Muzokaralarning natijalari muhim bitimlar bilan mustahkamlandi
Oliy darajadagi Strategik hamkorlik kengashining toʻrtinchi yigʻilishi yakunlari boʻyicha Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdogʻan Qoʻshma bayonot hamda Keng qamrovli strategik sheriklik doirasidagi hamkorlik mexanizmlari toʻgʻrisidagi qarorni imzoladilar.
Bundan tashqari, koʻp qirrali sheriklikning turli yoʻnalishlarini qamrab oluvchi ikki tomonlama hujjatlar toʻplami imzolandi. Xususan:
– sogʻliqni saqlash, taʼlim va harbiy tibbiyot sohalaridagi hamkorlik toʻgʻrisida;
– iqtisodiy va moliyaviy hamkorlik toʻgʻrisida;
– konchilik sanoatida oʻzaro hamkorlik toʻgʻrisida;
– xalqaro transport yoʻlaklarini rivojlantirish boʻyicha hamkorlik toʻgʻrisida;
– maxsus iqtisodiy zonalar sohasidagi hamkorlik toʻgʻrisida;
– yadro xavfsizligi, jisman himoya qilish, kafolatlar va radiatsion himoya sohasidagi hamkorlik va axborot almashinuvi toʻgʻrisida;
– migratsiyaga koʻmaklashish va fuqarolarni oʻz mamlakatiga qaytarish sohasidagi hamkorlik toʻgʻrisida;
– Oʻzbekiston Respublikasi Din ishlari bo‘yicha qoʻmitasi va Turkiya Din ishlari boshqarmasi oʻrtasidagi hamkorlik toʻgʻrisidagi hukumatlararo bitimlar;
– Tashqi ishlar vazirliklari oʻrtasida 2026-2027-yillarga moʻljallangan hamkorlik dasturi;
– Oʻzbekiston Yengil sanoatni rivojlantirish agentligi va Turkiya Oliy taʼlim kengashi oʻrtasida bayonnoma;

Итоги переговоров закреплены важными соглашениями
По итогам четвертого заседания Совета стратегического сотрудничества высшего уровня Президенты Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Турецкой Республики Реджеп Тайип Эрдоган подписали Совместное заявление, а также Решение о механизмах сотрудничества в рамках всеобъемлющего стратегического партнерства.
Кроме того, подписан пакет двусторонних документов, охватывающих широкий спектр направлений многопланового партнерства. В том числе:
– межправительственные соглашения о сотрудничестве в сферах здравоохранения, образования и военной медицины;
– об экономическом и финансовом сотрудничестве;
– о взаимодействии в сфере горнодобывающей промышленности;
– о сотрудничестве по развитию международных транспортных коридоров;
– о сотрудничестве в сфере специальных экономических зон;
– о сотрудничестве и обмене информацией в области ядерной безопасности, физической защиты, гарантий и радиационной защиты;
– о сотрудничестве в содействии миграции и возвращению граждан в свою страну;
– о взаимодействии между Комитетом по делам религий Узбекистана и Управлением по делам религии Турции;
– Программа сотрудничества между министерствами иностранных дел на 2026-2027 годы;
– Протокол между Агентством по развитию лёгкой промышленности Узбекистана и Советом по высшему образованию Турции;