Termiz maydoni – Markaziy va Janubiy Osiyoda xavfsizlik va barqarorlikni taʼminlash yoʻlidagi muloqot
Azal-azaldan Markaziy va Janubiy Osiyo savdo, madaniy va siyosiy jarayonlar doirasida bir-biri bilan chambarchas bogʻlangan. Geografik yaqinlik va qadimiy savdo yoʻllari xalqlar va sivilizatsiyalar oʻrtasidagi faol muloqotga, tovarlar va madaniyat almashinuviga, mintaqaning umumiy tarixiy-madaniy qiyofasini shakllantirishga xizmat qilgan. Markaziy Osiyo davlatlari mustaqillikka erishgach, Janubiy Osiyoga nisbatan oʻz tashqi siyosiy va iqtisodiy strategiyalarini bosqichma-bosqich amalga oshira boshladilar.
Markaziy va Janubiy Osiyoning strategik joylashuvi, tabiiy resurslarga boyligi, demografik salohiyati va tarixiy merosi bilan belgilanadigan ahamiyatidan kelib chiqqan holda, bu mintaqalar ilmiy tadqiqot mavzusi boʻlib qolmoqda. Xususan, mintaqaviy xavfsizlik kompleksi nuqtayi nazaridan olimlar Markaziy va Janubiy Osiyoni ikkita mustaqil va teng huquqli mintaqa sifatida koʻrib chiqadilar. Bunda Afgʻonistonning Janubiy va Markaziy Osiyoning oʻzaro bogʻliqligi va bosqichma-bosqich yaqinlashuvini taʼminlaydigan mintaqaviy xavfsizlik kompleksining asosiy elementi sifatidagi roli transformatsiya qilinayotganini taʼkidlash lozim.
Taʼkidlash joizki, Markaziy Osiyoning markazida joylashgan Oʻzbekiston mintaqaviy xavfsizlik va barqarorlikni taʼminlashda muhim oʻrin tutadi. Shu oʻrinda, mamlakat mintaqada tinchlik va hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan konstruktiv tashqi siyosiy tashabbuslarni faol ilgari surib, Markaziy va Janubiy Osiyo oʻrtasida koʻprik boʻlishga intilmoqda. Mintaqalar oʻrtasidagi oʻzaro aloqalarga boʻlgan qiziqishni inobatga olgan holda, 2021-yil iyul oyida Toshkent shahrida “Markaziy va Janubiy Osiyo: mintaqaviy oʻzaro bogʻliqlik. Tahdidlar va imkoniyatlar” mavzusidagi xalqaro konferensiyada “Markaziy va Janubiy Osiyo oʻrtasidagi oʻzaro bogʻliqlikni mustahkamlash toʻgʻrisida”gi maxsus rezolyutsiya loyihasini ishlab chiqish va BMT Bosh Assambleyasi muhokamasiga kiritish taklif etildi. Natijada, 2022-yil iyul oyida BMTga aʼzo davlatlar ushbu rezolyutsiyaning qabul qilinishini bir ovozdan maʼqullagani mamlakatimizning xalqaro maydondagi oʻrni va nufuzi mustahkamlanib borayotganining yana bir yorqin ifodasi boʻldi.
Qayd etish lozimki, rezolyutsiyada davlatlarga Markaziy va Janubiy Osiyoda barqarorlik va xavfsizlikka umumiy tahdid va xatarlarga qarshi kurashishda saʼy-harakatlarni birlashtirish, transport infratuzilmasi va axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini kengaytirish, shuningdek, dengiz portlariga qulay, barqaror, tijoriy jihatdan foydali, arzon, inklyuziv va xavfsiz yoʻllarni ochadigan yangi xalqaro transport yoʻlaklarini shakllantirish orqali mintaqalar oʻrtasidagi hamkorlikni davom ettirish va rivojlantirish taklif etilgan.
Bu jarayonlarda Termiz ham mintaqaviy xavfsizlikni taʼminlash, ham savdo-iqtisodiy aloqalarni rivojlantirish nuqtayi nazaridan ikki mintaqani bogʻlaydigan oʻziga xos maydonga aylanishi mumkin. Shu oʻrinda tarixan xalqlar va sivilizatsiyalar muloqoti, savdo-gumanitar va boshqa aloqalarni rivojlantirish markazlaridan biri hisoblangan Termiz shahri koʻp asrlar davomida mintaqada strategik jihatdan muhim oʻrin tutganligini qayd etish joiz. Jumladan, Kushonlar imperiyasi davrida Termiz turli sivilizatsiyalar faol hamkorlik qilgan muhim madaniy markazlaridan biri boʻlgan. Shahar Markaziy va Janubiy Osiyoda keng tarqalgan buddaviylik sanʼati va adabiyotini yetkazuvchi muhim bogʻlovchi nuqta vazifasini bajargan. Bundan tashqari, geografik nuqtayi nazardan Termiz Markaziy va Janubiy Osiyoni bogʻlab turuvchi shahar hisoblangan. U Sharq va Gʻarbni bogʻlagan Buyuk Ipak yoʻlining muhim nuqtalaridan biri ham boʻlgan.
Zamonaviy bosqichda shahar “Termiz – Naibobod – Maydanshaxr – Logar – Xarlachi” temir yoʻli, “Surxon – Puli-Xumri” elektr uzatish liniyalari kabi bir qator transport va infratuzilma loyihalarini amalga oshirishda boshlangʻich nuqta boʻlib xizmat qilmoqda. Umuman olganda, Termiz maydonining ahamiyati quyidagilar bilan izohlash mumkin:
Birinchidan, mintaqaviy xavfsizlik va barqarorlikni taʼminlash kesimida Termiz shahri har doim markaziy oʻrinni egallab kelgan. 11/09/2001 voqealaridan soʻng bu yerda 2002-yildan 2015-yilgacha faoliyat yuritgan va Afgʻonistondagi Xalqaro xavfsizlik kuchlari uchun gumanitar yuklar logistikasini taʼminlagan “Termiz strategik havo-transport punkti” joylashtirildi. Bu tajriba shaharning harbiy beqarorlik sharoitida xavfsiz kesishish va taʼminot punkti sifatidagi ahamiyatini yanada kuchaytirdi.
Bundan tashqari, Termiz Oʻzbekistonning xalqaro hamkorlar bilan terrorizm, noqonuniy giyohvand moddalar savdosi va transchegaraviy jinoyatchilikka qarshi kurash boʻyicha qoʻshma tashabbuslari doirasida faol foydalanilmoqda. Shu nuqtayi nazardan, Oʻzbekiston va Afgʻonistonni bogʻlovchi “Doʻstlik koʻprigi” nafaqat odamlar va yuklar harakatini nazorat qilishni taʼminlashda, balki mintaqaviy xavfsizlikni taʼminlashda muhim ahamiyatga ega boʻlgan Afgʻonistondan kelayotgan giyohvand moddalarning (shu jumladan, sintetik narkotiklar) noqonuniy aylanishini oldini olishda ham muhim rol oʻynaydi (masalan, Surxondaryo viloyatidagi “Ayritom” chegara bojxona posti xodimlari joriy yilning mart oyida umumiy ogʻirligi 70 kg va joriy yilning may oyida 600 kg boʻlgan giyohvandlik vositalarini noqonuniy olib kirishga urinishning oldini olishgan).
Bir vaqtning oʻzida, Termiz chegara masalalarini konstruktiv hal etish maydoni ham hisoblanadi. Xususan, 2024-yil 22-28-avgust kunlari Termiz shahrida Oʻzbekiston-Tojikiston qoʻshma demarkatsiya komissiyasi ishchi guruhlarining navbatdagi uchrashuvi boʻlib oʻtdi. Uchrashuv davomida Oʻzbekiston-Tojikiston davlat chegarasining loyiha demarkatsiya chizigʻidan oʻtishini kelishish boʻyicha qoʻshma ishlar davom ettirildi, uning yakunlari boʻyicha tegishli bayonnoma imzolandi.
Ikkinchidan, Termiz shahrining Markaziy va Janubiy Osiyoda uzoq muddatli tinchlik va xavfsizlikni taʼminlashning moddiy asosi sifatidagi savdo-iqtisodiy va logistika ahamiyati uning strategik joylashuvi va zamonaviy logistika infratuzilmasi bilan belgilanadi.
Jumladan, 2022-yilda “Termiz kargo markazi” terminali Afgʻoniston va Janubiy Osiyo mamlakatlariga yuk oqimlariga xizmat koʻrsatuvchi xalqaro koʻp funksiyali logistika xabi maqomini oldi. Bu oʻz navbatida, uning xalqaro gumanitar infratuzilmadagi mavqeini oshirdi (2025-yildan boshlab u BMT Qochqinlar boʻyicha oliy komissari boshqarmasining Global taʼminot tarmogʻiga integratsiya qilindi) va gumanitar yordam yetkazib berish geografiyasining kengayishiga hissa qoʻshdi (2022-yilda Termizdan Pokistondagi suv toshqinidan jabrlanganlarga gumanitar yordam havo yoʻllari orqali yetkazilgan, 2023-yilda BMT QBOKning Termizdagi mintaqaviy gumanitar logistika markazi Afgʻonistonga 48 mingdan ortiq koʻrpa yuklangan 12 ta yuk mashinasini joʻnatdi). Taʼkidlash joizki, Termiz infratuzilmasi xalqaro tashkilotlar tomonidan Janubiy Osiyoga oziq-ovqat va dori-darmonlarni yetkazib berish uchun faol jalb etilmoqda, bu esa ijtimoiy keskinlikni kamaytirish va gumanitar inqirozlar tufayli yuzaga kelishi mumkin boʻlgan mojarolar kuchayishining oldini olishga xizmat qilmoqda.
Bundan tashqari, 2024-yil avgust oyida qulay ishbilarmonlik va logistika muhitini yaratish, maʼmuriy jarayonlarni soddalashtirish va tadbirkorlar uchun qulay shart-sharoitlarni yaratishga moʻljallangan “Termiz” xalqaro savdo markazining ochilishi, bir tomondan, shaharning iqtisodiy jozibadorligini oshirsa, ikkinchi tomondan, Markaziy va Janubiy Osiyo oʻrtasidagi iqtisodiy hamkorlikning oʻsishini ragʻbatlantiradi. Shu oʻrinda taʼkidlash joizki, 3 mingta savdo nuqtalari joylashgan ushbu Markaz hududida (Afgʻoniston bilan chegaradan 500 metr uzoqlikda joylashga va 37 gektar maydonda joylashgan) tashrif buyuruvchilar uchun 15 kunlik vizasiz rejim joriy etilgan.
Bu yoʻnalishda Termiz ikki tomonlama iqtisodiy aloqalar uchun maqbul maydon ham hisoblanadi. Xususan, 2024-yilning mart va aprel oylarida Afgʻoniston savdo vaziri N.Aziziy boshchiligidagi afgʻon delegatsiyasi vakillari va Balx viloyati ishbilarmon doiralari Termiz shahriga tashrif buyurib, ikki tomonlama savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish va qishloq xoʻjaligi, toʻqimachilik, farmatsevtika, oziq-ovqat va togʻ-kon sanoati kabi sohalarda kooperatsiyani kengaytirish maqsadida Oʻzbekiston tomoni bilan uchrashuv oʻtkazdi.
Uchinchidan, Termiz shahrining madaniy-gumanitar salohiyati ham muhim ahamiyat kasb etadi. 2018-yilda Oʻzbekistonning tashabbusi bilan Afgʻoniston fuqarolari uchun taʼlim markazi tashkil etildi. Mazkur taʼlim muassasasi 17 ta oliy taʼlim yoʻnalishi hamda 16 ta oʻrta maxsus va kasb-hunar taʼlimi yoʻnalishi boʻyicha faqat afgʻonistonliklarga taʼlim beradigan dunyodagi yagona taʼlim muassasasi hisoblanadi. Uning faoliyati davomida Afgʻonistonning 700 ga yaqin fuqarosi oʻqitilib, ulardan 200 dan ortigʻini qizlar tashkil etadi.
Muassasa BMT Taraqqiyot dasturi, Yevropa Ittifoqi, Germaniya, Slovakiya, Hindiston kabi donor mamlakatlar va xorijiy tashkilotlar bilan xalqaro aloqalar va hamkorlikni faol qoʻllab-quvvatlaydi. Jumladan, 2023-yil yanvar oyida ushbu taʼlim muassasasi negizida Afgʻoniston fuqarolarini oʻqitish va tayyorlash uchun “YEI bilim markazi” ochildi (bu hamkorlikda ishlash, oʻz-oʻzini oʻqitish va kasbiy aloqalarni oʻrnatish uchun platforma taqdim etuvchi kovorking maydoni hisoblanadi). Umuman olganda, Termiz shahrida Afgʻoniston uchun taʼlim markazining tashkil etilishi ushbu mamlakat fuqarolari uchun sifatli taʼlim olish imkoniyatini kengaytirish, shuningdek, kasbiy tayyorgarlik uchun taʼlim muhiti va texnologiyalarni taʼminlash imkonini beradi.
Umuman olganda, barqaror iqtisodiy oʻsish va yangi rivojlanish imkoniyatlariga ega boʻlgan, jadal rivojlanayotgan Markaziy va Janubiy Osiyo mintaqasi oʻzining boy resurslari, iqtisodiy jihatdan bir-birini toʻldirishi, demografik salohiyati, umumiy vazifalari va geografik yaqinligi bilan katta salohiyatga ega. Bu borada Oʻzbekiston tomonidan amalga oshirilayotgan saʼy-harakatlar ikki mintaqani yagona hamkorlik, xavfsizlik va barqaror rivojlanish makoni doirasida birlashtirishga qaratilgan.
Ushbu jarayonlarda “Termiz maydoni” nafaqat Markaziy va Janubiy Osiyoda xavfsizlik va barqarorlikni taʼminlash boʻyicha konstruktiv mexanizm, balki mintaqalar oʻrtasidagi savdo-iqtisodiy va transport aloqalarini rivojlantirishda qoʻshimcha vosita boʻlishi mumkin. Shu bilan birga, xavfsizlik masalalari, jumladan, terrorizm, ekstremizm va narkotrafikka qarshi kurashish, shuningdek, transport, turizm va taʼlim sohalaridagi munosabatlarni rivojlantirish har ikki mintaqa uchun hamkorlikning istiqbolli yoʻnalishi hisoblanadi.

Термезская площадка – диалог во имя обеспечения безопасности и стабильности в Центральной и Южной Азии
Испокон веков Центральная и Южная Азия были тесно связаны между собой в рамках торговых, культурных и политических процессов. Географическая близость и древние торговые маршруты способствовали активному диалогу между народами и цивилизациями, обмену товарами и культурой, формированию общего историко-культурного облика региона. С обретением независимости государства Центральной Азии поэтапно начали выстраивать собственные внешнеполитические и экономические стратегии по отношению к Южной Азии.
С учетом значения Центральной и Южной Азии, определяемого их стратегическим расположением, богатством природных ресурсов, демографическим потенциалом и историческим наследием, эти регионы являются предметом научных исследований. Так, с точки зрения регионального комплекса безопасности, ученые рассматривают Центральную и Южную Азию как два самостоятельных и равноправных региона. В этом контексте важно подчеркнуть трансформацию роли Афганистана как ключевого элемента регионального комплекса безопасности, обеспечивающего взаимосвязанность и постепенное сближение Южной и Центральной Азии.
Следует отметить, что Узбекистан, расположенный в сердце Центральной Азии, играет ключевую роль в обеспечении региональной безопасности и стабильности. При этом страна, активно продвигая конструктивные внешнеполитические инициативы, направленные на укрепление мира и сотрудничества в регионе, выступает в качестве локомотива экономической взаимосвязанности между Центральной и Южной Азией. Осознавая востребованность взаимных связей между регионами, в июле 2021 года в Ташкенте была проведена международная конференция высокого уровня «Центральная и Южная Азия: региональная взаимосвязанность. Вызовы и возможности», на которой было предложено разработать и представить на рассмотрение Генеральной Ассамблеи ООН проект специальной резолюции «Об укреплении взаимосвязанности между Центральной и Южной Азией». В результате, в июле 2022 года государства-члены ООН единогласно одобрили принятие данной резолюции, что стало еще одним ярким свидетельством признания роли и авторитета Узбекистанав углублении взаимосвязанности, выстраивании диалога с регионом, поддержании мира и стабильности.
Необходимо подчеркнуть, что в резолюции предлагается государствам объединить усилия в борьбе с общими вызовами и угрозами стабильности и безопасности в Центральной и Южной Азии, рекомендуется продолжать и развивать сотрудничество между регионами путем расширения транспортной инфраструктуры и информационно-коммуникационных технологий, а также формирования новых международных транспортных коридоров, открывающих удобные, устойчивые, коммерчески жизнеспособные, недорогие, доступные, инклюзивные и безопасные пути к морским портам.
В этих процессах Термез может стать уникальной площадкой для соединения двух регионов как с точки зрения обеспечения региональной безопасности, так и с точки зрения развития торгово-экономических отношений. При этом город Термез, исторически считавшийся одним из центров диалога народов и цивилизаций, развития торгово-гуманитарных и иных связей, на протяжении многих веков занимал стратегически важное положение в регионе. Так, в эпоху Кушанской империи Термез был важным культурным центром, где активно взаимодействовали различные цивилизации. Город выступал значимым узлом передачи буддийского искусства и литературы, которые широко распространялись в Центральной и Южной Азии. Более того, с географической точки зрения Термез являлся связующим звеном между Центральной и Южной Азией. Он также был одной из ключевых точек на Великом шелковом пути, который соединял Восток и Запад.
На современном этапе Термез служит отправной точкой в реализации ряда транспортных и инфраструктурных проектов, таких как железная дорога «Термез – Наибабад – Майданшахр – Логар – Харлачи», линии электропередач «Сурхан – Пули-Хумри» и другие. В целом, значимость Термезской площадки заключается в следующем:
Во-первых, в контексте обеспечения региональной безопасности и стабильности город Термез всегда занимал центральное место. После событий 11/09/2001 здесь был размещен «Стратегический воздушно-транспортный пункт Термез», функционировавший с 2002 по 2015 год и обеспечивавший логистику гуманитарных грузов для Международных сил содействия безопасности в Афганистане. Этот опыт дополнительно укрепил значение города как безопасного пункта пересечения и снабжения в условиях военной нестабильности.
Кроме того, Термез активно используется в рамках совместных инициатив Узбекистана с международными партнерами по борьбе с терроризмом, наркоторговлей и трансграничной преступностью. В этом контексте мост «Дружба», соединяющий Узбекистан и Афганистан, играет важную роль в обеспечении контроля не только за движением людей и грузов, но и в мониторинге нелегального оборота наркотиков (в том числе, синтетические наркотики), поступающих из Афганистана, что имеет важное значение для поддержания региональной безопасности (к примеру, сотрудники пограничного таможенного поста «Айритом» в Сурхандарьинской области в марте с.г. пресекли попытку незаконного ввоза партии наркотических средств общим весом 70 кг и в мае с.г. – 600 кг).
Одновременно, Термез считается площадкой для конструктивного решения пограничных вопросов. Так, с 22 по 28 августа 2024 года в Термезе состоялась очередная встреча рабочих групп Совместной узбекско-таджикской демаркационной комиссии. В ходе встречи обсуждалось продолжение совместной работы по согласованию прохождения проектной демаркационной линии узбекско-таджикской государственной границы, по итогам которой подписан соответствующий протокол.
Во-вторых, торгово-экономическое и логистическое значение города Термез, как материальной основы долгосрочного мира и обеспечения безопасности Центральной и Южной Азии, обусловлено его стратегическим расположением и современной логистической инфраструктурой.
В частности, в 2022 году терминал «Термез Карго Центр» получил статус международного многофункционального логистического хаба, обслуживающего грузопотоки в Афганистан и страны Южной Азии. Это, в свою очередь, повысило его статус как объекта международной гуманитарной инфраструктуры (с 2025 года он интегрирован в сеть складов УВКБ ООН) и способствовало расширению географии гуманитарных поставок (в 2022 году из Термеза была осуществлена воздушная доставка гуманитарной помощи пострадавшим от наводнений в Пакистане, в 2023 г. Региональный центр гуманитарной логистики УВКБ ООН в Термезе отправил в Афганистан 12 грузовиков с более чем 48 тысячами одеял). Примечательно, что инфраструктура Термеза активно задействуется международными организациями для доставки продовольствия и медикаментов в Южную Азию, что способствует снижению социальной напряженности и предотвращает обострение конфликтов, вызванных гуманитарными кризисами.
Кроме того, открытие в августе 2024 года Международного торгового центра «Термез», предназначенного для формирования благоприятной деловой среды и логистики, упрощения административных процедур и создания условий для предпринимателей, с одной стороны, усиливает экономическую привлекательность города, а с другой – стимулирует рост экономического сотрудничества между Центральной и Южной Азией. В этом контексте следует отметить, что на территории Центра (площадью 37 гектаров, в 500 метрах от границы с Афганистаном), где размещено 3 тыс. торговых точек, для посетителей введен 15-дневный безвизовый режим.
В данном направлении Термез также считается приемлемой площадкой для ведения двухсторонних экономических отношений. Так, в марте и апреле 2024 г. представители афганской делегации во главе с министром торговли Н. Азизи и деловые круги провинции Балх посетили город Термез, где они провели встречу с узбекской стороной для развития двустороннего торгово-экономического сотрудничества и расширения кооперации в таких отраслях, как сельское хозяйство, текстильная, фармацевтическая, пищевая и горнодобывающая промышленности.
В-третьих, немаловажным значением города Термез считается его культурно-гуманитарный потенциал. Так, в 2018 году по инициативе Узбекистана был создан Образовательный центр для граждан Афганистана. Данное учебное заведение является единственным в мире учреждением, которое ведет обучение исключительно для афганцев как по 17 направлениям высшего, так и 16 среднего специального, профессионального образования. За время его деятельности обучение прошли около 700 граждан Афганистана, из которых более 200 составляют девушки.
Учреждение активно поддерживает международные связи и сотрудничество со странами-донорами и зарубежными организациями, такими как ПРООН, ЕС, ФРГ, Словакия, Индия. Так, в январе 2023 года на базе данного образовательного учреждения был открыт «Центр знаний ЕС» для обучения и подготовки граждан Афганистана (это коворкинг-пространство, предоставляющее платформу для совместной работы, самообучения и установления профессиональных связей). В целом, создание в Термезе образовательного центра для Афганистана позволит расширить доступ к качественному образованию для граждан этой страны, а также обеспечить образовательную среду и технологии для профессиональной подготовки.
Таким образом, Центральная и Южная Азия, динамично развивающиеся регионы с устойчивым экономическим ростом и новыми возможностями развития, обладают значительным потенциалом благодаря своим богатым ресурсам, экономической взаимодополняемости, демографическому потенциалу, общим задачам и географической близости. При этом предпринимаемые Узбекистаном усилия направлены на интеграцию двух регионов в рамках единого пространства сотрудничества, безопасности и устойчивого развития.
В этих процессах «Термезская площадка» не только выступает в качестве конструктивного механизма обеспечения безопасности и стабильности в Центральной и Южной Азии, но и может стать дополнительным инструментом развития торгово-экономических и транспортных связей между регионами. При этом перспективным направлением сотрудничества для обоих регионов считаются, прежде всего, вопросы безопасности, включая борьбу с терроризмом, экстремизмом, незаконным оборотом наркотиков, а также развитие взаимодействия в сферах транспорта, туризма и образования.