Hurmatli Ilhom Haydarovich!
Bugungi anjuman “Kaspiy durdonasi” boʻlmish goʻzal Bokuda yuqori darajada tashkil etilgani va bizga koʻrsatilayotgan samimiy mehmondoʻstlik uchun Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Haydarovich Aliyevga chuqur minnatdorlik bildiraman.
Butun Ozarbayjon diyorida, ayniqsa, Qorabogʻ zaminida ulkan bunyodkorlik ishlari jadal olib borilmoqda. Ozod qilingan hududlarda qisqa muddatlarda butun boshli shaharlar qayta tiklanib, yangi turar joy majmualari, zamonaviy infratuzilma obyektlari barpo etilyapti.
Fursatdan foydalanib, ana shunday olijanob ishlarga munosib hissa qoʻshishga Oʻzbekiston doim tayyor ekanini taʼkidlamoqchiman.
Hurmatli forum ishtirokchilari!
Kun tartibiga qoʻyilgan “Barcha uchun uy-joy: xavfsiz va barqaror shaharlar hamda hamjamiyatlar” masalasi bugun har qachongidan ham dolzarb ahamiyat kasb etmoqda. Tahlillarga koʻra, XXI asr oʻrtalariga borib, sayyoramiz aholisining qariyb 70 foizi shaharlarda istiqomat qiladi.
Ayni paytda urbanizatsiya jarayoni oʻzi bilan birga qator ijtimoiy muammolarni ham kuchaytirib bormoqda.
Bugun dunyoda qariyb 3 milliard inson birlamchi yashash sharoitlaridan mahrum. Ularning bir milliarddan ziyodi norasmiy turar joylar va xarobalarda kun kechirmoqda, 300 milliondan ortiq odam esa umuman boshpanaga ega emas. Iqlim oʻzgarishlari, tahlikali xalqaro vaziyat va iqtisodiy inqirozlar global migratsiyaning yangi toʻlqinlarini paydo qilib, davlatlar va shaharlar oʻrtasida aholining qayta taqsimlanishiga olib kelmoqda. Oddiy qilib aytganda, urbanizatsiya jarayonlari global barqarorlik va xavfsizlikka toʻgʻridan-toʻgʻri taʼsir koʻrsatuvchi jiddiy omilga aylanmoqda.
Bularning barchasi hammamizdan qatʼiy va kechiktirib boʻlmaydigan choralar koʻrishni talab qilmoqda.
Aziz doʻstlar!
Shaharlarni barqaror rivojlantirish masalasi Yangi Oʻzbekiston uchun ham strategik ahamiyatga ega. Yaqin 15 yil ichida mamlakatimiz aholisi 38 milliondan 50 million nafarga, urbanizatsiya darajasi esa 51 foizdan 65 foizga yetishi kutilmoqda. Biz buni hududlarimizni mutanosib rivojlantirish va iqtisodiy oʻsishni taʼminlash uchun noyob imkoniyat deb hisoblaymiz.
Shu maqsadda Oʻzbekistonda oxirgi oʻn yilda qurilayotgan uy-joylarning yillik soni 10 barobar oshib, 2025-yilda 238 mingta xonadonga yetdi, 2030-yilda ushbu raqamni yana 1,5 barobar oshiramiz; aholini arzon uy-joy bilan taʼminlash dasturlariga har yili budjetdan qariyb 2 milliard dollar mablagʻ ajratilmoqda; norasmiy turar joylar muammosini hal qilish uchun 2024-yilda alohida qonun qabul qilinib, 100 mingga yaqin uyga hujjat rasmiylashtirib berildi; eskirgan uy-joylarni yangilash maqsadida renovatsiya hisobiga quriladigan xonadonlar ulushini 15 foizdan 60 foizga yetkazish reja qilib olindi.
Ushbu jarayonlarni samarali boshqarish maqsadida Urbanizatsiya milliy qoʻmitasi tashkil etildi.
Bundan tashqari, “Yashil makon”, “Toza havo” dasturlari doirasida shaharlarda yashillik darajasini 2030-yilgacha 30 foizga yetkazish marrasini olganmiz.
Shaharlarni obodonlashtirish va aholi turmush tarzini yaxshilashda fuqarolarning oʻzini oʻzi boshqarishi boʻyicha anʼanaviy tuzilma – mahalla institutiga keng tayanamiz.
Ikki million aholiga moʻljallangan “Yangi Toshkent” megaloyihasi biz amalga oshirayotgan urbanizatsiya strategiyasining yaqqol namunasidir. Ushbu loyihada zamonaviy shaharsozlikning eng ilgʻor yechimlari – “yashil”, “aqlli”, “xavfsiz”, “15 daqiqali” shahar tamoyillari toʻliq hisobga olingan.
Birinchi bosqichning oʻzida bu yerda qiymati 25 milliard dollardan ortiq investitsiya loyihalarini boshladik.
Loyiha konsepsiyasi taqdimoti forum doirasida tashkil etilgan “Urban Expo” koʻrgazmasida namoyish etilmoqda.
Eng muhimi, bu kabi loyihalar nafaqat poytaxtda, balki “Yangi Oʻzbekiston” massivlari nomi ostida mamlakatimizning barcha hududlarida amalga oshirilmoqda. Hozirgacha 61 ta ana shunday massiv bunyod etildi, 2030-yilga borib esa ularning soni 100 taga yetadi.
Shu oʻrinda urbanizatsiya va shaharsozlik sohasidagi ishlarimizda bizga yaqin koʻmakdosh boʻlib kelayotgan BMTning Aholi punktlari boʻyicha dasturi ijrochi direktori Anaklaudiya Rossbax xonimga hamda Jahon banki, Osiyo taraqqiyot banki va boshqa yetakchi moliya institutlariga oʻz tashakkurimni izhor etaman.
Bugun muhokama qilinayotgan masalalar yuzasidan bir qator taklif va tashabbuslarni ilgari surmoqchiman.
Birinchidan, barcha hududlarda aholi uchun teng yashash sharoitlarini yaratish kichik va oʻrta shaharlarni uygʻun rivojlantirishni talab qilmoqda.
Shu sababli hamkor davlatlarni shaharlarni rivojlantirishda “mutanosib urbanizatsiya” tamoyilini keng joriy etishga chaqiraman.
Ikkinchidan, shahar boshqaruvida sunʼiy intellekt va raqamli transformatsiya imkoniyatlaridan barcha davlatlar teng foydalana olishi zarur.
Ushbu sohada texnologiya, standartlar va tajribalarni tizimli almashishga qaratilgan xalqaro “Aqlli va xavfsiz shaharlar alyansi”ni tuzishni taklif qilaman.
Uchinchidan, yoshlar va aholining ehtiyojmand qatlamlarini sifatli hamda arzon uy-joylar bilan taʼminlash juda muhim.
Shu maqsadda kelgusi yilda Samarqand shahrida uy-joy qurilishiga moliya va investitsiyalarni jalb etishdagi yangicha yondashuvlar yuzasidan xalqaro forum oʻtkazishga tayyormiz.
Toʻrtinchidan, global iqlim oʻzgarishlarini inobatga olgan holda “yashil shaharlar”ni barpo etishning umumiy tamoyillari va standartlarini qabul qilish dolzarb ahamiyat kasb etmoqda.
Shaharlarning tabiat bilan uygʻun rivojlanishini ragʻbatlantirish maqsadida BMT-Habitatning “Yashil shahar” xalqaro mukofotini taʼsis etishni taklif qilaman.
Beshinchidan, urbanizatsiya darajasining oʻsishi shaharlardagi oʻzini oʻzi boshqarishning anʼanaviy tuzilmalari rolini yanada oshirmoqda.
Shu munosabat bilan Butunjahon urbanizatsiya forumining 15-sessiyasini 2030-yilda Yangi Toshkent shahrida oʻtkazishni va uning bosh mavzusini “Shaharlarning barqaror rivojlanishida mahalla institutining oʻrni” deb nomlashni taklif etaman.
Bugungi tadbir oʻzaro manfaatli va istiqbolli masalalar yuzasidan birgalikda yechimlar topishga, yangi tashabbuslarga yoʻl ochish va soha rivojiga salmoqli hissa qoʻshishiga ishonaman.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на Саммите лидеров в рамках 13-й сессии Всемирного форума по урбанизации
Уважаемый Ильхам Гейдарович!
Очень рад видеть всех вас на 13-й сессии Всемирного форума по урбанизации – авторитетной диалоговой площадке по обсуждению самых актуальных вопросов глобального развития.
Выражаю искреннюю признательность Президенту Азербайджанской Республики уважаемому Ильхаму Гейдаровичу Алиеву за высокий уровень подготовки сегодняшнего мероприятия в прекрасном Баку – «Жемчужине Каспия» и оказываемое нам радушное гостеприимство.
На всей территории Азербайджана, особенно в Карабахе, ускоренными темпами осуществляется масштабная созидательная работа. На освобожденных территориях за короткие сроки восстановлены целые города, возводятся новые жилые комплексы, современные объекты инфраструктуры.
Пользуясь случаем, хотел бы подчеркнуть, что Узбекистан всегда готов вносить свой вклад в это благородное дело.
Вопрос нашей повестки дня «Жилье для всех: безопасные и устойчивые города и сообщества» приобретает сегодня особенно актуальное значение. Как показывает анализ к середине XXI века почти 70 процентов населения планеты будет проживать в городах.
В настоящее время нарастающий процесс урбанизации усиливает также ряд социальных проблем.
Сегодня почти 3 миллиарда людей в мире лишены нормальных жилищных условий. Более 1 миллиарда из них живут в неформальных поселениях и трущобах, свыше 300 миллионов – вообще не имеют крыши над головой. Изменения климата, напряженная международная обстановка и экономические кризисы создают новые волны глобальной миграции, что приводит к перераспределению населения между государствами и городами. Проще говоря, процессы урбанизации становятся серьезным фактором, напрямую влияющим на глобальную стабильность и безопасность.
Все это требует от всех нас принятия решительных и неотложных мер.
Для Нового Узбекистана вопрос устойчивого развития городов также имеет стратегическое значение. Ожидается, что в ближайшие 15 лет население страны увеличится с 38 до 50 миллионов человек, а уровень урбанизации вырастет с 51 до 65 процентов. Мы считаем это уникальной возможностью для сбалансированного развития территорий и обеспечения экономического роста.
С этой целью в Узбекистане: за последние десять лет количество ежегодно возводимого жилья увеличено в 10 раз, в 2025 году эта цифра достигла 238 тысяч, а в 2030 году – вырастет в 1,5 раза; на программы доступного жилья из бюджета выделяется около 2 миллиардов долларов в год; для решения проблемы неформального жилья в 2024 году был принят отдельный закон, оформлены документы почти на 100 тысяч домов; в рамках обновления ветхого жилья запланировано довести долю его реновации с 15 до 60 процентов.
Для эффективного управления данными процессами создан Национальный комитет по урбанизации.
Кроме того, в рамках программ «Яшил макон» («Зеленое пространство»), «Тоза ҳаво» («Чистый воздух») мы поставили перед собой задачу довести к 2030 году уровень озеленения городов до 30 процентов.
В деле благоустройства городов и повышения уровня жизни населения мы широко опираемся на традиционную систему самоуправления граждан – институт махалли.
Рассчитанный на два миллиона населения мегапроект «Новый Ташкент» стал ярким воплощением нашей стратегии урбанизации. В этом проекте полностью учтены самые прогрессивные стандарты градостроительства – принципы «зеленого», «умного», «безопасного», «15-минутного» города.
Уже на первом этапе мы начали здесь реализацию инвестиционных проектов общей стоимостью более 25 миллиардов долларов.
Презентация концепции проекта «Новый Ташкент» организована на выставке «Урбан Экспо», проходящей в рамках форума.
Самое важное, что подобные проекты строительства массивов под названием «Новый Узбекистан» осуществляются не только в столице, но и во всех регионах страны. До сегодняшнего дня построен уже 61 такой массив, а к 2030 году их количество достигнет 100.
В связи с этим выражаю искреннюю благодарность Исполнительному директору Программы по населенным пунктам ООН госпоже Анаклаудии Россбах, а также Всемирному банку, Азиатскому банку развития и другим ведущим финансовым институтам за оказываемое нам тесное содействие в сфере урбанизации и градостроительства.
Хочу выдвинуть ряд важных предложений и инициатив по обсуждаемым сегодня вопросам.
Во-первых, создание равных условий проживания для населения во всех регионах требует гармоничного развития малых и средних городов.
В связи с этим призываю государства-партнеры к широкому внедрению принципа «сбалансированной урбанизации» в развитии городов.
Во-вторых, необходимо, чтобы все государства в управлении городами имели равный доступ к искусственному интеллекту и цифровой трансформации.
Предлагаю сформировать международный «Альянс умных и безопасных городов» для системного обмена технологиями, стандартами и опытом в данной области.
В-третьих, очень важно обеспечить молодежь и нуждающиеся слои населения качественным и доступным жильем.
С этой целью мы готовы к проведению в следующем году в городе Самарканде международного форума, посвященного новым подходам к привлечению финансов и инвестиций в жилищное строительство.
В-четвертых, учитывая глобальные изменения климата, актуальное значение имеет принятие общих принципов и стандартов развития «зеленых» городов.
В целях стимулирования развития городов в гармонии с природой предлагаю учредить международную премию ООН-Хабитат «Зеленый город».
В-пятых, рост уровня урбанизации еще больше повышает роль традиционных систем самоуправления в городах.
В этой связи предлагаю провести 15-ю сессию Всемирного форума по урбанизации в 2030 году в Новом Ташкенте, определив ее главной темой «Роль местных сообществ в устойчивом развитии городов».
Уверен, что сегодняшнее мероприятие внесет весомый вклад в совместный поиск взаимовыгодных и перспективных решений по обсуждаемым вопросам, продвижение новых инициатив и развитие сферы в целом.