Energiya resurslaridan foydalanish samaradorligini oshirish va ulardan oqilona foydalanish
Toshkent, 2026 y. 15 yanvar. Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi tomonidan oʻtkazilgan tadqiqot Oʻzbekistonda uy xoʻjaliklarining energiya tejamkor texnologiyalarga keng koʻlamda oʻtayotganini koʻrsatdi. Energiya samaradorligini oshirishga qaratilgan yechimlarning keng joriy etilishi natijasida uy xoʻjaliklarining qariyb 90%i energiya sarfini kamaytirishga qaratilgan kamida bitta chora-tadbirni amalga oshirgan.
Ijobiy oʻzgarishllardan biri uy xoʻjaliklarida maishiy darajada energiya tejash choralarini keng joriy etish boʻldi.
Eng keng tarqalgan amaliyot LED-yoritish moslamalarini oʻrnatish boʻlib, uy xoʻjaliklarining 87%i svetodiodli yoritishga oʻtgan boʻlsa, Qoraqalpogʻiston Respubilkasi, Xorazm, Navoiy va Toshkent viloyatlari kabi ayrim hududlarda bunday oilalar soni 90%dan oshdi.
Uy xoʻjaliklarining 44%i, ayniqsa, Qashqadaryo (84%), Buxoro (69%) va Xorazm (54%) viloyatlarida plastik deraza va eshiklarni oʻrnatish orqali energiya samaradorligini yaxshilagan.
Shuningdek, 31% uy xoʻjaliklari energiya tejamkor maishiy texnika sotib olgan, bunday qarorlarning eng katta ulushi Jizzax (60%), Navoiy (59%) viloyatlarida va Qoraqalpogʻiston Respublikasida (54%) kuzatildi.
Bundan tashqari, qayta tiklanadigan energiya manbalaridan foydalanishga qiziqish ortib bormoqda.
Quyosh panellarini oʻrnatgan uy-xoʻjaliklarining yarmidan koʻpi erishilgan natijalardan mamnun ekanliklarini, kelgusida mazkur qurilmalar sonini koʻpaytirishga qiziqish bildirishgan.
Tahlil shuni koʻrsatadiki, aholi oʻrtasida taxminan 1,9 mln uy xoʻjaliklarida quyosh panellarini oʻrnatishga talab mavjud, bu esa qiymati 2,3 mlrd dollardan ortiq ichki bozorni shakllantirish istiqbollarini ochadi.
Shu bilan birga, xonadonlarda samaradorligi past boʻlgan gaz kotellari va qoʻlbola pechkalardan foydalanilishi natijasida yuqori energiya isteʼmoli saqlanib qolmoqda.
Binolarning energiya samaradorligini oshirishdagi salohiyat
Hisob-kitoblarga koʻra, ushbu chora-tadbirlar, jumladan, tashqi devorlarni izolyatsiyalash, isitish tizimlarini yangilash, eskirgan eshik va derazalarni almashtirish natijasida mamlakatning koʻp xonadonli uy-joylarida yiliga 60 mln dollardan ortiq elektr energiyasi, tabiiy gaz hamda issiqlik energiyasini tejash imkonini beradi.
Jahon bankining hisob-kitoblarga koʻra, ijtimoiy soha obyektlari, jumladan, sogʻliqni saqlash muassasalari, maktabgacha taʼlim muassasalari va davlat maktablarida ham shunday salohiyat mavjud. Ushbu obyektlarga energiya samaradorligini oshirishga qaratilagan maqsadli investitsiyalar kiritilishi orqali energiya isteʼmolini 20-50%ga tejash va isteʼmolni yiliga 7,1 mlrd kVt/soatgacha qisqartirish mumkin.
Shu tariqa, mamlakatimizda energiya samaradorligini oshirish boʻyicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar iqtisodiy oʻsishni taʼminlashda muhim omil boʻlib xizmat qilmoqda.

Improving Efficiency and the Rational Use of Energy Resources
A study conducted by the Center for Economic Research and Reforms has revealed a large-scale transition of Uzbekistani households to energy-saving technologies. The widespread adoption of energy-efficient solutions has enabled nearly 90% of households to implement at least one measure to reduce energy costs.
One of the key changes has been the widespread adoption of energy-efficient solutions at the household level.
The most common practice has been the installation of LED lighting. Overall, 87% of households have switched to LED lighting. In some regions, such as the Republic of Karakalpakstan and Khorezm, Navoi, and Tashkent regions, this figure exceeded 90%.
A total of 44% of households improved the thermal insulation of windows and doors through the installation of plastic structures, with particularly high activity in Kashkadarya (84%), Bukhara (69%), and Khorezm (54%) regions.
Additionally, 31% of households purchased energy-efficient household appliances, with the highest shares observed in Jizzakh (60%), Navoi (59%), and the Republic of Karakalpakstan (54%).
There is also growing interest in the use of renewable energy sources. More than half of owner households expressed satisfaction with the results and interest in expanding generation capacity.
The analysis indicates that potential demand for solar panels among the population amounts to approximately 1.9 million households, opening prospects for the formation of a domestic market valued at over $2.3 bn.
At the same time, a share of consumption through less efficient heating sources remains, including outdated gas boilers and solid-fuel stoves.
Potential for Improving Building Energy Efficiency
According to estimates, insulating the exterior walls of apartment buildings, modernizing heating systems, and replacing doors and windows could yield savings of more than $60 mln per year.
According to the World Bank, similar potential exists in social facilities, healthcare institutions, preschools, and public schools. Targeted investments to improve the energy efficiency of these facilities could reduce energy consumption by 20–50%, equivalent to a reduction of up to 7.1 bn kWh per year.
Thus, the measures being implemented in Uzbekistan to enhance energy efficiency serve as an important driver of economic growth.