O‘ZBEKISTON-QIRG‘IZISTON CHEGARASINING “CHASHMA” UCHASTKASIDA SODIR BO‘LGAN HODISA BO‘YICHA TASHQI ISHLAR VAZIRLIGI PRESS-RELIZI
2020-yil 31-may kuni O‘zbekiston-Qirg‘iziston davlat chegarasi “Chashma” uchastkasida O‘zbekiston va Qirg‘izistonning chegaradosh hududlari aholisi o‘rtasida mahalliy darajadagi hodisa yuz berdi.
Voqea sabablarini ikki tomon rasmiy shaxslari o‘rganishi shuni ko‘rsatdiki, “Chashma” bulog‘ining ariqlarini birgalikda tozalash paytida yuzaga kelgan bahslashuv natijasida ikki mamlakatning ayrim fuqarolari o‘rtasida mojaro kelib chiqqan.
Hodisa natijasida ikki tomondan ham jabrlanganlar bor. Ularga zarur tibbiy yordam ko‘rsatildi.
Ikki mamlakatning chegaradosh viloyatlari rahbarlarining muzokaralari natijasida vaziyat to‘liq nazoratga olindi. Tomonlar bundan keyin oldindan kelishuvsiz tozalash ishlarini olib bormaslikka kelishib oldilar.
Ta’kidlash joizki, “Chashma” bulog‘i O‘zbekiston Respublikasi va Qirg‘iziston Respublikasi aholisini ichimlik va sug‘orish suvi bilan ta’minlaydi. O‘zaro manfaatlarni inobatga olgan holda “Chashma” bulog‘idan birgalikda foydalanish to‘g‘risida kelishuv mavjud.
2020-yil 1-iyun kuni soat 09.00 da O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.Aripovning Qirgʻiziston Respublikasi hukumati rahbari v.b. K.Boronov bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda ikki tomonlama hamkorlikka oid keng ko‘lamli masalalar muhokama qilindi. Transchegaraviy hamkorlikni rivojlantirish va chegarada yuzaga keladigan muammolarni do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik ruhida, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi va Qirg‘iziston Respublikasi o‘rtasida 2017-yil 6-oktabrda imzolangan Chegara hududida ishonch choralari bo‘yicha Bitim qoidalariga muvofiq hal qilish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.
Hukumat rahbarlari yaqin vaqt ichida Iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiya yig‘ilishi va O‘zbekiston Respublikasining chegaradosh viloyatlari hokimlari va Qirg‘iziston hukumatining chegaraoldi hududlaridagi vakolatli vakillari Kengashini o‘tkazishga kelishib oldilar.

ПРЕСС-РЕЛИЗ МИД ОБ ИНЦИДЕНТЕ НА УЧАСТКЕ «ЧАШМА» УЗБЕКСКО-КЫРГЫЗСКОЙ ГРАНИЦЫ
31 мая 2020 года на участке «Чашма» узбекско-кыргызской Государственной границы произошел инцидент локального характера между жителями приграничных районов Узбекистана и Кыргызстана.
Изучение причин инцидента официальными лицами обеих сторон показало, что в результате спора, возникшего в ходе совместной очистки оттоков воды (арыков) родника «Чашма» произошёл конфликт между отдельными гражданами двух стран.
В результате инцидента имеются пострадавшие с обеих сторон. Им оказана необходимая медицинская помощь.
В результате переговоров руководителей приграничных областей двух стран ситуация была взята под полный контроль. Стороны договорились впредь не проводить очистительные работы без предварительного согласования.
Необходимо отметить, что родник «Чашма» обеспечивает питьевой и поливной водой как жителей Республики Узбекистан, так и Кыргызской Республики. С учётом взаимных интересов, имеется договоренность о совместном использовании родника «Чашма».
1 июня 2020 года в 09.00 ч. состоялась встреча Премьер-министра Республики Узбекистан А. Арипова с и.о. главы правительства Кыргызской Республики К. Бороновым.
В ходе встречи был обсужден широкий спектр вопросов двустороннего сотрудничества. Сторонами достигнута договорённость развивать приграничное сотрудничество и решать возникающие на границе вопросы в духе дружбы, добрососедства и стратегического партнерства, а также в соответствии с положениями Соглашения между Республикой Узбекистан и Кыргызской Республикой по мерам доверия в районе границы, подписанного 6 октября 2017 года.
Главы правительств договорились в ближайшее время провести заседание Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству и Совет хокимов приграничных областей Республики Узбекистан и полномочных представителей правительства Кыргызской Республики в приграничных областях.