Bizning eng katta boyligimiz – Oʻzbekistonni oʻzi uchun yagona Vatan deb biladigan koʻpmillatli buyuk xalqimizdir
Insonga berilgan eng buyuk neʼmat hayot boʻlsa, insoniyat hamisha intilib kelgan eng ulugʻ maqsad, bu, shubhasiz, tinchlik va totuvlikdir. Bir-birimizga doim tinchlik-xotirjamlik, sogʻlik-omonlik tilashimizning boisi shu.
Oʻzbekiston azaldan bagʻrikenglik, hamjihatlik va ahil-inoqlik makoni boʻlgan. Yeri, suvi, toʻyi-yu maʼrakasi bitta boʻlgan turli millat va elat vakillari asrlar osha birdamlikda yashab kelgan. “Bagʻrikeng Oʻzbekiston!”, “Bagʻrikeng oʻzbek xalqi” kabi iboralar bejiz paydo boʻlmagan.
Koʻp millatli va koʻp dinli davlatda millatlararo totuvlik va konfessiyalararo hamjihatlik – barqarorlik va taraqqiyotga mustahkam zamin yaratuvchi, uning istiqbolini belgilab beruvchi muhim omil sanaladi.
Bugun yurtimiz jadal surʼatlarda rivojlanayotgani, olib borilayotgan islohotlar oʻz mevasini berayotgani, el-yurt farovonligi tobora ortayotganining asosiy sabablaridan biri ham bu yurtda 130 dan ortiq millat va elat hamda 16 ta diniy konfessiya vakillari Oʻzbekistonning yagona xalqi sifatida ahil-inoq boʻlib yashab kelayotganidadir.
Konstitutsiyamizda Oʻzbekiston Respublikasi oʻz hududida istiqomat qiluvchi millat va elatlarning tillari, urf-odatlari va anʼanalari hurmat qilinishini taʼminlashi, ularning rivojlanishi uchun sharoit yaratishi mustahkamlab qoʻyilgani esa bu boradagi islohotlarning qomusiy asosi hisoblanadi.
Bugungi kunda maktablarda taʼlim 7 tilda olib borilayotgani yurtimizda turli millat vakillariga mansub oʻquvchilarning oʻz ona tilida taʼlim olishi uchun sharoit yaratmoqda. Milliy tele va radiokanallar 12 tilda efir olib borayotgani, gazeta va jurnallar 14 ta tilda chop etilayotgani barchaga teng sharoitlar yaratgan holda axborotni ona tilida olish imkonini bermoqda.
Mamlakatimizda yashayotgan turli millat va elat vakillari Oʻzbekistonning yagona xalqi sifatida oʻzlarining faol va fidokorona mehnatlari bilan yurtimiz taraqqiyoti hissa qoʻshmoqda, birgina davlat fuqarolik xizmatida 5 mingga yaqin 35 dan ortiq millat vakillari mehnat qilmoqda.
Ayniqsa, mamlakatning siyosiy institutlari hisoblangan Oliy Majlis Qonunchilik palatasida 12,7 foiz, mahalliy Kengashlarda 11,2 foiz deputatlarimiz turli millat va elatlar vakillari hisoblanadi. Bunday yutuqlarning chegarasi yoʻq, jamiyatning har bir jabhasida millatlararo totuvlik, hamjihatlik oʻz aksini topganligini kuzatmoqdamiz.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev yurtimiz zaminida qadimgi davrlardan buyon davom etib kelayotgan etnik xilma-xillikni noyob ijtimoiy hodisa sifatida baholab, millatlar va elatlar, konfessiyalar oʻrtasidagi totuvlikni asrash, uni yanada mustahkamlashga alohida eʼtibor qaratmoqda. Yurtboshimizning donishmandlik, insonparvarlik va adolatparvarlik tamoyillari asosida yuritayotgan oqilona siyosati natijasida mamlakatimizda umummilliy birdamlik yanada mustahkamlanmoqda, barchamiz uchun aziz va moʻtabar boʻlgan Vatanimiz inson qadri va baxti ulugʻlanadigan tinchlik, doʻstlik va mehr-oqibat diyoriga aylanib bormoqda.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2023-yil 8-may kuni boʻlib oʻtgan Oliy Majlis palatalari aʼzolari, siyosiy partiyalar va jamoatchilik vakillari bilan uchrashuvdagi nutqida alohida taʼkidlaganidek: “Bizning eng katta boyligimiz – Oʻzbekistonni oʻzi uchun yagona Vatan deb biladigan koʻpmillatli buyuk xalqimizdir. Jonajon yurtimizda qaror topgan millatlararo doʻstlik va ahillikni – mana shunday bebaho xazinamizni koʻz qorachigʻidek asrab-avaylash barchamizning oliy burchimizdir”.
Darhaqiqat, Yangi Oʻzbekistonda ajdodlar maʼnaviy merosiga sodiqlik asosida millatlar va konfessiyalararo totuvlik va oʻzaro bir-birini tushunish, yosh avlodni bagʻrikenglik, milliy va umumbashariy qadriyatlarga hurmat, vatanparvarlik ruhida tarbiyalash davlat siyosatining eng muhim ustuvor yoʻnalishlaridan biriga aylandi.
Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan jamiyat hayotining barcha sohalarida amalga oshirilayotgan keng koʻlamli islohotlar millatlararo va konfessiyalararo munosabatlar yoʻnalishida ham yangi marralar, tashabbuslarni belgilab berdi.
Shu maʼnoda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil mart oyida qabul qilingan “Umummilliy totuvlik va xorijdagi vatandoshlar bilan aloqalarni mustahkamlashni yangi bosqichga olib chiqishga oid chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi Farmoni hamda “Oʻzbekiston Respublikasi Millatlararo munosabatlar va xorijdagi vatandoshlar masalalari boʻyicha qoʻmitasi faoliyatini samarali tashkil etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qarori bu yoʻnalishdagi ishlarni sifat jihatdan butunlay yangi bosqichga olib chiqishga xizmat qilmoqda.
Ushbu hujjatlarga muvofiq, Oʻzbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi huzuridagi Millatlararo munosabatlar va xorijiy mamlakatlar bilan doʻstlik aloqalari qoʻmitasi negizida Oʻzbekiston Respublikasi Millatlararo munosabatlar va xorijdagi vatandoshlar masalalari boʻyicha qoʻmitasi tashkil etildi.
Millatlararo munosabatlarni uygʻunlashtirish, jamiyatda doʻstlik, hamjihatlik, bagʻrikenglik va birdamlikni mustahkamlash, yagona fuqaroviy oʻzlikni shakllantirish, barcha millat va elatlarning umummilliy taraqqiyotga daxldorligini kuchaytirish, xorijdagi vatandoshlarning milliy oʻzligini saqlashga koʻmaklashish hamda ularning ijtimoiy va iqtisodiy salohiyatini Vatanimiz rivojiga safarbar etish, millatlararo totuvlikka salbiy taʼsir koʻrsatuvchi omillarni barvaqt aniqlash hamda ularning oldini olishga koʻmaklashish Qoʻmitaning asosiy vazifalari etib belgilandi.
Shuningdek, umummilliy birdamlikni taʼminlash sohasida va xorijdagi vatandoshlar bilan aloqalarni mustahkamlash sohasida davlat siyosati konsepsiyalari loyihalarini ishlab chiqilishi belgilanganligi ushbu yoʻnalishdagi ishlarni izchil davom ettirilishidan dalolat beradi.
Avvalo umummilliy totuvlikni taʼminlashning muhim elementi sifatida Oʻzbekistonda istiqomat qiladigan barcha millatlar va elatlarning madaniyati, tili, urf-odatlari, qadriyat va anʼanalarini saqlash hamda yosh avlodga yetkazish masalalariga alohida eʼtibor qaratilmoqda.
Maʼlumki, bu yoʻnalishda ishlarni tizimli amalga oshirishda milliy madaniy markazlarning oʻrni juda muhim. Bugungi kunda mamlakatimizda 157 ta milliy madaniy markaz faoliyat koʻrsatmoqda. Ular faoliyati davlatimiz tomonidan doimiy ravishda qoʻllab-quvvatlab kelinmoqda. Prezidentimizning tashabbuslari asosida 2021-yildan boshlab ushbu markazlar faoliyat koʻrsatishi, madaniyati, tili, urf-odatlari, qadriyat va anʼanalarini targʻib qilishga qaratilgan tadbirlarini amalga oshirishi uchun davlat subsidiyalari ajratib kelinmoqda.
Hududlarda faoliyat koʻrsatayotgan “Doʻstlik uylari”dan joy ajratilgan va ular bu joylardan mutlaqo bepul asosda foydalanib kelmoqdalar. Toshkent shahrining markazida joylashgan Millatlararo munosabatlar qoʻmitasining binosida ham respublika hamda Toshkent shahri darajasidagi 27 ta milliy madaniy markaz toʻlaqonli faoliyat koʻrsatishi uchun barcha sharoitlar yaratilgan.
Ayniqsa, joriy yil iyul oyida Millatlararo munosabatlar qoʻmitasi joylashgan bino yaqinida umummilliy totuvlikning oʻziga xos ramzi boʻlgan Milliy madaniy markazlar pavilyonining barpo etilishi, u yerda 22 ta millatga xos boʻlgan uylar barpo etilgani milliy madaniy markazlarga Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining katta sovgʻasi boʻldi. Ushbu pavilyonni hech ikkilanmasdan umummilliy totuvlik maskani deyishimiz mumkin.
30-iyul Xalqlar doʻstligi kuni munosabati bilan joriy yil 25-31-iyul kunlari yurtimiz boʻylab oʻtkazilgan “Doʻstlik” festivali ushbu milliy madaniy markazlar pavilyonining ochilish marosimi boʻlib oʻtdi.
Unda Oliy Majlis Senati aʼzolari va Qonunchilik palatasi deputatlari, vazirlik va idoralar, keng jamoatchilik hamda ommaviy axborot vositalari vakillari, Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Xitoy kabi davlatlardan mehmonlar, shuningdek 30 ta davlat va xalqaro tashkilotning Oʻzbekistondagi diplomatik vakolatxonalari rahbar va xodimlari ishtirok etdi.
Tadbir ishtirokchilari ushbu pavilyonning barpo etilishini noyob hodisa sifatida baholashib, u Oʻzbekistonda yashab kelayotgan millatlar va elatlarning oʻz madaniyati va urf-odatlari, anʼanalarini saqlab qolish, ularni rivojlantirish uchun yana bir ulkan imkoniyat eshiklarini ochishini, mamlakatimizda millatlararo totuvlik va umummilliy hamjihatlik borasida amalga oshirilayotgan ulkan islohotlarni oʻzida toʻla ifodalashini, oʻzaro madaniy almashinuv maydoni vazifasini bajarishini taʼkidlashdi.
Tadbirda ishtirok etgan BMT Taraqqiyot dasturining Oʻzbekistondagi doimiy vakili Akiko Fuji Oʻzbekistonda turli millat va elat vakillariga nisbatan boʻlgan hurmat va eʼtiborni yuksak qadrlashini, milliy madaniy markazlar pavilyoni ochilishi haqiqiy insoniy va ilgʻor gʻoya deb hisoblashini aytib oʻtdi.
Prezidentimizning qatʼiy siyosiy irodalari tufayli xorijda istiqomat qilayotgan Vatandoshlar bilan yaqindan ishlashga alohida eʼtibor qaratilmoqda. Bunday loyihalardan biri “Uz Global Think” forumidir. Ushbu loyiha tadbirkorlik platformalarini yaratish, jamiyat hayotini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, ekologik barqarorlik, sifatli taʼlim kabi masalalarda oʻzaro fikr-mulohaza almashish maqsadida ekspertlik va ilmiy doiralar vakillari hisoblangan xorijdagi vatandoshlarning doimiy muloqoti koʻrinishida amalga oshiriladi.
Shuningdek, xorijdagi vatandoshlar orasida akademik doiradagi shaxslar, ularning hayot yoʻli, muvaffaqiyatlari, Yangi Oʻzbekiston taraqqiyotiga xizmat qiladigan tavsiyalari toʻgʻrisida fikr almashuvchi platforma yoʻlga qoʻyilmoqda.
Bundan tashqari BMT Taraqqiyot dasturining “Xorijdagi vatandoshlar orqali bilimlarni transfer qilish” dasturi namunasida xorijdagi vatandoshlarning Yangi Oʻzbekiston iqtisodiy qudratiga qoʻshayotgan hissasini yanada oshirish maqsadida innovatsion ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish va ekologik barqarorlikni taʼminlashga xizmat qiladigan inson kapitali transferini amalga oshirish ustida ishlar olib borilmoqda.
Xorijiy oʻquv yurtlarini bitirib, xorijiy davlat hududida yashab, ishlab kelayotgan vatandoshlarni birlashtiruvchi, ularni qoʻllab quvvatlovchi “Oʻzbekistonlik bitiruvchilar” dasturi ishlab chiqilmoqda.
Ushbu vazifalarning barchasi xorijdagi vatandoshlar ishtirokida Oʻzbekistonni yanada taraqqiy ettirishga xizmat qiladi.
Insonning eng muhim erkinliklaridan biri bu shak-shubhasiz vijdon erkinligidir. 2021-yilda “Vijdon erkinligi va diniy tashkilotlar toʻgʻrisida”gi Qonunning yangi tahrirda qabul qilinishi yurtimizda vijdon erkinligini institutsional jihatdan mustahkamlash yoʻlidagi navbatdagi muhim qadam boʻldi. Ushbu qonun bagʻrikenglik tamoyillarini, barcha konfessiyalar faoliyati uchun barqaror huquqiy asosni yanada mustahkamladi.
Bugungi kunda Oʻzbekistonda 16 ta konfessiyaga mansub 2361 ta diniy tashkilotlar erkin faoliyat yuritmoqda. Ularning 2164 tasi islomiy, 197 tasi noislomiy, 180 ta xristian, 8 ta yahudiy, 7 ta bahoiy, shuningdek, buddaviylik ibodatxonasi, krishnaitlar markazi va konfessiyalararo bibliya jamiyatidir. Birgina 2017-2024-yillarda 108 ta yangi diniy tashkilot roʻyxatdan oʻtkazilgan. Yangi masjid, xristian cherkovi va ibodatxonalari qurildi, mavjudlari taʼmirlandi. Bu esa barcha konfessiyalarga hurmat koʻrsatishning amaldagi tasdigʻidir.
Shu bilan birga, joriy yil 25-fevralda “Oʻzbekiston Respublikasida fuqarolarning vijdon erkinligini taʼminlash va diniy sohadagi davlat siyosati konsepsiyasi” Qonun bilan qabul qilinishi jamiyat hayotida katta voqea boʻldi, deb aytishga barcha asoslarimiz bor.
Konsepsiya koʻpmillatli va koʻpkonfessiyali Oʻzbekiston xalqiga umumjamiyat manfaatlarini roʻyobga chiqarishga, tenglik, ijtimoiy adolat va birdamlik asosida oʻzaro totuvlikda yashashini taʼminlashga xizmat qiladi.
Maqolani Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 30-iyul – Xalqlar doʻstligi kuni munosabati bilan bayram tabrigidagi quyidagi soʻzlar bilan yakunlamoqchiman:
“Dunyoning turli mintaqalarida milliy va diniy asosda turli nizolar davom etayotgan hozirgi oʻta tahlikali sharoitda yagona Oʻzbekiston gʻoyasi asosida eng katta boyligimiz – yurtimizdagi osoyishtalik va barqarorlik, oʻzaro hurmat va totuvlik muhitini yanada mustahkamlash, yoshlarni milliy va umuminsoniy qadriyatlar, bilim-maʼrifat, kasb-hunarlar egasi etib tarbiyalash, inklyuzivlik tamoyillarini chuqurlashtirish borasidagi ishlarimizni kelgusida ham izchil davom ettiramiz.
Oʻzbekiston fuqarosi ekanidan faxrlanadigan barcha millat va konfessiyalar vakillari hamda xorijdagi vatandoshlarimizning huquq va manfaatlarini Konstitutsiya va qonunlarimiz talablari asosida hamma joyda qatʼiy himoya qilish uchun bor kuch va imkoniyatlarimizni safarbar etamiz”.

Наше главное богатство — это великий многонациональный народ, считающий Узбекистан своей единственной и священной родиной
Если величайший дар, данный человеку, — это жизнь, то величайшая цель, к которой всегда стремилось человечество, — это, без сомнения, мир и согласие. Именно поэтому мы всегда желаем друг другу мира и спокойствия, здоровья и благополучия.
Узбекистан всегда был местом толерантности, согласия и дружбы. Представители разных национальностей народностей, проживающие на одной земле, пьющие воду из одного ручья, разделяющие счастье и горе вместе, веками живут бок о бок. Недаром появились такие выражения, как «Толерантный Узбекистан!» и «Великодушный узбекский народ».
В многонациональном и многоконфессиональном государстве межнациональное согласие и межконфессиональная гармония являются важными факторами, создающими прочную основу стабильности и развития, определяющими его перспективы.
Одним из основных факторов того, почему сегодня наша страна стремительно развивается, проводимые реформы приносят свои плоды, а благосостояние народа постоянно растет, является то, что в нашей стране дружно проживают представители более 130 национальностей и народностей, 16 религиозных конфессий, как единый народ Узбекистана.
Фундаментальной основой реформ в этом направлении является то, что в нашей Конституции закреплено, что Республикой Узбекистан обеспечивается уважительное отношение к языкам, обычаям и традициям национальностей и народностей, проживающих на ее территории, создаются условия для их развития.
Сегодня обучение в школах ведется на 7 языках, что создает условия для получения образования на родном языке учащимися разных национальностей нашей страны. Национальные теле- и радиоканалы вещают на 12 языках, а газеты и журналы издаются на 14 языках, создавая равные условия для получения информации на родном языке.
Представители разных национальностей и народностей, проживающие в нашей стране, являясь единым народом Узбекистана, своим активным и самоотверженным трудом вносят вклад в развитие нашей страны. Только на государственной службе работают около 5 тысяч представителей более 35 национальностей.
В частности, в таких политических институтах страны как Законодательная палата Олий Мажлиса – 12,7 процента депутатов и местные Кенгаши – 11,2 процента депутатов являются представителями разных национальностей и народностей. И таких достижений бесконечно, мы видим, как межнациональное согласие и единство отражаются во всех аспектах жизни общества.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев рассматривает этническое многообразие, издревле существующее на земле нашей страны, как уникальное общественное явление и уделяет особое внимание сохранению и дальнейшему укреплению согласия между национальностями, народностями и конфессиями. В результате мудрой политики главы нашего государства, основанной на принципах рассудительности, гуманизма и справедливости, в нашей стране крепнет общенациональное единство, а всеми нами драгоценная и любимая Родина становится местом мира, дружбы и взаимоуважения, где царит человеческое достоинство и счастье.
Как подчеркнул Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в своем выступлении на встрече с депутатами палат Олий Мажлиса, представителями политических партий и общественности 8 мая 2023 года: «Наше главное богатство — наш великий многонациональный народ, считающий Узбекистан своей единственной Родиной. Высший долг каждого из нас — бережно хранить, как зеницу ока, бесценное сокровище — межнациональную дружбу и согласие, которые утвердились в нашей любимой стране».
Действительно, в Новом Узбекистане межнациональное и межконфессиональное согласие и взаимопонимание, основанные на верности духовному наследию предков, воспитание подрастающего поколения в духе толерантности, уважения к национальным и общечеловеческим ценностям и патриотизма, стали одним из важнейших приоритетов государственной политики.
Масштабные реформы, реализуемые во всех сферах общественной жизни по инициативе главы государства, также обозначили новые вехи и инициативы в области межнациональных и межконфессиональных отношений.
В этом смысле Указ Президента Республики Узбекистан «О мерах по выведению на новый этап укрепления общенационального согласия и связей с соотечественниками за рубежом», принятый в марте 2025 года, и Постановление «О мерах по эффективной организации деятельности Комитета Республики Узбекистан по вопросам межнациональных отношений и соотечественников за рубежом» выводят работу в этом направлении на качественно новый уровень.
В соответствии с этими документами на базе Комитета по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами при Министерстве культуры Республики Узбекистан был создан Комитет по вопросам межнациональных отношений и соотечественников за рубежом Республики Узбекистан.
Основными задачами Комитета были определены гармонизация межнациональных отношений, укрепление дружбы, согласия, толерантности и единства в обществе, формирование единой гражданской идентичности, усиление сопричастности всех национальностей и народностей в общенациональном развитии, содействие сохранению национальной идентичности соотечественников за рубежом и мобилизация их социального и экономического потенциала для развития нашей Родины, а также содействие предупреждению и выявлению факторов, негативно влияющих на межнациональное согласие.
Также тот факт, что планируется разработка проектов концепций государственной политики в сфере обеспечения общенационального единства и укрепления связей с соотечественниками за рубежом, свидетельствует о том, что работа в этом направлении будет последовательно продолжена.
В первую очередь, как важный элемент обеспечения общенационального единства особое внимание уделяется сохранению и передаче молодому поколению культуры, языка, обычаев, ценностей и традиций всех национальностей и народностей, проживающих в Узбекистане.
Как известно, роль национальных культурных центров весьма важна в системной реализации работы в этом направлении. Сегодня в нашей стране действуют 157 национальных культурных центров. Их деятельность постоянно поддерживается государством. На основании инициатив Президента, начиная с 2021 года, для функционирования данных центров, осуществления ими мероприятий, направленных на популяризацию культуры, языка, обычаев, ценностей и традиций, выделяются государственные субсидии.
Для национальных культурных центров, функционирующих в регионах, выделены помещения в «Домах дружбы», где они пользуются данными местами совершенно бесплатно. Также, в здании Комитета по межнациональным отношениям, расположенном в центре Ташкента, созданы все условия для работы 27 национальных культурных центров республиканского и городского уровня.
В частности, возведение в июле текущего года рядом со зданием Комитета по межнациональным отношениям Павильона национальных культурных центров — уникального символа общенационального согласия, где построены национальные дома 22 национальностей, стало большим подарком Президента Республики Узбекистан национальным культурным центрам. Этот павильон можно смело назвать местом общенационального согласия.
Торжественное открытие павильона национальных культурных центров состоялось в рамках фестиваля «Дружбы», который проходил по всей нашей стране с 25 по 31 июля этого года, в честь Дня дружбы народов, отмечаемого 30 июля.
В мероприятии приняли участие члены Сената Олий Мажлиса и депутаты Законодательной палаты, представители министерств и ведомств, общественности и средств массовой информации, гости из Казахстана, Кыргызстана и Китая, а также руководители и сотрудники дипломатических представительств 30 государств и международных организаций в Узбекистане.
Участники мероприятия оценили строительство данного павильона как уникальное событие, подчеркнув, которое открывает перед национальностями и народностями, проживающими в Узбекистане, ещё одну прекрасную возможность сохранять и развивать свою культуру, обычаи и традиции, в полной мере отражает масштабные реформы, проводимые в нашей стране в сфере межнационального согласия и общенационального единства, и служит площадкой для взаимного культурного обмена.
Постоянный представитель ПРООН в Узбекистане Акико Фудзии, принявшая участие в мероприятии, отметила, что высоко ценит уважение и внимание, оказываемое представителям разных национальностям и народностям в Узбекистане, и считает открытие павильона национальных культурных центров поистине вниманием к человеку и прогрессивной идеей.
Благодаря сильной политической воле нашего Президента особое внимание уделяется тесному сотрудничеству с соотечественниками, проживающими за рубежом. Одним из таких проектов является форум «Uz Global Think». Этот проект реализуется в форме постоянного диалога соотечественников, проживающих за рубежом, – представителей экспертных и научных кругов – с целью создания деловых площадок, обмена мнениями по таким вопросам, как социально-экономическое развитие общества, экологическая устойчивость и качественное образование.
Также создается площадка для обмена мнениями среди соотечественников за рубежом о личностях в академических кругах, их жизненном пути, успехах и рекомендациях, которые послужат развитию Нового Узбекистана.
Кроме того, в целях дальнейшего увеличения вклада соотечественников за рубежом в экономическую мощь нового Узбекистана, по примеру программы ПРООН «Трансфер знаний через соотечественников за рубежом», ведется работа по осуществлению передачи человеческого капитала, который будет способствовать обеспечению инновационного социально-экономического развития и экологической устойчивости.
Разрабатывается программа «Выпускники-узбекистанцы», которая объединит и поддержит соотечественников, окончивших зарубежные учебные заведения, проживающих и работающих на территории зарубежных государств.
Все эти задачи служат дальнейшему развитию Узбекистана с участием соотечественников за рубежом.
Одной из важнейших свобод человека, несомненно, является свобода совести. Принятие в 2021 году новой редакции Закона «О свободе совести и религиозных организациях» стало очередным важным шагом на пути к институциональному укреплению в нашей стране свободы совести. Этот закон еще больше укрепил принципы толерантности и создал прочную правовую основу для деятельности всех конфессий.
Сегодня в Узбекистане свободно действуют 2361 религиозная организация, принадлежащая 16 конфессиям. Из них 2164 исламских, 197 неисламских: 180 христианских, 8 иудейских, 7 бахаи, а также буддийский храм, кришнаитский центр и межконфессиональное библейское общество. Только в 2017–2024 годах было зарегистрировано 108 новых религиозных организаций. Были построены новые мечети, христианские церкви и храмы, а также отремонтированы существующие. Это практическое подтверждение уважения ко всем конфессиям.
В то же время, у нас есть все основания говорить, что принятие 25 февраля текущего года Закона «О Концепции обеспечения свободы совести граждан и государственной политики в религиозной сфере в Республике Узбекистан» явилось важнейшим событием в жизни общества.
Концепция послужит многонациональному и многоконфессиональному народу Узбекистана для реализации интересов общества в целом, обеспечения его гармоничного сосуществования на основе равенства, социальной справедливости и единства.
Хотелось бы завершить статью следующими словами из праздничного поздравления Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева по случаю 30 июля — Дня дружбы народов:
«В сложившейся крайне опасной ситуации, когда в разных регионах мира продолжаются различные конфликты на национальной и религиозной почве, мы продолжим работу по дальнейшему укреплению нашего величайшего достояния — мира и стабильности, атмосферы взаимного уважения и согласия в нашей стране — на основе идеи единого Узбекистана, воспитания молодежи как обладателей национальных и общечеловеческих ценностей, знаний, профессий, углубления принципов инклюзивности.
Мы мобилизуем все свои силы и возможности для надёжной защиты прав и интересов представителей всех национальностей и конфессий, гордящихся быть гражданами Узбекистана, а также наших соотечественников за рубежом, повсюду, в соответствии с требованиями нашей Конституции и законов».