари олдидаги мажбуриятлари акс этиши лозим.
Бундан ташқари, у халқаро ҳамжамиятни COVID-19 вирусига қарши дори воситалари ва вакциналарни ишлаб чиқаришда ҳамкорликни кучайтириш бўйича янада яқинроқ ишлашга чақирди. Жаноб Ш.Мирзиёев коронавирусга қарши вакциналарни ишлаб чиқиш ва улардан кенг фойдаланиш бўйича халқаро ташаббусларни қўллаб-қувватлади.
Яна бир муҳим ташаббус - БМТ Бош Ассамблеясининг Барқарор тараққиёт мақсадларига эришиш ва инсон ҳуқуқларини таъминлашда парламентлар ролини ошириш тўғрисида махсус резолюцияси қабул қилиш бўлди.
Шунингдек, Президент дунё миқёсида қашшоқликка барҳам беришни БМТнинг асосий масаласи сифатида тавсифлади, уни БМТ Бош Ассамблеясининг навбатдаги сессиясининг асосий мавзуларидан бири сифатида белгилашни таклиф қилди ва ушбу мавзу бўйича глобал саммит ўтказиш ташаббуси билан чиқди.
Шунингдек, Президент Ш.Мирзиёев ўз нутқида БМТ Бош котиби жаноб Антониу Гутерришнинг 2021 йилда озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлашнинг долзарб муаммоларига бағишланган саммитни ўтказиш бўйича таклифини қўллаб-қувватлашини билдирди.
Ўзбекистон раҳбари Марказий Осиё давлатларининг Терроризмга қарши глобал стратегиясини амалга оширишга бағишланган Марказий Осиё давлатларининг қўшма ҳаракатлар режасининг 10 йиллигига бағишланган халқаро конференция ўтказишни таклиф қилди ва ушбу форумни Тошкент шаҳрида ўтказишга тайёрлигини билдирди.
Президент ўз мурожаатида Ўзбекистон томонидан Афғонистонда тинчликни тарғиб қилиш бўйича 2018 йил март ойида Тошкентда бўлиб ўтган йирик халқаро форумдан бошланган қадамларни кўрсатиб берди. Ушбу конференцияда жаноб Ш.Мирзиёев БМТда Афғонистоннинг ижтимоий ва иқтисодий ривожланишига кўмаклашувчи доимий фаолият кўрсатувчи қўмита ташкилни таклиф қилди.
Президент ўз устувор вазифалари рўйхатидан яна бир нечта мавзуга тўхталди. Жумладан, Марказий Осиё минтақаси учун алоҳида аҳамиятга эга бўлган масалалар Орол денгизининг келажаги масаласи. У БМТ Бош ассамблеясининг Орол денгизи минтақасини экологик инновация ва технологиялар ҳудуди деб эълон қилиш бўйича махсус резолюциясини қабул қилишга чақирди.
Шунингдек, у ЮНEСКО кўмагида Хива шаҳрида 2021 йилда “Марказий Осиё жаҳон цивилизациялари чорраҳасида” мавзусида Ўзбекистонда халқаро форум ўтказиш режаларини билдирди.
Марказий Осиё ва Европа ўртасидаги транспорт алоқаларининг заиф томонларига эътибор қаратиб, Президент Мирзиёев БМТ шафелигида транспорт-коммуникация алоқаларини ривожлантириш бўйича минтақавий марказни яратишга чақирди.
Куни кеча БМТда Ўзбекистон Президенти томонидан билдирилган 12 та янги асл ташаббуслар аъзо давлатларни замонамизнинг жиддий муаммолари олдида бирлаштиришга қаратилган ва шу сабабли халқаро ҳамжамият томонидан жиддий кўриб чиқишга ва қўллаб-қувватлашга лойиқдир.

12 новых оригинальных инициатив Президента Узбекистана в ООН нацелены сплотить страны-члены перед серьезными вызовами современности
Перевод статьи из издания «https://www.naewna.com/relation/520818»
23 сентября в 20.00ч. бангкокского времени Президент Узбекистана Ш.Мирзиеев выступил на 75-й сессии Генеральной ассамблеи ООН.
Впервые в Генеральной Ассамблеи ООН прозвучало выступление на национальном языке Узбекистана.
Между тем, его выступление затрагивало не только национальный подтекст. Оно даже больше отражало оригинальные предложения и подходы международного значения.
Как отметил Президент Ш.Мирзиёев, за последние сто лет пандемия COVID-19 стала первым глобальным вызовом, которая показала уязвимость всего человечества перед подобными угрозами. Кроме того, она четко обозначила как взаимосвязанность всех государств и народов мира, так и особую важность регулярного диалога, доверия и тесного сотрудничества.
В связи с этим, Президент Узбекистана выступил с инициативой разработать под эгидой ООН Международный кодекс о добровольных обязательствах государств в период пандемии. Как он отметил, в этом документе должны быть отражены обязательства каждого государства перед своими гражданами и международными партнерами.
Кроме того, он призвал мировое сообщество более тесно сотрудничать для укрепления сотрудничества в разработке лекарств и вакцин против вируса COVID-19. Г-н Ш.Мирзиёев поддержал международные инициативы по широкому доступу к результатам разработки вакцин против коронавируса.
Другой важной инициативой стало принятие специальной резолюции Генеральной Ассамблеи ООН о повышении роли парламентов в достижении Целей устойчивого развития (ЦУР) и обеспечении прав человека.
Президент также охарактеризовал ликвидацию бедности во всем мире как ключевой вопрос для ООН, предложил его в качестве основной темы будущей сессии ГА ООН и инициировал проведение глобального саммита по этой теме.
В своем выступлении Президент Ш.Мирзиёев также выразил поддержку предложению Генерального секретаря ООН г-на Антониу Гутерриша о созыве Саммита по продовольственным системам в 2021г.
Лидер Узбекистана также предложил провести международную конференцию, посвященную 10-летию Совместного плана действий стран Центральной Азии по реализации Глобальной контртеррористической стратегии и выразил готовность принять этот форум в г.Ташкенте.
В своем обращении Президент обрисовал шаги, предпринятые Узбекистаном для содействия миру в Афганистане, начиная с крупного международного форума в г.Ташкенте в марте 2018г. На той конференции г-н Ш.Мирзиёев предложил создать при ООН постоянно действующий комитет по содействию социально-экономическому развитию Афганистана.
Президент затронул еще несколько тем из своего списка приоритетов. Вопросы, имеющие особое значение для региона Центральной Азии, включают будущее Аральского моря. Он призвал принять специальную резолюцию Генассамблеи ООН об объявлении региона Аральского моря зоной экологических инноваций и технологий.
Он также отметил планы проведения международного форума при поддержке ЮНЕСКО в Хиве в Узбекистане в 2021г. на тему «Центральная Азия на перекрёстке мировых цивилизаций».
Обращая внимание на слабые места в транспортных связях между Центральной Азией и Европой, Президент Мирзиёев призвал к созданию под эгидой ООН Регионального центра по развитию транспортно-коммуникационной взаимосвязанности.
12 новых оригинальных инициатив Президента Узбекистана, о которых он вчера рассказал в ООН нацелены сплотить страны-члены перед серьезными вызовами современности и поэтому заслуживают серьезного рассмотрения и поддержки со стороны международного сообщества.