Tbilisida Alisher Navoiy haykali ochildi
Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Gruziya Bosh vaziri Irakliy Kobaxidze Tbilisi shahrida oʻzbek xalqining buyuk farzandi, shoir va mutafakkir Alisher Navoiy haykalining tantanali ochilish marosimida ishtirok etdilar.
Alisher Navoiyning merosi nafaqat oʻzbek xalqi, balki butun insoniyat boyligidir. Hayotning oʻziga xos ensiklopediyasiga aylangan hazrat Navoiyning asarlari koʻplab avlodlarni ilhomlantirib kelmoqda, tadqiqotchilar, adabiyot ixlosmandlari hamda Sharqning boy maʼnaviy dunyosini chuqurroq anglamoqchi boʻlgan barcha insonlar uchun bilim manbai boʻlib xizmat qilmoqda.
Tbilisi shahrida Alisher Navoiy haykalining ochilishi Oʻzbekiston bilan Gruziya oʻrtasidagi madaniy aloqalar tarixida yana bir muhim voqea boʻldi. Xalqlarimizni azaldan savdo yoʻllari, doʻstlik va oʻzaro hurmat rishtalari bogʻlab kelgan, bir-birimizning boy madaniy merosimizga qiziqishimiz katta.
Oʻzbekistonda buyuk gruzin shoiri Shota Rustaveli ijodini chuqur hurmat qilishadi va qadrlashadi. Toshkentning markaziy koʻchalaridan biri uning nomi bilan atalgan, gruzin mumtoz adabiyotining buyuk namoyandasiga haykal oʻrnatilgan. Oʻz navbatida, oʻtgan yilda Tbilisi markaziy bogʻlaridan biriga Alisher Navoiy nomi berildi.
Soʻnggi yillarda Oʻzbekiston bilan Gruziya oʻrtasidagi madaniy-gumanitar hamkorlik yangi bosqichga koʻtarildi. Tbilisi shahrida Oʻzbekiston madaniyati va kinosi kunlari, Toshkent shahrida esa Gruziya madaniyati kunlari muvaffaqiyatli oʻtkazildi.
Marosimda Alisher Navoiy jahon adabiyotining buyuk namoyandasi ekani, uning bebaho ijodi asrlar davomida odamlarni insonparvarlik, maʼrifat, tafakkur va oʻzaro hurmatga chorlab kelayotgani taʼkidlandi.
Tbilisi shahridagi Alisher Navoiy haykali Oʻzbekiston va Gruziya xalqlari oʻrtasida mustahkamlanib borayotgan doʻstlik rishtalarining yana bir yorqin ramzi boʻlishiga ishonch bildirildi.

В Тбилиси открылся памятник Алишеру Навои
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев и Премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе приняли участие в церемонии торжественного открытия памятника великому сыну узбекского народа, поэту и мыслителю Алишеру Навои в городе Тбилиси.
Наследие Навои принадлежит не только узбекскому народу, но и всему человечеству. Его произведения, ставшие своеобразной энциклопедией жизни, вдохновляют многие поколения, служат источником знаний для исследователей, ценителей литературы и всех, кто стремится глубже познать богатый духовный мир Востока.
Открытие памятника Алишеру Навои в Тбилиси стало еще одним важным событием в истории узбекско-грузинских культурных связей. Наши народы издревле объединяли торговые пути, взаимное уважение и интерес к богатому наследию друг друга.
В Узбекистане с большим уважением относятся к великому грузинскому поэту Шота Руставели. Одна из центральных улиц Ташкента носит его имя, здесь же установлен памятник выдающемуся классику грузинской литературы. В свою очередь, в прошлом году одному из центральных парков Тбилиси было присвоено имя Алишера Навои.
В последние годы культурно-гуманитарное сотрудничество между Узбекистаном и Грузией получило новое развитие. В Тбилиси с успехом прошли Дни культуры и кино Узбекистана, а в Ташкенте – Дни культуры Грузии.
На церемонии было отмечено, что Алишер Навои – великий представитель мировой литературы, чье бесценное творчество на протяжении веков призывает людей к гуманизму, просвещению, мудрости и взаимному уважению.
Была выражена уверенность, что памятник Алишеру Навои в Тбилиси станет еще одним ярким символом крепнущих уз дружбы между народами Узбекистана и Грузии.