Тадбиркорлик ва таълимга янгича ёндашув ҳаётимиз фаровонлигининг асоси
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев аҳоли ҳаёти, ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларнинг бориши, йирик лойиҳалар билан танишиш мақсадида 5-6 июнь кунлари Фарғона вилоятида бўлди.
Ташрифнинг иккинчи куни Фарғона шаҳрида вилоят ва туман ҳокимлари, соҳа ва тармоқлар раҳбарлари, жамоатчилик вакиллари билан йиғилиш бўлиб ўтди.
Давлатимиз раҳбари халқ билан очиқча гаплашиб, муаммоларни биргаликда ҳал этиш, одамларнинг оғирини енгил қилиш мақсадида келганини таъкидлади.
– Мен қисқа, сизлар кўпроқ гапирсаларингиз тўғри бўлади. Мақтов керак эмас. Президентга энг катта мақтов – бу халқ ишончи. Ҳали энди биринчи қадамларни қўяяпмиз. Келиб, қарсак эшитиб кетиш менгаям осон. Лекин бундан натижа бўлмайди. Туманларга ўзим боришимнинг сабаби – одамларнинг яшаш шароитларини юрагимдан ўтказиб, аниқ чоралар кўриш, ислоҳотлар узоқ-узоқ жойларда ҳам натижа беряптими, қуйи тизимдаги раҳбарлар садоқат билан, жон куйдириб ишлаяптими, деган саволларга жавоб топиш. Ҳар куни бундай учрашув бўлмайди. Аччиқ-аччиқ масалаларни қатъий қўйинглар, – деди Президент.
Давлатимиз раҳбари ўтган ҳафта Сўх туманида бўлган воқеаларга ҳам тўхталиб, муносабат билдирди.
– Кейинги йилларда қўшни давлатлар билан чегарадош жойлардаги кўп муаммоларни ҳал қилишга эришдик. Сўхдаги воқеалар қирғиз халқи билан дўстлигимизга, борди-келдимизга, режаларимизга таъсир қилмаслиги керак. Вазмин, сабр-тоқатли, меҳр-оқибатли бўлишимиз зарур. Қўшничилик – минг йилчилик. Халқларимиз елкадош бўлиб, бир-бирини ҳурмат қилиб яшаши керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Бош вазир раҳбарлигида Ҳукумат комиссияси томонидан муаммолар ўрганилиб, кенг қамровли таклифлар тайёрланган. 2020-2022 йилларда Сўх туманини комплекс ривожлантиришга 500 миллиард сўм маблағ йўналтириш белгиланган. 11 минг янги иш жойи ташкил этиш режалаштирилган.
98 лойиҳа амалга оширилиб, саноат, қишлоқ хўжалиги ва хизмат кўрсатиш соҳалари ривожлантирилади. Жисмоний шахслар ер ва мол-мулк солиғидан озод этилиб, якка тартибдаги тадбиркорлар учун даромад солиғи ставкаси 2 баробар камайтирилади. 1 минг гектар экин ерларида сув таъминоти яхшиланади.
Туман тиббиёт бирлашмаси бўлимлари, юқумли касалликлар шифохонаси, марказий шифохона тиббий асбоб-ускуналар ва махсус реанимобиль билан таъминланади. Мактаблар, қишлоқ врачлик пунктлари, йўллар ва ижтимоий объектлар таъмирланади.
Сўхлик ёшлар учун водий вилоятларидаги олий таълим муассасаларида 2020/2021 ўқув йилида давлат гранти асосида мақсадли равишда қўшимча 500 та ўрин ажратилади.
Мамлакатимизда камбағалликни қисқартириш, одамларни иш билан таъминлаш, даромадини ошириш бўйича катта ишлар амалга оширилмоқда. Йиғилишда бу борада Фарғонада ҳам кенг кўламли саъй-ҳаракатлар бошлангани, вилоятдаги 43 мингдан зиёд оилани йил якунига қадар камбағалликдан чиқариш мақсад қилингани қайд этилди.
Хусусан, кичик бизнес, оилавий тадбиркорлик ва ўзини ўзи банд қилиш орқали қарийб 14 минг оиланинг оёққа туришига кўмаклашилади. Бундай лойиҳаларни молиялаштириш учун кредит ресурслари ҳажмини 25 фоизга ошириш, оилавий тадбиркорлик дастурлари доирасида 400 миллиард сўм кредит ажратиш бўйича кўрсатма берилди.
Инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш ва эркин иқтисодий зоналар орқали 6 мингдан, қишлоқ хўжалиги соҳасида 17 мингдан ортиқ оилани камбағалликдан чиқариш чоралари кўрилади.
Масалан, ғалладан қисқарган 4 минг гектар, фойдаланишдан чиққан 3,5 минг гектар ерда боғ ва токзорлар ташкил этилади. Ўрмон хўжалиги давлат қўмитаси ҳузурида Доривор ўсимликлар илмий маркази ташкил этилиб, 10 минг гектарда доривор ўсимликлар етиштириш йўлга қўйилади.
Ирригация тизимидаги йўқотишларни камайтириш ва замонавий технологияларни жорий этиш, бунинг учун Тикланиш ва тараққиёт жамғармасидан 50 миллион доллар ажратиш тўғрисидаги қарор ҳам Фарғона вилояти учун катта аҳамиятга эга.
Йиғилишда Президентимиз Фарғона вилоятида “Тадбиркор –ислоҳотчи” ташаббусини амалга ошириш кераклигини таъкидлади.
Бугунги таҳлиллар, глобал иқтисодий инқироз бутун дунёга хавф солиб турган айни пайтда, мамлакатимизда бундан уч йил аввал тадбиркорликка кенг эркинлик бериш бўйича қўйилган қадамлар тўғри бўлганини кўрсатди. Юртимизда тадбиркорлик ривожланмаганда, фақат давлат ташкилотлари ишлаб турганда ҳозир аҳвол нима кечарди?
“Тадбиркор – ислоҳотчи” ташаббуси асосида соҳа вакилларига имкониятлар берилиб, масъулияти оширилади. Бош вазир ўринбосари, Савдо-саноат палатаси раиси, Бизнес-омбудсман, Фарғона вилояти ҳокими бир ойда икки марта онлайн тизим орқали тадбиркорлар билан яккама-якка мулоқот ўтказиб, улар фаолиятига тўсиқ бўлаётган муаммоларни ҳал қилади. Чунки қанча имтиёз берилмасин, шароит яратилмасин, пул айланмаси, кредит олиш, экспорт қилиш, муҳандислик тармоқларига уланиш каби йўналишларда барибир муаммолар учраяпти.
– Бунга ким айбдор? Маҳаллий ҳокимиятми, солиқчими, прокурорми? Ёки қонунларимиз ишламайдими? Мана шу масалаларни ўрганиб, йил якуни бўйича “Фарғона тадбиркорлари – ислоҳотчи” тажрибаси давомида эришилган натижаларни бошқа вилоятларга ҳам татбиқ этамиз, – деди Президент.
Давлатимиз раҳбари Бизнес-омбудсман уч ой Фарғона вилоятида юриб, ҳар бир корхона, ҳар бир тадбиркор билан диллашиб, тиллашиб, соҳа вакилларига қонуний кафолатларни кучайтириш бўйича тавсиялар бериши лозимлигини таъкидлади. Уй-жойлар қуриш, ичимлик суви таъминоти ва оқова тармоқларини яхшилаш бўйича ҳам вазифалар белгиланди.
Фарғона тажрибаси асосида "лойиҳалар фабрикаси"ни кенг ривожлантириш, IT марказларда ўқув курслари ташкил этиб, йилига 262 мингдан зиёд ёшни ўқитиш муҳимлиги таъкидланди.
Йиғилишда Бош вазир ўринбосарлари, вазирлар, иқтисодиёт тармоқлари мутасаддилари, ҳокимларнинг ҳисоботи эшитилди.
Фаолиятида сусткашликка йўл қўйган Тошлоқ тумани ҳокими ва солиқ инспекцияси бошлиғини вазифасидан озод этиш бўйича кўрсатма берилди.
Давлатимиз раҳбари Фарғона шаҳридаги Ўзбекистон – Корея халқаро университетида бўлди.
Мазкур таълим муассасаси Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 23 августдаги қарорига мувофиқ ташкил этилган. Бу ерда таълим тўлов-контракт асосида, илғор ўқув режалари ва дастурлари бўйича ўзбек, корейс, инглиз тилларида олиб борилади.
Университет 4000 талабани қабул қилиш имкониятига эга. Тугаётган ўқув йилида биринчи курсда 720 йигит-қиз таълим олди. Жанубий Корея Республикасидан 11 тажрибали педагог жалб қилинган бўлиб, келгусида 43 нафарга етади.
Жорий йилда мазкур халқаро таълим даргоҳи учун янги бино қурилди.
Шавкат Мирзиёев университет ректори Пак Жун Ху ва кореялик ўқитувчилар билан суҳбатлашди. Ўқув дастури ва мазмуни, ёшларнинг фанларни ўзлаштириши билан қизиқди.
Муассасада гуманитар ҳамда техник-муҳандислик йўналишларида таълим берилади. Хусусан, туризм менежменти, мактабгача таълим, менежмент ва компьютерлаштирилган бухгалтерия ҳисоби, корейс тили ва адабиёти фанлари ўқитилади. Шунингдек, машинасозлик муҳандислиги, келажак автомобилсозлиги инжиниринги, электротехника ва электроника муҳандислиги, архитектура муҳандислиги, компьютер муҳандислиги, энергетика ва кимё муҳандислиги бўйича малакали мутахассислар тайёрланади.
– Бизда биринчи курсда умумий фанлар ўқитилиб, мактаб дастури қайтарилади, – деди Шавкат Мирзиёев. – Ёшлар бир йил умрини йўқотиб, қизиқиши сўниб ҳам қолади. Ривожланган давлатларда бундай эмас, биринчи йилдан мутахассислик фанларига ўтиб, амалиётга муҳим ўрин берилади. Натижадаги фарқни ҳаёт кўрсатиб турибди.
Мутасаддиларга Жанубий Корея университетларидаги ўқув дастурлари ва соатларини ўрганиб, мамлакатимиз олий таълим тизимини қайта кўриб чиқиш, талабаларни амалиётга максимал йўналтириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Шу билан Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Фарғона вилоятига ташрифи якунланди.

Новый подход к предпринимательству и образованию - основа благоустроенной жизни
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с жизнью населения, ходом социально-экономических реформ и крупными проектами 5-6 июня посетил Ферганскую область.
Во второй день визита в городе Фергане состоялось совещание с участием хокимов области и районов, руководителей сфер и отраслей, представителей общественности.
Глава государства отметил, что приехал в регион, чтобы открыто поговорить с народом, вместе решить проблемы и облегчить заботы людей.
– Будет правильно, если я буду краток, а вы будете говорить больше. Не надо похвал. Самую большую похвалу – доверие народа я уже получал. Мы все еще делаем первые шаги. Легко прийти и поаплодировать, но это бесполезно. Я сам еду в районы для того, чтобы прочувствовать условия жизни людей, принять конкретные меры, найти ответы на вопросы о том, эффективны ли реформы в отдаленных местностях, работают ли руководители нижнего уровня добросовестно и самоотверженно. Такие встречи не проводятся каждый день, поэтому решительно поднимайте самые наболевшие вопросы, – сказал Президент.
Глава государства затронул произошедшие на прошлой неделе события в Сохском районе.
– В последние годы нам удалось решить многие проблемные вопросы на границе с соседними странами. События в Сохе не должны повлиять на нашу дружбу с кыргызским народом, наши взаимные поездки и общие планы. Нам нужно быть спокойными, терпеливыми, сострадательными. Соседство – на тысячи лет. Наши народы должны жить бок о бок и уважать друг друга, – подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Правительственная комиссия под руководством Премьер-министра изучила проблемы и подготовила целостные предложения. На комплексное развитие Сохского района в 2020-2022 годах планируется выделить 500 миллиардов сумов. Намечено создать 11 тысяч новых рабочих мест.
Будут реализованы 98 проектов, получат развитие промышленность, сельское хозяйство и сфера услуг. Физические лица будут освобождены от уплаты земельного налога и налога на имущество, а ставка подоходного налога для индивидуальных предпринимателей будет снижена в 2 раза. На тысяче гектаров посевных земель будет улучшено водоснабжение.
Отделения районного медицинского объединения, инфекционная и центральная больницы будут обеспечены профильным оборудованием и реанимобилями. Будут отремонтированы школы, сельские врачебные пункты, дороги и социальные объекты.
В 2020/2021 учебном году сохской молодежи будет выделено дополнительно 500 мест для обучения в высших учебных заведениях Ферганской долины на основе государственного гранта.
В нашей стране проводится большая работа по сокращению бедности, обеспечению занятости и увеличению доходов населения. На совещании отмечалось, что и в Фергане начаты масштабные мероприятия в этом направлении, поставлена цель к концу года вывести из бедности более 43 тысяч семей.
В частности, около 14 тысяч семей смогут встать на ноги через малый бизнес, семейное предпринимательство и самозанятость. Дано указание увеличить объем кредитных ресурсов для финансирования таких проектов на 25 процентов, выделить 400 миллиардов сумов в виде кредитов по программам семейного бизнеса.
Будут приняты меры по выведению из бедности 6 тысяч семей путем реализации инвестиционных проектов и развития свободных экономических зон, более 17 тысяч семей – через сельское хозяйство.
Так, будут разбиты сады и виноградники на 4 тысячах гектаров посевных земель, где прежде выращивалось зерно, и на 3,5 тысячи гектаров, выведенных из оборота. При Государственном комитете по лесному хозяйству будет создан Научный центр лекарственных растений и будет начато выращивание таких культур на 10 тысячах гектаров.
Для Ферганы важное значение имеет и решение о сокращении потерь и внедрении современных технологий в ирригационной системе, на что из Фонда реконструкции и развития будет выделено 50 миллионов долларов.
На совещании Президент отметил реализацию в Ферганской области инициативы "Предприниматель-реформатор".
Анализ нынешней обстановки, угрожающий миру глобальный экономический кризис показали, насколько правильным шагом было предоставление три года назад широкой свободы предпринимательству страны. Как бы сложилась сегодня ситуация, если бы в нашей стране не развивалось предпринимательство, а действовали только государственные организации?
Суть инициативы "Предприниматель-реформатор" заключается в предоставлении еще больших возможностей представителям сферы и повышении их ответственности. Заместитель Премьер-министра, председатель Торгово-промышленной палаты, Бизнес-омбудсман, хоким Ферганской области один раз в месяц в онлайн-режиме будут проводить диалог с предпринимателями и решать волнующие их проблемы, потому что сколько бы ни предоставлялось льгот, какие бы условия ни создавались, все равно возникают проблемы в получении кредита, экспорте, подключении к инженерным сетям.
– Кто в этом виноват? Местная власть, налоговики, прокурор? Или наши законы не работают? Изучив эти вопросы по итогам года, результат, достигнутый в ходе опыта "Предприниматель-реформатор Ферганы", будем внедрять и в других областях, – сказал Президент.
Глава государства отметил, Бизнес-омбудсману необходимо находиться в Ферганской долине три месяца, посещать каждое предприятие, беседовать с каждым предпринимателем и давать рекомендации по усилению гарантий закона.
На совещании также были определены задачи по жилищному строительству, улучшению сетей питьевого водоснабжения и канализации.
Отмечалась важность расширения "фабрики проектов" на основе ферганского опыта, организации учебных курсов в IT-центрах и обучения в них более 262 тысяч молодых людей в год.
На заседании заслушаны отчеты заместителей Премьер-министра, министров, ответственных лиц отраслей экономики, а также хокимов.
Дано указание освободить от должности хокима и начальника налоговой инспекции Ташлакского района за недостатки в работе.
Глава государства посетил Узбекско-корейский международный университет в Фергане.
Это учебное заведение создано в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 23 августа 2019 года. Обучение здесь осуществляется на платно-контрактной основе по передовым учебным планам и программам на узбекском, корейском и английском языках.
Университет рассчитан на 4 тысячи студентов. В завершающийся учебный год первый курс окончили 720 юношей и девушек. Приглашены 11 опытных преподавателей из Южной Кореи, а в будущем число корейских педагогов достигнет 43.
В текущем году было построено новое здание для этого международного учебного заведения.
Шавкат Мирзиёев побеседовал с ректором университета Паком Джуном Ху и корейскими преподавателями. Президент поинтересовался учебной программой и содержанием обучения, успеваемостью студентов.
Вуз предоставляет образование по гуманитарным и технико-инженерным специальностям, таким как управление туризмом, дошкольное образование, менеджмент и компьютеризированный бухгалтерский учет, корейский язык и литература. Учреждение также готовит квалифицированных специалистов в области машиностроения, автомобильного инжиниринга, электротехники и электроники, архитектурного проектирования, компьютерной инженерии, энергетики и химического машиностроения.
– У нас на первых курсах преподают общие предметы, повторяют школьную программу, – сказал Шавкат Мирзиёев. – Молодежь таким образом упускает год своей жизни, даже теряет интерес к учебе. По-другому обстоят дела в развитых странах, где уже с первого года приступают к дисциплинам по специальности, и практике отводится важное место. Разницу в результате показывает сама жизнь.
В связи с этим должностным лицам даны указания пересмотреть систему высшего образования нашей страны, изучив учебные программы южнокорейских университетов, максимально ориентировать студентов практической составляющей.
На этом поездка Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Ферганскую область завершилась.