Bangkokda Markaziy Osiyoni o‘rganish markazi ochildi
BANGKOK, 1 may. /“Dunyo” AA/. O‘zbekistonning Bosh konsulxonasi diplomatlari “Tailand va Markaziy Osiyo: o‘zgaruvchan Yevroosiyoda barqaror aloqalarni mustahkamlash va yangi sheriklikni shakllantirish” mavzusidagi xalqaro simpoziumda ishtirok etdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Mazkur tadbir Chulalongkorn universitetining Osiyo tadqiqotlari instituti huzuridagi Markaziy Osiyoni o‘rganish markazining rasmiy ochilishiga bag‘ishlandi.
Simpoziumda Tailand Tashqi ishlar vazirligi va diplomatik korpus vakillari, universitet va institut rahbariyati, madaniyat va taʼlim tashkilotlari, ommaviy axborot vositalari, aviakompaniyalar, sayyohlik shirkatlari vakillari hamda Bangkokda istiqomat qilayotgan vatandoshlarimiz qatnashdi.
Anjuman doirasida O‘zbekistonga bag‘ishlangan maxsus ko‘rgazma maydoni tashkil etildi. Mehmonlarga mamlakatimizning sayyohlik salohiyatini ochib beruvchi albomlar, milliy liboslar, eksponatlar, xalq hunarmandchiligi namunalari hamda axborot materiallari taqdim qilindi.
Shuningdek, ishtirokchilarga o‘zbek xalqining atoqli namoyandalari va mutafakkirlari – Amir Temur, Abu Ali ibn Sino, Alisher Navoiy, Abu Rayhon Beruniy, Imom al-Buxoriy va Zahiriddin Muhammad Boburning jahon tarixi va sivilizatsiya rivojiga qo‘shgan hissasi haqidagi videomateriallar namoyish etildi. Bundan tashqari, “Madaniy kelajak”, “Renessans”, Islom sivilizatsiyasi markazi loyihalari hamda O‘zbekistonning turizm salohiyatini targ‘ib qilishga yo‘naltirilgan videoroliklar ko‘rsatildi.
Uchrashuvlar chog‘ida hamkorlikni yana-da rivojlantirish bo‘yicha takliflar ilgari surildi. Xususan, Chulalongkorn universitetida o‘zbek olimlarini jalb etgan holda mamlakatimiz tarixi va madaniyati bo‘yicha maʼruzalar tashkil etish, shuningdek, ikki mamlakat oliy taʼlim muassasalari o‘rtasida talabalar almashinuvi dasturlarini yo‘lga qo‘yish imkoniyatlari muhokama qilindi.

В Чулалонгкорнском университете Таиланда открылся Центр по изучению Центральной Азии
БАНГКОК, 1 мая. /ИА «Дунё»/. Дипломаты Генерального консульства в Бангкоке приняли участие в международном симпозиуме «Таиланд и Центральная Азия: укрепление устойчивых связей и формирование новых партнерств в меняющейся Евразии», сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Мероприятие прошло на базе Чулалонгкорнского университета и было приурочено к официальному открытию Центра по изучению Центральной Азии при Институте азиатских исследований этого университета.
В симпозиуме приняли участие представители МИД Таиланда и дипломатического корпуса, руководство университета и института, представители культурных и образовательных организаций, СМИ, авиакомпаний, туристических компаний, а также соотечественники, проживающие в Бангкоке.
В рамках симпозиума была организована специальная выставочная зона, посвященная Узбекистану. Гостям представили альбомы, национальные костюмы, экспонаты, изделия народных ремесел, а также информационные материалы – баннеры, буклеты и брошюры, раскрывающие туристический потенциал страны.
Участникам также были продемонстрированы видеоматериалы о выдающихся представителях узбекского народа и мыслителях – Амире Темуре, Абу Али ибн Сине, Алишере Навои, Абу Райхане Беруни, Имаме аль-Бухари и Захириддине Мухаммаде Бабуре, их вкладе в мировую историю и развитие цивилизации. Кроме того, представлены проекты «Культурное будущее», «Ренессанс», Центра исламской цивилизации, а также видеоролики, направленные на продвижение туристического потенциала Узбекистана.
В ходе встреч были выдвинуты предложения по дальнейшему развитию сотрудничества. В частности, обсуждалась возможность организации лекций по истории и культуре Узбекистана в Чулалонгкорнском университете с привлечением узбекских ученых, а также установление программ обмена студентами между высшими учебными заведениями двух стран.