barqaror rivojlantirish uchun mustahkam zamin yaratdi”.
Yildan yilning farqi bor, deydilar. Shu nuqtayi nazardan, 2025-yil yodda qoladigan muhim voqealar va yubiley sanalariga boy boʻldi. Ayniqsa, joriy yilda Birlashgan Millatlar Tashkilotining 80-yilligi hamda YEXHK Xelsinki hujjatining 50-yilligi keng nishonlanayotgani alohida eʼtiborga molikdir. BMT Bosh Assambleyasining 80-yubiley sessiyasida xalqaro hamjamiyat mazkur xalqaro tashkilot faoliyatini isloh qilish zarurligini yana bir bor tasdiqladi. Bu islohotlar samaradorlikni oshirish imkoniyatlarini aniqlash, vazifalarni bajarish tartibini qayta koʻrib chiqish hamda ehtimoliy tarkibiy oʻzgarishlar va dasturlarni qayta tuzish masalalarini oʻz ichiga oladi.
Ayni chogʻda, 2025-yilda jahon hamjamiyati inson huquqlari boʻyicha birinchi majburiy yuridik shartnoma – Irqiy kamsitishning barcha shakllariga barham berish toʻgʻrisidagi konvensiya qabul qilinganining 60-yilligini, shuningdek, zamonaviy ijtimoiy va siyosiy hayotning gender mezoniga asos solgan Xotin-qizlar toʻgʻrisidagi Pekin deklaratsiyasi va Harakat dasturining 30-yilligini nishonlamoqda.
Inson huquqlari – hozirgi zamon sivilizatsiyasi taraqqiyotining oʻziga xos koʻrsatkichidir. Afsuski, dunyoda yuz berayotgan ijtimoiy-iqtisodiy inqirozlar, iqlim oʻzgarishlari, narx-navo kelishmovchiliklari, oziq-ovqat xavfsizligi, raqamlashtirish borasidagi tengsizliklar, oʻzaro ishonchning yoʻqolishi kabi muammolar inson huquqlari masalalariga va 2030-yilgacha boʻlgan davrda Barqaror rivojlanish sohasidagi kun tartibini amalga oshirish jarayonlariga salbiy taʼsir koʻrsatmoqda.
Hozirgi davrda Yangi Oʻzbekiston ortga qaytmas demokratik islohotlar yoʻlidan dadil bormoqda, pragmatik tashqi siyosat yuritmoqda, jahon hamjamiyati bilan ochiq va faol muloqot olib bormoqda. Mamlakatimizda inson huquqlari va erkinliklarini himoya qilish kafolatlarini kuchaytirish boʻyicha keng qamrovli islohotlar amalga oshirilmoqda.
XXI asrning konstitutsiyaviy manzarasi
Biz tez oʻzgaruvchan sharoitlarda shakllanadigan va sezilarli xilma-xillikka ega boʻlgan konstitutsiyalar dunyosida yashayapmiz. Bugungi kunda konstitutsiyalar milliy oʻzlikni shakllantirishga, ijtimoiy kelishmovchiliklarni yumshatishga, inson hayotini mashinalar va sunʼiy intellekt bilan oʻzaro munosabatlarga moslashtirishga, shuningdek, tabiiy va texnogen inqirozlarni bartaraf etishga koʻmaklashmoqda.
XXI asrning birinchi choragi butun dunyoda shiddatli konstitutsiyaviy islohotlar va konstitutsiyalarni yangilash davri boʻldi. Statistik maʼlumotlarni keltiramiz: XXI asrda dunyo mamlakatlarida 60 ga yaqin yangi Konstitutsiya qabul qilingan; parlamentlar Konstitutsiyalarga tuzatishlarni 750 martadan ortiq koʻrib chiqqan. Dunyoda oʻzgarishlarga uchramagan konstitutsiyalar deyarli qolmadi. Qisqa aytganda, zamonaviy konstitutsiyalar globallashuv va milliy taraqqiyot talablariga mos hamda muvofiq boʻlishga intilmoqda.
Binobarin, tuzatishlar kiritish imkoniyati barcha yozma konstitutsiyalarning muhim xususiyatidir. Konstitutsiyaviy islohotlarning oʻziga xos jihatlaridan biri – asosiy qadriyatlarni, eng avvalo, davlat suvereniteti va mamlakat hududiy yaxlitligi, oila va bolalik kabi qadriyatlarni mustahkamlash orqali milliy konstitutsiyaviy oʻzlikni (oʻziga xoslikni, qiyofani) yanada kuchaytirish hisoblanadi.
Dunyodagi jadal konstitutsiyaviy oʻzgarishlar muqarrar ravishda konstitutsiyaviy islohotlarning asoslariga murojaat qilishni taqozo etadi. Bu, oʻz navbatida, konstitutsionalizmni nazariy jihatdan tushunishni yoki boshqacha aytganda, zamonaviy konstitutsiyaviy huquqni idrok etishni talab qiladi.
Konstitutsiyani tushunish haqiqiy amaliyotni ham, shuningdek, konstitutsiyaviy normalarni qoʻllashni ham birdek nazarda tutadi. Boshqacha aytganda, ayni jarayon “Amaldagi Konstitutsiya” tushunchasini anglatadi. Bundan koʻzlangan asosiy maqsad – konstitutsiyaviy davlat qurishdir.
Konstitutsiyaviy tartibga solishning muayyan sohalari bilan bogʻliq global dunyo chaqiriqlariga javob berar ekanmiz, muqarrar ravishda huquqni, ayniqsa, konstitutsiyaviy huquqni tushunishga taalluqli boʻlgan yalpi masalaga duch kelamiz.
Har bir mamlakatning ijtimoiy-iqtisodiy tuzilmalari va ijtimoiy-siyosiy hayotida sodir boʻlayotgan oʻzgarishlarning mohiyati, qay tarzda boʻlmasin, konstitutsiyaviy qonunchilikning rivojlanishida oʻz aksini topadi.
Konstitutsiyaning rivojlanishi, umuman olganda, doimo jamiyat va davlat taraqqiyotining asosiy bosqichlariga mos keladi.
Konstitutsiya davlat va jamiyat rivojlanishining deyarli barcha jihatlarini qamrab olib, eng umumlashgan normativ tartibga solishni belgilaydi. Konstitutsiya boshqa qonunlarga, shu jumladan kodekslarga qaraganda koʻproq butun jamiyatga, ijtimoiy qatlamlarga, inson va fuqaroga qaratilgan boʻladi.
XXI asr konstitutsiyaviy taraqqiyotining tendensiyalari
Jahondagi konstitutsiyaviy oʻzgarishlarni oʻrganish shuni koʻrsatadiki, davlatning Asosiy qonunini zamon talablariga moslashtirish va yuzaga kelayotgan muammolarga javob bera olish qobiliyati uning oʻziga xos xususiyati hisoblanadi.
Dunyoda zamonaviy konstitutsiyaviy rivojlanishning ustuvor tendensiyalari quyidagilardan iborat:
• konstitutsiyaviy islohotlarning keng qamrovligi. Bu islohotlar siyosiy, iqtisodiy, ijtimoiy, madaniy va gumanitar sohalarni, shuningdek, konstitutsiyaviy oʻzgarishlar va modernizatsiya jarayonlarining oʻzaro bogʻliqligi hamda aloqadorligini qamrab oladi;
• konstitutsiyaviy tartibga solish koʻlamining kengayishi, yaʼni davlat boshqaruvi tizimini isloh qilish va boshqaruv shaklini oʻzgartirish;
• konstitutsiyaviy makonni rivojlantirish, huquqiy suverenitetni mustahkamlash va davlatning konstitutsiyaviy oʻziga xosligini (qiyofasini) belgilash;
• inson konstitutsiyaviy huquq va erkinliklari roʻyxatini kengaytirish hamda inson huquq va erkinliklarining sud orqali himoya qilinishi tartibini kuchaytirish,
• konstitutsiyaviy sudlov vakolatlarini kengaytirish, fuqarolarga Konstitutsiyaviy sudga bevosita murojaat qilish huquqini berish;
• konstitutsiyaviy huquq ijodkorligining globallashuvi, xalqaro huquqning umumeʼtirof etilgan prinsiplari va normalarini dunyo davlatlarining milliy konstitutsiyalarida mustahkamlash;
• davlat va jamiyatning konstitutsiyaviy rivojlanishini ekologiyalashtirish, sifatli tibbiy yordamdan foydalanish imkoniyati prinsipini amalga oshirish;
• raqamli huquqlarni mustahkamlash va rivojlantirish, axborot jamiyatini institutsionallashtirish, kiberxavfsizlikni huquqiy tartibga solish;
• konstitutsiyaviy rivojlanishni baynalmilallashtirish, xalqaro huquq normalari taʼsirini kuchaytirish.
Zamonaviy dunyoda Konstitutsiya davlatning siyosiy va ijtimoiy barqarorligini taʼminlash, fuqarolik jamiyatini barqaror rivojlantirishning asosiy omillaridan biri hisoblanadi.
Hozirgi zamon konstitutsiyalari faqatgina hokimiyat institutlari oʻrtasidagi munosabatlarni yaratish va tartibga solish, protsedura jarayonlarini belgilash bilan cheklanib qolmaydi. Ular insonparvarlashtirish jarayonini boshdan kechirgan, alohida shaxslar va guruhlarning markaziy rolini belgilab, huquqlar va asosiy erkinliklar toʻgʻrisidagi qonunlar majmuini konstitutsiyaning asosiy unsurlaridan biri sifatida oʻz ichiga olgan. Konstitutsiyaviy islohotlarning muvaffaqiyati koʻp jihatdan jamiyatning turli qatlamlaridan boʻladigan qoʻllab-quvvatlashlarga bogʻliq.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti shuni taʼkidlaydiki, "konstitutsiyani ishlab chiqish suveren milliy jarayon hisoblanadi va muvaffaqiyatga erishish uchun bu jarayon mamlakatlarning oʻzlari tomonidan boshqarilishi va amalga oshirilishi lozim. Yagona qolipga solingan konstitutsiyaviy model yoki hammaga birdek mos keladigan konstitutsiyaviy islohot amaliyoti mavjud emas, shuningdek, bu boradagi milliy mualliflik davlat tuzilmalari, siyosiy partiyalar, fuqarolik jamiyati va keng jamoatchilik ishtirokini oʻz ichiga olishi shart".
Yangi Oʻzbekiston Konstitutsiyasining xususiyatlari
Aynan Oʻzbekistonda oʻtkazilgan soʻnggi konstitutsiyaviy oʻzgarishlar mazmun-mohiyatini muxtasar tahlil etadigan boʻlsak, mazkur jarayonda xalqning keng ishtiroki – konstitutsiyaviy islohotlarning birinchi oʻziga xos xususiyati hisoblanadi. Keng jamoatchilik ishtiroki va mazmunli munozaralar taʼminlangan ochiq va erkin jamoatchilik muhokamasidan keyingina Konstitutsiyaga tegishli oʻzgartirishlar ishlab chiqildi.
Ikkinchi xususiyati – inson huquqlarini himoya qiluvchi organlarning konstitutsiyaviy-huquqiy maqomi belgilangani. Parij prinsiplari, Vena deklaratsiyasi va Harakatlar dasturi tavsiyalariga muvofiq Oʻzbekistonda inson huquqlari boʻyicha milliy institutlar tashkil etilgan. Inson huquqlari boʻyicha milliy institutlar yaratildi. Konstitutsiyaviy islohotlar natijasida Oʻzbekiston dunyoda inson huquqlari boʻyicha milliy institutlarning konstitutsiyaviy maqomini mustahkamlagan toʻrtinchi (Meksika, Marokash va Misrdan keyin) davlatga aylandi.
Uchinchi xususiyati – inson huquqlari va erkinliklarini samarali himoya qilish kafolatlari kuchaytirilgani. Maʼlumki, Inson huquqlari boʻyicha Vena deklaratsiyasi va Harakatlar dasturida har bir davlatga inson huquqlari boʻyicha milliy harakatlar rejalarini qabul qilish tavsiya etilgan. Bugungi kunda dunyoning 80 ta mamlakatida inson huquqlari sohasida 150 dan ortiq milliy reja (strategiya) qabul qilingan.
Oʻzbekistonda 2020-yildan boshlab Inson huquqlari boʻyicha Milliy strategiya amalga oshirilmoqda. Ushbu Strategiyada konstitutsiyaviy shikoyat institutini joriy etish, Konstitutsiyaviy sudda masalalarni koʻtarish huquqiga ega boʻlgan subyektlar doirasini kengaytirish vazifalari ham qamrab olingan.
Hozirda 2030-yilgacha moʻljallangan yangi Strategiya ishlab chiqilmoqda. Unda yangi tahrirdagi Konstitutsiya normalarini hisobga olgan holda asosiy huquqlarni himoya qilish ustuvor yoʻnalish boʻladi.
Toʻrtinchi xususiyati – fuqarolarning konstitutsiyaviy madaniyatini shakllantirishga alohida ahamiyat qaratilgan. Bu oʻrinda BMTning Inson huquqlari sohasidagi taʼlim boʻyicha Jahon dasturi doirasida taʼlim muassasalarida inson huquqlarini oʻqitish boʻyicha chora-tadbirlar amalga oshirilayotganini alohida qayd etish lozim.
Yangi Oʻzbekiston Konstitutsiyaviy sudi – 30 yoshda
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning “Yangi tahrirdagi Konstitutsiya bizga inson huquqlari, demokratiya, erkinlik, barqarorlik, tenglik va taraqqiyot tamoyillariga asoslangan huquqiy va adolatli davlat qurish yoʻllarini keng ochib berdi”, deb taʼkidlagani zamirida gʻoyat ulugʻvor haqiqatlar mujassam. Chunki Konstitutsiyamizda davlat va jamiyat taraqqiyotining huquqiy mafkurasi, xalqimiz Yangi Oʻzbekistonni bunyod etish yoʻlida tayanadigan konstitutsiyaviy qadriyatlar va tamoyillar qatʼiy belgilab berilgani bu fikrning yaqqol isbotidir.
Eski tahrirdagi matnda Konstitutsiya normalarini toʻgʻridan-toʻgʻri qoʻllashga doir ushbu mexanizmlar mavjud emasdi. Asosiy qonunimizning “Konstitutsiya va qonunning ustunligi” bobidagi 15-16-moddalar yangi va eski matnidagi normalarni oʻzaro qiyoslansa, bu fikrlarimiz qanchalik haqqoniy ekanligi oʻz tasdigʻini topadi. Yangilangan Konstitutsiyaning 15-moddasiga muvofiq:
“Oʻzbekiston Respublikasida Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi va qonunlarining ustunligi soʻzsiz tan olinadi. Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi mamlakatning butun hududida oliy yuridik kuchga ega, toʻgʻridan-toʻgʻri amal qiladi va yagona huquqiy makonning asosini tashkil etadi”.
Madridda 2025-yil oktyabrida boʻlib oʻtgan Konstitutsiyaviy sudlar jahon konferensiyasining oltinchi kongressida ishtirokchilar sud qarorlari vijdonan bajariladigan va sud tanqidining konstruktivligini taʼminlashga imkon beradigan konstitutsionalizm madaniyatini shakllantirishga chaqirgani bejiz emas. Aynan shaffoflik, hisobdorlik va institutlar hamda fuqarolik jamiyati bilan muloqot sud hokimiyatining mustaqilligini zaiflashtirmaydi, balki mustahkamlaydi.
Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi 2025-yilda oʻzining oʻttiz yilligini nishonlamoqda. Taʼkidlash joizki, 1990-yildayoq, bundan 35-yil oldin Oʻzbekiston Respublikasida konstitutsiyaviy nazorat toʻgʻrisidagi birinchi qonun qabul qilingan va Konstitutsiyaviy nazorat qoʻmitasi tashkil etilgan edi.
Oʻz faoliyati davomida Konstitutsiyaviy sud konstitutsiyaviy odil sudlov amaliyotini shakllantirdi. Shu bilan birga, ushbu amaliyot uzluksiz rivojlanib bormoqda. Bu esa huquq tizimi bir joyda toʻxtab qolmay, boshqa ijtimoiy-siyosiy jarayonlar va institutlar bilan birgalikda izchil taraqqiy etayotganidan dalolat beradi.
Konstitutsiyaviy sudning oʻttiz yilligi munosabati bilan “Konstitutsiyaviy sud toʻgʻrisida”gi Konstitutsiyaviy qonunga kiritilgan oʻzgartirishlarni ham taʼkidlash lozim, zero ayni yangilanishlarning poydevori 2023-yilgi konstitutsiyaviy islohotlar asnosida qoʻyilgan edi. Eng muhimi, Konstitutsiyaviy sud maqomi va tartib-taomillari masalalariga taalluqli oʻzgartirishlar koʻp yillik milliy amaliyot va ijobiy xalqaro tajribani inobatga olgan holda ishlab chiqilgan.
Shunday qilib, Konstitutsiyaviy qonunga kiritilgan oʻzgartirishlar natijasida tugatish prinsipi shikoyatni ish yuritishga qabul qilishga yondashuvning asosi etib belgilandi. Unga koʻra, shikoyatni ish yuritishga qabul qilish uchun arizachi sud himoyasining barcha ichki davlat vositalarini tugatishi lozim boʻladi.
Bir qarashda mavhum va konstitutsiyaviy odil sudlovga erishishni cheklashi mumkin boʻlib koʻrinadigan bunday qaror, aslida:
birinchidan, konstitutsiyaviy nazorat organi faoliyatining sifatini oshirishga;
ikkinchidan, butun sud tizimining uygʻun ishlashini taʼminlashga;
uchinchidan, sudlar funksiyalarining takrorlanish holatlarini cheklashga qaratilgan.
Shuni ham alohida taʼkidlash joizki, 2024-yilda Inson huquqlari boʻyicha Oʻzbekiston Respublikasi Milliy markazi tomonidan Konstitutsiyaviy sudga “Oʻzbekiston Respublikasining Konstitutsiyaviy sudi toʻgʻrisida”gi Konstitutsiyaviy qonunning 86-moddasiga sharh berish masalasi kiritildi. Konstitutsiyaviy sudning tushuntirishicha, ishni sudda koʻrish tugagan kun deganda, ishni koʻrib chiqish yakunlari boʻyicha qabul qilingan soʻnggi sud hujjati sanasini tushunish lozim.
Konstitutsiyaviy sud huquqiy maqomining yana bir muhim jihati – uning vakolatlari doirasi kengaytirilganidir. Birinchi navbatda, sud Oʻzbekiston Respublikasida referendumga qoʻyilayotgan masalalarning Konstitutsiyaga muvofiqligi toʻgʻrisida xulosa berish huquqiga ega boʻldi. Bu huquq 2023-yilgi konstitutsiyaviy islohotlar jarayonida muvaffaqiyatli qoʻllanildi.
Konstitutsiyaviy sudning oʻttiz yillik faoliyati tajribasidan kelib chiqib, Konstitutsiyada belgilangan huquqiy normalar nafaqat chuqur yuridik mazmunga egaligi, balki doimiy rivojlanishda ham ekanligini eʼtirof etish ham qarz, ham farzdir.
Konstitutsiyaviy sud Konstitutsiyani qoʻllash va talqin qilish jarayonida uning nafaqat “harfi”, yaʼni shakli va matni, balki “ruhi”, demakki tub mazmun-mohiyati ham taraqqiyotning har bir yangi bosqichiga nechogʻlik mutanosibligini aniqlab, uning muayyan qoidalarini jamiyatdagi oʻzgarayotgan munosabatlarga moslashtirib boradi.
Shu maʼnoda, Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi faoliyatidagi oʻttiz yillik bosqich – Yangi Oʻzbekistonning konstitutsiyaviy odil sudlovi rivojlanishiga oraliq yakun yasash uchun muhim nuqtadir. Bugungi kunda ham Konstitutsiyada belgilangan fundamental huquqiy tamoyillarga sodiqligini baralla namoyon etar ekan, Konstitutsiyaviy sud mamlakat taraqqiyotining huquqiy poydevorini yaratish va mustahkamlash ishiga munosib hissasini qoʻshmoqda.
Xulosa qilib aytganda, Konstitutsiya – doimo harakatdagi muhim siyosiy-huquqiy hujjat. Yaʼni, u hayot joʻshqinligi va oʻzgarishlarini oʻzida yaqqol aks etiradi. Hozirgi kunda konstitutsiyaviy vatanparvarlikni shakllantirish – ustuvor vazifa.
Konstitutsiyaviy vatanparvarlik tushunchasining tub mazmun-mohiyati shuki, bunda fuqarolar oʻz Vatani va xalqini, uning tarixi, madaniyati, azaliy qadriyatlari va huquqiy anʼanalarini faqat sevish hamda hurmat qilish bilangina cheklanib qolmaydi. Balki ular zimmasidagi konstitutsiyaviy majburiyatlarni halollik va ulkan masʼuliyat bilan ado etish orqali Konstitutsiyada qayd etilgan suveren, demokratik, huquqiy, ijtimoiy va dunyoviy davlatni barpo etish ishiga oʻzining munosib hissasini qoʻshishga intiladi.

Новый Узбекистан: от конституционных реформ к конституционной стабильности
2025 год выдался насыщенным памятными и юбилейными датами. Весьма примечательно, что в этом году празднуется 80-летие Организации Объединенных Наций, 50-летие Хельскинского акта СБСЕ. На юбилейной 80-сессии Генассамблеи международное сообщество вновь подтвердило необходимость преобразование работы ООН – выявление возможностей для повышения эффективности, пересмотр порядка выполнения мандатов и изучение потенциальных структурных изменений и перестройки программ.
В 2025 году мировое сообщество отмечает 60-летие принятия первого обязательного юридического договора по правам человека – Конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации, а также 30-летие Пекинской платформы и Программы действий в отношении женщин, положившей начало гендерному измерению общественной и политической жизни нашей современности.
Права человека – это показатель прогресса современной цивилизации. К сожалению, происходящие в мире социально-экономические кризисы, тарифные войны, климатические изменения, продовольственная безопасность откладывают свой отпечаток на вопросы прав человека, реализации Повестки дня в области устойчивого развития на период до 2030 года.
Сегодня Новый Узбекистан уверенно идет по пути необратимых демократических реформ, реализует прагматичную внешнюю политику, ведет открытый и активный диалог с мировым сообществом, осуществляет масштабные реформы в сфере усиления гарантий защиты прав и свобод человека.
XXI век: конституционная карта мира
Мы живем в мире конституций, которые формируются в условиях быстро меняющейся динамики и характеризуются значительным разнообразием. Сегодня конституции помогают формировать национальную идентичность, смягчать социальные разногласия, адаптировать жизнь человека к взаимодействию с машинами и искусственным интеллектом, а также справляться с природными и техногенными кризисами.
Первая четверть XXI века стала периодом бурных конституционных реформ и обновлений конституций во всем мире. Приведем статистику: в XXI веке около 60 новых конституций принято в странах мира; более 750 раз парламенты рассматривали поправки к Конституциям. В мире практически не осталось конституций, которые не претерпели бы изменения. Одним словом, современные конституции стремятся соответствовать требованиям глобализации и национальных развитий.
Действительно, возможность внесения поправок – фундаментальная особенность всех письменных конституций. Одна из особенностей конституционных реформ – это укрепление национальной конституционной идентичности за счёт закрепления основополагающих ценностей, прежде всего, государственного суверенитета и территориальный целостности страны, семьи и детства.
Бурная конституционная динамика в мире неизбежно требует обращения к основам конституционных преобразований, что, в свою очередь, обусловливает теоретического осмысления конституционализма, или, другими словами, современного конституционного правопонимания.
Понимание Конституции предполагает и реальное действие, и применение конституциональных норм, то есть «Конституции в действии». Основная цель – построить конституционное государство.
Развитие конституции, в целом, всегда соответствует основным этапам развития самого общества и государства.
Охватывая практически все стороны развития государства и общества, Конституция определяет наиболее обобщенное нормативное регулирование. Конституция чаще, чем другие законы, в том числе и кодексы, адресуется к обществу в целом, социальным слоям, человеку и гражданину.
Изучение конституционных изменений в мире позволяет отметить характерную черту – необходимость адаптации Основного Закона государства к требованиям современности и его способность отвечать на возникающие вызовы.
XXI век: тенденции конституционного развития мира
Отвечая на вызовы глобального мира в той или другой сфере конституционного регулирования, мы неизбежно натыкаемся на общий вопрос понимания права, в особенности конституционного правопонимания. Сущность перемен, происходящих в социально-экономических структурах, в общественно-политической жизни каждой страны, так или иначе, отражается в эволюции конституционного законодательства.
Приоритетные тенденции современного конституционного развития в мире сводятся к следующим:
• комплексности конституционных реформ. Они охватывают политические, экономические, социальные, культурные и гуманитарные сферы, а также взаимосвязи и взаимообусловленности конституционных реформ и процессов модернизации;
• расширению сферы конституционного регулирования, реформированию механизма государственного управления и смене формы правления;
• развитию конституционного пространства, укреплению правового суверенитета и определению конституционной идентичности государства;
• расширению католога конституционных прав и свобод человека и усилению судебной защиты прав и свобод человека,
• расширению полномочий конституционного правосудия, предоставлению гражданам права прямого доступа в Конституционный суд;
• глобализации конституционного правотворчества, закреплению общепризнанных принципов и норм международного права в национальных конституциях государств мира;
• экологизации конституционного развития государства и общества, реализации принципа доступности качественной медицинской помощи;
• закреплению и развитию цифровых прав, институционализации информационного общества, правовому регулированию кибербезопасности;
• интернационализации конституционного развития, усилению влияния норм международного права.
В современном мире Конституция является одним из ключевых факторов обеспечения политической и социальной стабильности государства, устойчивого развития гражданского общества.
Современные конституции выходят за пределы простого создания и регулирования отношений между институтами власти, и определения процедурных процессов. Они прошли процесс гуманизации, отведения центральной роли отдельным лицам и группам лиц, путем включения билля о правах и основных свободах в качестве одного из основных элементов конституции. Успех конституционных реформ в значительной степени зависит от поддержки, которую они получают от различных секторов общества.
Особенности Конституции Нового Узбекистана
Организация Объединенных Наций отмечает, что «разработка конституции является суверенным национальным процессом, и что для обеспечения успеха этот процесс должен возглавляться и осуществляться самими странами. Не существует «одной шаблонной» конституционной модели или процесса, и что национальное авторство должно включать в себя участие государственных структур, политических партий, гражданского общества и широкой общественности».
Именно широкое участие народа в процессе последних конституционных изменений в Узбекистане являются первой отличительной особенностью этих реформ. Изменения разрабатывались после открытого и свободного публичного обсуждения, который обеспечивал широкое общественное участие и содержательные дискуссии.
Вторая особенность – конституционно-правовой статус органов по защите прав человека. В соответствии с Парижскими принципами, рекомендациями Венской декларации и Программы действий в Узбекистане созданы национальные институты по правам человека.
Узбекистан стал четвертой страной (после Мексики, Марокко, Египта) в мире, закрепившей конституционный статус национальных институтов по правам человека.
Третья особенность – усиление гарантий действенной защиты прав и свобод человека. Как известно Венская декларация и Программа действий в области прав человека рекомендовала каждому государству принять национальные планы действий в области прав человека. Сегодня в 80 странах мира приняты более 150 национальных планов (стратегий) в области прав человека.
С 2020 года в Узбекистане реализуется Национальная стратегия по правам человека, которая предусматривала также вопросы внедрения института конституционной жалобы, расширения субъектов иницирования вопросов в Конституционном суде.
Сейчас в стадии разработки находится новая Стратегия до 2030 года, где приоритетом станет защита фундаментальных прав с учетом норм новой Конституции.
Четвертая особенность – важное значение имеет формирование культуры конституционного сознания граждан. В рамках Всемирной программы ООН в области образования прав человека приняты реализуются меры в сфере обучения правам человека в образовательных учреждениях.
Не случайно на Шестом конгрессе Всемирной конференции конституционных судов в Мадриде в октябре 2025 года, участники призвали к формированию культуры конституционализма, при которой судебные решения добросовестно исполняются, а судебная критика остается конструктивной. Именно прозрачность, подотчетность и диалог с институтами и гражданским обществом укрепляют, а не ослабляют независимость судебной власти.
Конституционному суду Республики Узбекистан – 30 лет
В этом году Конституционный суд Республики Узбекистан отмечает свое тридцатилетие. Хочу отметить, что еще в 1990 году, 35 лет назад был принят первый закон о конституционном надзоре в Республике Узбекистан, и создан Комитет конституционного надзора.
За годы своего существования Конституционный суд сформировал практику конституционного правосудия. В то же время эта практика находится в постоянном развитии, что говорит о том, что правовая система не стоит на месте и развивается наряду с другими общественно-политическими процессами и институтами.
В свете тридцатилетия Конституционного суда стоит отметить и те изменения в Конституционный закон «О Конституционном суде», фундамент которым был заложен конституционной реформой 2023 года. При этом главное – что поправки, затрагивающие статус Конституционного Суда и вопросы процесса, основаны на учете многолетней национальной практики и позитивного международного опыта.
Так, в результате внесенных изменений в основу подхода к допустимости принятия жалобы к производству положен принцип исчерпания, согласно которому для принятия жалобы к производству заявителю необходимо будет исчерпать все внутригосударственные средства судебной защиты. Кажущееся на первый взгляд неоднозначным и способным ограничить доступ к конституционному правосудию, такое решение в действительности направлено на повышение качества деятельности органа конституционного контроля, обеспечивая слаженное функционирование всей судебной системы и ограничивая возникновение случаев дублирования функций судов.
Следует особо отметить, что в 2024 году Национальным центром по правам человека был внесен вопрос в Конституционный суд о даче толкования статьи 86 Конституционного Закона «О Конституционном суде Республики Узбекистан». Конституционный суд пояснил, что под днем окончания рассмотрения дела в суде следует понимать день принятия последнего судебного документа по итогам рассмотрения дела.
Не менее важным аспектом правового статуса Конституционного суда стало также расширение объема его полномочий, в первую очередь суд может давать заключение о соответствии Конституции вопросов, выносимых на референдум Республики Узбекистан. Это право успешно апробировано в ходе конституционной реформы 2023 года.
Исходя из тридцатилетнего опыта деятельности Конституционного суда совершенно справедливо заключить, что заложенные в Конституции юридические формулы не только имеют глубочайший юридический смысл, но и находятся в постоянной динамике.
Конституционный суд, применяя и истолковывая Конституцию, выявляет не только «букву», но и «дух» тех или иных ее положений на каждом новом этапе развития и тем самым приспосабливает ее к меняющимся отношениям в обществе».
Тридцатилетний рубеж – это важный этап, чтобы подвести промежуточный итог развития конституционной юстиции Нового Узбекистана. Конституционный суд демонстрирует приверженность фундаментальным правовым принципам, заложенным в Конституции, создавая и укрепляя юридической фундамент для развития страны.