Ўзбекистон – Франция: ҳамкорликдаги лойиҳалар ижроси муҳокама қилинди
Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари С.Умурзоқов 8 май куни Франция Республикаси иқтисод ва молия вазири Б.Ле Мэр билан видеоконференция орқали музокаралар ўтказди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги манбасига асосланиб.
Музокаралар давомида инвестиция ва савдо-иқтисодий ҳамкорликка оид қатор масалалар муҳокама қилинди.
Франция Ўзбекистоннинг Европа Иттифоқидаги энг муҳим шерикларидан биридир. Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Европага амалга оширган биринчи расмий ташрифи ҳам айнан Францияга бўлган эди.
Мулоқот чоғида ушбу ташриф давомида эришилган келишувлар ижроси доирасида франциялик ҳамкорлар иштирокида Ўзбекистонда геологик қидирув, муқобил энергия манбаларидан фойдаланиш, қурилиш материалларини ишлаб чиқариш ва туризм соҳаларида қатор стратегик муҳим лойиҳалар амалга оширилаётгани мамнуният билан таъкидланди.
Ўзбекистон томони Франция компанияларининг технологик ва ишлаб чиқариш салоҳиятини ҳисобга олган ҳолда, ушбу компанияларнинг юртимизда автомобиль, бутловчи қисмлар, фармацевтика, озиқ-овқат, қурилиш, электротехника маҳсулотлари ҳамда маиший электр анжомларини ишлаб чиқариш соҳаларида инвестиция лойиҳаларини амалга оширишда фаол иштирок этишидан манфаатдор эканини билдирди.
Суҳбат давомида Ўзбекистон ҳукумати ва мамлакатимиз ишбилармон доиралари вакиллари билан музокаралар ўтказиш, янги савдо-инвестиция лойиҳалари пакетини шакллантириш мақсадида «МЕДЕФ» Франция тадбиркорлари ҳаракати вакилларининг Ўзбекистонга ташрифини ташкил этишга келишилди.
Тадбирда Франция ва Европа Иттифоқининг тегишли идоралари билан эришилган келишувлар ўзбекистонлик ишлаб чиқарувчилар маҳсулотларини Франция бозорларига кириб боришини осонлаштираётгани таъкидланди. Шу боис мавжуд товар айирбошлаш ҳажмини ошириш ва ўзаро савдо таркибидаги маҳсулот турларини кўпайтириш зарурлиги қайд этилди.
Таъкидланганидек, Франция Ўзбекистоннинг Европадаги энг фаол савдо шерикларидан бири. Мамлакатларимиз ўртасида 2019 йилда товар айирбошлаш ҳажми 10 фоизга ортди. Жорий йилнинг биринчи чорагида ҳам ушбу ижобий ўзгариш (+4,5 фоиз) сақланиб қолмоқда.
Франция, шунингдек, Ўзбекистон сайёҳлик салоҳиятини ривожлантиришга қизиқиш билдирмоқда. Жумладан, Франция компаниялари консорциуми иштирокида «Белдерсой-Чимёон-Нанай» умуммавсумий халқаро курортни барпо этиш бўйича лойиҳани амалга ошириш режалаштирилмоқда.
Музокараларда Франция томони Ўзбекистоннинг Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиши, «GSP+» имтиёзлар тизимидан фойдаланиши ва Европа Иттифоқи билан Кенгайтирилган шериклик ҳамда ҳамкорлик битимини имзолаш масалаларида ҳар томонлама ёрдам кўрсатишга тайёрлигини билдирди.
Видеоконференцияда келажакда ўзаро алоқаларни мунтазам кенгайтириш йўналишидаги ҳаракатларни давом эттиришга келишиб олинди.
Томонлар Франция билан эришилган келишувларни сифатли амалга ошириш, ҳамкорликнинг янги йўналишларини ишлаб чиқиш мақсадида мутахассислар даражасида видеоконференция шаклидаги маслаҳатлашувларни давом эттиришга тайёр эканини тасдиқлади.

Узбекско-французское сотрудничество – курс на сближение
Заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзаков и министр экономики и финансов Французской Республики Б.Ле Мэр провели онлайн-переговоры, на которых обсудили ряд вопросов узбекско-французского инвестиционного и торгово-экономического сотрудничества, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Франция – один из важных партнеров Узбекистана в Европейском Союзе. Первый официальный визит Президента Республики Узбекистан в Европу состоялся именно во Францию. Стороны с удовлетворением отметили, что договорённости, достигнутые в ходе данного визита, получили конкретное воплощение в реализации в Узбекистане ряда стратегически важных проектов с участием французских партнеров в сферах геологоразведки, использования альтернативных источников энергии, производства строительных материалов и туризма.
С учетом современного состояния развития технологического и производственного потенциала французских компаний, узбекской стороной была выражена заинтересованность в привлечении этих компаний к реализации инвестиционных проектов в Узбекистане, в таких сферах, как автомобилестроение и производство комплектующих, производство строительных материалов, лекарственных препаратов, пищевой продукции, выпуск электротехнической продукции и электробытовой техники. Триггером сотрудничества в этом направлении станет согласованный в ходе переговоров визит представителей Движения французских предпринимателей MEDEF для проведения переговоров с представителями правительственных и деловых кругов Узбекистана и формирования пакета новых торгово-инвестиционных проектов.
Сторонами было отмечено, что достигнутые договоренности и взаимопонимание в вопросах поддержки Узбекистана соответствующими структурами Франции и Евросоюза будут и в дальнейшем способствовать доступу на французский рынок продукции узбекских производителей в рамках интенсификации и дальнейшего увеличения объемов товарооборота.
В связи с этим, стороны выразили взаимный интерес к увеличению существующих объемов товарооборота и диверсификации структуры взаимной торговли.
Стоит отметить, что Франция занимает ведущие позиции в числе наиболее активных торговых партнеров Узбекистана среди европейских государств. По итогам 2019 года товарооборот между странами вырос на 10%. Положительная динамика отмечена также по итогам первой четверти 2020 года (+4,5%).
Не меньший интерес французская сторона проявляет к участию в развитии туристического потенциала Узбекистана. Запланирована реализация проекта по созданию международного всесезонного курорта «Бельдерсай-Чимган-Нанай» с участием консорциума французских компаний.
В ходе переговоров французская сторона также выразила готовность оказать всестороннюю поддержку Узбекистану в вопросах вступления во Всемирную торговую организацию, получения Узбекистаном статуса страны-бенефициара системы преференций Европейского союза «ГСП+» и подписания Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве с ЕС.
Стороны согласились продолжать взятый ими курс на взаимное сближение и дальнейшее расширение двусторонних контактов на системной основе – на экспертном уровне будут проводиться консультации, в том числе, посредством видеоконференцсвязи для качественной реализации достигнутых с французской стороной договоренностей и проработки новых направлений сотрудничества.