Ўзбекистон Президентининг БМТдаги янги ташаббуслари – бу янги глобал тинчлик ва хавфсизликнинг элементлари ҳисобланади
Сўнгги йилларда, мен Ўзбекистон деган сўзни эшитганимда, нафақат ўз мамлакатига, балки бутун Марказий Осиё минтақасига тоза ҳаво нафасини уфурган ҳозирги раҳбари, жаноб Ш.Мирзиёев билан узвий боғлайман.
Албатта, 2017 йилдан бери ушбу минтақада кескинликнинг пасайиши сезила бошлади, нафақат ҳокимият вакиллари, балки яқин қўшничилик муҳитини сақлайдиган ва ижтимоий-иқтисодий муаммоларни иложи борича тезроқ ҳал қилишни хоҳлайдиган оддий одамлар онгида сезиларли ўзгаришлар юз бермоқда. Одамлар аниқ иқтисодий манфаатларга эришиш шунчаки хаёл эмас, балки ҳокимиятдан меҳнатсеварлик, сабр-тоқат ва ташқи шароитларни талаб қиладиган ҳақиқат эканлигини тушуна бошладилар. Бунда асосий шарт – бутун Марказий Осиё минтақасида хавфсизликни таъминлашдир.
Бошқача қилиб айтганда, ҳозирги пайтда ҳамма ҳам ўзини хавфсиз ҳис қила олмайди, баъзи Марказий Осиё мамлакатларида маҳаллий можаролар юзага келиб турибди, аммо минтақанинг барча раҳбарлари биргаликда хавфсизликка интила бошладилар. Агар мутахассислардан бири "Тўла-тўкис ҳаётга бўлган ҳуқуқ" деб айтса, эҳтимол у қисман ҳақ бўлади. Ҳатто конституцияда қадрли ва эркин яшаш ҳуқуқи белгиланган мамлакатда бўлган одам ҳам баъзи имтиёзлардан маҳрум бўлиши мумкин. Аммо бу ҳуқуқ конституциядан олиб ташланиши керак дегани эмас.
Аксинча, ҳуқуқ конституцияда ёзилган, шунинг учун, аввало, одамларнинг бир-бирларини ўлдиришлари тақиқланган, сўнгра ҳокимият томонидан одамларнинг ўзлари ва фарзандлари манфаати учун ишлашига шароит яратилиши керак. Ва фақатгина бунга эришган ҳолда-гина, биз фуқароларимизга, авваламбор, ёшларга ва оммавий ахборот воситаларида ҳукумат самарали бўлиши мумкинлигини, бунда биринчи навбатда, уйига яқин жойда ва одамларни ўзгаларнинг қадриятлари ва ҳудудлари мажбуран ва зўрлик билан тортиб олинмагандагина айта оламиз.
Шуни алоҳида таъкидламоқчиманки, Президент Ш.Мирзиёевнинг мурожаатномасида жаҳон ҳамжамиятига билдирилган барча ташаббуслар нафақат хавфсизлик, соғлиқни сақлаш, экологик муаммоларни ҳал қилиш, барқарор ривожланишга эришиш ва маданий қадриятларни сақлашга қаратилган, шу билан бирга шундай тақдим этилган-ки, муҳокама қилинаётган мавзулар дастлабки овоз бериш ва келишиш босқичидаёқ сиёсийлаштиришга ва салбий муносабатларга олиб келмайди.
Мен буни дипломатик жиҳатдан асосланган ва аниқ натижаларга қаратилган стратегия деб атаган бўлардим. Бу, шунингдек, Ўзбекистон раҳбарини ташаббуслари баёнотларидан кейин унутилган ёки сиёсий муҳокамаларда вайрон бўлган баъзи ҳамкасбларидан ажратиб туради. Ҳусусан, агар Президент Ш.Мирзиёевнинг 2017 йилда БМТдаги нутқи ҳақида гапирадиган бўлсак, унинг ташаббуслари нафақат халқаро миқёсда кенг қўллаб-қувватланди, балки амалий жиҳатдан амалга оширилди. Жумладан, мунтазам равишда Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг Маслаҳат учрашувлари ўтказилмоқда, 2018 йил март ойида Тошкентда Афғонистон бўйича юқори даражадаги халқаро конференция ташкил қилинди ва Декларация қабул қилинди, у Афғонистонда бугунги кунда давом этаётган тинчлик жараёнини бошлаб берди.
Яқинда барчамиз БМТнинг Ёшлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенцияси лойиҳасини тайёрлаш учун навбатдаги босқич бўлган “Ёшлар 2020: глобал бирдамлик, барқарор ривожланиш ва инсон ҳуқуқлари” Самарқанд форумини кузатдик. Ва ниҳоят, БМТнинг барча аъзо давлатлари Бош Ассамблеянинг "Маърифат ва диний бағрикенглик" махсус резолюциясини қўллаб-қувватладилар.
Нима учун Ш.Мирзиёев ташаббуслари бошқа давлатлар томонидан қўллаб-қувватланмоқда? Бу фақатгина ўзбек дипломатиясининг саъй-ҳаракатлари туфайли амалга ошиши эҳтимолдан йироқ эмас. Менимча, бунга уларнинг халқаро кун тартибига тўғри ва ўз вақтида тақдим этилиши туфайли эришилмоқда. Яъни, бу халқаро эътиборни жалб қилиш учун хаотик фикрлар ва таклифларнинг тарқалиши эмас, балки глобал ҳаракатларнинг чуқур ўйланган ва ҳар томонлама тасдиқланган "Йўл харитаси". Ва вазифа нафақат эълон қилинган натижага эришиш, балки ушбу жараёнга имкон қадар кўпроқ ишчиларни жалб қилишдир, улар учун ишларнинг якуний натижалари муҳимдир.
Ўйлайманки, жаноб Президентнинг янги ташаббуслари дунёнинг кўплаб эксперт жамоаларида батафсил муҳокамалардан ўтади ва яқин келажакда экспертлар ва таҳлилий институтлар, шу жумладан Таиланддан ҳам бу борада ўз мулоҳазаларини билдирадилар. Шу билан бирга, мен қашшоқликни тугатиш ва камбағалликка қарши курашиш ва озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш бўйича глобал саммитларни ўтказиш, Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш ва инсон ҳуқуқларини таъминлашда парламентларнинг ролини ошириш, БМТнинг Ёшлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенциясини тарғиб қилиш ва Пандемиялар даврида давлатларнинг ихтиёрий мажбуриятлари тўғрисидаги халқаро кодексини қабул қилиш каби таклифлари халқаро ҳамжамият томонидан қўллаб-қувватланган ҳолда кутиб олинишига аминман.
Айтишади-ку, ётган тош остида сув оқмайди. Бироқ, агар у силжиса ва сув унумдор тупроққа тегса, унда бу ерда янги ҳаёт кутилиши мумкин.

Новые инициативы Президента Узбекистана в ООН – это элементы нового глобального мира и безопасности
В последние годы, когда я слышу слово Узбекистан, то неразрывно связываю эту страну с ее нынешним лидером г-ном Ш.Мирзиёевым, который вдохнул свежий воздух не только в свою страну, но и весь обширный и значимый регион Центральной Азии.
Конечно, с 2017г. в этом регионе стал чувствоваться спад напряженности, происходят значимые изменения в сознании не только властей, но простых людей, которые поддерживают атмосферу добрососедства и желают как можно скорее решения социально-экономических проблем. Люди начали понимать, что достижение очевидных экономических благ – это не несбыточная мечта, а реальность, которая требует упорной работы, терпения и внешних условий со стороны власти. И здесь главное условие – это обеспечение безопасности во всем центральноазиатском регионе.
Другими словами, может на данный момент не все могут чувствовать себя в безопасности, в отдельных странах Центральной Азии появляются локальные конфликты, но к этому начали стремиться все лидеры этого региона. Если кто-то из экспертов заявит, что «права на богатую жизнь не существует», то он, вероятно, будет отчасти прав. Человека даже в стране, где в Конституции прописано право на достойную и свободную жизнь, могут лишить каких-то благ. Но это не значит, что нужно это право из Конституции убрать.
Наоборот – право в Конституции прописано, поэтому первым делом людям запрещается убивать друг друга, а потом власти должны создать условия, чтобы люди работали на благо себя и своих детей. И только добившись этого, мы рассказываем и объясняем нашим гражданам, в первую очередь, молодежи и в масс-медиа, что власть эффективна только тогда, когда создала условия для работы, прежде всего, рядом с домом и не вынуждает людей прибегать к силе и захвату чужых ценностей и территорий.
И еще хочу донести одну свою мысль, что все инициативы, озвученные в послании Президента Ш.Мирзиёева к мировому сообществу, они не только направлены на обеспечение безопасности, здоровья, решения экологических проблем, достижения устойчивого развития и сохранения культурных ценностей, но они еще так преподнесены, чтобы не политизировать затрагиваемые темы и не вызвать негативную реакцию уже на ранней стадии озвучивания и согласования.
Я бы назвал это дипломатически выверенной стратегией, нацеленной на конкретный результат. Это также выгодно отличает лидера Узбекистана от его некоторых коллег, чьи инициативы после их заявлений были успешно забыты или загублены в политических дискуссиях. В частности, если говорить о предыдущем выступлении Президента Ш.Мирзиёева в ООН в 2017г., то его инициативы не только получили широкую международную поддержку, но и также получили практическую реализацию. Так, проводятся регулярные консультативные встречи глав государств Центральной Азии, в марте 2018г. в г.Ташкенте организована Международная конференция высокого уровня по Афганистану и принята Декларация, запустившая межафганский мирный процесс, который продолжается по сегодняшний день.
Совсем недавно мы все наблюдали за проведением Самаркандского форума «Молодежь 2020: глобальная солидарность, устойчивое развитие и права человека», который стал очередным стартапом для подготовки проекта Конвенции ООН по правам молодежи. Наконец, всеми странами-членами ООН поддержана специальная резолюция Генеральной Ассамблеи «Просвещение и религиозная толерантность».
Почему же инициативы Ш.Мирзиёева поддерживаются другими странами? Вряд ли это стало бы возможным только за счет усилий узбекской дипломатии. На мой взгляд, это достигается за счет правильной и своевременной их подачи в международную повестку дня. Т.е. это не хаотичное разбрасывание мыслями и предложениями, чтобы привлечь международное внимание, а глубоко продуманная и всесторонне выверенная «дорожная карта» глобальных действий. И задача состоит не только в достижении заявленного результата, но и вовлечении в этот процесс как можно больше игроков, для которых важен конечный итог их работы.
Думаю, что новые инициативы господина Президента также пройдут детальную экспертизу во многих экспертных сообществах в мире и еще не раз в ближайшее время эксперты и аналитические институты, в т.ч. из Таиланда, будут озвучивать свои комментарии по этому поводу. Однако я уверен, что такие предложения, как проведение глобальных саммитов по борьбе с бедностью и продовольственным системам, повышение роли парламентов в достижении Целей устойчивого развития и обеспечении прав человека, продвижение Конвенции ООН о правах молодёжи и принятие Международного кодекса о добровольных обязательствах государств в период пандемий неизменно будут встречены с поддержкой всего международного сообщества.
Как говорится, вода не течет под лежачий камень. Однако, если он сдвинут и вода прикоснулась к благодатной почве, то можно ожидать в этом месте новую жизнь.