Oʻzbekiston Prezidenti Tinchlik kengashi Nizomini imzoladi
AQSh Prezidenti Donald Tramp raisligida oʻtgan tadbirda Argentina, Armaniston, Bahrayn, Bolgariya, Indoneziya, Iordaniya, Marokash, Moʻgʻuliston, Ozarbayjon, Paragvay, Pokiston, Qatar, Qozogʻiston, Saudiya Arabistoni, Turkiya, Vengriya va boshqa davlatlar rahbarlari, bosh vazirlari va tashqi ishlar vazirlari ham qatnashdi.
Tinchlik kengashining tashkil etilishi Oʻzbekiston tashqi siyosatining tinchlikni taʼminlash borasidagi tashabbuslari va koʻp qirrali hamkorlikni qoʻllab-quvvatlashga qaratilgan ustuvor vazifalariga mosdir. Yangi tuzilma BMTning Xavfsizlik Kengashi rezolyutsiyasi bilan qoʻllab-quvvatlangan Gʻazo sektoridagi mojaroni tugatish boʻyicha kompleks rejani amalga oshirish doirasida shakllantirilmoqda.
Tinchlik kengashi mojaroning keskinlashuv xavfini kamaytirish, Gʻazo sektorida iqtisodiy va ijtimoiy tiklanish uchun qulay sharoitlar yaratishga qaratilgan. Bu farovon iqtisodiyot va tinch-osoyishta hayotga ega Yangi Gʻazoni barpo etish, istiqbolda Falastin davlatini tuzish imkoniyatini vujudga keltirmoqda.
Kengash tarkibidan jahonning turli mamlakatlaridan nufuzli va taʼsirga ega yetakchilar oʻrin oldi.
Kengash Nizomini imzolab, Oʻzbekiston uni taʼsis etgan davlatlardan biriga aylandi. Bu mamlakatimizning kengash faoliyatida izchil ishtirok etishga hamda barcha taʼsischi davlatlar va xalqaro sheriklar bilan yaqin hamkorlikda uning vakolatlarini hayotga tatbiq etishda amaliy hissa qoʻshishga tayyorligini anglatadi.

President of Uzbekistan signs the Board of Peace Charter
On January 22, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev took part in the signing ceremony of the Board of Peace charter in the Swiss city of Davos.
The event, chaired by the President of the United States Donald Trump, was also attended by heads of state, prime ministers, and foreign ministers from Azerbaijan, Armenia, Argentina, Bahrain, Bulgaria, Hungary, Indonesia, Jordan, Kazakhstan, Qatar, Morocco, Mongolia, Paraguay, Pakistan, Saudi Arabia, Türkiye, and other countries.
The establishment of the Board of Peace aligns with Uzbekistan's foreign policy priorities, aimed at supporting peace initiatives and multilateral cooperation. The new body is being formed as part of the implementation of the Comprehensive Plan to end the conflict in the Gaza Strip, which was supported by a UN Security Council resolution.
The Board of Peace is designed to reduce the risks of escalation and create a favorable environment for the economic and social recovery of the Gaza Strip. An opportunity is created to build a New Gaza with a prosperous economy, a peaceful life, with a prospect of establishing a Palestinian state.
The Board includes respected and influential leaders from around the world.
By signing the Charter, Uzbekistan became one of the founding states of the Board of Peace. This signifies our country's readiness to consistently participate in the Board's work and make a practical contribution to the implementation of its mandate in close cooperation with all founding states and international partners.