БМТда Ўзбекистон мустақиллигининг 29 йиллигига бағишланган виртуал байрам бўлиб ўтди
Мамлакатимизнинг БМТдаги доимий ваколатхонаси томонидан Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг 29 йиллиги муносабати билан виртуал тантанали тадбир ташкил этилди.
БМТ, унинг ихтисослаштирилган муассасаларининг 180 нафарга яқин раҳбар ва экспертлари, шунингдек, хорижий давлатлар элчилари қатнашган онлайн-тадбирда БМТ Бош Ассамблеянинг 74-сессияси раиси Тижани Муҳаммад-Банде, БМТ Бош котибининг сиёсий масалалар бўйича ёрдамчиси Мирослав Енча, БМТнинг Ўзбекистондаги доимий вакили Ҳелена Фрейзер ва бошқа дипломатлар сўзга чиқди.
Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Абдулазиз Комилов ўз видеомурожаатида мамлакатимиз тараққиётнинг сифат жиҳатидан янги босқичига қатъий қадам қўйганини қайд этди.
Таъкидланганидек, мамлакатни модернизация қилиш, инсон ҳуқуқлари ва эркинликлари ҳимоясини кучайтириш, қонун устуворлигини таъминлаш жараёнида давлатнинг янги, демократик қиёфаси яратилмоқда. 2017 – 2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида белгиланган вазифалар Барқарор ривожланиш мақсадларига тўлиқ мос келади.
Ўзбекистоннинг қўшни мамлакатлар билан дўстона ва ишончли алоқалари жадал кенгаяётгани ва мустаҳкамланаётгани, шунингдек, Европа Иттифоқи билан кўп қиррали мулоқот ва ҳамкорлик, БМТ, ЕХҲТ, ШҲТ, МДҲ ва бошқа халқаро ҳамда минтақавий ташкилотлар доирасидаги серқирра фаолият изчил ривожлантирилаётгани қайд этилди.
Ўзбекистон биринчи марта 2021-2023 йиллар давомида БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши аъзолигига ўз номзодини тақдим этгани таъкидланди ва яқинлашиб келаётган сайловларда чет эллик шериклар мамлакатимизни кенг қўллаб-қувватлашига умид билдирилди.
БМТ Бош Ассамблеянинг 74-сессияси раиси Тижани Муҳаммад-Банде мамлакатимиз раҳбарияти ва халқига мустақилликнинг 29 йиллиги муносабати билан самимий табрик изҳор қилди.
У БМТ ва Ўзбекистон ўртасида глобал тинчлик, хавфсизлик ва барқарор ривожланишни таъминлаш йўлидаги яқин ҳамкорликни юқори баҳолади. Мамлакатимизнинг Марказий Осиё ва ундан ташқарида барқарорлик ҳамда тараққиётни таъминлашда ишончли шерик сифатидаги муҳим ролини таъкидлади.
БМТ Бош Ассамблеяси раиси Ўзбекистон раҳбариятининг нафақат мамлакат ичида аҳоли фаровонлигини ошириш, балки бутун Марказий Осиё бўйлаб ушбу мақсадларни фаол тарғиб қилиш борасидаги саъй-ҳаракатларини олқишлади. У БМТ билан Ўзбекистон ўртасида, хусусан, Бош Ассамблея доирасидаги доимий конструктив ҳамкорликка умид билдирди.
- Ўзбекистон сўнгги йилларда изчил ислоҳотлар йўлидаги қатъияти ва ташқи дунёга очиқлиги билан изчил ривож топди, - деди БМТ Бош котибининг сиёсий масалалар бўйича ёрдамчиси Мирослав Енча. - Бу Марказий Осиё минтақасига ҳам ижобий таъсир кўрсатди. Тошкентнинг муҳим роли туфайли минтақада юқори даражадаги ишонч руҳи ҳукмронлик қилмоқда. Марказий Осиёнинг бешта давлати ўртасидаги ҳамкорлик сезиларли даражада кенгайиб, унда Афғонистон ҳам қамраб олинди.
Мирослав Енча Президентимиз Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида амалга оширилаётган ислоҳот ва ўзгаришларни, хусусан, ёшлар ва хотин-қизлар имкониятларини кенгайтириш, гендер тенглигини таъминлаш, Ёшлар ҳуқуқлари тўғрисидаги халқаро конвенцияни ишлаб чиқиш ва қарорлар қабул қилишда ёшлар иштирокини рағбатлантириш, хориждаги жангарилар сафига қўшилиб қолганларнинг оилаларини Ватанга қайтариш, уларни жамиятда мослашувини таъминлаш бўйича эришилган улкан натижаларни мамнуният билан қайд этди. Унинг таъкидлашича, ҳозирги кунда минтақадаги бошқа давлатлар томонидан ҳам шундай ҳаракатлар амалга оширила бошланди.
БМТ Бош котиби ёрдамчиси Ўзбекистон бугунги синовли жараёнлар, хусусан, пандемия шароитида ҳам "ислоҳотлар йўлидаги саъй-ҳаракатларини қатъият билан давом эттириши ва “Учинчи Реннесанс" сари олға интилиши”га ишонч билдирди.
БМТнинг Ўзбекистондаги доимий вакили Ҳелена Фрейзер ташкилотнинг мамлакатимиздаги жамоаси номидан Мустақиллик байрами муносабати куни самимий қутлов изҳор қилди.
У республиканинг кўп қиррали ҳамкорликка содиқлигини таъкидлади. Ўзбекистон билан БМТ ўртасида барча даражадаги мулоқотнинг фаол давом этаётгани ушбу фикрга ёрқин мисолдир. Ҳ.Фрейзер мамлакатимиз раҳбариятига COVID-19га қарши курашиш ва инқироздан кейинги тикланишда соғлиқни сақлаш ва ижтимоий-иқтисодий йўналишда изчил чора-тадбирлар кўришдаги шериклик учун миннатдорлик билдирди. Бу эса инсонлар манфаатига йўналтирилган фаол, аниқ манзилли чора-тадбирлар кўриш, барқарор, экологик ва инклюзив тикланишни таъминлаш учун қулай муҳит яратди.
БМТнинг Ўзбекистондаги доимий вакили сўнгги йилларда гендер тенглигига эришиш, оиладаги зўравонлик, балоғат ёшига етмаганлар никоҳи ва одам савдосига қарши курашиш, ногиронлар ҳуқуқларини таъминлаш масалаларига қаратилган қонунлар қабул қилинишини юқори баҳолади. Ўзбекистоннинг асосий меҳнат ҳуқуқларини ҳурмат қилиш, мажбурий меҳнатнинг олдини олиш ва пахта йиғим-теримида болалар меҳнатидан фойдаланишга чек қўйишда сезиларли ютуқларга эришганини таъкидлади.
Тадбир доирасида Марказий Осиё мамлакатлари, Озарбайжон, Афғонистон, Баҳрайн, Бенин, Буюк Британия, Венгрия, Миср, Иордания, Эрон, Қатар, Хитой, Латвия, Мўғулистон, Ўмон, Покистон, Парагвай, Сенегал, Туркия, Экваториал Гвинея каби 20 дан ортиқ давлат вакиллари ва бошқалар байрам муносабати билан табрик йўллади.
Улар сўнгги йилларда Ўзбекистонда амалга оширилган ислоҳот ва ўзгаришлар, инсон ҳуқуқлари ва эркинликлари, қонун устуворлигини таъминлашда эришилган муҳим ютуқлар ҳамда тараққиётни юқори баҳолади. Шунингдек, Ўзбекистоннинг БМТ доирасида тинчлик, хавфсизлик ва барқарор тараққиёт соҳасидаги фаоллиги ортиб бораётганини олқишлади. Тошкент томонидан олиб борилаётган конструктив ва очиқ ташқи сиёсат минтақада ўзаро манфаатли ва ишончли муносабатларни мустаҳкамлашга ҳисса қўшаётгани алоҳида қайд этилди. Делегациялар БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашига Ўзбекистон номзодини қўллаб-қувватлашини билдирди.
Байрам иштирокчиларига Ўзбекистон миллий телерадиокомпанияси томонидан тайёрланган Ўзбекистон ҳақидаги видеофильм намойиш этилди.
«Ўзбекконцерт» кўмаги билан «Ялла» ансамбли ва "Тошкент зеболари" рақс гуруҳининг «Туркистон» санъат саройидаги байрам дастури жонли эфирда намойиш этилди.

Виртуальное празднование в ООН 29-й годовщины Независимости Узбекистана
Постоянным представительством нашей страны при ООН вчера организовано виртуальное торжественное мероприятия по случаю 29-й годовщины независимости Республики Узбекистан.
На мероприятии, объединившем около 180 гостей из числа руководства и экспертов ООН и ее специализированных учреждений, а также послов зарубежных государств, выступили председатель 74-й сессии Генеральной Ассамблеи Тиджани Мухаммад-Банде, помощник генерального секретаря ООН по политическим вопросам Мирослав Енча, представитель ООН в Узбекистане Хелена Фрейзер и другие дипломаты.
В своем видео-послании к участникам, Министр иностранных дел Абдулазиз Камилов заявил, что Узбекистан решительно вступил в качественно новый этап своего развития. В процессе модернизации страны, усиления защиты прав и свобод человека, обеспечения верховенства закона создается новый, демократический облик государства. Реформы, заложенные в Стратегии развития страны в 2017-2021 годах, полностью созвучны с Целями в области устойчивого развития.
Констатировано стремительное расширение и укрепление дружеских и доверительных отношений с соседними странами, активное развитие многогранного диалога и сотрудничества с Европейским союзом, а также многосторонней деятельности Ташкента в рамках ООН, ОБСЕ, ШОС, СНГ и других международных и региональных организациях.
Подчеркнуто, что Узбекистан впервые представил свою кандидатуру в Совет ООН по правам человека на период 2021-2023 годов и выражена надежда на широкую поддержку зарубежных партнеров в ходе предстоящих выборов.
Председатель Генеральной Ассамблеи Тиджани Мухаммад-Банде передал свои искренние поздравления руководству и народу Узбекистана в связи с 29-й годовщиной независимости.
Он высоко оценил тесное сотрудничество между Узбекистаном и ООН в целях обеспечения глобального мира, безопасности и устойчивого развития. Он подчеркнул ключевую роль нашей страны в качестве надежного партнера в вопросах сохранения стабильности и развития в Центральной Азии и за ее пределами.
Председатель ГА ООН приветствовал усилия руководства Узбекистана по улучшению благосостояния населения не только внутри страны, но и активное продвижение этих целей во всей Центральной Азии. Он выразил надежду на продолжение конструктивного сотрудничества между ООН и Узбекистаном, особенно в рамках Генеральной Ассамблеи.
Помощник главы ООН Мирослав Енча заявил: «Узбекистан значительно продвинулся вперед за последние годы, решительно встав на путь реформ и открытости для внешнего мира, что оказало каталитическое воздействие на всю Центральную Азию. Благодаря важной роли Ташкента, регион сегодня характеризуется высоким уровнем доверия, сотрудничество между всеми пятью центральноазиатскими странами значительно расширилось и охватило также Афганистан».
Мирослав Енча приветствовал осуществляемые под личным руководством Президента Шавката Мирзиёева реформы и преобразования и достигнутые огромные результаты в области расширения прав и возможностей молодежи и женщин, обеспечения гендерного равенства, разработки международной конвенции о правах молодежи и поощрения участия молодых людей в процессе принятия решений, репатриации и реинтеграции семей иностранных боевиков-террористов. Он подчеркнул, что аналогичные усилия сейчас предпринимаются и другими странами региона.
Помощник генсека ООН выразил уверенность в том, что несмотря на текущие вызовы, в том числе связанные с пандемией, Узбекистан «настойчиво продолжит усилия по реформированию, прокладывая путь к «Третьему Ренессансу» страны».
Представитель Хелена Фрейзер поздравила от имени страновой команды ООН в Узбекистане с Днем независимости.
Она констатировала приверженность республики многосторонности, о чем свидетельствует растущее участие узбекской стороны и конструктивный диалог с системой ООН на всех уровнях. Она поблагодарила Правительство за тесное партнерство в области медико-санитарных и социально-экономических мер реагирования на COVID-19 и посткризисное восстановление, что создало благоприятную среду для обеспечения более активных, ориентированных на нужды людей ответных мер и устойчивого, экологичного и инклюзивного восстановления.
Резидент-координатор дала высокую оценку принятым за последние годы амбициозным законам, направленным на достижение гендерного равенства, борьбы с бытовым насилием, детскими браками и торговлей людьми, обеспечение прав людей с ограниченными возможностями. Она отметила значительный прогресс Узбекистана в соблюдении основных трудовых прав, недопущении принудительного труда и искоренении использование детского труда в хлопковой промышленности.
С поздравлениями также выступили свыше 20 постоянных представителей стран-членов ООН, в том числе главы дипмиссий стран Центральной Азии, Азербайджана, Афганистана, Бахрейна, Бенина, Великобритании, Венгрии, Египта, Иордании, Ирана, Катара, КНР, Латвии, Монголии, Омана, Пакистана, Парагвая, Сенегала, Турции, Экваториальной Гвинеи и других.
Большинство ораторов высоко оценили осуществляемые в последние годы в Узбекистане реформы и преобразования, значительные достижения и прогресс в сфере обеспечения прав и свобод человека, верховенства закона, а также приветствовали возросшую активность Узбекистана в рамках ООН в вопросах мира, безопасности и устойчивого развития. Особо отмечена проводимая Ташкентом конструктивная и открытая внешняя политика, способствующая укреплению взаимовыгодных и доверительных отношений в регионе. В выступлениях делегаций озвучена твердая поддержка кандидатуре Узбекистана в Совет ООН по правам человека.
Участникам торжества продемонстрирован подготовленный Национальной телерадиокомпанией специальный видеоролик об Узбекистане.
При содействии «Узбекконцерта» организована прямая трансляция выступления ансамбля «Ялла» и танцевальной группы «Тошкент зеболари» из Дворца искусств «Туркистон».