Markaziy Osiyo soʻnggi yillarda iqlim oʻzgarishi oqibatlariga tobora koʻproq duch kelayotgan va dunyoda undan eng koʻp zarar koʻrishi mumkin boʻlgan mintaqalridan biri. Soʻnggi 70 yil ichida Markaziy Osiyoda harorat Syelsiy boʻyicha 1,5-2 darajaga koʻtarildi. Bu esa ekologik muammolarning keskinlashuviga, muzliklarning erishi va choʻllanishning tezlashishiga taʼsir koʻrsatmoqda. Ushbu jarayonlarning barchasi bir-biri bilan oʻzaro bogʻliq boʻlib, mintaqadagi ekotizimlar, iqtisodiyot va odamlar hayotiga salbiy taʼsir koʻrsatmoqda.
Global miqyosda iqlim oʻzgarishi tufayli muzlarning erish tezligi soʻnggi yillarda 65 foizga oshdi: 90-yillarning boshida sayyorada yiliga 0,8 trillion tonna, 2000-yillarga kelib esa 1,3 trillion tonna muz erib ketgan. Markaziy Osiyo mintaqasi uchun ham ushbu ekologik muammo bugungi kunning eng muhim iqlim muammolari qatoriga kiradi.
Markaziy Osiyoda suv resurslari taqchilligi ortib bormoqda. Bugungi kunda 37 million nafardan ortiq kishi asosan suv taʼminotining pasayishi, shuningdek, tegishli infratuzilmaning yetarli darajada rivojlanmaganligi bilan bogʻliq boʻlgan suv resurslari keskin yetishmaydigan hududlarda yashaydi.
Yevroosiyo taraqqiyot banki hisob-kitoblariga koʻra, 2025-2030-yillarda mintaqa mamlakatlari uchun suv va iqlim infratuzilmasiga zarur boʻlgan investitsiyalarning umumiy hajmi qariyb 29,2 milliard dollarni tashkil etadi.
Orolboʻyi mintaqasining holati vaziyatni qiyinlashtirmoqda – shamollar Orolning qurigan tubidan har yili taxminan 15-75 million tonna qum, chang va tuzni uchirib ketadi. Bu esa sezilarli masofalarda havoning sifatini yomonlashtiradi va bevosita ijtimoiy-iqtisodiy yoʻqotishlarga olib keladi.
Shu sababdan ham soʻnggi yillarda Markaziy Osiyoning mintaqaviy kun tartibida ekologik masalalar tobora ustuvor ahamiyat kasb etmoqda. Suv resurslari bilan bogʻliq muammolar, yerlarning degradasiyasi, iqlim oʻzgarishi, Orolboʻyining holati endilikda mintaqa mamlakatlari tomonidan alohida emas, balki mintaqaning umumiy barqaror ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish masalalari kontekstida koʻrilmoqda.
Markaziy Osiyo mamlakatlari davlat rahbarlarining siyosiy irodasi tufayli ekologiya sohasidagi koʻp tomonlama hamkorlik yanada tizimli va mazmunli boʻlib bormoqda.
Bunda mintaqaviy hamkorlikning institusional asoslarini mustahkamlash alohida oʻrin tutdi. Orolni qutqarish xalqaro jamgʻarmasi va uning tuzilmalari amaldagi mexanizmlari bilan bir qatorda, ekologik masalalar mintaqa mamlakatlari davlat rahbarlarining maslahat uchrashuvlari, shuningdek, sohaviy idoralararo va ekspertlar muloqoti doirasida yanada izchil mustahkamlana boshladi.
Mintaqa mamlakatlarining iqlim bilan bogʻliq xalqaro tadbirlarda faollashganini ham taʼkidlash joiz. Xususan, BMTning Iqlim oʻzgarishi toʻgʻrisidagi doiraviy konvensiyasi konferensiyalarida Markaziy Osiyo mamlakatlari "5 mamlakat - 1 mintaqa - 1 ovoz" tamoyili ostida chiqish qilib, iqlim muammolari boʻyicha milliy ustuvor masalalar va umumiy mintaqaviy yondashuvlarni taqdim eta boshladilar.
Markaziy Osiyoning barcha mamlakatlari Parij kelishuvi doirasida oʻzlarining milliy miqyosda belgilangan hissasini taqdim etdi va issiqxona gazlarini kamaytirish, "yashil" energyetika quvvatini oshirish va moslashuvchanlik salohiyatini mustahkamlash boʻyicha oʻz oldiga yuqori maqsadlarni qoʻydi.
Shu bilan birga, Qozogʻiston 2060-yilga borib uglerod neytralligiga erishish yoʻlini belgilab oldi, Oʻzbekiston esa 2035-yilga borib yalpi ichki mahsulot birligiga toʻgʻri keladigan issiqxona gazlari emissiyasini 2010-yildagiga nisbatan 50 foizga kamaytirish boʻyicha maqsadli koʻrsatkichni oshirdi. Qirgʻiziston, Tojikiston va Turkmaniston ham global iqlim maqsadlariga erishish yoʻlidagi intilishlarini tasdiqlab, oʻz hissasini doimiy ravishda yangilab, oshirib kelmoqda.
Orol inqirozi oqibatlariga moslashish masalasida ham sezilarli natijalarga erishildi. Xususan, Orol dengizining qurigan tubida Oʻzbekiston tomonida soʻnggi 5 yil ichida 1,7 million gektar oʻrmonzorlar barpo etildi, Qozogʻiston tomonida 1 million gektardan ortiq maydonda oʻrmon-meliorasiya ishlari olib borildi.
Mintaqaviy hamkorlikning yana bir yorqin natijalaridan biri Shimoliy Oroldagi vaziyatning yaxshilanishi boʻldi. Sirdaryo boʻyidagi suv omborlarining ish tartibini muvofiqlashtirish va davlatlararo kelishuvlarni bajarish hisobiga soʻnggi uch yilda dengizga 6 milliard kub metrdan ortiq suv kelib tushdi. Natijada Shimoliy Orolning hajmi 2022-yil oxiridagi 18,9 milliard kub metrdan 2025-yil oxirida 23 milliard kub metrgacha oshdi.
Bilim almashinuvi va ilmiy ekologik ekspertiza sohasida ham mintaqaviy hamkorlik kengaymoqda. Oʻzbekistonda atrof-muhit va iqlim oʻzgarishini oʻrganish boʻyicha Markaziy Osiyo universitetining tashkil etilishi ushbu hamkorlikning natijasi boʻlib, mintaqada shu yoʻnalishda kadrlar tayyorlash va qoʻshma tadqiqotlarni rivojlantirish uchun yangi maydonga aylandi.
Shunday qilib, Markaziy Osiyoda oʻzaro mintaqaviy ekologik hamkorlik asta-sekin amaliy ahamiyat kasb etmoqda. Mamlakatlar umumiy xalqaro pozisiyani shakllantirish, muvofiqlashtirish mexanizmlarini rivojlantirish, Orolboʻyi ekotizimlarini tiklash boʻyicha chora-tadbirlarni amalga oshirish va ilmiy-taʼlim bazasini yaratishda sezilarli natijalarga erishdi.
Shu bilan birga, mintaqadagi ekologik muammolar koʻlami muvofiqlashtirishni kengaytirishni taqozo qilmoqda. Transchegaraviy suv resurslarini boshqarishda yanada oʻzaro muvofiqlashtirilgan yondashuvlarni ishlab chiqish, iqlim oʻzgarishining oqibatlariga moslashish choralarini kengaytirish, suv va ekologik infratuzilmaga uzoq muddatli investitsiyalarni jalb etish, shuningdek, umumiy ekspertlar bazasi va tahliliy bazani mustahkamlash ustuvor vazifalar sifatida qolmoqda.
Keyingi yillarda Markaziy Osiyoning ekologik kun tartibi samaradorligi mintaqa mamlakatlari siyosiy hamkorlik natijalarini barqaror qoʻshma mexanizmlarga qanchalik izchil transformasiya qila olishiga bogʻliq boʻladi.
Ostona shahrida boʻlib oʻtadigan Mintaqaviy ekologik sammit iqlim masalasida umumiy maqsadiga erishish yoʻlidagi yana bir qadam boʻladi. Iqlim va ekologik muammolarni bartaraf etish boʻyicha yangi va amaliy yechimlarni ishlab chiqish nafaqat Markaziy Osiyo mamlakatlarining global iqlim kun tartibiga qoʻshgan hissasini oshirishga, balki ekotizimlar barqarorligini taʼminlash, havo ifloslanishini kamaytirish, tabiiy resurslarni barqaror boshqarish va ustuvor ravishda suv va energetika resurslarini boshqarish boʻyicha mintaqaviy vazifalarni hal etishga ham xizmat qiladi.

Экологическая повестка в Центральной Азии: ключевые результаты совместных усилий
Центральная Азия всё острее сталкивается с последствиями изменения климата и входит в число наиболее уязвимых регионов мира. За последние 70 лет температура в ЦА выросла на 1,5–2 градуса по Цельсию, что оказывало влияние на обострение экологических проблем, ускорение таяния ледников и опустынивание. Все эти процессы взаимосвязаны и негативно воздействуют на экосистемы, экономику и жизнь людей региона.
В глобальном масштабе скорость таяния льдов из-за изменения климата увеличилась за последние годы на 65%: в начале 90-х планета теряла 0,8 трлн. тонн льдов в год, а в 2000-х уже 1,3 трлн. тонн. Для региона Центральной Азии, эта экологическая проблема входит в число наиболее важных климатических вызовов современности.
В Центральной Азии наблюдается нарастающий дефицит водных ресурсов. Уже сегодня более 37 млн. человек живут в районах с острым дефицитом водных ресурсов, связанным, в основном, со снижением водообеспеченности, а также недостаточным уровнем развития соответствующей инфраструктуры.
По оценкам Евразийского банка развития (ЕАБР), в 2025–2030 гг. общий объём необходимых для стран региона инвестиций в водную и климатическую инфраструктуру составляет порядка $29,2 млрд.
Ситуацию усложняет состояние Приаралья – с высохшего дна Арала ежегодно ветрами выносится порядка 15–75 млн. тонн песка, пыли и соли, что ухудшает качество воздуха на значительных расстояниях и ведёт к прямым социально-экономическим потерям.
Именно поэтому в последние годы экологические вопросы приобретают всё более приоритетное значение в региональной повестке Центральной Азии. Проблемы с водными ресурсами, деградация земель, изменение климата, состояние Приаралья теперь рассматриваются странами региона не в отдельности, а в контексте общих вопросов устойчивого социально-экономического развития.
Благодаря политической воле лидеров стран Центральной Азии многостороннее сотрудничество в экологической сфере стало более системным и предметным.
Ключевую роль в этом сыграло укрепление институциональной основы регионального взаимодействия. Наряду с действующими механизмами Международного фонда спасения Арала и его структур, экологические вопросы стали более последовательно закрепляться и в рамках консультативных встреч глав государств региона, а также профильного межведомственного и экспертного диалога.
Следует отметить, в том числе, и активизацию стран региона
на международных климатических площадках. В частности, на конференциях Рамочной конвенции ООН об изменении климата страны Центральной Азии начали выступать под лозунгом «5 стран –
1 регион – 1 голос», представляя как национальные приоритеты, так
и общие региональные подходы к климатической проблематике.
Все страны Центральной Азии представили свои национально определяемые вклады в рамках Парижского соглашения и поставили перед собой амбициозные цели по сокращению выбросов парниковых газов (ПГ), расширению мощностей «зелёной» энергии и укреплению адаптационного потенциала.
Показательно, что Казахстан закрепил курс на достижение углеродной нейтральности к 2060 г., Узбекистан повысил целевой ориентир по снижению удельных выбросов ПГ на единицу ВВП на
50% к 2035 г. по сравнению с 2010 г. Кыргызстан, Таджикистан и Туркменистан также подтверждают приверженность глобальным климатическим целям и на постоянной основе обновляют свои вклады в сторону повышения их амбициозности.
Заметные результаты достигнуты в том числе в вопросах адаптации к последствиям Аральского кризиса. В частности, на осушенном дне Аральского моря на стороне Узбекистана за последние 5 лет было создано 1,7 млн. га лесных насаждений, на стороне Казахстана лесомелиоративные работы были проведены на площади более 1 млн. га.
Одним из наиболее показательных результатов регионального взаимодействия стало улучшение ситуации в Северном Арале. За счёт согласования режимов работы водохранилищ на реке Сырдарья и выполнения межгосударственных договорённостей за последние три года в море поступило более 6 млрд. куб. м воды. В результате объём Северного Арала увеличился с 18,9 млрд. куб. м в конце 2022 г. до
23 млрд. куб. м в конце 2025 г.
Расширяется региональное взаимодействие и в области обмена знаниями и научной экологической экспертизы. Одним из плодов этого взаимодействия стало создание Центральноазиатского университета по изучению окружающей среды и изменения климата в Узбекистане, ставший новой площадкой региона для подготовки кадров и развития совместных исследований в данном направлении.
Таким образом, региональное экологическое взаимодействие в Центральной Азии постепенно приобретает прикладной характер. Странами уже достигнуты значимые результаты в формировании общей международной позиции, развитии механизмов координации, реализации мер по восстановлению экосистем Приаралья и создании научно-образовательной базы.
Вместе с тем, масштаб экологических вызовов в регионе по-прежнему требует углубления координации. В числе приоритетных задач остаются выработка более согласованных подходов к управлению трансграничными водными ресурсами, расширение мер климатической адаптации, мобилизация долгосрочных инвестиций в водную и экологическую инфраструктуру, а также укрепление общей экспертной и аналитической базы.
От того, насколько последовательно страны региона смогут перевести достигнутый уровень политического взаимодействия в устойчивые совместные механизмы, будет зависеть эффективность всей экологической повестки Центральной Азии в последующие годы.
Предстоящее масштабное мероприятие по проведению Регионального экологического саммита в г. Астана в апреле текущего года станет ещё одним шагом к достижению общей климатической цели. Выработка новых и практических решений по нивелированию климатических и экологических вызовов, будет способствовать не только повышению вклада стран ЦА в глобальную климатическую повестку, но и решению региональных задач по обеспечению устойчивости экосистем, снижению загрязнения воздуха, устойчивому управлению природными ресурсами, и, в приоритетном порядке управлению водными и энергетическими ресурсами.