AQSh kompaniyalari bilan investitsiya loyihalarini amalga oshirish istiqbollari muhokama qilindi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev beshinchi Toshkent xalqaro investitsiya forumi arafasida AQShning yetakchi kompaniyalari delegatsiyasi bilan uchrashuv oʻtkazdi.
Uchrashuvda AQSh Eksimbanki prezidenti va raisi Jon Yovanovich, Xalqaro moliyaviy taraqqiyot korporatsiyasi (DFC) bosh ijrochi direktori Ben Blek, AQSh – Oʻzbekiston savdo palatasi raisi Kerolin Lemm hamda “Air Products”, “Cove Capital”, “Templeton Global Investments”, “Boeing”, “77 Construction”, “BlackRock”, “FLS”, “Visa”, “JP Morgan”, “Meta”, “GULF” korporatsiyalari rahbarlari va yana bir qator kompaniyalar vakillari ishtirok etdi.
Davlatimiz rahbari mazkur uchrashuv oxirgi yillarda vujudga kelgan yaxshi anʼananing davomi, AQSh ishbilarmonlarining Oʻzbekistondagi faoliyatini kengaytirishga qiziqishi ortib borayotganining tasdigʻi ekanini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Iqtisodiy hamkorlik Oʻzbekiston bilan AQSh oʻrtasidagi strategik sheriklikning asosiy tayanch nuqtalaridan biri ekani alohida taʼkidlandi.
Mamlakatimiz yetakchisi ikki davlat oʻrtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlikni yanada rivojlantirishga qaratilgan bir qator dolzarb yoʻnalishlarni belgilab berdi.
Muhim minerallarni oʻzlashtirish va qayta ishlash, energetika, metallurgiya, moliya, sunʼiy intellekt, raqamli texnologiyalar va boshqa koʻplab sohalarda aniq loyihalarni ilgari surishga alohida eʼtibor qaratilmoqda.
AQShning yirik kompaniyalari rahbarlari investorlar samarali faoliyat yuritishiga yaratilgan qulay sharoitlar uchun Oʻzbekiston Prezidentiga minnatdorlik bildirib, oʻzlarining aniq taklif va rejalarini bayon etdilar.
Davra suhbati yakunida AQShning yetakchi kompaniyalari bilan ikki tomonlama hujjatlarni almashish marosimi bo‘lib o‘tdi.

Обсуждены перспективы реализации инвестиционных проектов с компаниями США
В преддверии V юбилейного Ташкентского международного инвестиционного форума Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с делегацией ведущих компаний Соединенных Штатов Америки.
Во встрече приняли участие президент и председатель Эксимбанка США Джон Йованович, главный исполнительный директор Корпорации международного финансового развития (DFC) Бэн Блэк, председатель Американо-Узбекской торговой палаты Кэролин Лэмм, а также руководители корпораций Air Products, Cove Capital, Templeton Global Investments, Boeing, 77 Construction, Black Rock, FLS, Visa, JP Morgan, Meta, GULF и многих других.
Глава нашего государства с удовлетворением отметил, что нынешняя встреча стала продолжением доброй традиции и свидетельствует о растущем интересе американского бизнеса к расширению присутствия в Узбекистане.
Было подчеркнуто, что экономическая повестка является одной из ключевых опор стратегического партнерства между Узбекистаном и Соединенными Штатами.
В данном контексте лидер нашей страны обозначил ряд ключевых направлений для дальнейшего углубления торгово-экономического сотрудничества двух стран.
Особое внимание уделено продвижению конкретных проектов по освоению и переработке критических материалов, в сферах энергетики, металлургии, финансов, искусственного интеллекта, цифровых технологий и многих других.
Руководители ведущих американских компаний, поблагодарив Президента Узбекистана за создаваемые благоприятные условия для плодотворной деятельности инвесторов, озвучили свои конкретные предложения и планы.
По итогам круглого стола состоялась церемония обмена двусторонними документами с ведущими компаниями США.