Фуқароларнинг жиноят процессидаги ҳуқуқ ва эркинликларини муҳофаза қилиш янада мустаҳкамланди
Олий Мажлис Сенатининг тўртинчи ялпи мажлисида “Ўзбекистон Республикасининг Жиноят-процессуал кодексига жиноят процессида иштирок этувчи фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини муҳофаза қилишни кучайтиришга қаратилган ўзгартишлар ва қўшимча киритиш тўғрисида”ги Қонун маъқулланган эди. Куни кеча мазкур Қонун давлатимиз раҳбари томонидан имзоланди.
Мазкур Қонун билан Ўзбекистон Республикаси Жиноят-процессуал кодексига тузатишлар киритилган.
Биринчидан, видеоёзув орқали қайд этилиши шарт бўлган, ўта оғир жиноятлар бўйича ҳодиса содир бўлган жойни кўздан кечириш, тинтув, кўрсатувларни ҳодиса содир бўлган жойда текшириш, тергов эксперименти процессуал ҳаракатлар қаторига шахсни ушлаш, ҳимоячидан воз кечиш, шахсни ушлаш жараёнида ўтказиладиган шахсий тинтув ва олиб қўйиш қўшилган.
Ўз ўрнида Кодексга ҳимоячидан воз кечиш жараёни видеоёзув орқали қайд этилиши шартлиги нормаси киритилиб, бу ҳақда гумон қилинувчи, айбланувчи, судланувчи ҳамда адвокат, суриштирувчи ёки терговчи томонидан имзоланадиган баённома тузилиши ёхуд суд мажлиси баённомасига ёзиб қўйилиши, шунингдек, видеоёзув материаллари баённомага илова қилиниши ҳам қатъий белгиланган.
Энг муҳими, бундай процессуал ҳаракатлар амалга оширилиши жараёнида ҳимоячининг ҳимоя остидаги шахс билан ҳоли учрашиши видеоёзув орқали қайд этилмаслиги алоҳида таъкидланган.
Иккинчидан, гумон қилинувчига, айбланувчига нисбатан процессуал мажбурлов чораларининг қўлланиши хақида ва унинг ушлаб турилган жойи тўғрисида оила аъзоларидан бирига, улар бўлмаса бошқа қариндошлари ёки яқин кишиларига хабар берилиши лозим. Шунингдек, бу ҳақда иш ёхуд ўқиш жойига маълум қилиш мажбурияти Кодекснинг аввалги матнида белгиланган муддатда (24 соатдан кечирмасдан) амалга оширилиши қайд этилган бўлса, энди бу мажбурият дарҳол бажарилиши шарт.
Шунингдек, агар ушлаб турилган, қамоққа олинган, уй қамоғига ёки тиббий муассасага жойлаштирилган шахс бошқа давлатнинг фуқароси бўлса, бу ҳақда Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлигига дарҳол хабар бериш мажбурияти ҳам белгиланган.
Учинчидан, жиноят содир этганликда гумон қилинаётган шахсни жиноят иши қўзғатилгунга қадар ушлаб туришда, унга нисбатан қўлланиладиган процессуал ҳаракатларни видеоёзув орқали қайд этиш шартлиги талаби мустаҳкамланган.
Шу билан бирга, шахсни ушлаш видеоёзув воситаларини қўллаш имконини бермайдиган турли вазиятларда (жиноят содир этилган жойда шахсни ушлаш, қидирувда юрган шахсни ушлаш ва ҳ.к.) амалга оширилиши мумкинлигини инобатга олиб, ЖПКнинг 224-моддасида ушлаб туришни видеоёзув орқали қайд этишнинг мажбурийлигини белгиловчи қоидага қуйидагилар истисно назарда тутилган.
Хусусан, шахсни ушлаш, шахсий тинтув ва олиб қўйишни ўтказишнинг кечиктириб бўлмайдиган ҳолларида, уларни видеоёзув орқали қайд этмасдан ўтказишга йўл қўйилиши белгиланган. Бироқ амалиётда ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларнинг биносида ўтказиладиган шахсни ушлаш ҳаракати олдиндан режалаштирилишини инобатга олиб, ушбу истисно этувчи қоида шахсни ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар биносида ушлашга татбиқ этилмаслиги қайд қилинган.
Аҳамиятлиси, шахсни ушлаш жараёнида видеоёзув қўлланилмаган тақдирда, давлат органи ходими ушланган шахсни ҳуқуқни муҳофаза қилувчи орган биносига олиб келганидан сўнг, унга ҳуқуқларини видеоёзувга қайд қилган ҳолда тушунтириши шартлигига оид қоида қатъий белгиланган.
Мухтасар қилиб айтганда, Қонуннинг ҳаётга татбиқ этилиши жабрланувчилар, гувоҳлар ва жиноят процессининг бошқа иштирокчилари ҳуқуқ ва эркинликлари ҳимоя қилинишининг янада мустаҳкамланишига хизмат қилади.

Служит дальнейшему усилению охраны прав и свобод граждан в уголовном процессе
На четвертом пленарном заседании Сената Олий Мажлиса был одобрен Закон Республики Узбекистан «О внесении изменений и дополнения в Уголовно-процессуальный кодекс Республики Узбекистан, направленных на усиление охраны прав и свобод граждан, участвующих в уголовном процессе». На днях Закон подписан главой государства.
Данным Законом в Уголовно-процессуальный кодекс Республики Узбекистан внесены поправки.
Во-первых, внесено дополнение о том, что обязательная фиксация видеозаписью осмотра места, где совершены особо тяжкие преступления, обыска, расследования показаний на месте происшествия, следственного эксперимента, задержания лица, отказа от защитника, личного обыска, проводимого при задержании лица, и других процессуальных действий, применяемых к лицу, подозреваемому в совершении преступления.
В свою очередь, в Кодекс включена норма об обязательной фиксации видеозаписью процесса отказа от защитника, о чем составляется протокол, подписываемый подозреваемым, обвиняемым, подсудимым, а также адвокатом, дознавателем или следователем, либо вносится в протокол судебного заседания. Самое важное, встреча защитника наедине с подзащитным не подлежит видеофиксации.
Во-вторых, о применении мер процессуального принуждения в отношении подозреваемого, обвиняемого и месте его необходимо уведомить кого-либо из членов его семьи, а при их отсутствии – иных родственников или близких лиц. Также в Кодексе обязанность сообщить об этом по месту работы либо учебы вместо срока, определенного в прежнем тексте (не позднее 24 часов), определено ее выполнение незамедлительно.
Кроме того, определена обязаннасть о том, что если задержанный, заключенный под стражу, помещенный под домашний арест или в медицинское учреждение является гражданином другого государства, то об этом незамедлительно должно быть уведомлено Министерство иностранных дел Республики Узбекистан.
В-третьих, закрепляется требование об обязательности при задержании лица, подозреваемого в совершении преступления, до возбуждения уголовного дела фиксации видеозаписью процессуальных действий, примененных в отношении него.
Вместе с тем, с учетом различных ситуаций, которые не дают возможности применения средств видеозаписи (задержание лица в месте совершения преступления, задержание лица, находившегося в розыске, и т.д.), в статье 224 УПК в положении об обязательности фиксации видеозаписью задержания предусматриваются исключения.
В частности, устанавливается, что в случаях, не терпящих отлагательства проведения задержания, личного обыска и выемки, допускается их осуществление без фиксации видеозаписью. Однако, учитывая, что на практике задержание, проводимое в здании правоохранительного органа, планируется заранее, закреплено, что вышеуказанное исключениене распространяется на случаи осуществления задержания в здании правоохранительного органа.
Примечательно, что строго предусматривается правило, согласно которому в случаях задержания лица без фиксации видеозаписью, сотрудник государственного органа в обязательном порядке разъясняет права задержанного с фиксацией видеозаписью после доставления его в здание правоохранительного органа.
Подытоживая сказанное, следует отметить, что реализация Закона служит дальнейшему усилению охраны прав и свобод потерпевших, свидетелей и других участников уголовного процесса.