Muzokaralarning natijalari muhim bitimlar bilan mustahkamlandi
Oliy darajadagi Strategik hamkorlik kengashining toʻrtinchi yigʻilishi yakunlari boʻyicha Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdogʻan Qoʻshma bayonot hamda Keng qamrovli strategik sheriklik doirasidagi hamkorlik mexanizmlari toʻgʻrisidagi qarorni imzoladilar.
Bundan tashqari, koʻp qirrali sheriklikning turli yoʻnalishlarini qamrab oluvchi ikki tomonlama hujjatlar toʻplami imzolandi. Xususan:
– sogʻliqni saqlash, taʼlim va harbiy tibbiyot sohalaridagi hamkorlik toʻgʻrisida;
– iqtisodiy va moliyaviy hamkorlik toʻgʻrisida;
– konchilik sanoatida oʻzaro hamkorlik toʻgʻrisida;
– xalqaro transport yoʻlaklarini rivojlantirish boʻyicha hamkorlik toʻgʻrisida;
– maxsus iqtisodiy zonalar sohasidagi hamkorlik toʻgʻrisida;
– yadro xavfsizligi, jisman himoya qilish, kafolatlar va radiatsion himoya sohasidagi hamkorlik va axborot almashinuvi toʻgʻrisida;
– migratsiyaga koʻmaklashish va fuqarolarni oʻz mamlakatiga qaytarish sohasidagi hamkorlik toʻgʻrisida;
– Oʻzbekiston Respublikasi Din ishlari bo‘yicha qoʻmitasi va Turkiya Din ishlari boshqarmasi oʻrtasidagi hamkorlik toʻgʻrisidagi hukumatlararo bitimlar;
– Tashqi ishlar vazirliklari oʻrtasida 2026-2027-yillarga moʻljallangan hamkorlik dasturi;
– Oʻzbekiston Yengil sanoatni rivojlantirish agentligi va Turkiya Oliy taʼlim kengashi oʻrtasida bayonnoma;

Outcomes of the talks marked by important agreements
Following the fourth meeting of the High-Level Strategic Cooperation Council, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the Republic of Türkiye Recep Tayyip Erdoğan signed a Joint Statement, as well as a Decision on cooperation mechanisms within the framework of the comprehensive strategic partnership.
Furthermore, a package of bilateral documents was signed, covering a wide range of areas of the multifaceted partnership, including:
– Intergovernmental agreements on cooperation in healthcare, education, and military medicine;
– on economic and financial cooperation;
– on cooperation in the mining industry;
– on cooperation for the development of international transport corridors;
– on cooperation in the field of special economic zones;
– on cooperation and information exchange in the areas of nuclear safety, physical protection, safeguards, and radiation protection;
– on cooperation in facilitating migration and the repatriation of citizens;
– on interaction between the Committee on Religious Affairs of Uzbekistan and the Presidency of Religious Affairs of Türkiye;
– A Cooperation Program between the Ministries of Foreign Affairs for 2026-2027;
– A Protocol between the Agency for the Development of Light Industry of Uzbekistan and the Council of Higher Education of Türkiye;