Qozog‘iston bilan strategik sheriklik va ittifoqchilikni yanada mustahkamlashga qaratilgan salmoqli kelishuvlar to‘plami imzolandi
Samarali muzokaralar yakunida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev Qo‘shma bayonot imzoladilar.
Shuningdek, davlat rahbarlari Oliy Davlatlararo kengashning geologiya, nodir yer metallarini qazib olish, transchegaraviy daryolar oqimini prognoz qilish bo‘yicha ikki tomonlama ishchi guruhlarni tuzish hamda O‘zbekiston va Qozog‘iston hududlari rahbarlarining kengashini tuzish to‘g‘risidagi qarorlarni qabul qildilar.
Tashrif davomida yana bir qator hujjatlar imzolandi, jumladan:
– Transchegaraviy suv obyektlarini birgalikda boshqarish va ulardan oqilona foydalanish to‘g‘risidagi bitim;
– Bojxona xizmati vakolatxonalarini ochish to‘g‘risidagi bitim;
– Chegaraoldi hududlarda yerusti radio xizmatlari tomonidan fuqarolik maqsadlarida foydalaniladigan radiochastotalarni o‘zlashtirishni muvofiqlashtirish to‘g‘risidagi bitim;
– Qo‘shma harbiy o‘quvlarni o‘tkazish to‘g‘risidagi bitim;
– Qo‘shma investitsiya platformasini yaratish to‘g‘risidagi hadli bitim;
– 2026-2027-yillarga mo‘ljallangan turizm sohasida hamkorlik bo‘yicha qo‘shma harakatlar rejasi;
– Adliya vazirliklari o‘rtasida 2025-2026-yillarga mo‘ljallangan hamkorlik dasturi;
– Tog‘-kon sanoatida hamkorlikni rivojlantirish to‘g‘risidagi memorandum;
– O‘zbekiston Yoshlar ishlari agentligi va “Assambleya jastari” jamoat birlashmasi o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risidagi memorandum;
– Sog‘liqni saqlash vazirliklari o‘rtasida ixtisoslashtirilgan tibbiy yordam ko‘rsatish sohasida o‘zaro anglashuv memorandumi;

A solid package of agreements signed to further strengthen strategic partnership and alliance with Kazakhstan
Following productive talks, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev signed a Joint Statement.
The Heads of state also adopted decisions of the Supreme Interstate Council to establish bilateral working groups on geology, extraction of rare and rare-earth metals, and water flow forecasting for transboundary rivers, as well as to establish the Council of Heads of Regions of Uzbekistan and Kazakhstan.
During the visit, a number of other documents were signed, including:
– Agreement on the joint management and rational use of transboundary water bodies;
– Agreement on the opening of representative offices of customs services;
– Agreement on the coordination of radio frequency assignments used by terrestrial civil radio services in border areas;
– Agreement on conducting joint military exercises;
– Framework Agreement on the establishment of a joint investment platform;
– Joint Action Plan for cooperation in the field of tourism for 2026-2027;
– Program of cooperation between the Ministries of Justice for 2025-2026;
– Memorandum on the development of cooperation in the mining industry;
– Memorandum of cooperation between the Youth Affairs Agency of Uzbekistan and the public association Assembly of Zhastar;
– Memorandum of Understanding between the Ministries of Health on the provision of specialized medical care;
– Memorandum of Understanding between the medical insurance funds;
– Agreement on cooperation between the Khokimiyat of Tashkent city and the Akimat of the city of Astana;