Betakror Oʻzbekiston zaminida uchinchi bor oʻtkazilayotgan Xalqaro maqom sanʼati anjumanida dunyoning turli qitʼa va mamlakatlaridan tashrif buyurgan taniqli sanʼat va madaniyat namoyandalarini koʻrib turganimdan mamnunman.
Sanʼat – qalblarni birlashtiradigan, odamlarga ezgulik ulashadigan maʼnaviyat koʻprigidir deb bejiz aytilmagan. Shu maʼnoda, yurtimizda doimiy tus olgan ushbu anjuman – maqom sanʼatining umumbashariy nufuzini oshirishga xizmat qilayotgan jahon sahnasiga aylanib bormoqda.
Bugungi tadbirimizda UNESCO, ICESCO, Mustaqil Davlatlar Hamdoʻstligi, Shanxay hamkorlik tashkiloti, Turkiy davlatlar tashkiloti, Turkiy oqsoqollar kengashi, TURKSOY, Turkiy Parlament Assambleyasi, Turkiy madaniyat va meros jamgʻarmasi hamda boshqa xalqaro tuzilmalar rahbarlari, chet davlatlarning madaniyat vazirlari va muhtaram elchilari, 80 dan ortiq xorijiy mamlakatlarning 250 ga yaqin madaniyat va sanʼat vakillari ishtirok etayotgani anjumanimizga alohida fayz va shukuh bagʻishlamoqda.
Fursatdan foydalanib, uzoq-yaqin yurtlardan tashrif buyurgan aziz mehmonlarimizga oʻzimning samimiy minnatdorligimni bildiraman.
Yangi Oʻzbekistonga xush kelibsiz!
Oʻzbekiston zaminidagi har bir tuman, har bir viloyat, har bir hudud oʻziga xos sanʼati va madaniyati, qadriyat va anʼanalari, mashhur ijodkorlariga ega. Bugungi anjumanimiz oʻtayotgan soʻlim va goʻzal Namangan diyori ham ana shunday tabarruk maskandir. Namangan oʻzining tadbirkorlari, obod shahar va qishloqlari, sanoat, qishloq xoʻjaligi, ilm-fan, madaniyat, sanʼat va sportdagi yutuqlari, bilimli va shijoatli yoshlari bilan alohida eʼtirofga loyiq.
Shu kunlarda ushbu fayz-u tarovatli zaminda yuksak darajada tashkil etilgan, butun dunyoga mashhur 65-xalqaro Namangan gullar festivali shod-u xurramlik bilan davom etmoqda. Va men bugungi imkoniyatdan foydalanib, butun xalqimizni, barcha nafosat shaydolarini xursand qilayotgan ana shunday ulkan bayram bilan siz, azizlarni – mehnatkash va mirishkor, oqkoʻngil, pok niyatli Namangan ahlini yana bir bor samimiy tabriklayman.
Mazkur festival Yangi Oʻzbekiston sharoitida oddiy gullar koʻrgazmasidan xalqaro miqyosda eʼtirof etilayotgan katta madaniy hodisa, oʻziga xos milliy brend darajasiga koʻtarilganini biz nafaqat Fargʻona vodiysi, balki butun mamlakatimizdagi ulkan oʻzgarishlar samarasi sifatida qabul qilamiz.
Bugungi kunda koʻrkam chamanzorga aylangan Namangan diyorida joriy yilning oʻzida 150 million tupdan ortiq gul koʻchatlari oʻtqazilgani va bu natija xalqaro miqyosda tan olinib, “Ginnessning rekordlar kitobi”ga kiritilgani har tomonlama eʼtibor va tahsinga sazovor, ibrat olishga arziydigan voqea, desak, haqiqatni aytgan boʻlamiz.
Ming rahmat sizlarga, qoʻllaringiz hech qachon dard koʻrmasin!
Aziz yurtdoshlar!
Namangan buyuk shoir va mutafakkir Boborahim Mashrab, Nodim, Fazliy, Majzub Namangoniy, Soʻfizoda, Ibrat, Usmon Nosir, Chustiy, Habib Saʼdulla kabi atoqli soʻz sanʼatkorlarini kamolga yetkazgan saxovatli zamindir. Bu ulugʻ zotlar qatorida milliy musiqa madaniyatimiz rivojida oʻchmas iz qoldirgan Roʻzimatxon Isaboyev, Vahobjon Abdullayev, Mahmudjon Muhammedov, Ergash Yoʻldoshev, Saidjon Kalonov, Tursunoy Mamedova, Kamoliddin Rahimov, Habiba Oxunova, Oʻrinboy Nuraliyev, Hadiya Yusupova, Joʻraxon Rahimov singari el tanigan hofizlar, sozanda va bastakorlarning nomlarini bugun ham hurmat bilan tilga olamiz.
Ushbu oʻlmas siymolarning boy ijodiy merosi yangi-yangi sanʼatkorlar avlodi uchun mahorat maktabi boʻlib xizmat qilmoqda.
Qadrli doʻstlar!
UNESCO tomonidan Insoniyatning nomoddiy madaniy merosi roʻyxatiga kiritilgan maqom naqadar buyuk va noyob sanʼat ekanini barchamiz yaxshi bilamiz va xalqaro hamjamiyatning bunday eʼtirofini yuksak qadrlaymiz. Zero, maqom bu oddiy musiqa emas. Maqom – millatning xotirasi, xalqning qalbi va asrlar osha yangrab kelayotgan maʼnaviy ovozidir. Unda ajdodlar hikmati, orzu-umidlari, dardi va quvonchi mujassam, desam, oʻylaymanki, fikrimga qoʻshilasiz.
Yurtimizda oʻtkazilayotgan uchinchi Xalqaro maqom sanʼati anjumanining asosiy maqsadi – ana shunday noyob merosni asrab-avaylash, oʻrganish va targʻib etish, kelgusi avlodlarga bezavol yetkazishdan iborat.
Soʻnggi yillarda Yangi Oʻzbekistonda maqom sanʼati nufuzini milliy va xalqaro miqyosda yangi bosqichga koʻtarish madaniyat sohasidagi davlat siyosatining ustuvor yoʻnalishiga aylandi.
Bugun nafaqat maqom ijrochiligi, balki uning nazariy asoslari ham chuqur oʻrganilmoqda. Xususan, Abu Nasr Forobiy, Ibn Sino, Abdulqodir Marogʻiy, Alisher Navoiy, Bobur Mirzo, Komil Xorazmiy, Abdurauf Fitrat, shuningdek, Yunus Rajabiy, Fayzulla Karamatov, Isʼhoq Rajabov kabi allomalarning ilmiy asarlari, maqomshunoslik anʼanalari davom ettirilmoqda.
Maqom sanʼatining nazariy, tarixiy va falsafiy masalalarini oʻrganadigan maxsus ilmiy kengashlar faoliyati yangi bosqichga olib chiqilmoqda. Biz sohada yuksak bilim va malakaga ega kadrlarni tarbiyalash vazifasiga alohida eʼtibor qaratmoqdamiz. Bu borada “musiqa maktabi – ixtisoslashgan maktab – oliygoh” tizimi yoʻlga qoʻyilgani yoshlarimizning aniq dasturlar asosida uzluksiz taʼlim olishiga mustahkam zamin boʻlib xizmat qilmoqda.
Yaqinda madaniyat va sanʼatning 21 ta yoʻnalishida, xususan, maqom boʻyicha ham ijodiy birlashma tashkil qildik. Ushbu birlashmalar jamiyatimizning eng quyi boʻgʻini boʻlgan mahalladan boshlab ijodkor yoshlarni topish, ularni qoʻllab-quvvatlash va isteʼdodini yuzaga chiqarishga koʻmak beradi. Endilikda yosh maqomchilarning ijodiga yangi nafas olib kirish uchun har bir mahalla, tuman, viloyat va respublika miqyosida tanlovlar oʻtkazamiz.
Hozirgi vaqtda “Shashmaqom” durdonalari, Fargʻona – Toshkent va Xorazm maqomlarining oʻrganilmagan matnlari hamda noyob ijro uslublari qayta tiklanmoqda. Ayni yoʻnalishda yirik ilmiy va akademik nashrlar, ovozli arxivlar tayyorlanmoqda.
Biz ana shunday ishlarimizni yangi bosqichga olib chiqish maqsadida Yangi Toshkentda muhtasham Maqom markazini barpo etishga kirishdik. Ushbu maskanni Dunyo maqom markazi deb nomlasak va uning qoshida Xalqaro maqom akademiyasini tashkil etsak, nima deysizlar?
Ishonamanki, bu madaniy koshona jahon maqom sanʼatining yirik ilmiy-tadqiqot markaziga aylanadi. Akademiyada oʻzbek maqom maktablari bilan bir qatorda arab, turk, fors, tojik, hind va boshqa Sharq mumtoz musiqa yoʻnalishlari ham oʻqitiladi. Mazkur dargohda maqomni sevadigan dunyo yoshlari uchun “ustoz-shogird” anʼanalari asosida mahorat amaliyoti dasturlari yoʻlga qoʻyiladi va bunga maxsus grantlar ajratiladi.
Markaz qoshida dunyo miqyosidagi eng noyob musiqiy qoʻlyozmalar, tovush yozuvlari va nota arxivlarini oʻzida mujassam etgan Xalqaro raqamli kutubxona va laboratoriya tashkil etiladi.
Bir soʻz bilan aytganda, yangi majmua soha olimlari va sanʼatshunoslarni birlashtiradigan global ilmiy-akademik platforma boʻladi.
Dunyo xalqlarining maqom, mugʻom, mukam, dastgoh kabi mumtoz musiqa namunalari haqidagi maʼlumotlarni yagona raqamli makonga koʻchirish vaqti keldi. Shu bois, maqom sanʼati olimlari va ijodkorlarini Jahon maqom antologiyasini yaratishga chaqiraman. Bunda dunyodagi barcha maqom asarlari, notalar, audio va video yozuvlar, ilmiy tadqiqotlar yagona raqamli platformaga joylashtiriladi, maqom ijrosi boʻyicha mobil ilova ishga tushirilib, uning fonotekasi doimiy ravishda yangilab boriladi.
Oʻylaymanki, bugungi anjumanda ishtirok etayotgan sanʼatkor va musiqashunoslar bu muhim jarayonga munosib hissa qoʻshadilar.
Maqom ilmini rivojlantirish va qoʻllab-quvvatlash maqsadida xalqaro jamgʻarma tashkil qilishni taklif etamiz. Ushbu Jamgʻarma grantlari maqom boʻyicha ilmiy izlanishlarni, noyob manbalarni oʻrganish, innovatsion loyihalarni qoʻllab-quvvatlash va soha vakillarini moddiy ragʻbatlantirishga yoʻnaltirilsa, ayni muddao boʻladi.
Shu bilan birga, Jamgʻarma hisobidan Xalqaro maqom mukofoti ham taʼsis etilib, maqom rivojiga katta hissa qoʻshgan olim va sanʼatkorlar har ikki yilda ragʻbatlantirib borilsa, oʻylaymanki, bu ham maqom sanʼatining nufuzini oshirishga xizmat qiladi.
“Shashmaqom”ning 6 ta yoʻnalishi boʻyicha hududlarimizda “Maqom yoʻli” madaniy-turistik marshrutini yaratamiz. Jumladan, Buxoroda “Buzruk” maqomi; Samarqandda “Rost” maqomi; Xivada “Xorazm” va “Iroq” maqomi; Qoʻqonda “Navo” maqomi; Shahrisabzda “Dugoh” maqomi; Toshkentda “Segoh” maqomi boʻyicha turizm-tematik koʻchalari tashkil etiladi. Kafe va restoranlar, istirohat bogʻlari va xiyobonlarda maqom qoʻshiqlari doim yangrab turadi.
Tadbirimizda qatnashayotgan ozarbayjonlik sanʼatkorlar mugʻomi bilan, turkiyalik ijodkorlar muqomi, tojikistonlik hofizlar maqomi, Hindiston badiiy jamoalari “raga”si, Afrika qitʼasi vakillari “nuba”si bilan “Maqom yoʻli” madaniy-turistik marshrutida faol ishtirok etsalar, dunyo boʻylab maqomning xalqaro obroʻ-eʼtibori yanada yuksaladi deb ishonaman.
Yurtimizda maqom asarlarining oltin fondini yaratib, xalqimizga yetkazib kelayotgan Yunus Rajabiy nomidagi maqom ansambliga milliy davlat ansambli maqomini beramiz. Aminmanki, ushbu yuksak eʼtirof mashhur ijodiy jamoani yanada ruhlantirib, milliy sanʼatimizning durdona asarlarini jahon sahnalariga olib chiqishda yangi kuch-gʻayrat va ilhom bagʻishlaydi.
Hurmatli anjuman qatnashchilari!
Hozirgi globallashuv davrida maqom – inson qalbi va yuragida ezgu tuygʻularni tarbiyalaydigan, shu asosda yoshlarning maʼnaviy olamini yuksaltiradigan hayotbaxsh sarchashma, desak, toʻgʻri boʻladi.
Mamlakatimizda yaxshi anʼanaga aylangan Xalqaro maqom sanʼati anjumani maqomning umrboqiy merosini kelajak avlodlarga yetkazib beradigan xalqaro muloqot maydoniga aylanib bormoqda. Ezgu maqsad yoʻlida boshlagan bu ishlarimiz sizlar kabi fidoyi insonlarning qoʻllab-quvvatlashi bilan kelgusida ham izchil davom etadi deb ishonaman.
Muhtaram doʻstlar!
Har qanday davlatning kuch-qudrati uning faqat iqtisodiy boyligi, yer osti resurslari bilangina emas, yuksak madaniyati va sanʼati bilan ham oʻlchanadi. Shu sababli biz bugun sizlar bilan birga ana shunday bebaho maʼnaviy xazina – maqom sanʼati bayramini xalqaro darajada nishonlamoqdamiz.
Ishonchim komil, anjuman doirasida oʻtkaziladigan xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyada bildiriladigan takliflar, mahoratli ijrochilarning chiqishlari nafaqat soha rivojiga, balki xalqlar oʻrtasida qardoshlik aloqalarini yanada mustahkamlashga munosib hissa qoʻshadi.
Barchamizning tilagimiz yakdil va hamohang: maqom sanʼatining har bir soʻzi tinchlikka xizmat qilsin, har bir navosi xalqlar oʻrtasidagi doʻstlikni mustahkamlasin, har bir sadosi kelajak avlodlarga milliy gʻurur va maʼnaviy kuch bagʻishlasin.
Maqomni sevganlar hech qachon kam boʻlmasin!
Uchinchi Xalqaro maqom anjumanini ochiq deb eʼlon qilaman.
Barchangizga sihat-salomatlik, joʻshqin ilhom, yangi ijodiy yutuqlar, anjuman ishiga esa ulkan muvaffaqiyat tilayman.
***
Hurmatli anjuman qatnashchilari, aziz yurtdoshlar!
Futbol boʻyicha milliy terma jamoamiz xalqimizning 34 yillik orzularini roʻyobga chiqarib, jahon chempionatidagi ishtirokini boshladi. Bu bizga gʻurur va iftixor bagʻishlaydi.
Men futbolchilarimizni jahon chempionatiga kuzatish marosimida “Sizlar allaqachon tarix yaratib boʻldingiz” degan edim. Biz vatanparvar va fidoyi futbolchilarimizni Yangi Oʻzbekistonning haqiqiy qahramonlari deb bilamiz. Oʻyindan oʻyinga tajriba orttirib, yashil maydonda tobora yaxshiroq toʻp surayotgan terma jamoamiz millionlab vatandoshlarimizning orzu-istaklari va duolarini his qilib, bugungi oʻyinda yurtimiz sharafini munosib himoya qilishiga ishonaman.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на церемонии открытия третьего Международного форума искусства макома
Я рад видеть на Международном форуме искусства макома, который в третий раз проводится на прекрасной узбекской земле, известных деятелей искусства и культуры из разных стран и континентов.
Неслучайно говорят, что искусство – это духовный мост, соединяющий сердца людей и открывающий путь к добру. В этом смысле данный форум, ставший традиционным в нашей стране, превратился в мировую площадку, которая способствует повышению общечеловеческого значения искусства макома.
Особый авторитет и весомость нашему сегодняшнему форуму придает то, что в нем принимают участие руководители ЮНЕСКО, АЙСЕСКО, Содружества Независимых Государств, Шанхайской организации сотрудничества, Организации тюркских государств, Совета старейшин Организации тюркских государств, ТЮРКСОЙ, Тюркской парламентской ассамблеи, Фонда тюркской культуры и наследия и других международных структур, министры культуры и послы зарубежных государств, около 250 представителей культуры и искусства из более чем 80 стран.
Пользуясь случаем, выражаю искреннюю признательность уважаемым гостям, прибывшим к нам из стран дальнего и ближнего зарубежья.
Добро пожаловать в Новый Узбекистан!
Каждый район, область, каждый регион Узбекистана имеет свои неповторимые искусство и культуру, ценности и традиции, известных творческих деятелей. Таким же является и наманганский край, где проходит наш форум. Этот регион с его благоустроенными городами и селами, предпринимателями, достижениями в промышленности и сельском хозяйстве, науке, культуре, искусстве и спорте, с его образованной и целеустремленной молодежью, безусловно, достоин большого признания.
В эти дни здесь продолжается уже 65-й по счету международный Наманганский фестиваль цветов, известный на весь мир. Организованный на высоком уровне, яркий праздник доставляет большую радость нашему народу, всем ценителям красоты. Пользуясь возможностью, еще раз искренне поздравляю трудолюбивых, умелых и добросердечных жителей Намангана с этим замечательным событием.
В условиях Нового Узбекистана фестиваль цветов из обычной выставки превратился в большое культурное мероприятие, получающее международное признание, стал своеобразным национальным брендом, и мы рассматриваем это как результат огромных преобразований не только в Ферганской долине, но и во всей стране.
На наманганской земле, превратившейся сегодня в цветущий сад, лишь в нынешнем году было высажено более 150 миллионов цветов, этот факт внесен в Книгу рекордов Гиннеса и действительно вызывает восхищение. Большое вам спасибо, мои дорогие.
Наманган – щедрый на таланты край, давший миру великого поэта и мыслителя Бабарахима Машраба, таких выдающихся мастеров слова, как Нодим, Фазли, Мажзуб Намангани, Суфизода, Ибрат, Усман Насыр, Чусти, Хабиб Саъдулла. Мы с уважением называем имена наманганцев – известных хафизов, музыкантов и бастакоров, оставивших яркий след в развитии нашей национальной музыкальной культуры, – Рузиматхона Исабоева, Вахобжона Абдуллаева, Махмуджона Мухаммедова, Эргаша Йулдошева, Саиджона Калонова, Турсуной Мамедовой, Камолиддина Рахимова, Хабибы Охуновой, Уринбоя Нуралиева, Хадии Юсуповой, Журахона Рахимова. Их богатое творческое наследие служит школой мастерства для все новых поколений деятелей культуры и искусства.
Все мы хорошо знаем, насколько велико, поистине уникально искусство макома, включенного ЮНЕСКО в Список нематериального культурного наследия человечества, и очень ценим такое признание международного сообщества. Ведь маком – это не просто музыка. Маком – это память нации, сердце народа и голос его души, звучащий сквозь столетия. Думаю, вы согласитесь, что в макоме воплощены надежды и мечты, печали и радости, вся мудрость наших предков.
Основная цель третьего Международного форума искусства макома – сохранение, изучение и популяризация этого уникального наследия, его передача будущим поколениям.
В последние годы в Новом Узбекистане повышение статуса искусства макома в национальном и международном масштабе стало приоритетным направлением государственной политики в сфере культуры.
Сегодня глубоко изучаются не только исполнительское мастерство, но и теоретические основы макома. В частности, находят продолжение научные традиции в области макомоведения таких ученых, как Абу Наср Фароби, Ибн Сино, Абдулкадир Мароги, Алишер Навои, Бабур Мирзо, Комил Хорезми, Абдурауф Фитрат, а также Юнус Раджаби, Файзулла Караматов, Исхок Ражабов.
Совершенствуется деятельность специальных научных советов, изучающих теоретические, исторические и философские аспекты искусства макома. Особое внимание мы уделяем подготовке высококвалифицированных кадров для сферы, обладающих глубокими знаниями. Налаживание системы «музыкальная школа – специализированная школа – высшее учебное заведение» служит прочной основой непрерывного образования нашей молодежи на основе конкретных программ.
Недавно мы создали творческие объединения по 21 направлению культуры и искусства, в том числе макому. Эти объединения будут способствовать поиску, поддержке и раскрытию талантов творческой молодежи, начиная с самого нижнего звена – махалли. Отныне мы будем проводить конкурсы на уровне махалли, района, области и республики, чтобы привнести новое дыхание в творчество молодых макомистов.
В настоящее время восстанавливаются жемчужины «Шашмакома», неизученные тексты и уникальные стили исполнения фергано-ташкентского и хорезмского макомов. Готовятся к публикации крупные научные и академические издания, аудиоархивы.
Чтобы вывести эту работу на новый уровень, мы приступили к возведению в Новом Ташкенте уникального Центра макома. Как вы думаете, может быть мы назовем его Мировым центром макома и создадим при нем Международную академию макома?
Уверен, что этот храм культуры станет крупным научно-исследовательским центром данного вида искусства. В академии, наряду с узбекскими школами макома, будут преподаваться арабское, турецкое, персидское, таджикское, индийское и другие направления восточной классической музыки. Здесь для молодежи со всего мира будут организованы стажировки по принципу «наставник – ученик», на эти цели будут выделены специальные гранты.
При центре будут созданы Международная цифровая библиотека и лаборатория с уникальными музыкальными рукописями, аудиозаписями и нотными архивами.
Одним словом, новый комплекс станет глобальной научно-академической платформой, которая объединит ученых сферы и искусствоведов.
Настало время перенести в единое цифровое пространство данные о классических музыкальных жанрах народов мира, таких как маком, мугам, мукам, дастгох. В связи с этим призываю ученых и деятелей искусства создать Всемирную антологию макома. При этом все существующие в мире произведения макома, нотные, аудио- и видеозаписи, профильные научные исследования будут размещены на единой цифровой платформе. Также будет запущено мобильное приложение по исполнению макома, его фонотека станет постоянно пополняться.
Думаю, что артисты и музыковеды, участвующие в сегодняшнем форуме, внесут достойный вклад в этот важный процесс.
В целях развития и поддержки научных исследований в области макома предлагаем создать специальный международный фонд. Гранты этого фонда целесообразно выделять на научные изыскания, изучение уникальных источников, поддержку инновационных проектов и материальное стимулирование представителей сферы.
Наряду с этим, если за счет фонда учредить Международную премию, каждые два года награждать ею ученых и артистов, внесших большой вклад в развитие макома, думаю, это также послужит росту популярности данного вида искусства.
В регионах по шести направлениям «Шашмакома» мы откроем культурно-туристический маршрут «Путь макома». Например, будут созданы туристско-тематические улицы: в Бухаре – по макому «Бузрук», в Самарканде – по макому «Рост», в Хиве – «Хоразм» и «Ирок», в Коканде – «Наво», в Шахрисабзе – «Дугох», в Ташкенте – «Сегох». Макомы будут звучать в кафе и ресторанах, парках и скверах.
Если азербайджанские артисты – с мугамом, турецкие артисты – с мукомом, таджикские хафизы – с макомом, индийские художественные коллективы – с рагой, представители африканского континента – с нубой, присутствующие на нашем форуме, примут активное участие в формировании культурно-туристического маршрута «Путь макома», то, уверен, международная известность макома еще больше возрастет.
Мы присваиваем ансамблю «Маком» имени Юнуса Раджаби, создавшему золотой фонд таких произведений и широко их популяризирующему, статус Национального государственного ансамбля. Убежден, что это высокое звание вдохновит славный творческий коллектив, придаст ему новых сил и энергии для представления шедевров нашего национального искусства на мировых сценах.
В эпоху глобализации маком по праву можно назвать жизнеутверждающим источником, пробуждающим благородные чувства в сердце и душе человека, украшающим его духовный мир.
Ставший в нашей стране традиционным Международный форум искусства макома является сегодня крупной диалоговой площадкой, где будущим поколениям передается это немеркнущее наследие. Уверен, что начатая нами работа в данном направлении будет последовательно продолжена при поддержке таких, как вы, людей, посвятивших свою жизнь служению прекрасному искусству.
Сила и мощь любого государства измеряются не только его экономическим богатством, ресурсами недр, но также высокой культурой и искусством. Поэтому сегодня мы вместе с вами на международном уровне отмечаем праздник искусства макома – этой бесценной духовной сокровищницы.
Уверен, что предложения, выдвинутые на проводимой в рамках форума международной научно-практической конференции, выступления талантливых исполнителей внесут достойный вклад в развитие сферы.
У всех нас сегодня одно желание: пусть каждое слово макома служит миру, каждая его мелодия – укрепляет дружбу и братство между народами, каждое звучание – вселяет в будущие поколения неиссякаемую духовную силу.
Объявляю третий Международный форум искусства макома открытым.
Желаю всем вам крепкого здоровья, вдохновения, новых творческих достижений, успехов в работе форума.
***
Уважаемые участники форума, дорогие соотечественники!
Национальная сборная Узбекистана по футболу, осуществив 34-летнюю мечту нашего народа, участвует в чемпионате мира. Это вызывает у нас чувство гордости и восхищения.
На церемонии проводов футболистов на чемпионат мира я сказал: «Вы уже создали историю». Наши патриотичные и самоотверженные футболисты – настоящие герои Нового Узбекистана.
Уверен, что наша сборная команда, набирающаяся опыта от игры к игре и выступающая на зеленом поле все лучше и лучше, остро чувствуя надежды миллионов соотечественников, достойно защитит честь страны в сегодняшнем матче.