Oʻzbekiston Prezidenti Vashingtonga keldi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rafiqasi hamrohligida amaliy tashrif bilan AQShga keldi.
“Endryus” aviabazasida davlatimiz rahbarini AQSh-O‘zbekiston savdo palatasi raisi Kerolin Lemm, Missisipi shtati Milliy gvardiyasi birlashgan shtabi qo‘mondoni Djeyms Xenkins va boshqa rasmiy shaxslar, Vashingtonda ajratilgan qarorgohda esa AQSh Prezidentning maxsus vakili Paolo Zampolli kutib oldi.
AQShga tashrif doirasida Prezidentimiz Tinchlik kengashining birinchi sammiti va bir qator ishbilarmonlik tadbirlarida ishtirok etadi.

President of Uzbekistan arrives in Washington
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev together with his spouse arrived in Washington on a working visit.
At Andrews Air Force Base, the Head of state was welcomed by the Chairperson of the American-Uzbekistan Chamber of Commerce Carolyn Lamm, Chief of the Joint Staff of the Mississippi National Guard James Hankins, and other officials, and at the designated residence in Washington, by Special Envoy of the President of the United States Paolo Zampolli.
During the visit in the United States, the Leader of our country will take part in the first summit of the Board of Peace as well as a series of business events.