Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Orolni qutqarish xalqaro jamgʻarmasi taʼsischi davlatlari rahbarlari kengashi majlisidagi nutqi
Avvalo, samimiy mehmondoʻstlik va sammitimizni aʼlo darajada tashkil etgani uchun Qozogʻiston Respublikasi Prezidenti, hurmatli Qasim-Jomart Kemelevich Toqayev Janobi Oliylariga bildirilgan minnatdorlik soʻzlariga qoʻshilaman.
Qozogʻistonlik doʻstlarimizning Orolni qutqarish xalqaro jamgʻarmasiga samarali raisligini yuksak baholaymiz. Oʻzaro ishonch va muloqotni mustahkamlash, Jamgʻarma doirasidagi loyihalarni amalga oshirish va uning faoliyatini mintaqaning barcha mamlakatlari manfaatlarini hisobga olgan holda takomillashtirish boʻyicha salmoqli ishlar bajarildi.
Bugun qabul qilinayotgan yakuniy hujjatlarni qoʻllab-quvvatlaymiz. Ularning amalga oshirilishi mintaqaviy hamkorlikni yanada mustahkamlash va Orol dengizi havzasida barqaror taraqqiyotni taʼminlash yoʻlida muhim qadam boʻladi.
Orolni qutqarish xalqaro jamgʻarmasi mamlakatlarimiz mustaqilligining ilk davrida Markaziy Osiyodagi suv bilan bogʻliq, ijtimoiy-iqtisodiy va ekologik sohalardagi eng muhim masalalarni hal etish uchun tashkil etilgan noyob mintaqaviy tuzilma boʻlib qolmoqda.
Jamgʻarma mintaqada sifat jihatdan yangi davlatlararo munosabatlarni qaror toptirish, mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish va mustahkamlashga katta hissa qoʻshdi.
Yoʻlga qoʻyilgan oʻzaro hamkorlik tizimi tufayli Jamgʻarma Orol dengizi havzasi suv resurslarini kelishilgan holda boshqarishni taʼminlashga erishdi.
Markaziy Osiyoda suv taqchilligining kuchayishiga olib kelayotgan iqlim oʻzgarishlari va suv isteʼmoli koʻpayib borayotgan sharoitda Jamgʻarmaning roli va ahamiyati yanada ortib bormoqda.
Ekspertlarning baholariga koʻra, 2040-yilga borib, Orol dengizi havzasida suv resurslari taqchilligi deyarli ikki barobar – yiliga 20 milliard kub metrgacha oshishi mumkin. Bu ichimlik suvi taʼminoti, ekologiya, agrar sektor, energetika va ijtimoiy barqarorlik uchun qoʻshimcha xavf-xatarlarni yuzaga keltiradi.
Shunday bir paytda mamlakatlarimiz suv resurslaridan foydalanish samaradorligi boʻyicha eng quyi oʻrinlarni egallab turibdi. Qishloq xoʻjaligida bir dollar miqdoridagi qoʻshilgan qiymatni yaratish uchun davlatlarimiz deyarli uch kub metr suv sarf etmoqda, dunyoda esa bu koʻrsatkich oʻrtacha ikki barobar kam.
Mintaqada yuzaga kelayotgan vaziyat bizdan suv-energetika va ekologiya sohalarida puxta oʻylangan hamda kompleks yechimlarni birgalikda ishlab chiqish va amalga oshirishni talab etadi.
Bugun ertalab Mintaqaviy ekologik sammitda Oʻzbekistonda milliy iqtisodiyotni iqlim oʻzgarishiga moslashtirish va atrof-muhitni muhofaza qilishni kuchaytirish boʻyicha olib borilayotgan ishlar haqida aytib oʻtgan edim.
Hozir esa Jamgʻarmaning asosiy ustuvor yoʻnalishlaridan biri boʻlgan suvdan foydalanish samaradorligini oshirish boʻyicha koʻrilayotgan chora-tadbirlar haqida batafsil toʻxtalib oʻtishga ijozat bergaysiz.
Qisqa muddatda Oʻzbekistondagi barcha sugʻoriladigan yerlarning 60 foizida suvni tejaydigan texnologiyalar joriy etildi, irrigatsiya tarmoqlarini betonlash 40 foizga yetkazildi. Nasos stansiyalarini modernizatsiya qilish hisobiga suv xoʻjaligida energiya isteʼmoli qariyb 30 foizga qisqartirildi. 600 mingdan ortiq suvdan foydalanuvchilar va 4 million gektardan ziyod sugʻoriladigan yerlarni qamrab oladigan yagona raqamli maʼlumotlar bazasi shakllantirilmoqda.
Ushbu chora-tadbirlarning amalga oshirilishi tufayli har yili 10 milliard kub metrdan ortiq suv resurslarini tejash taʼminlanmoqda. 2030-yilga borib esa bu koʻrsatkich 15 milliard kub metrni tashkil etadi. Mazkur choralarning barchasi kompleks va izchil xarakterga ega boʻlib, oʻtgan yili qabul qilingan Suv kodeksida oʻz ifodasini topgan.
Qadrli doʻstlar!
Kelgusi yildan Orolni qutqarish xalqaro jamgʻarmasiga raislik Oʻzbekistonga oʻtadi.
Biz Jamgʻarmani mintaqaviy integratsiyaning muhim drayverlaridan biriga aylantirish niyatidamiz.
Shu munosabat bilan raisligimizning ustuvor yoʻnalishlari haqida maʼlumot berib oʻtmoqchiman.
Birinchi. Jamgʻarmaning faoliyatini rivojlantirish va modernizatsiya qilish.
Yaratilgan poydevor asosida Jamgʻarmaning tuzilmasi va shartnomaviy-huquqiy bazasini takomillashtirishni davom ettirish, uning organlari vakolatlarini aniq taqsimlashni taʼminlash zarur.
Shu maqsadlar uchun tashkil etilgan mintaqaviy ishchi guruhi 15 ta majlis oʻtkazdi. Jamgʻarma faoliyatidagi muammolar tahlil qilindi, uning vazifa va funksiyalari yanada aniq belgilab olindi. Endi barcha mamlakatlar manfaatlarini hisobga olgan holda uning tuzilmasi, normativ-huquqiy baza va moliyalashtirish mexanizmlarini kelishib olish zarur.
Jamgʻarma organlarining vakolatlarini kengaytirish, maqomi va masʼuliyatini oshirish boʻyicha takliflarni qoʻllab-quvvatlaymiz. Ishonchim komilki, ushbu masalalarning barchasi boʻyicha oqilona murosaga kelamiz.
Qardosh Qirgʻiz Respublikasining Orolni qutqarish xalqaro jamgʻarmasi faoliyatidagi toʻlaqonli ishtiroki qayta tiklanishiga chin dildan umid qilamiz. Bu Jamgʻarmaning yanada mutanosib va uzoq muddatli qarorlar qabul qilishiga xizmat qiladi.
Ikkinchi. Jamgʻarma kun tartibini Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvlari qarorlari bilan uygʻunlashtirish.
Maslahat uchrashuvlari mintaqaviy rivojlanishning asosiy siyosiy yoʻnalishlarini shakllantirmoqda. Shu bois, mazkur sammitlar qarorlari va Jamgʻarma faoliyati oʻrtasida yaqin aloqani taʼminlash muhimdir.
Bu kabi uchrashuvlar davomida oliy darajada kelishilgan barqaror rivojlanishning ustuvor yoʻnalishlari Jamgʻarmaning tarmoq mexanizmlari orqali ham amaliyotga tatbiq etilishi mumkin.
Uchinchi. Jamgʻarma dastur va loyihalari samaradorligini oshirish.
Orol dengizi havzasi boʻyicha toʻrtinchi dastur doirasida 34 ta mintaqaviy loyihani amalga oshirish koʻzda tutilgan. Afsuski, bugungi kunga qadar uning natijadorligini baholash boʻyicha yagona yondashuv ishlab chiqilmagan.
Shu munosabat bilan biz dastur ijrosi monitoringiga samaradorlikning hal qiluvchi indikatorlarini kiritishni taklif etamiz. Bu ijobiy oʻzgarishlarni kuzatish, muammoli jihatlarni aniqlash hamda xalqaro hamkorlardan qoʻshimcha mablagʻ va texnik koʻmak jalb etishga yordam beradi.
Toʻrtinchi. Jamgʻarmaning ustuvor dasturlari uchun mavjud taʼsirchan moliyalashtirish vositalaridan foydalanish.
Masalan, BMTning Orolboʻyi mintaqasi uchun Inson xavfsizligi boʻyicha koʻpsheriklik trast fondi platformasidan foydalanishni taklif etamiz. U moliyaviy resurslarni jamlash hamda ulardan samarali foydalanish boʻyicha muvaffaqiyatli tajribaga ega.
Biz Trast fondining mandati va geografik qamrovini birgalikda butun Orol dengizi havzasiga kengaytirish imkoniyatini koʻrib chiqishimiz mumkin. Bu barcha davlatlar hududida hayotiy muhim ekologik va ijtimoiy-iqtisodiy loyihalarni amalga oshirish uchun maqsadli investitsiyalarni yoʻnaltirish imkonini beradi.
Beshinchi. Jamgʻarma va boshqa mintaqaviy tuzilmalar oʻrtasida faol hamkorlikni yoʻlga qoʻyish.
Orolni qutqarish xalqaro jamgʻarmasi suv-energetika masalalari, muzliklar va togʻ ekotizimlarini saqlash, iqlim oʻzgarishiga moslashish, choʻllanishga qarshi kurashish boʻyicha samarali mintaqaviy platformalar bilan amaliy hamkorlikni yoʻlga qoʻyishi zarur. Xususan, Jamgʻarmaga Toshkentdagi Yashil universitet qoshidagi Choʻllanishga qarshi kurashish markazi bilan hamkorlikda maqsadli loyihalarni amalga oshirishni taklif etamiz.
Oltinchi. Xalqlarimizning suvga hayot manbai sifatida ehtiyotkorlik bilan munosabatda boʻlish borasidagi koʻp asrlik anʼanalarini qayta tiklash.
Koʻrinib turibdiki, agar jamiyatning suvga boʻlgan munosabati oʻzgarmasa, hech qanday muhandislik yechimlari kutilgan samarani bermaydi.
Uzluksiz taʼlim tizimi orqali – maktabgacha taʼlim darajasidan to mutaxassislarni tayyorlashgacha – suvdan oqilona foydalanishni har bir kishining kundalik odatiga, umumiy madaniy kodimizga aylantirishga intilishimiz lozim.
Biz asosiy qismi fermerlar va sanoatchilarni suvni tejovchi zamonaviy texnologiyalardan foydalanishga amaliy jihatdan oʻrgatadigan “Kelajak suvi” mintaqaviy dasturini ishga tushirishni taklif etamiz.
Shuni taʼkidlamoqchiman: ushbu ustuvor yoʻnalishlarning barchasini hayotga tatbiq etish uchun xalqaro sheriklar, moliya institutlari va ekspert-tahliliy tuzilmalar bilan faol hamkorlik qilishga tayyormiz.
Afgʻoniston bilan konstruktiv hamkorlikni mustahkamlash, uni iqlim, ekologiya, qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha mintaqaviy hamkorlikka jalb etish muhimligiga alohida eʼtibor qaratmoqchiman.
Bugungi kunda Afgʻonistonda qirgʻoqlarni mustahkamlash va melioratsiya ishlarini olib borish uchun xalqaro donorlarning moliyaviy mablagʻlarini jalb etish dolzarbdir.
Istiqbolda Orol havzasidagi barcha mamlakatlar, shu jumladan, Afgʻonistonning huquq va majburiyatlarini hisobga olgan holda suv resurslarini taqsimlash boʻyicha mintaqaviy shartnomaviy-huquqiy bazani shakllantirish zarur.
Jamgʻarmaga raislik estafetasini qabul qilar ekanmiz, mintaqamiz uchun alohida dolzarblik kasb etayotgan suv-energetika va ekologik kun tartibini amalga oshirish borasidagi ishlarni Markaziy Osiyoning barcha davlatlari bilan birgalikda faollashtirishimiz lozimligini taʼkidlamoqchiman.
Shu munosabat bilan 2026-2036-yillarni “Markaziy Osiyoda suvdan oqilona foydalanish boʻyicha amaliy harakatlar oʻn yilligi” deb eʼlon qilish va mintaqa mamlakatlarida Suv haftaliklarini muntazam oʻtkazib borishga qaratilgan tashabbuslarimizni amalga oshirishda qoʻllab-quvvatlashingizga umid qilaman.
Barchangizni joriy yilning sentabr oyi oxirida Samarqandda boʻlib oʻtadigan Suvni tejash boʻyicha Butunjahon forumida qutlashdan mamnun boʻlaman.

Address by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the meeting of the Council of the Heads of the Founder States of the International Fund for Saving the Aral Sea
I echo the words of gratitude to His Excellency Kassym-Jomart Tokayev, President of the Republic of Kazakhstan, for his warm hospitality and the excellent organization of our summit.
We highly appreciate the fruitful chairmanship of our Kazakhstani friends at the International Fund for Saving the Aral Sea. There has been significant progress in strengthening trust and dialogue, implementing the Fund’s projects and improving its activities taking into consideration the interests of all countries in the region.
We endorse the final documents, which are being adopted today. Their implementation will mark an important step towards further strengthening of regional cooperation and sustainable development in the Aral Sea basin.
Distinguished summit participants!
The International Fund for Saving the Aral Sea (IFAS) remains a unique regional organization established at the dawn of our countries’ independence to address the most pressing water, socio-economic and environmental issues in Central Asia.
The IFAS has made a significant contribution to the establishment of qualitatively new interstate relations in the region, and to the development and strengthening of regional cooperation.
Thanks to its system of interaction the IFAS has succeeded in ensuring coordinated management of water resources in the Aral Sea basin.
The Fund’s role and significance are growing even further in the context of climate change and rising water consumption, which are leading to increasing water stress in Central Asia.
According to expert estimates, the water deficit in the Aral Sea basin could almost double – to 20 billion cubic metres per year by as early as 2040. This would pose additional risks to drinking water supplies, the environment, agriculture, energy production and social stability.
At the same time, our countries rank among the lowest in terms of water use efficiency. In agriculture, we use almost three cubic metres of water to generate one dollar of added value, whereas the global average is half that amount.
The situation in the region requires us to jointly develop and implement effective and comprehensive solutions in the water, energy and environmental sectors.
Distinguished colleagues!
This morning at the Regional Ecological Summit, I spoke about Uzbekistan’s efforts to adapt its national economy to climate change and strengthen environmental protection.
Let me now elaborate on the measures being taken to improve the efficiency of water use, which is one of the Fund’s key priorities.
In a short space of time, water-saving technologies have been introduced across 60 percent of all irrigated land in Uzbekistan, and the concreting of irrigation channels has reached 40 percent. Thanks to the modernization of pumping stations energy consumption in the water sector has fallen by almost 30 percent. A unified digital database covering over 600 thousand water users and more than four million hectares of irrigated land is being developed.
Thanks to the implementation of these measures annual savings of over 10 billion cubic meters of water resources have been achieved. This figure is expected to reach 15 billion cubic meters by 2030. These measures are all comprehensive and consistent, and are reflected in the Water Code adopted last year.
From next year, Uzbekistan will take over the chairmanship of the International Fund for Saving the Aral Sea.
We intend to ensure that the Fund becomes a key driver of regional integration.
In this regard, I would like to outline the priorities of our chairmanship.
First. Development and modernization of the activities of the IFAS.
Building on the foundations already laid, we must refine the Fund’s structure and legal framework further, ensuring a clear division of functions among its bodies.
The Regional Working Group set up for this purpose has already held 15 meetings. Problems in the Fund’s activities have been analyzed and its tasks and functions have been defined more clearly. We must now agree on the structure, regulatory framework, and financing mechanisms, considering the interests of all our countries.
We support the proposals to expand the powers of the IFAS governing bodies, and enhance their profile and scope of responsibility. I am confident that we will reach a reasonable consensus on all of these matters.
We sincerely hope for the resumption of full participation by the brotherly Kyrgyz Republic in IFAS activities, as this would contribute to the Fund adopting more balanced and long-term decisions.
Second. Synchronizing Fund’s agenda with the decisions of the Consultative Meetings of the Heads of State of Central Asia.
Consultative meetings shape the fundamental policy guidelines for regional development. It is therefore important to ensure close coordination among the decisions taken at these summits and the activities of the IFAS.
The sustainable development priorities agreed at the top level during the Consultative Meetings can also be implemented through the relevant mechanisms of the Fund.
Third. Improving the efficiency of the Fund’s programs and projects.
The fourth Aral Sea Basin Program envisages the implementation of 34 regional projects. Unfortunately, no unified approach has yet been developed to assess its effectiveness.
To this end, we propose the inclusion of key performance indicators in the monitoring of the Program’s implementation. This will facilitate tracking the progress, identification of bottlenecks and mobilization of additional funding and technical assistance from international partners.
Fourth. Utilizing existing efficient financing instruments for Fund’s priority programs.
For instance, we propose to use the UN Multi-Partner Human Security Trust Fund for the Aral Sea Region platform, which has a proven track record of pooling and effectively deploying financial resources.
We could jointly explore the possibility of expanding the Trust Fund’s mandate and geographical scope to include the entire Aral Sea basin. This would allow us to channel targeted investments towards urgent environmental and socio-economic projects in all our countries.
Fifth. Establishing active cooperation between the IFAS and other regional bodies.
The IFAS needs to build practical cooperation with effective regional platforms focusing on water and energy issues, conservation of glaciers and mountain ecosystem, adaptation to climate change, and mitigation of desertification.
In particular, we propose that the IFAS implements targeted projects in collaboration with the Centre for Combating Desertification at the Green University in Tashkent.
Sixth. The revival of our peoples’ centuries-old tradition of caring for water as the source of life.
It is clear that no engineering solutions will have the desired effect unless society’s attitude towards water itself changes.
Through a system of continuous education, from pre-school to professional training, we must strive to make the rational use of water a daily habit for everyone and a shared cultural norm.
We propose launching the regional “Water of the Future” program, a key component of which will be practical training for farmers and manufacturers in the use of modern water-saving technologies.
I would like to emphasize that we stand ready to actively engage with international partners, financial institutions, expert and analytical bodies to implement all the aforementioned priorities.
I would like to draw particular attention to the importance of strengthening constructive engagement with Afghanistan and involving the country into regional cooperation on climate, environmental, agricultural and water management issues.
A pressing priority today is to secure funding from international donors for carrying out bank protection and land reclamation works in Afghanistan.
In the long run, it is necessary to establish a regional legal framework on the allocation of water resources, taking into account the rights and obligations of all countries in the Aral Sea basin, including Afghanistan.
As we take up the IFAS Chairmanship baton, I would like to note that, together with all the states of Central Asia, we must step up our efforts to implement the water, energy and environmental agenda, which is particularly relevant to our region.
In this regard, I rely on your support for realization of our initiatives to designate the period from 2026 to 2036 as the “Decade of Practical Action for the Rational Use of Water in Central Asia”, and hold regularly Water Week in our countries.
I look forward to welcoming you all to the World Forum on Water Conservation in Samarkand at the end of September.