Tailand poytaxtida O‘zbekistonning ziyorat turizmi salohiyati namoyish etildi
BANGKOK, 20-iyul. /“Dunyo” AA/. Bangkok shahridagi “International Trade & Exhibition Centre” (BITEC) majmuasida Janubi-Sharqiy Osiyodagi eng yirik halol mahsulotlar, xizmatlar va innovatsiyalar namoyishiga bag‘ishlangan “Grand Halal Bangkok-2026” xalqaro ko‘rgazmasi bo‘lib o‘tdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Ko‘rgazmada dunyoning 25 dan ortiq mamlakatidan kelgan oziq-ovqat, kosmetika, farmatsevtika va musulmonlar kiyim-kechaklari ishlab chiqaruvchilari, sayyohlik agentliklari, mehmonxonalar, savdo tarmoqlari, investorlar, import qiluvchilar, distribyutorlar, halol logistika hamda halol mahsulotlarni sertifikatlash bilan shug‘ullanuvchi jami 600 ga yaqin kompaniyalar mahsulot va xizmatlarini taqdim etdi. Rasmiy manbalarning maʼlumotlariga ko‘ra, uch kunlik tadbirga 15 mingga yaqin kishi tashrif buyurgan.
Mazkur nufuzli tadbirda O‘zbekistonning Bangkokdagi Bosh konsulxonasi xodimlari ham faol ishtirok etib, ko‘rgazma maydonida yurtimiz eksponatlari uchun maxsus pavilyon ajratilishini taʼminladilar. Pavilyonga tashrif buyurgan mehmonlarga respublikamizning turizm va ziyorat salohiyatini keng targ‘ib etuvchi tarqatma materiallar taqdim etildi.
Tashrif buyuruvchilarda, ayniqsa, Surxondaryo viloyatida saqlanib qolgan buddizm yodgorliklari, jumladan, qadimiy Kushon imperiyasi davrida keng rivojlangan buddaviylik ibodatxonalari, rohiblar hujralari va budda haykallarining tarixi hamda hozirgi holatiga doir maʼlumotlar katta qiziqish uyg‘otdi. Pavilyonda ushbu tarixiy obidalar aks etgan maxsus bannerlar namoyish etildi.
Shuningdek, tadbir doirasida o‘zbek xalqining buyuk siymolari — Amir Temur, Alisher Navoiy, Zahiriddin Muhammad Bobur, Abu Ali ibn Sino, Abu Rayhon Beruniy va Imom al-Buxoriyning dunyo tarixidagi o‘rni hamda bashariyat sivilizatsiyasi rivojiga qo‘shgan beqiyos hissasini yorituvchi videoroliklar namoyish etildi. Toshkent shahrida yangi barpo etilgan Islom sivilizatsiyasi markazi haqidagi maxsus videolavhalar ham yig‘ilganlarda chuqur taassurot qoldirdi.
Ko‘rgazma davomida xorijlik mehmonlar o‘zbek xalqining boy milliy madaniyati, qadriyatlari va urf-odatlarini o‘zida aks ettirgan betakror milliy liboslar namunalari bilan ham yaqindan tanishtirildi.

Uzbekistan Participates in International “Grand Halal Bangkok-2026” Exhibition in Thailand’s Capital
BANGKOK, July 20. /Dunyo IA/. The “Grand Halal Bangkok-2026” exhibition, dedicated to showcasing halal products, services, and innovations, was held at the Bangkok International Trade and Exhibition Centre (BITEC), reports Dunyo IA correspondent.
The event became one of the largest international gatherings in the halal industry in Southeast Asia.
Around 600 companies from more than 25 countries took part in the exhibition. Participants included manufacturers of food products, cosmetics, pharmaceuticals, and Islamic clothing, as well as travel agencies, hotels, retail chains, investors, importers, distributors, halal logistics and certification organizations. According to official data, the exhibition attracted around 15,000 visitors.
Representatives of the Consulate General of Uzbekistan organized the country’s participation through a dedicated national pavilion. Visitors were presented with information materials highlighting Uzbekistan’s tourism potential.
Special interest among guests was generated by Uzbekistan’s historical and cultural attractions, including preserved Buddhist heritage sites in the Surkhandarya region. Visitors received information about ancient Buddhist temples, monastic cells, and Buddha statues dating back to the period of the Kushan Empire, with banners displaying images of these sites also presented at the exhibition.
The exhibition also featured materials about prominent figures and thinkers of the Uzbek people, including Amir Temur, Alisher Navoi, Zahiriddin Muhammad Babur, Abu Ali ibn Sina, Abu Rayhan Beruni, and Imam al-Bukhari, as well as video presentations about the new Center of Islamic Civilization in Tashkent.
Guests of the event also had the opportunity to learn about Uzbek national costumes, culture, and traditions.