БМТ ва ЕХҲТнинг мамлакатимиздаги ваколатхоналари раҳбарлари Ўзбекистонда кам сонли миллатлар учун яратилган шароит билан танишди
ТОШКEНТ, 28 апрель. /«Дунё» АА/. БМТнинг Ўзбекистондаги доимий мувофиқлаштирувчиси Ҳелена Фрейзер, ЕХҲТнинг мамлакатимиздаги лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси Жон МакГрегор тегишли вазирлик ва идоралар вакиллари билан биргаликда «Обод қишлоқ» дастури доирасида амалга оширилаётган ишлар билан танишиш мақсадида Жиззах вилоятининг Пахтакор тумани Олтинкўл қишлоғида бўлди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Миллатлараро муносабатлар ва хорижий мамлакатлар билан дўстлик алоқалари қўмитаси манбасига асосланиб.
Мазкур қишлоқ бир неча ой давомида ташландиқ саҳро ҳудудида қад ростлади. Ноёб шаҳарсозлик лойиҳасининг амалга оширилиши Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг шахсан эътиборида бўлди. Бир йил мобайнида бу ерда 460 та янги коттеж, маиший хизмат кўрсатиш уйи ва 500 ўринли тўқимачилик фабрикаси қурилди.
Бугунги кунда қишлоқда 939 та оила истиқомат қилади. Шундан 301 оиладаги 1 минг 225 нафар аҳоли лўли миллатига мансуб бўлиб, улар ўзбек, тожик, қозоқ, қирғиз, татар ва бошқа миллат вакиллари билан қўни қўшничиликда яшамоқда. Ушбу янги қишлоқнинг қурилиши Ўзбекистоннинг мамлакатда барча миллат ва элатларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилишга содиқлиги, шунингдек, аҳолининг турмуш даражаси ва сифатини яхшилашга қаратилган ислоҳотларининг яна бир ёрқин намунаси бўлди.
Ташриф доирасида халқаро ташкилотлар ва давлат идоралари вакилларига қишлоқни қуриш жараёни ҳақида видеофильм намойиш этилди. Фильмга Олтинкўл қишлоғи аҳолисининг бундан олдинги яшаш шароити ҳақида маълумот берувчи лавҳалар киритилган. Икки йил олдин ушбу ҳудудда фақат эски, қулаб тушган кулбалар бор эди, ҳаёт кечиришнинг паст даражаси кузатилиб, зарур инфратузилма мавжуд эмас эди.
БМТнинг Ўзбекистондаги доимий мувофиқлаштирувчиси Ҳелена Фрейзер ўз таассуротлари билан бўлишар экан, БМТ ҳар доим аҳолининг заиф қатламлари ҳақида қайғуришини таъкидлади.
– Кам таъминланган инсонлар – фаолиятимизнинг устувор йўналишидир. Бундай инсонлар ҳаётини яхшилаш мақсадида Ўзбекистон ҳукумати «Обод қишлоқ» дастури доирасида кенг кўламли бунёдкорлик ишларини амалга ошираётганидан хурсандмиз. Айниқса, лўли миллатига мансуб аҳоли ҳаётидаги ўзгаришларни, уларнинг бошқа миллат вакиллари билан тенгликда яшаётгани кишини қувонтиради. Қувонарлиси, мамлакатнинг бошқа ҳудудларида ҳам кичик миллат вакиллари учун ана шундай муносиб ҳаёт тарзи, зарур шароитлар яратилмоқда, – дея қайд этди Ҳ.Фрейзер.
Шу ўринда таъкидлаш жоиз, бундан икки йил муқаддам Тошкент вилоятининг Чиноз туманидаги тожиклар истиқомат қиладиган “Тонг юлдузи” қишлоғи ҳам тўлиқ қайта қурилган эди. Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан ана шундай лойиҳалар Ўзбекистоннинг бошқа чекка ҳудудларида ҳам муваффақиятли амалга оширилди.
Шу кунларда яна бир маҳалла – Пахтакор туманидаги Олмазор маҳалласида аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламлари, ногиронлар, камбағал ва боқувчисини йўқотганлар учун 400 та ана шундай уйлар қурилмоқда.
Олтинкўлдаги тўқимачилик фабрикаси ҳам меҳмонларда катта таассурот қолдирди. Бу ерда қишлоқ хотин-қизлари меҳнат қилмоқда. Улар бу ерда ишлаш орқали уй-жой учун имтиёзли кредитни қоплаш имконига эга бўлишмоқда. Меҳмонлар, шунингдек, фабрикада ишлаб чиқарилган тайёр маҳсулотлар намуналари билан танишди, меҳнат шароити ва маҳсулот сифатини юқори баҳолади.
ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси Жон МакГрегор Олтинкўлда гувоҳи бўлганлари мамлакатда амалга оширилаётган кенг кўламли намунали ўзгаришлардан бири эканини таъкидлади.
– Республикада кам сонли миллат ва элатлар манфаатларини ҳимоя қилишга катта эътибор қаратилаётгани қувонарли. Бу одамлар эътиборни ҳис қилишлари муҳим. Шу тариқа уларнинг ўзига, ўз келажагига бўлган ишончи ортиб боради, фарзандлари ва набираларининг порлоқ келажагига умид уйғонади. Эътиборга молик жиҳат, маҳаллий аҳоли нафақат уй-жой билан, балки иш билан ҳам таъминланмоқда. Биз кўрган фабрикада 500 га яқин хотин-қиз меҳнат қилмоқда. Бу ерда кўрганларим мақтовга сазовор, – деди у.
Таъкидлаш жоиз, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов бошчилигидаги мамлакатимиз делегацияси 2019 йил декабрь ойида Женевада бўлиб ўтган Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Ирқий камситишларга барҳам бериш бўйича қўмитасининг 100-сессиясида иштирок этган ва мамлакатимизда Ирқий камситишнинг барча шаклларига барҳам бериш тўғрисидаги Конвенция қоидаларининг бажарилиши тўғрисида ҳисобот тақдим қилган эди. Унда сўнгги уч йилда Ўзбекистонда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва илгари суриш соҳасидаги туб ўзгаришлар тўғрисида маълумотлар келтирилган. Ўша кезларда Олтинкўл қишлоғида қурилиш ишлари қизғин давом этаётган эди. Бугунги кунда эса лўлилар бошқа миллат вакиллари билан бир қаторда шинам уйларга эга бўлди.
Олтинкўлда бўлган меҳмонлар мамлакатимиз раҳбарининг давлат сиёсати устувор йўналишлари, шунингдек, жамиятда ҳукм сураётган бағрикенглик ва тотувликни тўлиқ акс эттирувчи бундай саъй-ҳаракатларни давом эттириш аҳамияти ва зарурлиги тўғрисида якдил фикр билдирди.

UN and OSCE in Uzbekistan Representatives Heads got acquainted with newly created conditions for ethnic minorities
UN Resident Coordinator in Uzbekistan Helena Fraser and OSCE Project Coordinator in Uzbekistan John MacGregor joined by the representative of ministries and agencies paid a visit to Altinkul village in Pakhtakor district of Jizzakh region, built within “Prosperous Villages” Program.
This village was built within a few months in the abandoned wasteland. President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev was personally supervising the implementation of the construction project. Less than in year, this area saw 460 new cottages, consumer services utilities and textile factory that provided 500 new jobs.
Currently, 939 families live in Altinkul. Out of that number 301 families comprising 1 225 people are representatives of gypsy community that live in the village alongside with Uzbeks, Tajiks, Kazakhs, Kyrgyz, Tatars and others. This new village has become yet another bright example of Uzbekistan’s commitment to human rights and freedom protection of all ethnic groups and nationalities living in the country. It also reiterates commitment to continue reform agenda in improving well-being and quality of life.
During the event, representatives of international organizations and state agencies were shown the video displaying the construction process of this village. It featured scenes of Altinkul’s previous living conditions. Two years ago, the village was steeped with old barracks; no amenities and infrastructure was present here.
UN Resident Coordinator in Uzbekistan Helena Fraser, while sharing her thoughts, noted that the UN puts a great emphasis on the issues of protecting the most vulnerable.
“Individuals with low income is our priority. I am very happy to see positive changes happening in the lives of people within “Prosperous Villages”. It is wonderful to see changes in lives of gipsy community that live alongside with other representatives of other nationalities. I am sure that other regions of the country will also see equal opportunities for people,” said Fraser.
In this regard, it is worth noting that Altinkul is not the first village built for the most vulnerable communities in Uzbekistan. Two years ago, new houses were built for Tajik living community in “Tong Yulduzi” village in Chinaz district. Similar projects initiated by the head of state in the Republic of Karakalpakstan, Andijan region, Manas village in Jizzakh region, Gagarin city in Mirzachul district and other parts of Uzbekistan. Currently, a makhalla neighboring to Almazar is witnessing construction of additional 400 houses specifically built for those vulnerable, persons with disabilities and families that lost breadwinners.
Foreign diplomats were impressed by the factory in Altinkul that became a workplace for women living in the community. Now, they have opportunity to pay their rent for housing. Representatives of international organizations also got acquainted with samples of finished products manufactured at the factory. They praised the working conditions and product quality.
OSCE Project Coordinator in Uzbekistan John MacGregor said that Altinkul is one of the examples of wide-scale reforms in the country.
“It is gratifying that the country is paying attention to the interests of small nations and nationalities. Noteworthy that these people feel the difference which makes them believe in themselves; it gives them hope that their children and grandchildren have bright future. Not only they have a house, but also a workplace. The factory we have been to provides 500 jobs for women and girls that is close to European standards. The attention, good living conditions and a job are key factors of a sustainable life. I would like to commend these efforts,” said MacGregor.
It is worth noting that in December 2019 in Geneva at a meeting of the 100th session of the UN Committee on the Elimination of Racial Discrimination, the delegation of Uzbekistan, led by the director of the National Center for Human Rights A. Saidov, presented a report on the implementation of the provisions of the Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination.
Foreign diplomats expressed a common opinion on the importance of continuing efforts that reflect priorities of the head of state’s policy as well as tolerance and understanding in Uzbekistan.