O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Osiyo taraqqiyot banki Boshqaruvchilar kengashining yillik yig‘ilishidagi nutqi
Hurmatli Masato Kanda Janoblari!
Hurmatli bank boshqaruvchilari!
Sizlarni Osiyo taraqqiyot banki Boshqaruvchilar kengashining 59-yillik yig‘ilishida ko‘rib turganimdan behad mamnunman. Bunday nufuzli anjumanning yurtimizda o‘tkazilayotgani bizga albatta g‘urur va iftixor bag‘ishlaydi.
Bir necha ming yillik tarixga ega, Buyuk ipak yo‘lining chorrahasida joylashgan diyorimiz qadimdan Sharq va G‘arbni, Shimol va Janubni bog‘lovchi markaz bo‘lib kelgan. Bu yerda azaldan dunyo tamadduni, ilm-fan va savdo yo‘llari tutashgan.
Buyuk tarix va yorqin kelajakni o‘zida mujassam etgan Yangi O‘zbekiston endilikda xalqaro miqyosdagi dolzarb masalalar muhokama etiladigan yirik maskanga aylanib bormoqda. Ishonchim komilki, Samarqand anjumani ilg‘or fikr va yangi tashabbuslarni ilgari surishga, muhim qarorlar qabul qilishga xizmat qiladi.
Yangi O‘zbekistonga xush kelibsiz!
Aziz mehmonlar!
Bugungi kunda mamlakatimiz iqtisodiyoti mutlaqo yangi rivojlanish davrini boshdan kechirmoqda. Biz 2016-yildan buyon iqtisodiyotni erkinlashtirish, investorlar uchun jozibador muhit yaratish, global qo‘shilgan qiymat zanjirida faol qatnashish, hududlarda ijtimoiy va ishlab chiqarish infratuzilmasini tubdan yangilash, aholi turmush sharoitini yaxshilash bo‘yicha katta islohotlarni olib boryapmiz.
Tarixan qisqa vaqt ichida mehnatkash va bunyodkor xalqimiz bilan murakkab taraqqiyot yo‘lini bosib o‘tdik. So‘nggi yillarda iqtisodiyotimizga 150 milliard dollar xorijiy investitsiya kiritilib, minglab zamonaviy korxonalar ishga tushirildi. Birgina energetika sohasida 35 milliard dollarlik investitsiya loyihalari hisobiga elektr ishlab chiqarishni 1,5 barobar oshirib, 87 milliard kilovatt-soatga yetkazdik. Bu davrda tovar va xizmatlar eksporti 3 karra o‘sdi, iqtisodiyotimiz hajmi esa 50 milliard dollardan 147 milliard dollarga yetdi.
Bunday ijobiy natijalar xalqaro hamjamiyat tomonidan ham e’tirof etilmoqda. 2020-yildan buyon O‘zbekiston suveren kredit reytinglarida o‘z o‘rnini barqaror oshirib bormoqda. Iqtisodiy erkinlik indeksida bu yil yurtimiz 14 pog‘ona yuqorilab, ilk bor “iqtisodiyoti mo‘tadil erkin” davlatlar qatoridan joy oldi. Global beqarorlik sharoitida ham iqtisodiyotimiz birinchi chorak yakuni bo‘yicha 8,7 foizli o‘sishga erishdi.
Eng muhimi, islohotlarimizda har bir oila, har bir insonning kundalik hayotini yaxshilashga asosiy e’tiborni qaratdik. Biz o‘tgan davrda 8,5 million ehtiyojmand aholi daromadini oshirib, kambag‘allik darajasini qariyb 35 foizdan bugungi kunda 5,8 foizga tushirishga erishdik. O‘zbekiston oxirgi o‘n yilda Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishda eng katta ijobiy o‘zgarish qilgan beshta davlatdan biri bo‘ldi.
Biz 2030-yilga qadar O‘zbekistonda barcha sohalarni texnologik va innovatsion o‘sish modeliga o‘tkazish orqali iqtisodiyot hajmini 240 milliard dollardan oshirish niyatidamiz. Natijada daromadi o‘rtachadan yuqori davlatlar qatoriga kirishni hamda kambag‘allikka to‘liq barham berishni maqsad qilganmiz.
Yaqin kunlarda 13 ta strategik yirik korxonalar aktivlarini o‘z ichiga olgan Milliy investitsiya jamg‘armasining 30 foiz ulushini xalqaro fond bozoriga chiqaramiz. Aminmanki, bunday muhim qadam hamkorlarimizning yurtimiz investitsiya muhitiga bo‘lgan ishonchini yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.
O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan ulkan islohotlarda Osiyo taraqqiyot banki va boshqa xalqaro moliya tashkilotlarining o‘rnini alohida e’tirof etamiz. Ishonchli strategik sherigimizga aylangan Bank bilan hozirgi kunga qadar qariyb 16 milliard dollarlik loyihalarni amalga oshirmoqdamiz. Ayniqsa, Osiyo taraqqiyot banki mamlakatimizdagi qayta tiklanuvchi energetika, qishloqlarda uy-joy qurilishi va Markaziy Osiyoda iqtisodiy hamkorlik yo‘nalishlarida ilk kunlardan yelkadosh bo‘lganini yuksak qadrlaymiz.
Fursatdan foydalanib, bizni doimo qo‘llab-quvvatlab kelayotgani uchun Osiyo taraqqiyot banki Prezidenti Masato Kanda janoblariga hamda Bank Boshqaruvchilariga shaxsan o‘zim va butun xalqimiz nomidan samimiy minnatdorlik bildiraman.
Shu bilan birga, yaqin hamkorlik uchun Jahon banki, Xalqaro valyuta jamg‘armasi, Islom taraqqiyot banki, Osiyo infratuzilma investitsiyalari banki, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki hamda boshqa xalqaro moliya institutlari rahbariyatiga, shuningdek, barcha xorijiy sheriklarimizga alohida tashakkur izhor etaman.
Hurmatli yig‘ilish ishtirokchilari!
Biz Osiyo taraqqiyot banki bilan kambag‘allikni qisqartirish, inson kapitalini rivojlantirish, zamonaviy infratuzilma barpo etish kabi muhim yo‘nalishlarda yaqin hamkorlikni yanada kengaytirish bo‘yicha aniq rejalarni belgilab oldik. Kuni kecha Bank bilan 12 milliard dollarlik yangi hamkorlik dasturini imzoladik.
Barchangiz yaxshi xabardorsiz, bugungi tahlikali zamonda jahon iqtisodiyotida murakkab o‘zgarishlar ro‘y bermoqda, yangi texnologiyalar jadal kirib kelyapti. Barqaror taraqqiyotni ta’minlash uchun Bank bilan hamkorlikda yangi mexanizm va ta’sirchan yondashuvlarni joriy etishni davrning o‘zi bizdan talab etmoqda.
Birinchidan, bugun raqamli texnologiya va sun’iy intellekt deyarli barcha sohalarni mutlaqo yangi formatga olib chiqmoqda.
Jahon savdo tashkiloti prognozlariga ko‘ra, 2040-yilga borib, sun’iy intellekt hisobiga xalqaro savdo aylanmasi qo‘shimcha 40 foizga oshadi.
Biz axborot texnologiyalarini rivojlantirishga jiddiy kirishganmiz. O‘zbekistonda innovatsiya va bilimlarga asoslangan Sun’iy intellekt xabini tashkil qilishni boshladik. Iqtisodiyot tarmoqlarida 200 dan ortiq sun’iy intellekt loyihalari ustida ishlayapmiz. Hududlarda data markazlar, super kompyuterlar va sun’iy intellekt laboratoriyalarini ko‘paytirish, “Besh million sun’iy intellekt yetakchilari”ni tayyorlash bo‘yicha dasturlarni amalga oshiryapmiz.
Bu yo‘nalishlarda Osiyo taraqqiyot banki hamda AQSH, Saudiya Arabistoni, Birlashgan Arab Amirliklari, Yaponiya, Koreya va Xitoydagi hamkorlarimiz bizga yaqindan yordam berayotganini alohida ta’kidlab o‘tmoqchiman.
Albatta, ta’lim, tibbiyot, suv xo‘jaligi, ekologiya, oziq-ovqat xavfsizligi kabi aholining birlamchi ehtiyoji uchun eng zarur bo‘lgan yo‘nalishlarda ham ochiq sun’iy intellekt modellaridan foydalanish talab etilmoqda.
Buning uchun Osiyo taraqqiyot banki shafeligida Rivojlanayotgan mamlakatlarda sun’iy intellekt ko‘lamini oshirish bo‘yicha alohida dastur ishlab chiqishni taklif etamiz.
Shuningdek, Bankning “Osiyo uchun raqamli magistral” tashabbusiga qo‘shilishimizni ma’lum qilamiz hamda Toshkentda uning mintaqaviy muvofiqlashtirish markazini ochish taklifini ilgari suramiz.
Ikkinchidan, raqamli texnologiya va sun’iy intellektning rivojlanishi, o‘z navbatida, energiya resurslariga bo‘lgan ehtiyojni keskin oshirmoqda.
Xalqaro energetika agentligi tahlillariga ko‘ra, 2030 yilga borib, data markazlarning elektr energiyasiga bo‘lgan talabi hozirgidan 2-3 karra oshadi. Bunday sharoitda investorlarga arzon, ishonchli va “yashil” energiya taklif qilgan davlatlargina global bozorda raqobatbardosh bo‘la oladi.
Biz bu borada dunyoning yetakchi kompaniyalari bilan hamkorlikda 5 ming 600 megavattli yirik shamol va quyosh elektr stansiyalarini ishga tushirib, generatsiyada “yashil” energiya ulushini 30 foizga yetkazdik. 2030 yilga borib bu ko‘rsatkichni 54 foizga olib chiqishni reja qilganmiz.
Umuman olganda, mintaqamizning qayta tiklanadigan energiya generatsiyasi bo‘yicha juda katta salohiyati bor. Toza energiya eksportini kengaytirish uchun Markaziy Osiyo – Yevropa “yashil” energetika koridorini yaratishda Osiyo taraqqiyot banki ko‘rsatayotgan yordamni minnatdorlik bilan ta’kidlaymiz. Mintaqa davlatlari Bank bilan hamkorlikda qisqa muddatlarda ushbu “energetik arteriya” loyihasini boshlashiga ishonamiz.
Uchinchidan, o‘zaro bog‘liq transport tizimi va logistika yo‘laklari barqarorligini ta’minlash eng dolzarb masalaga aylanmoqda.
Jahondagi ziddiyatlar oqibatida logistika koridorlari o‘zgarishi hozirning o‘zida Markaziy Osiyo davlatlari uchun yuk tashish xarajatining 30 foizgacha oshishiga, yetkazib berish muddatlari esa bir necha hafta kechikishiga sabab bo‘lmoqda.
Xabaringiz bor, Sharq va G‘arbni bog‘laydigan “Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston” temir yo‘li loyihasi bo‘yicha qurilish ishlari boshlangan. Ushbu yangi transport yo‘lagi hisobiga butun mintaqaning tranzit salohiyati sezilarli darajada oshadi. Mahsulotlarni yetkazib berish muddati 10 kungacha qisqaradi, yiliga 15 million tonnagacha yuk tashish imkoniyati yaratiladi.
Bu borada Bankning Markaziy Osiyo mintaqaviy iqtisodiy hamkorlik dasturi doirasida “Raqamli bojxona va logistika alyansi”ni tashkil etishni taklif etamiz. Buning natijasida bojxona tartiblarini uyg‘unlashtirish, hujjatlar aylanishini raqamlashtirish, chegara orqali yuk tashishlarni yengillashtirish imkoniyati yaratiladi.
To‘rtinchidan, Bank ishtirokida xususiy sektor bilan hamkorlikni yanada kuchaytirishdan manfaatdormiz.
Ayniqsa, hozirgi texnologiyalar asrida kritik minerallar uchun raqobat kun sayin avj olayotganini barchamiz ko‘rib turibmiz. Xalqaro ekspertlarning xulosalariga ko‘ra, 2040-yilga borib, sanoat uchun muhim minerallarga talab 6 barobar oshadi. Bu – yangi imkoniyat. O‘zbekiston mis, volfram, molibden, magniy, grafit, vanadiy, titan va boshqa minerallarning katta zaxirasiga ega. Biz bu salohiyatni ishga solish maqsadida koreyalik hamkorlarimiz bilan R&D markazi faoliyatini yo‘lga qo‘ydik. Toshkent va Samarqand viloyatlarida “Kelajak metallari texnoparki”ni bunyod etmoqdamiz. AQSH, Xitoy, Turkiya kabi davlatlarning yirik kompaniyalari bilan qiymati 1,6 milliard dollarlik 70 dan ziyod loyihani boshlaganmiz.
Biz nafaqat foydali minerallarni qazib olish, balki ularni chuqur qayta ishlash orqali iqtisodiyot rivojiga yangi turtki berishni maqsad qilganmiz. Osiyo taraqqiyot bankining “Kritik mineraldan – ishlab chiqarishga” dasturiga qo‘shilish va uning doirasida yuqori qo‘shimcha qiymatga ega bo‘lgan loyihalarni amalga oshirishni taklif etamiz. Bunda geologiya-qidiruv ishlarida zamonaviy texnologiyalar va raqamli yechimlarni joriy qilish, qazib olish va qayta ishlash jarayonlariga ekologik standartlarni tatbiq etish, kritik minerallarni yetkazib berishning barqaror zanjirlarini yaratish muhim, deb hisoblaymiz.
Beshinchidan, iqlim o‘zgarishi va cho‘llanish jarayonlari Markaziy Osiyo mamlakatlari taraqqiyoti uchun jiddiy ta’sir ko‘rsatmoqda.
Ekologik muammolar oqibatini yumshatish maqsadida besh yildan buyon “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida har yili 200 million tup ko‘chat ekib kelyapmiz. Orol dengizining qurigan tubida 2 million gektar yashil qoplamali himoya o‘rmonzorlarini yaratdik. O‘zbekistonda 2030-yilgacha yashillik darajasini 30 foizga yetkazish bo‘yicha katta marra olganmiz.
Ayni paytda Osiyo taraqqiyot banki ham 2030-yilgacha mo‘ljallangan iqlim sohasida Harakatlar rejasini samarali amalga oshirib kelmoqda. Bank ajratayotgan yillik mablag‘larning 50 foizdan kam bo‘lmagan qismini iqlim loyihalarini moliyalashtirishga yo‘naltirmoqda.
O‘ylaymanki, bunday ezgu sa’y-harakatlarni Bank va mintaqa mamlakatlari bilan birgalikda ro‘yobga chiqarsak, natijasi yanada yuqori bo‘ladi. Shu bois, “Markaziy Osiyo yashil belbog‘i” mintaqaviy loyihasini amalga oshirishni taklif etamiz.
Oltinchidan, dunyodagi notinchlik tufayli millionlab turistlar xavfsiz yo‘nalishlarni qidirmoqda.
Markaziy Osiyo ziyorat, madaniy, gastronomik, etno, ekstremal, tibbiyot kabi turizm yo‘nalishlarida katta salohiyatga ega. Bu sohaga alohida e’tibor qaratib, zarur infratuzilma, servis, viza va transport, eng muhimi, sayyohlar xavfsizligini ta’minlashga qaratilgan islohotlarni amalga oshirdik. Buning hisobiga o‘n yil ichida O‘zbekistonga xorijiy turistlar oqimi 6 karra oshib, 12 million nafarga yetdi.
Yaqinda Toshkent shahrida ochilgan Markaziy Osiyoning ilm-fan va ma’naviy xazinasi sifatida e’tirof etilayotgan Islom sivilizatsiyasi markazi, Samarqandda barpo etilgan buyuk alloma Imom Buxoriy yodgorlik majmuasi yurtimizning yangi durdonalariga aylandi. Bunday majmualar qo‘shni mamlakatlarda ham bunyod etilmoqda. Shu bois mintaqa davlatlarini birlashtiradigan turistik makon – “Markaziy Osiyo turizm halqasi”ni yaratish tashabbusini ilgari suramiz. Qo‘shni davlatlar, Osiyo taraqqiyot banki va boshqa hamkorlarimizni turizmni rivojlantirish bo‘yicha loyihalar portfelini shakllantirib, birgalikda moliyalashtirishga chaqiramiz.
Yuqorida aytib o‘tilgan barcha taklif va tashabbuslarni biz Osiyo taraqqiyot banki bilan faqat suveren kreditlar doirasida emas, balki davlat-xususiy sheriklik, kafolat instrumentlari, aralash moliyalashtirish va xususiy kapitalni jalb etish orqali faol hamkorlikda amalga oshirishga tayyormiz. Shu munosabat bilan mintaqaviy loyihalar uchun Innovatsion moliyalashtirish platformasini shakllantirishni taklif etamiz.
Hurmatli Bank boshqaruvchilari!
Hozirgi kunda jahon iqtisodiyotida ro‘y berayotgan keskin o‘zgarishlar Osiyo taraqqiyot bankining keng mintaqamiz ijtimoiy-iqtisodiy barqarorligini ta’minlashdagi muhim o‘rnini yanada oshirmoqda. Bu borada biz Bank Prezidenti, xalqaro moliya va iqtisodiy munosabatlar sohasida katta bilim va tajribaga ega bo‘lgan Masato Kanda janoblarining olib borayotgan samarali islohotlarini to‘liq qo‘llab-quvvatlaymiz.
Qadrli yig‘ilish ishtirokchilari!
Bugungi anjumanda dunyoning 100 dan ortiq davlati, xalqaro moliya tashkilotlari, yetakchi banklar va kompaniyalarning nufuzli ekspertlaridan iborat 4 mingdan ziyod vakillar qatnashmoqda.
Samarqand platformasida ilgari suriladigan muhim taklif va tashabbuslar kelgusida katta amaliy natijalarga, har bir kelishuv esa aniq va foydali loyihalarga aylanishiga ishonaman.
Fursatdan foydalanib, barchangizni Yangi O‘zbekistonning go‘zal tabiati, tarixiy obidalari, yurtimizning zamonaviy arxitektura qiyofasi bilan yaqindan tanishishga taklif qilaman.
So‘zimning yakunida, sizlarga mustahkam sog‘liq, mas’uliyatli faoliyatingizda yangi yutuq va omadlar tilayman.

Address by the President of the Republic Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the 59th Annual Meeting of the Board of Governors of the Asian Development Bank
Distinguished Mr. Masato Kanda!
Esteemed governors of the bank!
It is my sincere pleasure to welcome you to the 59th Annual Meeting of the Board of Governors of the Asian Development Bank. It is a great honor and privilege for us to host such a prestigious forum.
Our land, with a history spanning several millennia, located at the crossroads of the Great Silk Road, has long been a center connecting East and West, North and South. The paths of world civilization, science, and trade have always converged here.
New Uzbekistan, embracing both a rich history and a bright future, is emerging as a leading platform for discussions on pressing global issues. I am confident that the Samarkand forum will serve to advance progressive ideas and new initiatives, and facilitate important decision-making.
Welcome to New Uzbekistan!
Dear guests!
Today, our country's economy is undergoing an entirely new phase of development. Since 2016, we have embarked on major reforms to liberalize the economy, create an attractive investment environment, participate proactively in global value chains, renew the social and production infrastructure in the regions fundamentally, and improve living standards.
In a historically short period of time, we have gone through a challenging path of development along with our hardworking and creative people. In recent years, our economy has attracted 150 billion dollars of foreign investment, and thousands of modern enterprises have been launched.
Through investment projects worth 35 billion dollars in the energy sector alone we have increased electricity production by 1.5 times, bringing it to 87 billion kilowatt-hours.
During this period, exports of goods and services tripled, and the volume of our economy grew from 50 billion to 147 billion dollars.
These positive results are being acknowledged by the international community. Since 2020, Uzbekistan has consistently improved its sovereign credit ratings.
In the Index of Economic Freedom, our country moved up 14 positions this year and, for the first time, joined the ranks of states with a "moderately free" economy.
Even amid global instability, our economy achieved 8.7 percent growth in the first quarter of this year.
Most importantly, our reforms have focused primarily on improving the daily lives of every single family and individual.
During this period, we increased the income of 8.5 million people in need, reducing the poverty rate from almost 35 percent to 5.8 percent today.
Over the past decade, Uzbekistan has been one of the five countries that demonstrated the most substantial progress in achieving the Sustainable Development Goals.
By 2030, we intend to transform all sectors into technologically and innovation-driven growth model, thereby increasing the size of the economy to over 240 billion dollars. As a result, we aim to join the ranks of upper-middle-income countries and eradicate poverty completely.
In the near future, 30 percent of the shares in the National Investment Fund, comprising the assets of 13 major strategic enterprises, will be placed on the international capital market.
I am confident that this significant step will further bolster the trust of our partners in the investment climate of our country.
We particularly acknowledge the role of the Asian Development Bank and other international financial institutions in the large-scale reforms being implemented in Uzbekistan.
In partnership with the Bank, which has become our trusted strategic partner, we are implementing projects worth nearly 16 billion dollars.
We highly value ADB’s steadfast partnership from the outset in the areas of renewable energy, rural housing construction, and economic cooperation in Central Asia.
Taking this opportunity, I express my sincere gratitude, on behalf of myself and our entire nation, to the President of the Asian Development Bank, Mr. Masato Kanda, and to the Board of Governors of the Bank for their unwavering support.
I would also like to extend my special thanks to the leadership of the World Bank, the International Monetary Fund, the Islamic Development Bank, the Asian Infrastructure Investment Bank, the European Bank for Reconstruction and Development, and other international financial institutions, as well as to all our foreign partners, for their close cooperation.
Distinguished participants!
We have outlined specific plans with the Asian Development Bank to further expand our close cooperation in important areas such as poverty reduction, human capital development, and modern infrastructure construction.
Indeed, the previous day we signed a new cooperation program with the Bank worth 12 billion dollars.
As you are all well aware, the global economy is experiencing complex changes and new technologies are emerging rapidly in today's turbulent times.
Given this, it is necessary for us to introduce jointly with the Bank new mechanisms and effective approaches to ensure sustainable development.
First, digital technology and artificial intelligence are currently transforming virtually all sectors into entirely new formats.
According to World Trade Organization forecasts, international trade turnover will increase by an additional 40 percent due to artificial intelligence by 2040.
We are fully committed to developing information technologies. We have initiated the establishment of an Artificial Intelligence Hub in Uzbekistan, based on innovation and knowledge.
We are developing more than 200 artificial intelligence projects spanning various sectors of the economy.
We are implementing programs to expand data centers, supercomputers and AI laboratories in the regions, and to train "Five Million AI Leaders".
I would particularly like to emphasize that the Asian Development Bank and our partners in the USA, Saudi Arabia, the UAE, Japan, South Korea and China are providing us with considerable support in these areas.
The use of open AI models is, of course, also required in areas that are most essential to the population's primary needs, such as education, healthcare, water management, ecology and food security.
To this end, we propose implementing a special program under the auspices of the Asian Development Bank to scale up artificial intelligence in developing countries.
We also announce our participation in the Bank's "Digital Highway for Asia" initiative and propose opening its regional coordination center in Tashkent.
Second, the development of digital technology and artificial intelligence is, in turn, sharply increasing the demand for energy resources.
According to analysis by the International Energy Agency, the demand of data centers for electricity is expected to increase two to threefold by 2030.
Against this backdrop, only countries that can offer investors cheap, reliable and "green" energy will be able to remain competitive in the global market.
We have made significant progress in this field: in collaboration with the world's leading companies, we have launched large-scale wind and solar power plants with a total capacity of 5,600 megawatts, thereby bringing the share of "green" energy in generation up to 30 percent. We plan to increase this figure to 54 percent by 2030.
Overall, our region has enormous potential for renewable energy generation. We gratefully acknowledge the support of the Asian Development Bank in creating the Central Asia–Europe "green" energy corridor to expand clean energy exports. We are confident that the countries of the region, in cooperation with the Bank, will launch this "energy artery" project in the near term.
Third, ensuring the stability of interconnected transport systems and logistics corridors is becoming a most urgent issue.
In light of conflicts around the world, changes to logistics corridors are already causing freight costs for Central Asian countries to rise by up to 30 percent, and delaying delivery times by several weeks.
As you know, construction work is underway on the "China–Kyrgyzstan–Uzbekistan" railway project, connecting East and West. This new transport route will greatly enhance the transit capacity of the entire region. Delivery times will be reduced by up to 10 days, creating the capacity to transport up to 15 million tons of cargo per year.
In this regard, we propose establishing a "Digital Customs and Logistics Alliance" within the framework of the Bank's Central Asia Regional Economic Cooperation (CAREC) program.
This will create the opportunity to streamline customs procedures, digitize document flow, and facilitate cross-border cargo transportation.
Fourth, we are interested in further strengthening our cooperation with the private sector through the Bank's participation.
In particular, we acknowledge the intensifying competition for critical minerals in the current technological age. According to international experts, demand for minerals critical to industry will increase sixfold by 2040. This presents a new opportunity.
Uzbekistan holds significant reserves of copper, tungsten, molybdenum, magnesium, graphite, vanadium and titanium, among other minerals.
To harness this potential, we have set up an R&D center with our Korean partners and are building the "Future Metals Technopark" in Tashkent and Samarkand regions. We have launched over 70 projects worth 1.6 billion dollars in collaboration with major companies from the USA, China and Turkiye.
In addition to extracting minerals, we aim to stimulate economic development through deep processing. We propose joining the Asian Development Bank's "From Critical Minerals to Manufacturing" program and implementing projects with high added value within its framework.
In this context, we consider it important to introduce advanced technologies and digital solutions in geological exploration; apply environmental standards to extraction and processing operations; and create sustainable supply chains for critical minerals.
Fifth, climate change and desertification are having a serious impact on the development of Central Asian countries.
In order to mitigate the consequences of environmental problems, we have been planting 200 million seedlings annually under the national "Green Space" project for the past five years. We have created two million hectares of green protective forests on the dried bed of the Aral Sea. We have set ambitious targets to bring the level of greenery in Uzbekistan to 30 percent by 2030.
At the same time, the ADB is effectively implementing its Climate Action Plan aimed at 2030. The Bank is allocating at least 50 percent of its annual budget to financing climate projects.
I believe that undertaking such noble efforts in collaboration with the Bank and the countries of the region will yield even greater results. Therefore, we propose implementing the regional project "Central Asia Green Belt".
Sixth, due to unrest around the world, millions of tourists are looking for safe destinations.
Central Asia has great potential in the tourism sector, particularly in areas such as pilgrimage, cultural, gastronomic, ethno, extreme, and medical tourism.
We have paid special attention to this sector, implementing reforms to ensure the necessary infrastructure, services, visas and transport arrangements, and most importantly, tourist safety. As a result, over the past ten years, the number of foreign tourists visiting Uzbekistan has increased sixfold, reaching 12 million.
The recently opened Islamic Civilization Center in Tashkent, recognized as the scientific and spiritual treasury of Central Asia, and the Imam Bukhari Memorial Complex in Samarkand, built in honor of the great scholar, have become new jewels of our country.
Similar complexes are also being built in neighboring countries. Therefore, we put forward the initiative to create a "Central Asia Tourism Ring", a tourist destination uniting the countries of the region.
We call on neighboring states, the Asian Development Bank, and our other partners to develop a portfolio of tourism projects and finance them jointly.
We stand ready to implement all the above-mentioned proposals and initiatives in active partnership with the Asian Development Bank, not only through sovereign lending, but also through public-private partnerships, guarantee instruments, blended finance, and private capital mobilization. In this regard, we propose the establishment of an Innovative Financing Platform for regional projects.
Distinguished governors of the Bank!
The sharp changes in today’s global economy further highlight the important role of the Asian Development Bank in ensuring the socio-economic stability of our wider region.
In this regard, we fully support the effective reforms being carried out by Mr. Masato Kanda, the Bank's President, who has extensive knowledge and experience of international finance and economic relations.
Dear participants!
Today’s forum is attended by more than 4,000 distinguished experts from over 100 countries of the world, international financial institutions, leading banks and companies.
I am confident that the important proposals and initiatives put forward at the Samarkand platform will lead to significant practical results in the future, and that each and every agreement reached will result in a tangible and beneficial project.
Taking this opportunity, I invite all of you to explore the beautiful nature, historic monuments, and the modern architecture of New Uzbekistan.