Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Mintaqaviy ekologik sammitdagi nutqi
Avvalo, Qozogʻiston Respublikasi Prezidenti hurmatli Qasim-Jomart Kemelevich Toqayevga Mintaqaviy ekologik sammitni oʻtkazish borasidagi tashabbusi hamda uni yuksak darajada tashkil etgani va anʼanaviy iliq mehmondoʻstlik uchun alohida minnatdorlik izhor etmoqchiman.
Oʻzbekiston sammitning ekologik xavf-xatarlarning oʻzaro chuqur bogʻliqligi va ularni birgalikda hal qilish zarurligini ifoda etadigan “Barqaror kelajak uchun umumiy nigoh” degan bosh gʻoyasini toʻliq qoʻllab-quvvatlaydi.
Bugungi uchrashuv oʻtgan yili Samarqand iqlim forumida boshlangan muloqotning mantiqiy davomidir. Quvonarlisi shundaki, Markaziy Osiyo davlatlarining ekologik diplomatiyasi tizimli va izchil tus olib, sifat jihatidan yangi bosqichga koʻtarilmoqda.
Bugungi kunda ekologik muammolarni global iqlim oʻzgarishlaridan ayri holda koʻrib chiqib boʻlmaydi.
Global isish surʼatlarining tezlashishi davom etmoqda, Markaziy Osiyo mintaqasida esa harorat ikki barobar tezroq koʻtarilmoqda. Mintaqa muzliklarining qariyb uchdan bir qismi yoʻqoldi, yogʻingarchilik tartibining beqarorligi kuzatilmoqda, suv resurslari tanqisligi ortib bormoqda. Yer maydonlarining 80 million gektari allaqachon degradatsiyaga uchradi.
Global ekologik birdamlik zaiflashayotgani chuqur xavotir uygʻotmoqda. Deklaratsiyalar va daʼvatlar resurslar bilan mustahkamlanmayapti. Global iqlim oʻzgarishiga eng kam taʼsir koʻrsatayotgan mamlakatlar uning oqibatlari bilan yana yakka-yu yolgʻiz qolmoqda.
Xalqaro hamjihatlik, eng avvalo, rivojlanayotgan mamlakatlarning iqlim oʻzgarishi bilan bogʻliq moliyalashtirish, ilgʻor texnologiyalar va innovatsiyalardan oʻz vaqtida, adolatli va toʻsiqsiz foydalanish imkoniyati bilan taʼminlanishida namoyon boʻlishi lozim deb qatʼiy ishonamiz.
Shuni mamnuniyat bilan qayd etmoqchimanki, Markaziy Osiyo davlatlari atrof-muhitni muhofaza qilish masalalarini mintaqaviy hamkorlikning eng muhim ustuvor yoʻnalishi darajasiga koʻtarishga muvaffaq boʻldi. “Markaziy Osiyo uchun yashil kun tartibi” mintaqaviy dasturi, Iqlim oʻzgarishiga moslashish boʻyicha mintaqaviy strategiya hamda Barqaror rivojlanish uchun atrof-muhitni muhofaza qilish boʻyicha mintaqaviy dastur bunday sheriklikka misol boʻla oladi.
Bugungi forumda “Markaziy Osiyo ekologik birdamligi” deklaratsiyasi, shuningdek, BMT tuzilmalari bilan yaqin sheriklikda amalga oshiriladigan, 2030-yilgacha moʻljallangan Harakatlar dasturining qabul qilinishi umumiy ishimizga muhim hissa boʻlib qoʻshiladi.
Oʻzbekiston ekologik barqarorlikni shakllantirish boʻyicha aniq maqsadli va tizimli chora-tadbirlarni amalga oshirmoqda.
“Yashil makon” loyihasi doirasida qariyb 1 milliard tup daraxt va buta ekildi. Orol dengizining qurigan tubida 2 million gektardan ortiq maydonda oʻrmonzorlar barpo etilib, yangi “yashil belbogʻ”lar yaratilmoqda. Bizning tashabbusimiz bilan BMT Bosh Assambleyasining “Oʻrmonlashtirish va oʻrmonlarni tiklash boʻyicha harakatlar oʻn yilligi” rezolyutsiyasi qabul qilindi.
Suvni tejash borasidagi keng koʻlamli saʼy-harakatlar natijasida biz yiliga 10 milliard kub metr suvni iqtisod qilmoqdamiz. Generatsiya quvvatlarimizda “yashil” energetika ulushi allaqachon 30 foizga yetdi, joriy oʻn yillikning oxiriga borib esa 50 foizdan oshadi. Biz Parij bitimi boʻyicha zararli chiqindilarni 35 foizga kamaytirish majburiyatini muddatidan oldin bajardik va oldimizga yangi maqsad – ularni 2035-yilgacha ikki barobar qisqartirish vazifasini qoʻydik.
Chiqindilardan energiya ishlab chiqarish boʻyicha loyihalar faol amalga oshirilmoqda. Joriy yilda chiqindilarni yoqish boʻyicha ikkita yangi zavod ishga tushiriladi, yana 9 tasi esa kelgusi ikki yil davomida faoliyatini boshlaydi. Ularning ishga tushirilishi har yili 5,5 million tonna chiqindini utilizatsiya qilish, 2,2 milliard kilovatt-soat elektr energiyasi ishlab chiqarish, shuningdek, chiqindilar hajmini 1 million tonnadan ortiqqa qisqartirish imkonini beradi.
Ishonchim komilki, Markaziy Osiyo davlatlari iqlim va ekologiya muammolari qarshisida, xavf-xatarlarni yangi oʻsish nuqtalariga aylantirgan holda, hamkorlikda harakat qilishi lozim.
Shu munosabat bilan bir qator aniq takliflarni taqdim etmoqchiman.
Birinchi. Atmosfera havosining sifati yomonlashayotgan sharoitda “Markaziy Osiyoning toza havosi” davlatlararo konsorsiumini taʼsis etish mintaqa aholisi salomatligini himoya qilishda muhim qadam boʻladi deb hisoblayman.
Konsorsium sanoatni modernizatsiya qilib, havoga chiqarilayotgan zararli moddalar uchun tozalash tizimlarini joriy etadigan “yashil” moliyalashtirishning qoʻshma operatoriga aylanishi mumkin.
Ikkinchi. Oʻzbekistondagi Yashil universitet huzurida faoliyat yuritayotgan Choʻllanishga qarshi kurashish, qurgʻoqchilikning oldini olish hamda qum va chang boʻronlari haqida barvaqt ogohlantirish markaziga mintaqaviy maqom berishni taklif etaman.
Markaz bazasida ilmiy salohiyatni birlashtirish yerlarning degradatsiyasi hamda tuz va changli boʻronlarni monitoring qilish boʻyicha kuchli tizimni yaratish imkonini beradi.
Uchinchi. Texnologik oʻtish jarayonlarini tezlashtirish uchun “Markaziy Osiyo yashil savdo yoʻlagi”ni shakllantirishni taklif etaman.
Imtiyozli bojxona tartiblarini joriy etish va ekomahsulotlar uchun sertifikatlarni oʻzaro tan olish ishlab chiqarishni jadal modernizatsiya qilish va mahsulotlarimizning raqobatbardoshligini oshirish imkonini beradi.
Toʻrtinchi. Markaziy Osiyo iqlim loyihalarining yagona investitsiya portfelini yaratish keyingi qadam boʻlishi kerak.
Bu bizga tarqoq tashabbuslar bilan emas, balki mintaqani rivojlantirish boʻyicha yaxlit strategiya bilan harakat qilish imkonini beradi. Bu esa, oʻz navbatida, uni amalga oshirish uchun sheriklarimizda qiziqishni kuchaytiradi.
Beshinchi. Markaziy Osiyo atrof-muhitidagi oʻzgarishlarning yagona mintaqaviy atlasini yaratish ham mintaqamiz kelajagi uchun muhim ahamiyatga ega.
Aminmanki, bu atlas mintaqadagi choʻllanish, tuproq degradatsiyasi jarayonlari va suv resurslari holati dinamikasini yaqqol ifoda etadigan fundamental ilmiy-tahliliy bazaga aylanadi.
Oltinchi. Biologik xilma-xillikni saqlash uchun “Markaziy Osiyo Qizil kitobi”ni birgalikda ishlab chiqishni taklif etamiz. Xalqaro tabiatni muhofaza qilish ittifoqining Toshkentdagi mintaqaviy ofisi bu ishda muvofiqlashtiruvchi boʻlishi mumkin.
Mintaqa “Qizil kitob”i yoʻqolib borayotgan turlarning shunchaki roʻyxatidan iborat boʻlib qolmasdan, sohada hamkorlikdagi ishimiz uchun amaliy platformaga aylanishi lozim.
Yettinchi. Iqlim kun tartibi va ekologik madaniyatni ilgari surish uchun ekologik taʼlim va yoshlarni faol jalb etish juda muhim. Shu maqsadda Bokuda boʻlib oʻtgan COP-29 anjumani davomida mamlakatlarimiz yoshlari ishtirokida Ekologiya boʻyicha maslahat qoʻmitasi tuzilgan edi. Ushbu qoʻmita platformasida 2027-yilda Oʻzbekistonda Butunjahon yoshlar iqlim forumini oʻtkazishni taklif etaman.
Ekologik kun tartibini ilgari surish doirasida shu yilning 31-may – 5-iyun kunlari Samarqandda Global ekologik fondning sakkizinchi assambleyasi, sentabr oyi oxirida esa Suvni tejash boʻyicha butunjahon forumi boʻlib oʻtadi.
Sizlarni ushbu xalqaro anjumanlarda faol ishtirok etishga taklif etaman. Aminmanki, ularning natijalari mamlakatlarimiz va butun mintaqaning barqaror rivojlanishiga qaratilgan amaliy tashabbuslarni roʻyobga chiqarishga salmoqli hissa qoʻshadi.
Zamonaviy ekologik tahdidlar mamlakatlarimiz barqarorligini sinovdan oʻtkazmoqda.
Bugun qabul qilinayotgan hujjatlarning hayotga toʻliq tatbiq etilishi bizga nafaqat tabiatdagi kuchayib borayotgan xavf-xatarlarga samarali moslashish, balki ularni texnologik yangilanish, iqtisodiy oʻsish va ijtimoiy barqarorlikning kuchli omiliga aylantirish imkonini beradi.
Ishonchim komil, koʻp asrlik yaxshi qoʻshnichilik anʼanalariga tayangan va qatʼiy siyosiy irodamizni namoyon etgan holda, biz Markaziy Osiyoni ekologik farovonlik va barqaror rivojlanish makoniga aylantiramiz.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на Региональном экологическом саммите
Уважаемый Касым-Жомарт Кемелевич!
Прежде всего хочу выразить особую признательность Президенту Республики Казахстан, уважаемому Касым-Жомарту Кемелевичу Токаеву за инициативу проведения Регионального экологического саммита, высокий уровень его организации и традиционно тёплое гостеприимство.
Узбекистан полностью поддерживает главную идею саммита – «Общее видение устойчивого будущего», которая подчёркивает глубокую взаимосвязанность экологических вызовов и необходимость их совместного решения.
Сегодняшняя встреча является логическим продолжением диалога, начатого на Самаркандском климатическом форуме в прошлом году. Отрадно, что экологическая дипломатия государств Центральной Азии выходит на качественно новый уровень, приобретая системный и последовательный характер.
Экологические проблемы сегодня невозможно рассматривать в отрыве от глобальных изменений климата.
Темпы глобального потепления продолжают ускоряться, а в Центральной Азии температура повышается в два раза быстрее. Почти треть ледников региона потеряна, наблюдается дестабилизация режима осадков, нарастает дефицит водных ресурсов. Деградация охватила уже 80 миллионов гектаров земель.
Глубокую озабоченность вызывает ослабление глобальной экологической солидарности. Декларации и призывы не подкрепляются ресурсами. Страны, меньше всего повлиявшие на глобальное изменение климата, вновь остаются один на один с его последствиями.
Мы убеждены, что международная солидарность должна выражаться прежде всего в обеспечении своевременного, справедливого и беспрепятственного доступа развивающихся стран к климатическому финансированию, передовым технологиям и инновациям.
Хочу с удовлетворением отметить, что государствам Центральной Азии удалось поднять вопросы охраны окружающей среды на уровень ключевых приоритетов регионального взаимодействия. Примерами такого партнёрства стали Региональная программа «Зелёная повестка для Центральной Азии», Региональная стратегия адаптации к изменению климата и Региональная программа по охране окружающей среды для устойчивого развития.
Важным вкладом в общее дело станет принятие на сегодняшнем форуме Декларации «Экологическая солидарность Центральной Азии», а также Программы действий до 2030 года, которая будет осуществляться в тесном партнёрстве со структурами Организации Объединенных Наций.
Узбекистан реализует целенаправленные и системные меры по формированию экологической устойчивости.
В рамках проекта «Яшил макон» высажено около 1 миллиарда деревьев и кустарников. На высохшем дне Арала лесонасаждения занимают более 2 миллионов гектаров, создаются новые «зелёные пояса». По нашей инициативе принята резолюция Генеральной Ассамблеи ООН «Десятилетие действий по облесению и лесовосстановлению».
В результате масштабных усилий по водосбережению мы экономим 10 миллиардов кубометров воды в год. Доля «зелёной» энергетики уже достигла 30 процентов, а к концу десятилетия превысит 50 процентов. Мы досрочно выполнили обязательства Парижского соглашения по снижению выбросов на 35 процентов и поставили перед собой новую цель – сократить их наполовину к 2035 году.
Активно реализуются проекты по выработке энергии из отходов. В этом году начнут работу два новых завода по мусоросжиганию, ещё 9 – в течении следующих двух лет. Их ввод позволит ежегодно утилизировать 5,5 миллионов тонн отходов, вырабатывать 2,2 миллиарда киловатт часов электроэнергии, а также сократить выбросы более чем на 1 миллион тонн.
Убеждён, что перед лицом климатических и экологических вызовов государства Центральной Азии должны действовать сообща, превращая риски в новые точки роста.
В этой связи хотел бы представить ряд конкретных предложений.
Первое. В условиях ухудшения качества атмосферного воздуха важным шагом в защите здоровья населения региона считаю учреждение межгосударственного консорциума «Чистый воздух Центральной Азии».
Консорциум может стать совместным оператором «зелёного» финансирования с целью модернизации промышленности и внедрения систем очистки выбросов.
Второе. Предлагаю придать региональный статус действующему в Узбекистане Центру по борьбе с опустыниванием, предотвращению засухи и раннему предупреждению песчаных и пыльных бурь при Зелёном университете.
Консолидация на базе центра научного потенциала позволит создать мощную систему мониторинга деградации земель и соле-пылевых выбросов.
Третье. Для ускорения технологического перехода предлагаю сформировать «Зелёный торговый коридор Центральной Азии».
Введение льготных таможенных режимов и взаимное признание сертификатов на экотовары позволит быстрее модернизировать производства и сделать нашу продукцию конкурентоспособной.
Четвёртое. Следующим шагом должно стать создание единого Инвестиционного портфеля климатических проектов Центральной Азии.
Это позволит нам выступать не с разрозненными инициативами, а с целостной стратегией развития региона, что повысит заинтересованность партнёров в ее реализации.
Пятое. Важное значение для будущего нашего региона имеет создание Единого регионального атласа изменений окружающей среды Центральной Азии.
Уверен, он станет фундаментальной научно-аналитической базой, наглядно отражающей динамику процессов опустынивания, деградации земель и состояния водных ресурсов в целом регионе.
Шестое. Для сохранения биологического разнообразия предлагаем совместно разработать «Красную книгу Центральной Азии». Координатором этой работы мог бы стать региональный офис Международного союза по охране природы в Ташкенте.
«Красная книга» региона призвана быть не просто списком исчезающих видов, а действенной платформой для нашей совместной работы в этой сфере.
Седьмое. Экологическое образование и активное вовлечение молодёжи очень важны для продвижения климатической повестки и экологической культуры. Для этой цели в ходе КОП-29 в Баку был создан Консультативный комитет по экологии с участием молодёжи наших стран.
Предлагаю на площадке данного комитета провести в 2027 году в Узбекистане Всемирный молодёжный климатический форум.
В рамках продвижения экологической повестки с 31 мая по 5 июня в Самарканде состоится восьмая Ассамблея Глобального экологического фонда, а в конце сентября – Всемирный форум по водосбережению.
Приглашаю вас принять активное участие в этих международных форумах. Убеждён, что их результаты станут весомым вкладом в реализацию действенных инициатив, направленных на устойчивое развитие наших стран и всего региона в целом.
Современные экологические вызовы проверяют на прочность все наши страны.
Полная реализация принимаемых сегодня документов позволит нам не только эффективно адаптироваться к усиливающимся природным рискам, но и трансформировать их в мощный стимул технологического обновления, обеспечения экономического роста и социальной стабильности.
Уверен, что, опираясь на многовековые традиции добрососедства и проявляя твёрдую политическую волю, мы превратим Центральную Азию в пространство экологического благополучия и устойчивого развития.