Tailand poytaxtida O‘zbekistonning ziyorat turizmi salohiyati namoyish etildi
BANGKOK, 20-iyul. /“Dunyo” AA/. Bangkok shahridagi “International Trade & Exhibition Centre” (BITEC) majmuasida Janubi-Sharqiy Osiyodagi eng yirik halol mahsulotlar, xizmatlar va innovatsiyalar namoyishiga bag‘ishlangan “Grand Halal Bangkok-2026” xalqaro ko‘rgazmasi bo‘lib o‘tdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Ko‘rgazmada dunyoning 25 dan ortiq mamlakatidan kelgan oziq-ovqat, kosmetika, farmatsevtika va musulmonlar kiyim-kechaklari ishlab chiqaruvchilari, sayyohlik agentliklari, mehmonxonalar, savdo tarmoqlari, investorlar, import qiluvchilar, distribyutorlar, halol logistika hamda halol mahsulotlarni sertifikatlash bilan shug‘ullanuvchi jami 600 ga yaqin kompaniyalar mahsulot va xizmatlarini taqdim etdi. Rasmiy manbalarning maʼlumotlariga ko‘ra, uch kunlik tadbirga 15 mingga yaqin kishi tashrif buyurgan.
Mazkur nufuzli tadbirda O‘zbekistonning Bangkokdagi Bosh konsulxonasi xodimlari ham faol ishtirok etib, ko‘rgazma maydonida yurtimiz eksponatlari uchun maxsus pavilyon ajratilishini taʼminladilar. Pavilyonga tashrif buyurgan mehmonlarga respublikamizning turizm va ziyorat salohiyatini keng targ‘ib etuvchi tarqatma materiallar taqdim etildi.
Tashrif buyuruvchilarda, ayniqsa, Surxondaryo viloyatida saqlanib qolgan buddizm yodgorliklari, jumladan, qadimiy Kushon imperiyasi davrida keng rivojlangan buddaviylik ibodatxonalari, rohiblar hujralari va budda haykallarining tarixi hamda hozirgi holatiga doir maʼlumotlar katta qiziqish uyg‘otdi. Pavilyonda ushbu tarixiy obidalar aks etgan maxsus bannerlar namoyish etildi.
Shuningdek, tadbir doirasida o‘zbek xalqining buyuk siymolari — Amir Temur, Alisher Navoiy, Zahiriddin Muhammad Bobur, Abu Ali ibn Sino, Abu Rayhon Beruniy va Imom al-Buxoriyning dunyo tarixidagi o‘rni hamda bashariyat sivilizatsiyasi rivojiga qo‘shgan beqiyos hissasini yorituvchi videoroliklar namoyish etildi. Toshkent shahrida yangi barpo etilgan Islom sivilizatsiyasi markazi haqidagi maxsus videolavhalar ham yig‘ilganlarda chuqur taassurot qoldirdi.
Ko‘rgazma davomida xorijlik mehmonlar o‘zbek xalqining boy milliy madaniyati, qadriyatlari va urf-odatlarini o‘zida aks ettirgan betakror milliy liboslar namunalari bilan ham yaqindan tanishtirildi.

Узбекистан принял участие на международной выставке «Grand Halal Bangkok-2026» в столице Таиланда
БАНГКОК, 20 июля. /ИА «Дунё»/. Бангкокском международном торговым и выставочным центр (BITEC) состоялась выставка «Grand Halal Bangkok-2026», посвященная демонстрации халяльной продукции, услуг и инноваций, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Мероприятие стало одним из крупнейших международных событий в сфере халяльной индустрии в Юго-Восточной Азии.
В выставке приняли участие около 600 компаний из более чем 25 стран мира. Среди участников были производители продуктов питания, косметики, фармацевтической продукции и мусульманской одежды, туристические агентства, гостиницы, торговые сети, инвесторы, импортеры, дистрибьюторы, организации халяльной логистики и сертификации. По официальным данным, выставку посетили около 15 тысяч человек.
Сотрудники Генерального консульства Узбекистана обеспечили участие страны в мероприятии отдельным павильоном для национальных экспонатов. Посетителям были представлены информационные материалы, рассказывающие о туристическом потенциале республики.
Особый интерес у гостей вызвали исторические и культурные достопримечательности Узбекистана, в том числе буддийские памятники, сохранившиеся в Сурхандарьинской области. Посетителям представили информацию о древних буддийских храмах, монастырских кельях и статуях Будды, развивавшихся в период Кушанской империи, а также продемонстрировали баннеры с изображениями этих объектов.
Кроме того, на выставке были представлены материалы о выдающихся деятелях и мыслителях узбекского народа – Амире Темуре, Алишере Навои, Захириддине Мухаммаде Бабуре, Абу Али ибн Сине, Абу Райхане Беруни и Имаме аль-Бухари, а также показаны видеоматериалы о новом Центре исламской цивилизации в Ташкенте.
Гости мероприятия также познакомились с национальными костюмами, культурой и традициями узбекского народа.