Oʻzbekiston Prezidenti Turkistonning tarixiy-madaniy markazi bilan tanishdi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Turkiy davlatlar tashkilotiga aʼzo mamlakatlar delegatsiyalari rahbarlari bilan birgalikda Turkiston shahrining tarixiy-madaniy markazida boʻldi.
Oliy martabali mehmonlar Markaziy Osiyodagi islom meʼmorchiligining yorqin yodgorliklaridan biri, Qozogʻistonning bosh maʼnaviy markazi boʻlgan Xoja Ahmad Yassaviy maqbarasini ziyorat qildilar.
XIV asr oxirida Amir Temur farmoyishiga binoan barpo etilgan ushbu maqbara bugungi kunda UNESCOning Butunjahon merosi roʻyxatiga kiritilgan boʻlib, Markaziy Osiyodagi oʻrta asr islom meʼmorchiligining eng noyob va muhtasham namunalaridan biri hisoblanadi. Uning qurilishi 1389-1391-yillarda boshlanib, XIV asr oxiriga qadar davom etgan. Majmuani bunyod etishda Movarounnahr ustalari, shuningdek, boshqa hududlardan kelgan meʼmor va naqqoshlar qatnashgan.
Yetakchilar buyuk soʻfiy shoir va mutafakkir xotirasiga hurmat bajo keltirdilar.
Shuningdek, delegatsiyalar rahbarlari “Hazrat Sulton” muzey-qoʻriqxonasining tashriflar markazi bilan tanishdi. Bu yerda ziyoratchilar va mehmonlarni qabul qilish, koʻrgazmalar tashkil etish hamda Turkistonning boy tarixiy-madaniy merosini namoyish qilish uchun zamonaviy sharoitlar yaratilgan. Markazda oʻrta asrlar davriga oid noyob merosni saqlash, oʻrganish va keng targʻib etishga qaratilgan doimiy muzey ekspozitsiyasi – “Noyob eksponatlar zali” alohida oʻrin tutadi.
Ekspozitsiyada Xoja Ahmad Yassaviy maqbarasi bilan bogʻliq nodir tarixiy yodgorliklar, jumladan, XIV-XV asrlarga mansub osori atiqalar, oʻrta asrlar meʼmoriy va amaliy bezak sanʼati hamda kulolchilik namunalari oʻrin olgan. Maqbaraning asl eshigi, Xoja Ahmad Yassaviy qabri ustidagi yopinchiq, Amir Temur tomonidan hadya qilingan bronza shamdonlar, shuningdek, Turkistonning qadimiy tarixini ochib beruvchi arxeologik va keramik topilmalar shular jumlasidan.
Bunday yodgorliklar va madaniy loyihalar maʼnaviy merosni asrab-avaylash, tarixiy xotirani mustahkamlash, mushtarak ildizlar, eʼtiqod va anʼanalar bilan bogʻlangan qardosh xalqlarimizni yanada yaqinlashtirishda muhim ahamiyatga ega ekani taʼkidlandi.

Президент Узбекистана ознакомился с историко-культурным центром Туркестана
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев совместно с главами делегаций стран-участниц Организации тюркских государств ознакомился с историко-культурным центром города Туркестана.
Высокие гости посетили один из величайших памятников исламской архитектуры Центральной Азии и главный духовный символ Казахстана – мавзолей Ходжи Ахмада Яссави.
Мавзолей, возведенный в конце XIV века по приказу Амира Темура, сегодня входит в список Всемирного наследия ЮНЕСКО и является одним из наиболее выдающихся памятников средневековой исламской архитектуры в Центральной Азии. Его строительство началось в 1389–1391 годах и продолжалось до конца XIV века. В создании комплекса участвовали мастера Средней Азии, а также зодчие и декораторы из других регионов.
Лидеры отдали дань уважения памяти выдающегося суфийского поэта и мыслителя.
Главы делегаций также ознакомились с визит-центром музея-заповедника «Хазрет Султан». Здесь созданы современные условия для приема посетителей, проведения выставок и представления богатого историко-культурного наследия Туркестана.
Особое место в центре занимает «Зал редких экспонатов», открытый как постоянная музейная экспозиция, направленная на сохранение, изучение и популяризацию уникального наследия средневековой эпохи.
В экспозиции представлены редкие исторические реликвии, связанные с мавзолеем Ходжи Ахмада Яссави, включая подлинные артефакты XIV–XV веков, образцы средневекового декоративного искусства, керамики и архитектурного убранства. Среди них – подлинная дверь усыпальницы, погребальное покрывало Ходжи Ахмада Яссави, бронзовые подсвечники, подаренные Амиром Темуром, а также археологические и керамические находки, раскрывающие древнюю историю Туркестана.
Отмечено, что такие памятники и культурные проекты имеют важное значение для сохранения духовного наследия, укрепления исторической памяти, а также дальнейшего сближения братских народов, связанных общими корнями, верой и традициями.