Oʻzbekiston va Turkiya oʻrtasida kadrlar tayyorlash sohasida yangi hamkorlik modeli shakllanmoqda
Bugungi globallashuv sharoitida kambagʻallikni qisqartirish va barqaror bandlikni taʼminlash masalalari faqat milliy saʼy-harakatlar bilangina emas, balki xalqaro tajriba va institutsional hamkorlik orqali samarali hal etilamoqda. Ayniqsa, ushbu yoʻnalishda masʼul boʻlgan davlat xizmatchilarining bilim va kasbiy salohiyatini oshirish muhim strategik omil hisoblanadi. Shu nuqtai nazardan, Oʻzbekiston Respublikasi Kambagʻallikni qisqartirish va bandlik vazirligi xodimlarining malakasini oshirish markazining Turkiya Respublikasi bilan yoʻlga qoʻygan yangi hamkorligi inson kapitalini rivojlantirishga qaratilgan muhim tashabbus sifatida eʼtirof etilmoqda.
Oʻzbekiston Respublikasi Kambagʻallikni qisqartirish va bandlik vazirligi xodimlarining malakasini oshirish markazi hamda Turkiya Jumhuriyati Mehnat va ijtimoiy himoya vazirligi xodimlarining taʼlim markazi oʻrtasida imzolangan oʻzaro anglashuv Memorandumi ikki mamlakat oʻrtasida kasbiy rivojlanish va ilmiy-amaliy hamkorlikni institutsional asosda yoʻlga qoʻyishga xizmat qiladi. Mazkur hujjat Markaz direktori A.X. Rahmonov va Taʼlim markazi direktori Dr. Elif Gökçearslan tomonidan imzolandi.
Memorandumning asosiy maqsadi mavjud salohiyat va resurslardan foydalanib, mehnat bozori, mehnatni muhofaza qilish hamda inson resurslarini boshqarish yoʻnalishlarida faoliyat yurituvchi xodimlarning malakasini oshirish, ilmiy-tadqiqot ishlarini qoʻllab-quvvatlash va kasbiy koʻnikmalarni rivojlantirishga qaratilgan qoʻshma loyihalarni ishlab chiqish hamda ularni amaliyotga tatbiq etishdan iborat.
Hujjat doirasida tomonlar oʻrtasida bilim va tajriba almashinuvi, oʻquv dasturlari va metodik materiallarni ishlab chiqish, seminarlar, treninglar, davra suhbatlari hamda master-klasslar tashkil etish rejalashtirilgan. Shu bilan birga, soha boʻyicha normativ-huquqiy hujjatlarni takomillashtirish, ekspert xulosalari tayyorlash va mutaxassislarni ilmiy hamda amaliy tadqiqot faoliyatiga jalb qilish ham hamkorlikning muhim yoʻnalishlaridan biri hisoblanadi.
Memorandum tomonlar oʻrtasidagi hamkorlikning umumiy tamoyillarini belgilab, moliyaviy majburiyatlarni nazarda tutmaydi. Hamkorlikni kengaytirish va aniq yoʻnalishlar boʻyicha chuqurlashtirish maqsadida alohida shartnomalar va bitimlar tuzish, shuningdek, zarur hollarda uchinchi tomon tashkilotlari, xalqaro fondlar va institutlarning resurslarini jalb etish imkoniyati koʻzda tutilgan.
Shuningdek, hamkorlik doirasida amalga oshirilayotgan tadbirlar va loyihalar tomonlarning rasmiy axborot resurslarida muntazam yoritib borilishi belgilangan boʻlib, bu jarayonlarning ochiqligi va shaffofligini taʼminlashga xizmat qiladi. Barcha faoliyat Oʻzbekiston va Turkiya Respublikalarining amaldagi qonunchiligiga toʻliq muvofiq tarzda amalga oshiriladi.
Xulosa qilib aytganda, Oʻzbekiston Respublikasi Kambagʻallikni qisqartirish va bandlik vazirligi tizimidagi Xodimlarning malakasini oshirish markazi hamda Turkiya Respublikasi Mehnat va ijtimoiy himoya vazirligi taʼlim markazi oʻrtasida imzolangan Memorandum kadrlar salohiyatini mustahkamlash, zamonaviy bilim va kompetensiyalarini shakllantirish yoʻlida muhim institutsional asos yaratadi. Ushbu hamkorlik davlat boshqaruvi sifatini oshirish, bandlik siyosatini takomillashtirish va kambagʻallikni qisqartirishga qaratilgan islohotlarning samaradorligini yanada kuchaytirishga xizmat qiladi.
Mazkur tashabbus Oʻzbekistonning xalqaro hamkorlikka ochiqligi, ilgʻor tajribalarni oʻzlashtirishga tayyorligi va inson kapitaliga ustuvor ahamiyat berayotganini yaqqol namoyon etib, mamlakatning xalqaro maydondagi ijobiy imidjini yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.

В Узбекистане и Турции формируется новая модель сотрудничества в сфере подготовки кадров
В условиях глобализации вопросы сокращения бедности и обеспечения устойчивой занятости решаются не только за счет национальных усилий, но и через международный опыт и институциональное сотрудничество. Особенно важным стратегическим фактором является повышение квалификации государственных служащих, ответственных за эти направления. В этом контексте новое сотрудничество Центра повышения квалификации сотрудников Министерства по сокращению бедности и занятости Республики Узбекистан с Республикой Турция признается важной инициативой, направленной на развитие человеческого капитала.
Меморандум о взаимопонимании, подписанный между Центром повышения квалификации сотрудников Министерства по сокращению бедности и занятости Республики Узбекистан и Учебным центром сотрудников Министерства труда и социальной защиты Республики Турция, служит институциональной основой для профессионального развития и научно-практического сотрудничества между двумя странами. Документ был подписан директором Центра А.Х. Рахмоновым и директором Учебного центра доктором Элиф Гёкчесарслан.
Основной целью меморандума является эффективное использование имеющегося потенциала и ресурсов для повышения квалификации сотрудников, работающих в сфере трудового рынка, охраны труда и управления человеческими ресурсами, поддержки научно-исследовательской деятельности и развития профессиональных компетенций через разработку и реализацию совместных проектов.
В рамках документа предусмотрены обмен знаниями и опытом, разработка учебных программ и методических материалов, организация семинаров, тренингов, круглых столов и мастер-классов. Кроме того, сотрудничество включает совершенствование нормативно-правовых документов в отрасли, подготовку экспертных заключений и привлечение специалистов к научной и практической исследовательской деятельности.
Меморандум определяет общие принципы сотрудничества сторон и не предусматривает финансовых обязательств. Для расширения и углубления сотрудничества стороны могут заключать отдельные соглашения и договоры, а при необходимости привлекать ресурсы третьих организаций, международных фондов и институтов.
Кроме того, мероприятия и проекты, осуществляемые в рамках сотрудничества, будут регулярно освещаться на официальных информационных ресурсах сторон, что обеспечивает прозрачность и открытость процесса. Вся деятельность осуществляется в полном соответствии с действующим законодательством Республики Узбекистан и Республики Турция.
Подводя итог, можно отметить, что меморандум, подписанный между Центром повышения квалификации сотрудников Министерства по сокращению бедности и занятости Республики Узбекистан и Учебным центром Министерства труда и социальной защиты Республики Турция, создает важную институциональную основу для укрепления профессионального потенциала кадров, формирования современных знаний и компетенций. Это сотрудничество способствует повышению качества государственного управления, совершенствованию политики занятости и повышению эффективности реформ, направленных на сокращение бедности.
Эта инициатива наглядно демонстрирует открытость Узбекистана к международному сотрудничеству, готовность перенимать передовой опыт и придавать первостепенное значение человеческому капиталу, одновременно укрепляя положительный имидж страны на международной арене.