Hurmatli davlat rahbarlari!
Bugun bizning qardosh xalqlarimiz uchun haqiqatan ham tarixiy kun. Biz Ozarbayjon Respublikasini Maslahat uchrashuvlarimiz formatiga to‘la huquqli a’zo sifatida qabul qilish to‘g‘risida prinsipial qaror qabul qilmoqdamiz.
Ushbu strategik qadam umumiy tarix, qardoshlik rishtalari, ma’naviy va madaniy yaqinlik bilan uzviy bog‘langan xalqlarimiz manfaatlariga to‘liq javob beradi.
Men qat’iy ishonamanki, qardosh Ozarbayjonning qo‘shilishi Maslahat uchrashuvlarimizga kuchli shiddat beradi, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, madaniy-gumanitar hamkorlikni kengaytirish, shuningdek, barqaror taraqqiyot masalalari bo‘yicha hamjihatlikda qarorlar ishlab chiqish uchun yangi ufqlarni ochadi.
Mohiyatan biz Markaziy Osiyo va Janubiy Kavkaz o‘rtasida mustahkam ko‘prik barpo etmoqdamiz, hamkorlikning yagona makonini shakllantirishga yo‘l ochmoqdamiz. Bu ikki mintaqaning strategik bog‘liqligi
va barqarorligini kuchaytirishi shubhasiz.
Ushbu muhim qaror qabul qilingani uchun barcha hurmatli hamkasblarimga samimiy minnatdorlik bildiraman va Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Geydarovich Aliyevni Maslahat uchrashuvlarimiz formatiga to‘la huquqli ishtirokchi bo‘lib qo‘shilgani bilan tabriklayman.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining Markaziy Osiyo uchun preventiv diplomatiya bo‘yicha mintaqaviy markazi rahbari Kaxa Imnadze janoblarini ushbu tarixiy sammitimizdagi ishtiroki bilan qutlaymiz.
Bugun mana shunday jo‘shqin muhitda hamkorligimizni yanada rivojlantirish bo‘yicha sizlar bilan atroflicha fikrlashib, muhim qarorlar qabul qilamiz, deb ishonaman.
Biz ilk uchrashuvimizdan buyon o‘tgan qisqa davrda juda katta, ahamiyatiga ko‘ra tarixiy yo‘lni bosib o‘tdik. Ochiq muloqot va birgalikdagi faol sa’y-harakatlarimiz natijasida mintaqamiz uchun dolzarb bo‘lgan qator muammolarga samarali yechimlar topishga muvaffaq bo‘ldik.
Hududiy masalalar uzil-kesil hal etildi, chegara punktlari ochildi, suv-energetika sohasida o‘zaro manfaatli hamkorlik yo‘lga qo‘yildi, transport aloqalari qayta tiklandi, mamlakatlarimiz o‘rtasida faol savdo-investitsiya va gumanitar aloqalar uchun qulay sharoit yaratildi.
Bugungi kunda Markaziy Osiyo – bu barqaror o‘sish va farovonlik uchun oldimizda yangi imkoniyatlar ochayotgan jadal taraqqiyot va samarali hamkorlik makonidir.
Mintaqamiz jahon iqtisodiyotiga faol integratsiyalashmoqda: investitsiyaviy jozibadorlik oshmoqda, uchinchi bozorlarga eksport imkoniyatlari kengaymoqda, tranzit salohiyati o‘smoqda.
O‘tgan yili mamlakatlarimiz o‘rtasidagi o‘zaro savdo hajmi 10,7 milliard AQSH dollariga yetdi. Mintaqamizga kiritilgan investitsiyalar umumiy hajmi 17 foizga ko‘paydi.
Mamlakatlarimiz xavfsizlik va barqarorlikni ta’minlash masalalari, terrorizm va ekstremizm tahdidlari, transchegaraviy jinoyatchilikka qarshi kurashish borasida tizimli chora-tadbirlarni ko‘rmoqda.
Hamjihatlik va umumiy taraqqiyot sari intilishning kuchayishi Markaziy Osiyoning xalqaro munosabatlar subyekti sifatidagi maqomini mustahkamlash va global miqyosdagi rolini oshirishga xizmat qilmoqda.
“Markaziy Osiyo plyus” formatidagi munosabatlar kuchaydi. Mintaqamiz nufuzli xalqaro maydonlarda yagona pozitsiyani namoyon etmoqda.
Formatimizga Ozarbayjonning qo‘shilishi bilan mintaqamizning dunyo hamjamiyatidagi ovozi yanada ko‘proq ahamiyatga ega bo‘lishi shubhasiz.
O‘zbekistonning raisligi davrida hamkorligimiz salohiyatini yanada oshirish maqsadida 20 dan ortiq yirik tadbirlar o‘tkazildi.
Bosh vazir o‘rinbosarlari darajasida mintaqalararo hamkorlik forumi ishi yo‘lga qo‘yildi, ilk bor mudofaa idoralari, maxsus xizmatlar rahbarlari, shuningdek, geologiya, sanoat, qishloq xo‘jaligi, ekologiya va madaniyat vazirlari yig‘ilishlari o‘tkazildi. Toshkentda Markaziy Osiyo davlatlari yetakchi ayollari muloqotini muvaffaqiyatli o‘tkazdik.
Bularning barchasi mintaqaviy sheriklikning institutsional asoslari va mexanizmlari tizimli ravishda kengayib borayotganidan yaqqol dalolat beradi.
Fursatdan foydalanib, yaqinda YUNЕSKO Bosh konferensiyasining ilk bor mintaqamizda – Samarqand shahrida bo‘lib o‘tgan tarixiy 43-sessiyasi muvaffaqiyatli o‘tishida qo‘llab-quvvatlaganingiz uchun barchangizga minnatdorlik bildiraman.
Hech shubhasiz, ushbu noyob voqea Markaziy Osiyoning ishonchli va ahamiyatli sherik sifatidagi imijining yana bir tasdig‘idir.
Murakkab va oldindan bashorat qilib bo‘lmaydigan xalqaro-siyosiy jarayonlar sharoitida o‘zaro hamjihatligimiz va bir-birimizni qo‘llab-quvvatlashni kuchaytirish alohida ahamiyat kasb etmoqda.
Ishonchim komilki, bugun biz mintaqamizning Yangi Markaziy Osiyo sifatidagi tarixiy uyg‘onish davri ostonasida turibmiz.
Biz hamkorligimizning institutsional asoslarini yanada mustahkamlash, xavfsizlik va barqaror taraqqiyotga nisbatan tahdidlarga o‘zaro muvofiqlashtirilgan javobni ishlab chiqishni o‘z oldimizga vazifa qilib qo‘yganmiz.
Biz uchun hozirning o‘zida mintaqamizni bundan 10-20 yildan keyin qanday ko‘rishni xohlashimiz bo‘yicha aniq tushunchaga ega bo‘lish muhimdir.
Shu munosabat bilan qator takliflarni ilgari surmoqchiman.
Birinchidan, hamkorlik mexanizmlari va shartnomaviy-huquqiy asoslarini yanada takomillashtirish prinsipial ahamiyatga egadir.
Uchrashuvlarimizni mintaqaviy muloqotning maslahat shaklidan “Markaziy Osiyo hamjamiyati” strategik formatiga aylantirishni davrning o‘zi taqozo etmoqda.
Ushbu maqsad yo‘lida formatimiz institutsional va tashkiliy asoslarini izchil mustahkamlashni nazarda tutadigan Maslahat uchrashuvlari to‘g‘risidagi nizomni ishlab chiqish, rotatsiya asosida faoliyat yuritadigan Kotibiyatni ta’sis etish, milliy muvofiqlashtiruvchilar maqomini Prezidentlarning maxsus vakillari darajasiga ko‘tarishni taklif etamiz.
Bundan tashqari, xalq diplomatiyasi sohasidagi qadriyat va an’analarimizga tayangan holda, boy hayotiy tajriba va obro‘-e’tiborga ega jamoat arboblaridan iborat Oqsoqollar kengashini tuzishni maqsadga muvofiq, deb hisoblaymiz. Bu mamlakatlarimizda avlodlar o‘rtasidagi aloqalarni kuchaytirish, shuningdek, umummintaqaviy hamjihatlik va o‘ziga xoslikni mustahkamlashga xizmat qiladi, deb o‘ylaymiz.
Ikkinchidan, savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni yangi sifat bosqichiga ko‘tarish ustuvor vazifa bo‘lib qolmoqda.
Mintaqa mamlakatlarining o‘zaro savdosi va umumiy tashqi savdo aylanmasi salohiyati o‘rta istiqbolda ular hajmlarini kamida 1,5-2 barobar oshirish imkonini beradi.
Ma’muriy to‘siqlarga barham berish, soliq va bojxona tartib-taomillarini soddalashtirish, erkin iqtisodiy va sanoat zonalaridan birgalikda foydalanish bo‘yicha chora-tadbirlarni ko‘rish vaqti allaqachon yetgan, deb hisoblayman.
Bizning nuqtayi nazarimizda, yuqorida ko‘rsatib o‘tilgan barcha masalalarni qamrab oladigan, savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha 2035-yilgacha bo‘lgan davrga mo‘ljallangan keng qamrovli mintaqaviy dasturni ishlab chiqish va qabul qilish savdo hajmlarini sezilarli darajada oshirish uchun qulay sharoit yaratish imkonini beradi.
Yaqin istiqbolda umumiy investitsiya makoni to‘g‘risidagi deklaratsiyani qabul qilishni ayniqsa muhim, deb hisoblaymiz. Bu bizning investitsiya siyosatimizning umumiy tamoyillarini mustahkamlash, investorlar huquqlarini har tomonlama himoya qilishni ta’minlash, keng mintaqamizda yagona investitsiya muhitini shakllantirish uchun shart-sharoitlar yaratish imkonini bergan bo‘lar edi.
Elektron savdo sohasida salohiyat va yangi imkoniyatlardan foydalanishni muhim, deb hisoblaymiz. Turli hisob-kitoblarga ko‘ra, ushbu sohaning bozori faqat Markaziy Osiyoning o‘zida yaqin o‘n yillikda 150 milliard dollargacha o‘sishi mumkin.
Shu munosabat bilan, bizning yondashuvlarimizni uyg‘unlashtirish, virtual savdo maydonchalari va ishonchli raqamli to‘lov tizimlarini yaratishni yengillashtirish imkonini beradigan Elektron tijoratni rivojlantirish bo‘yicha qo‘shma chora-tadbirlar dasturini ishlab chiqish maqsadga muvofiq.
Uchinchidan, yuqori texnologiyali mintaqaviy infratuzilmalar va transport-logistika salohiyatini birgalikda rivojlantirish mintaqamiz kelajagi uchun muhim ahamiyatga ega.
Elektr stansiyalari va uzatish tarmoqlari, avtomobil va temir yo‘llar, chegara orqali o‘tkazish punktlari, “yashil yo‘laklar”, optik-tolali liniyalar va boshqa obyektlarni qurish va modernizatsiya qilish bo‘yicha strategik ahamiyatga ega bo‘lgan umummintaqaviy loyihalarni amalga oshirish uchun sa’y-harakatlarimizni birlashtirishni taklif etamiz.
Biz mintaqalararo transport bog‘liqligini mustahamlash maqsadida, “Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston” temir yo‘li, shuningdek, Transafg‘on transport yo‘lagi qurilishi kabi loyihalarga ustuvor ahamiyat qaratamiz.
Mintaqamizni Yevropa mamlakatlari bilan bog‘laydigan Transkaspiy yo‘laklari bizning oldimizda katta imkoniyatlar eshigini ochmoqda.
Bu yo‘nalishlardagi ishlarni muvofiqlashtirish uchun mamlakatlarimiz bosh vazirlari o‘rinbosarlari darajasida Infratuzilmani rivojlantirish bo‘yicha kengash tashkil etish maqsadga muvofiq, deb hisoblaymiz.
To‘rtinchidan, mintaqamizning gullab-yashnashi va farovonligi bevosita bizning mintaqaviy xavfsizlik va barqarorlikni ta’minlash borasidagi sa’y-harakatlarimizga bog‘liq.
Bugun qabul qilinayotgan Mintaqaviy xavfsizlik va barqarorlik konsepsiyasi, shuningdek, Tahdidlar va xavflar katalogi ushbu sohadagi hamkorligimiz samaradorligini sezilarli darajada oshirish imkonini berishiga ishonaman.
Butun mintaqamiz xavfsizligi va barqaror taraqqiyotiga to‘g‘ridan to‘g‘ri ta’sir ko‘rsatadigan Afg‘onistondagi vaziyat alohida diqqatimiz markazida bo‘lishi kerak.
Biz qat’iy ishonamizki, Afg‘onistonni infratuzilmaviy, energetika va transport loyihalarimizga integratsiyasi umumiy mintaqaviy siyosatimizning ajralmas qismiga aylanishi lozim.
Fursatdan foydalanib, yaqinda bo‘lib o‘tgan “Farg‘ona tinchlik forumi”ni qo‘llab-quvvatlaganingiz uchun sizlarga alohida minnatdorlik izhor etaman. Biz mintaqamizda yaqin muloqot va o‘zaro ishonch ruhini mustahkamlashga xizmat qiladigan ushbu ekspertlik platformasini muntazam o‘tkaziladigan xalqaro anjumanga aylantirish tarafdorimiz.
Beshinchidan, ekologiya, iqlim va suv resurslari taqchilligi masalalari e’tiborimiz markazida bo‘lishi lozim.
Birinchi Samarqand iqlim forumida Markaziy Osiyoni “yashil” rivojlantirish konsepsiyasi taqdim etilgan edi. Ushbu hujjat qabul qilinishini qo‘llab-quvvatlashingizga umid qilamiz.
Mintaqada suv taqchilligi tobora o‘sib borayotgani va uning barqaror rivojlanishdagi salbiy oqibatlarini hisobga olib, 2026-2036-yillarni “Markaziy Osiyoda suvdan oqilona foydalanish bo‘yicha amaliy harakatlar o‘n yilligi” deb e’lon qilishni taklif etamiz.
Qo‘shni Afg‘onistonni Amudaryo havzasi suv resurslaridan birgalikda foydalanish bo‘yicha mintaqaviy muloqotga faol jalb etishni muhim, deb hisoblaymiz.
Soha kadrlarini professional tayyorlashga investitsiya jalb etmasdan turib, suv resurslarini samarali boshqarish imkonsiz. Shu maqsadlarda Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti bazasida Suv xo‘jaligi sohasida kompetensiyalar mintaqaviy markazini tashkil etishni rejalashtirganmiz.
Sizlarga ma’lumki, kelgusi yilda mamlakatimizda Suvni tejash bo‘yicha butunjahon forumi o‘tkazishni reja qilganmiz. Bu borada sizlarning qo‘llab-quvvatlashingizga va anjumanda faol ishtirok etishingizga umid qilamiz.
Madaniy-gumanitar hamkorlikni kengaytirish birodar xalqlarimizning umumiy intilishlariga to‘liq javob beradi.
Bizning mintaqa ming yillar davomida jahon sivilizatsiyasi, buyuk g‘oyalar yaratiladigan, xalqlarni madaniy va ma’naviy jihatdan o‘zaro boyitadigan markazlardan biri bo‘lib kelgan.
Kecha biz sizlar bilan birgalikda Islom sivilizatsiyasi markazida bo‘ldik. Ushbu markaz ilmiy bilimlar va g‘oyalar yaratish, tadqiqotlar olib borish, umumiy madaniy-tarixiy merosimizni ommalashtirish uchun noyob platformadir.
Markaz yoshlarimiz, ularning ilmiy va ma’naviy yuksalishi uchun xizmat qiladigan maskanga aylanishiga umid qilamiz.
Kuni kecha Toshkentda ma’naviy meros va ma’rifatparvarlik g‘oyalariga bag‘ishlangan birinchi Xalqaro kongressni o‘tkazdik. Bunday uchrashuvlarni muntazam tashkil etishni zarur, deb hisoblayman. Kongressni har yili, formatimizda raislik qiluvchi mamlakatda o‘tkazib borishni taklif etamiz.
Shu o‘rinda Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining mintaqamiz taniqli olim va mutafakkirlarining global ma’rifatparvarlik rivojiga qo‘shgan hissasiga bag‘ishlangan Maxsus rezolyutsiyasini qabul qilish borasida O‘zbekistonning tashabbusini qo‘llab-quvvatlashingizga umid qilamiz.
Bundan tashqari, Mintaqaviy ilmiy tadqiqotlar jamg‘armasini tuzishni taklif etamiz. Bu davlatlararo ilmiy loyihalarni moliyalashtirish, akademik hamjamiyatni rag‘batlantirish, mintaqaning intellektual salohiyatini mustahkamlash, shuningdek, mamlakatlarimizning ustuvor ijtimoiy-iqtisodiy vazifalarini hal qilish uchun sun’iy intellekt texnologiyalarini joriy etish bo‘yicha imkoniyatlarimizni kengaytirishga xizmat qilgan bo‘lar edi.
Aziz do‘stlar!
Bugun qabul qilinayotgan hujjatlar va ilgari surilgan tashabbuslar zamirida barchamiz uchun umumiy bo‘lgan barqaror, xavfsiz va gullab - yashnagan Markaziy Osiyoni barpo etish maqsadi mujassamdir.
Alohida ta’kidlamoqchiman: bizning kuchimiz – birlikda, muvaffaqiyat sari yo‘limiz – do‘stlik va hamkorlikda.
Faqat hamjihat bo‘lib, o‘zaro hurmat, birdamlik va strategik yondashuvlarga tayanib, ezgu maqsadlarimizga erishishimiz mumkin.
Sizlarga bugungi ochiqlik va ishchanlik ruhidagi chiqishlaringiz, ilgari surilgan konstruktiv g‘oyalar va aniq harakat rejalari uchun yana bir bor samimiy minnatdorlik izhor etaman.
Fursatdan foydalanib, O‘zbekiston va xalqimiz sha’niga, mamlakatimizda olib borilayotgan islohotlar hamda kengashdagi raisligimiz haqida bildirgan samimiy so‘zlaringiz uchun barchangizga tashakkur aytaman.
Hech shubhasiz, sizlar ilgari surgan barcha takliflarning amalga oshirilishi Markaziy Osiyoda do‘stlik, o‘zaro ishonch va har tomonlama hamkorlikni mustahkamlashga munosib hissa qo‘shadi.
Fursatdan foydalanib, Turkmaniston Prezidenti, hurmatli Serdar Gurbanguliyevich Berdimuhamedovni 2026-yilda, endilikda yangi – “Markaziy Osiyo va Ozarbayjon” formatida o‘tadigan davlatlar rahbarlarining Maslahat uchrashuvida raislikni qabul qilib olgani bilan chin dildan tabriklayman.
Biz Turkmanistonning bo‘lajak raisligi davridagi sa’y-harakatlarini har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga tayyormiz va bu yo‘lda Sizga katta yutuqlar tilab qolaman.

Address by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the Seventh Consultative Meeting of the Heads of State of Central Asia
Distinguished heads of state!
I sincerely welcome you at the Seventh Consultative Meeting of the Heads of State of Central Asia.
Welcome to Uzbekistan!
Today is a truly historic day for our fraternal peoples. We are making a principal decision on the accession of the Republic of Azerbaijan to the format of Consultative Meetings as a full-fledged member.
This strategic step fully meets the interests of our peoples, who are firmly bound by a shared history, family ties, spiritual and cultural affinity.
I am firmly convinced that the accession of fraternal Azerbaijan will give the Consultative Meetings a powerful impetus and open new horizons for expanding trade, economic, investment, cultural, and humanitarian cooperation, as well as for developing consolidated solutions on the issues of sustainable development.
In essence, we will build a strong bridge between Central Asia and the South Caucasus, paving the way for the formation of a unified space for cooperation, which will undoubtedly strengthen the strategic connectivity and resilience of both regions.
I would like to sincerely thank all my esteemed colleagues for making this important decision and congratulate President Ilham Aliyev on acceding to the Consultative Meetings format as a full participant.
We welcome the participation of Mr. Kaha Imnadze, Head of the UN Regional Centre for Preventive Diplomacy for Central Asia in this historic summit.
I am confident that in such an inspiring atmosphere today, we will thoroughly exchange views and make crucial decisions on the further advancement of our cooperation.
During the short period since our first meeting, we have traveled a very long way, truly historic in its significance.
Thanks to open dialogue and active joint efforts, we have been able to find effective solutions to a number of pressing issues in our region.
Territorial issues have been finally resolved, border crossings have been opened, mutually beneficial cooperation in the water and energy sectors has been established, transport links have been resumed, favorable conditions have been created for active trade, investment, and humanitarian contacts among our countries.
Today, Central Asia has become a space of dynamic development and fruitful cooperation, which opens up new opportunities for sustainable growth and prosperity.
The region is rapidly integrating into the global economy: its investment attractiveness is growing, export opportunities to third markets are expanding, and transit potential is strengthening.
Last year mutual trade among our countries reached $10.7 billion, the total volume of investment in Central Asia increased by 17 percent.
Our countries are taking systemic measures to ensure security and stability, counter the threats of terrorism and extremism, and cross-border crime.
Strengthening solidarity and the commitment to common development contribute to fostering Central Asia's international standing and enhancing its profile globally.
Engagement as part of "Central Asia Plus" formats has intensified. The region is taking a unified position at high-profile international forums.
Undoubtedly, with the accession of Azerbaijan to our format, our region's voice in the global community will become yet more significant.
During Uzbekistan's chairmanship, more than 20 major events were held to further enhance the potential of our cooperation.
The Interregional Cooperation Forum was launched at the deputy prime ministers’ level, and meetings of the heads of defense ministries, heads of special services, and ministers of geology, industry, agriculture, ecology, and culture were held for the first time.
The Central Asian Women Leaders' Dialogue was successfully held in Tashkent.
All of this clearly demonstrates the systematic strengthening of the institutional foundations and mechanisms of regional partnership.
Taking this opportunity, I express my gratitude to all of you for your support in successfully holding the historically important 43rd session of the UNESCO General Conference, which was held for the first time in our region – in the city of Samarkand.
This unique event is undoubtedly yet another confirmation of Central Asia's image as a reliable and significant partner.
Esteemed colleagues!
Amid complex and unpredictable international political processes, strengthening our unity and mutual support is particularly important.
I am convinced that today we are on the threshold of a historic revival of the region as a New Central Asia.
We have set ourselves the task of further strengthening the institutional foundations of our cooperation and developing a coordinated response to the challenges of security and sustainable development. It is important for us to have a clear vision of what the region should look like in 10-20 years.
In this regard, I would like to put forward a number of proposals.
Firstly. Further improvement of the mechanisms and legal framework of our engagement is of fundamental importance.
The times demand that we transform our meetings from a consultative format of regional dialogue into a strategic format "The Community of Central Asia."
To this end, we propose developing a Regulation on Consultative Meetings, providing for the consistent strengthening of the institutional and organizational foundations of the format; establishing a Secretariat operating on a rotating basis; elevating the status of national coordinators to Special Representatives of the Presidents.
Furthermore, based on our values and traditions of public diplomacy, we believe it would be appropriate to create a Council of Elders consisting of renowned public figures with extensive life experience. We believe this will contribute to generational continuity in our countries, as well as
to strengthening regional solidarity and identity.
Secondly. Achieving a qualitatively new level of trade, economic, and investment cooperation remains a priority.
The potential for mutual trade and the overall foreign trade of the region’s countries can ensure at least 1.5-2-fold increase in the medium term.
I believe measures to eliminate administrative barriers, simplify tax and customs procedures, and promote the joint use of free economic and industrial zones are long overdue.
In our view, the development and adoption of a Comprehensive Regional Program for Trade and Economic Cooperation until 2035, covering the above-mentioned areas, will create favorable conditions for a significant increase in trade volumes.
We believe that in the near future, it is especially important to adopt
a Declaration on a Common Investment Space. This would strengthen the general principles of our investment policy, ensure comprehensive protection of investors' rights, and create the preconditions for the development of a unified investment climate in our vast region.
We believe it is important to fulfill the potential and new opportunities in e-commerce. According to various estimates, the e-commerce market in Central Asia alone could grow to $150 billion in the next decade.
In this regard, it would be beneficial to develop a Program of Joint Measures for the Development of Electronic Commerce, which will harmonize our approaches and facilitate the creation of virtual trading platforms and reliable digital payment systems.
Thirdly. The joint development of high-tech regional infrastructure and transport and logistics potential is of paramount importance for the future of the region.
We propose to consolidate efforts to implement strategically significant regional projects for the construction and modernization of power plants, transmission lines, highways and railways, border crossing points, green corridors, fiber-optic lines, and others.
In order to strengthen interregional transport connectivity, we prioritize projects such as the construction of the China-Kyrgyzstan-Uzbekistan railway, as well as the Trans-Afghan Transport Corridor.
Trans-Caspian routes linking the region with European countries offer huge opportunities.
To coordinate work in these areas, we believe it would be appropriate to establish an Infrastructure Development Council at the level of deputy prime ministers of our countries.
Fourthly. The prosperity and well-being of our region directly depend on our efforts to ensure regional security and stability.
I am confident that the Concept of Regional Security and Stability, as well as the Catalogue of Risks and Threats, adopted today will significantly enhance the effectiveness of our cooperation in this area.
The situation in Afghanistan, which directly influences the security and sustainable development of the entire region, deserves special attention.
We firmly believe that Afghanistan's integration into our infrastructure, energy, and transport projects should become an integral part of our overall regional policy.
I take this opportunity to express my special gratitude for your support of the recently held Fergana Peace Forum. We would like to transform this expert platform, which promotes close communication and strengthens mutual trust in our region, into a regular International Forum.
Fifthly. We should maintain focus on the issues of ecology, climate, and water scarcity.
The Concept for Green Development of Central Asia was presented at the first Samarkand Climate Forum. We count on your support in adopting this document.
Considering the growing water shortage in the region and its negative consequences for sustainable development, we propose declaring 2026-2036 a "Decade of practical actions for rational use of water in Central Asia."
We believe it is important to actively engage neighboring Afghanistan in the regional dialogue on the shared use of water resources in the Amu Darya basin.
Effective water management is impossible without investment in the professional training of relevant personnel.
To this end, we intend to establish a Regional Water Management Competence Center under the Tashkent Institute of Irrigation and Agricultural Mechanization Engineers.
As you know, we are hosting the World Water Efficiency Forum in our country next year. We look forward to your support and active participation.
Dear participants!
Expanding cultural and humanitarian cooperation fully meets the shared aspirations of our fraternal peoples.
For millennia, our region has been a center of world civilization, the birthplace of great ideas, and mutual cultural and spiritual enrichment.
Yesterday, we visited the Islamic Civilization Center. This is a unique platform for generating scientific knowledge and ideas, conducting research, and promoting our shared cultural and historical heritage.
We hope that the Center will become a magnet for our youth, their scientific and spiritual enlightenment.
Yesterday Tashkent also hosted the first International Congress
on Spiritual Heritage and Enlightenment. I believe such meetings should become regular. We propose make the Congress an annual event to be hosted by the country chairing the format.
In this context, we count on your support for Uzbekistan's initiative to adopt a Special Resolution of the UN General Assembly dedicated to the contribution of prominent scientists and thinkers from our region to the development of global enlightenment.
We also advocate for the establishment of a Scientific Research Fund. This would enable us to finance interstate scientific projects, stimulate and encourage the academic community, strengthen the region's intellectual potential, and expand our capabilities to implement artificial intelligence technologies to address the priority socioeconomic development challenges of our countries.
The documents adopted today and the initiatives put forward embody our shared goal of building a sustainable, secure, and prosperous Central Asia.
I would like to especially emphasize that our strength is in unity, our path to success is in friendship and cooperation.
Only by uniting, building on mutual respect, solidarity and strategic vision, can we achieve our noble goals.
I would like to once again express my sincere gratitude for your statements, which were open and collaborative, and for the constructive ideas and concrete action plans you put forward.
I take this opportunity to thank everyone for their warm words about Uzbekistan and our people, regarding the reforms being carried out in our country, and our chairmanship.
Undoubtedly, the implementation of all your proposals will make a worthy contribution to strengthening friendship, mutual trust and comprehensive cooperation in Central Asia.
I take this opportunity to sincerely congratulate the President of Turkmenistan, the esteemed Serdar Berdimuhamedov, on assuming the chairmanship of the Consultative Meeting of Heads of State in 2026, which will be held in the new "Central Asia and Azerbaijan" format.
We stand ready to fully support Turkmenistan's efforts during their upcoming chairmanship and wish every success in this endeavor.