Коронавирус пандемияси даврида аҳоли ва тадбиркорлик субъектларини қўллаб‑қувватлаш бўйича навбатдаги чора‑тадбирлар тўғрисида
Ўзбекистон Республикаси Президентининг
ф а р м о н и
Коронавирус пандемияси даврида иқтисодий ўсиш ва инвестициявий фаолликни рағбатлантириш, ишлаб чиқариш суръатларини тиклаш, аҳоли бандлигини ошириш, даромадларини кўпайтириш ва тадбиркорлик субъектларини қўллаб‑қувватлаш мақсадида:
1. Қуйидагилар 2020 йилнинг 1 июнидан 1 сентябригача бўлган даврда мол-мулк солиғи ва ер солиғини тўлашдан озод қилинсин:
кичик тадбиркорлик субъектлари;
бозорлар ва савдо комплекслари,кинотеатрлар, умумий овқатланиш корхоналари, жамоат транспорти корхоналари, спорт-соғломлаштириш муассасалари, шунингдек, йўловчи ташиш, маиший хизматлар кўрсатиш, биноларни, шу жумладан, банкетлар ўтказиш учун ижарага бериш фаолияти билан шуғулланувчи юридик шахслар.
2. Кичик тадбиркорлик субъектларига қуйидаги суммаларни ҳисобдан чиқариш кўринишида давлат томонидан қўшимча қўллаб‑қувватлаш тақдим этилсин:
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 19 мартдаги ПФ-5969‑сон ва 2020 йил 3 апрелдаги ПФ‑5978‑сон фармонларига асосан фоизсиз кечиктириш (бўлиб‑бўлиб тўлаш) берилган, 2020 йил апрель ва май ойлари учун тўланиши лозим бўлган мол-мулк солиғи ва ер солиғи суммалари;
2020 йил 15 май ҳолатига ер солиғи ва мол‑мулк солиғи бўйича 2020 йил 1 январдан бошлаб ҳосил бўлган пеня ва жарималар суммалари.
3. Тадбиркорлик субъектларига товарлар (ишлар, хизматлар) импорт қилишда қўшилган қиймат солиғини тўлаш бўйича 120 кун муддатгача кечиктириш олиш ҳуқуқи берилганлиги маълумот учун қабул қилинсин.
Божхона органларига мурожаат қилган кунгача бир йилдан кам бўлмаган даврда ташқи иқтисодий фаолиятни амалга ошираётган микрофирма ва кичик корхоналарга товарларни (истеъмол товарларидан ташқари) олиб киришда ундириладиган божхона божи ва акциз солиғини тўлаш муддатини 2020 йил 1 июлгача кечиктиришни қўллаш ҳуқуқи, кейинчалик кечиктирилган суммани 120 кун мобайнида тенг улушларда тўлаш шарти билан берилсин.
4. Белгилансинки, 2020 йилнинг 1 майидан 1 июлигача бўлган даврда микрофирма ва кичик корхоналарга (акцизости товарлар ишлаб чиқарувчилар, давлат корхоналари ва устав жамғармасида (устав капиталида) давлат улуши 50 фоиз ва ундан юқори бўлган юридик шахслар бундан мустасно) ижтимоий солиқ ставкаси 12 фоиздан 1 фоизгача камайтирилади.
5. Микрофирма ва кичик корхоналарда 2020 йил 15 май ҳолатига солиқлар, пенялар ва солиқ қонунчилигини бузганлик учун ҳисобланган жарималар бўйича мавжуд бўлган қарздорликни ундириш 2020 йил 1 сентябргача тўхтатилсин.
Давлат солиқ хизмати органлари 2020 йил 15 май ҳолатига микрофирма ва кичик корхоналарнинг банкдаги ҳисобварақларидан пул маблағларини ҳисобдан чиқариш ва ўтказиш бўйича инкассо топшириқномаларини чақириб олсин.
Микрофирма ва кичик корхоналарга 2020 йил 15 май ҳолатига солиқ мажбуриятларини бажариш бўйича ижро этилмаган тўлов топшириқномаларини қайтариб олиш ҳуқуқи берилсин.
6. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 1 майдаги “Аҳолининг уй-жой шароитини яхшилаш ҳамда ипотека кредити бозорини янада кенгайтиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПҚ-4701-сон қарорига асосан Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги ресурслари ҳисобидан якка тартибдаги уй-жойларни қуриш ва реконструкция қилиш учун кредит ажратилиши бўйича ўтказилаётган эксперимент Тошкент шаҳрига татбиқ этилсин.
7. 14 ёшгача болалари бўлган оилаларга нафақа, бола икки ёшга тўлгунга қадар бола парвариши бўйича нафақа ва моддий ёрдам олувчилар сони 2020 йил 1 июндан бошлаб қўшимча 10 фоизга оширилсин.
8. Тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш давлат жамғармаси (кейинги ўринларда – Жамғарма) томонидан қуйидаги фоиз харажатларини қоплашга компенсация бериш тарзида тадбиркорликни давлат томонидан қўшимча қўллаб-қувватлаш чоралари жорий этилсин:
тадбиркорлик субъектларига Марказий банк асосий ставкасининг 1,75 бараваридан ошмаган миқдордаги фоиз ставкаси билан миллий валютада бериладиган инвестициявий кредитлар бўйича, Жамғарма тўғрисидаги низом талабларини ҳисобга олган ҳолда кредит шартномаси амал қилишининг биринчи йили давомида;
2020 йил 1 октябрга қадар тадбиркорлик субъектларига айланма маблағларини тўлдириш учун миллий валютада 500 миллион сўмгача бериладиган кредитлар бўйича Жамғарма тўғрисидаги низом талабларини ҳисобга олган ҳолда кредит шартномаси амал қилиш муддати давомида 10 фоизлик пункт миқдорида.
9. Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакил коронавирус пандемияси даврида тақдим этилган имтиёзлар ва давлат томонидан қўллаб-қувватлаш чораларининг тўлиқ ва ўз вақтида қўлланилиши устидан мониторинг ўрнатсин ва қонун бузганлик учун жавобгарлик чораларини қўллаш бўйича таклифлар киритсин.
10. Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги Қорақалпоғистон Республикаси бюджети, вилоятлар ва Тошкент шаҳар маҳаллий бюджетлари, шунингдек, бюджетдан ташқари Пенсия жамғармасига (зарурият бўлганда) солиқ имтиёзлари берилиши ва ижтимоий нафақа олувчилар сонининг ошиши натижасида олинмай қолинадиган даромадлар муносабати билан Молия вазирлиги ҳузуридаги Инқирозга қарши курашиш жамғармаси ҳисобидан субсидиялар ажратсин.
11. Мазкур Фармоннинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов зиммасига юклансин.

Об очередных мерах по поддержке населения и субъектов предпринимательства в период коронавирусной пандемии
Указ
Президента Республики Узбекистан
В целях стимулирования экономического роста и инвестиционной активности, восстановления темпов производства, повышения занятости, увеличения доходов населения и поддержки субъектов предпринимательства в период коронавирусной пандемии:
1. Освободить на период с 1 июня по 1 сентября 2020 года
от уплаты налога на имущество и земельного налога:
субъекты малого предпринимательства;
рынки и торговые комплексы, кинотеатры, предприятия общественного питания, предприятия общественного транспорта, спортивно-оздоровительные заведения, а также юридические лица, осуществляющие деятельность по перевозке пассажиров, оказанию бытовых услуг, предоставлению помещения в аренду, в том числе для проведения банкетов.
2. Предоставить дополнительную государственную поддержку субъектам малого предпринимательства в виде списания сумм:
налога на имущество и земельного налога, подлежащих уплате
за апрель и май 2020 года, по которым предоставлена беспроцентная отсрочка (рассрочка) в соответствии с указами Президента Республики Узбекистан от 19 марта 2020 года № УП–5969 и от 3 апреля 2020 года № УП–5978;
пени и штрафов по земельному налогу и налогу на имущество,
по состоянию на 15 мая 2020 года, образовавшихся с 1 января 2020 года.
3. Принять к сведению, что субъектам предпринимательства предоставлено право на получение отсрочки по уплате налога
на добавленную стоимость при импорте товаров (работ, услуг)
сроком до 120 дней.
Предоставить микрофирмам и малым предприятиям, осуществляющим внешнеэкономическую деятельность не менее одного года до дня обращения в таможенные органы, право
на применение отсрочки по уплате таможенной пошлины
и акцизного налога, взимаемых при ввозе товаров, за исключением потребительских товаров, сроком до 1 июля 2020 года с последующей уплатой отсроченной суммы равными долями в течение 120 дней.
4. Установить, что в период с 1 мая по 1 июля 2020 года
для микрофирм и малых предприятий, за исключением производителей подакцизной продукции, государственных предприятий, юридических лиц с долей государства в уставном фонде (уставном капитале) в размере 50 и более процентов, ставка социального налога снижается с 12 до 1 процента.
5. Приостановить взыскание имеющейся у микрофирм
и малых предприятий по состоянию на 15 мая 2020 года задолженности по налогам, пеням и начисленным штрафам
за нарушение налогового законодательства до 1 сентября 2020 года.
Органам государственной налоговой службы произвести
отзыв инкассовых поручений на списание и перечисление
денежных средств с их счетов в банке по состоянию на 15 мая 2020 года.
Предоставить налогоплательщикам право отозвать неисполненные по состоянию на 15 мая 2020 года платежные поручения по исполнению налоговых обязательств.
6. Распространить на город Ташкент эксперимент, проводимый в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 1 мая 2020 года № ПП–4701 «О дополнительных мерах по улучшению жилищных условий населения и дальнейшему расширению рынка ипотечного кредитования», по предоставлению кредитов на строительство и реконструкцию индивидуального жилья за счет ресурсов Министерства финансов Республики Узбекистан.
7. Увеличить с 1 июня 2020 года дополнительно на 10 процентов количество получателей пособий семьям с детьми в возрасте до 14 лет, по уходу за ребенком до достижения им возраста двух лет и материальной помощи.
8. Ввести дополнительные меры государственной поддержки предпринимательской деятельности в виде предоставления Государственным фондом поддержки предпринимательской деятельности (далее – Фонд) компенсации на покрытие процентных расходов:
по инвестиционным кредитам, выдаваемым субъектам предпринимательства в национальной валюте с процентной
ставкой, не превышающей 1,75-кратного размера основной
ставки Центрального банка, в первый год действия кредитного договора с учетом требований Положения о Фонде;
по кредитам в сумме до 500 миллионов сумов, выдаваемым
до 1 октября 2020 года субъектам предпринимательства
в национальной валюте на пополнение оборотных средств, в размере 10 процентных пунктов на срок действия кредитного договора с учетом требований Положения о Фонде.
9. Уполномоченному при Президенте Республики Узбекистан
по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства установить мониторинг за полнотой и своевременностью применения льгот и мер государственной поддержки, предоставленных в период коронавирусной пандемии, с внесением предложений о применении мер ответственности за нарушение законодательства.
10. Министерству финансов Республики Узбекистан выделить субсидии за счет средств Антикризисного фонда при Министерстве финансов бюджету Республики Каракалпакстан, местным бюджетам областей и города Ташкента, а также внебюджетному Пенсионному фонду (по необходимости) в связи с выпадающими доходами по предоставленным налоговым льготам и увеличением количества получателей социальных пособий.