O‘zbekiston Prezidenti Amerika biznesi bilan strategik sheriklikning yangi yo‘nalishlarini ko‘rsatib o‘tdi
Vashington shahriga amaliy tashrifning ishbilarmonlik dasturi yakunida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev AQSHning yetakchi kompaniyalari, investitsiya fondlari va moliya institutlari vakillari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Tadbirda AQSH savdo vaziri Xovard Latnik, Prezidentning maxsus yordamchisi Rikki Gil, Prezidentning maxsus vakili Paolo Zampolli, qishloq xo‘jaligi vaziri o‘rinbosari Stiven Vaden, shuningdek, Amerika – O‘zbekiston savdo palatasi rahbarlari, “Traxys”, “FLSmidth”, “McKinsey”, “Meta”, “Google”, “Amazon”, “Boeing”, “Air Products”, “Axiom Space”, “Cove Capital”, “Freeport-McMoRan”, “Orion CMC”, “Cargill Cotton”, “John Deere”, “Honeywell”, “Valmont Industries”, “Flowserve Corporation” kabi yirik korporatsiya va kompaniyalarning yuqori darajadagi menejerlari ishtirok etdi.
Uchrashuv avvalida O‘zbekiston yetakchisi so‘nggi 8 yil ichida AQSH bilan tovar ayirboshlash hajmi 4 barobar oshgani, mamlakatimizda AQSHning 300 dan ortiq kompaniyasi muvaffaqiyatli faoliyat yuritayotganini ta’kidladi.
Prezidentimiz hamkorlikning bugungi darajasi birgalikdagi ishlarga keng istiqbol ochadigan yangi bosqichning boshlanishi ekanini alohida ta’kidladi. AQSH Prezidenti Donald Tramp bilan bo‘lajak uchrashuvda iqtisodiy hamkorlikning aniq yo‘nalishlari va yangi qo‘shma tashabbuslar muhokama qilinishi qayd etildi.
Davlatimiz rahbari o‘z nutqida ikki mamlakat o‘rtasidagi strategik sheriklikning ustuvor yo‘nalishlarini ko‘rsatib o‘tdi.
2030-yilga borib O‘zbekistonda 18-20 gigavattlik qayta tiklanuvchi quvvatlarga ega yangi energetika tizimi yaratiladi, elektr energiyasining yarmidan ko‘pi quyosh va shamol energiyasi hisobidan ishlab chiqariladi.
Shu ma’noda, O‘zbekiston va AQSH uran, mis, volfram, molibden va grafit qazib olish hamda chuqur qayta ishlashni rivojlantiradi. Ishonchli yetkazib berish zanjirlarini yaratish va AQSHning ilg‘or qayta ishlash texnologiyalarini joriy etish rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, avtomobil va temir yo‘llar, terminallar va aeroportlarni modernizatsiya qilish bo‘yicha keng ko‘lamli dastur amalga oshirilmoqda. 2030-yilgacha transport infratuzilmasini rivojlantirishga 12 milliard dollardan ziyod mablag‘ yo‘naltirish rejalashtirilgan.
AQSHning “Google”, “Meta”, “NVIDIA” kompaniyalari bilan raqamli hamkorlik kengaymoqda. Apple Pay va Google Pay to‘lov tizimlarini joriy etish, Raqamli akademiya va startap-xablar tarmog‘ini yaratish shular jumlasidan.
Bunday loyihalarni ilgari surish va moliyaviy qo‘llab-quvvatlash uchun DFC korporatsiyasi hamda AQSH Eksimbanki jalb qilinishi aytildi.
Yakunda O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev AQSH kompaniyalarining investitsiya tashabbuslarini shaxsan qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini bildirib, O‘zbekiston xorijiy investorlar uchun ishonchli hamkor va muvaffaqiyat kafolati bo‘lib qolishini ta’kidladi.

President of Uzbekistan highlights new areas of strategic partnership with American business
At the conclusion of the business program of his working visit to Washington, D.C., President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting with representatives of leading American companies, investment funds, and financial institutions.
The event was attended by US Secretary of Commerce Howard Lutnick, Special Assistant to the U.S. President Ricky Gill, Special Envoy to the President Paolo Zampolli, Deputy Secretary of Agriculture Stephen Vaden, as well as leaders of the American-Uzbek Chamber of Commerce and top managers of major corporations such as Traxys, FLSmidth, McKinsey, META, Google, Amazon, Boeing, Air Products, Axiom Space, Cove Capital, Freeport-McMoRan, Orion CMC, Cargill Cotton, John Deere, Honeywell, Valmont Industries, Flowserve Corporation, and many others.
At the beginning of the meeting, the leader of Uzbekistan noted that over the past eight years, trade turnover with the United States has grown fourfold, and more than 300 American companies are successfully operating in our country.
The President emphasized that the current level of cooperation is only the beginning of a new stage, opening up wide prospects for joint work. He noted that during the upcoming meeting with President of the United States Donald Trump, specific areas of economic interaction and new joint initiatives will be discussed.
In his address, the Head of State outlined the priority areas of strategic partnership between the two countries.
By 2030, Uzbekistan aims to establish a next-generation energy system with 18–20 gigawatts of renewable capacity, more than half of all electricity will be generated from solar and wind sources.
In this context, Uzbekistan and the United States will develop the extraction and deep processing of uranium, copper, tungsten, molybdenum, and graphite. It’s planned to build reliable supply chains and implement advanced American processing technologies.
In addition, a large-scale program is being implemented to modernize roads, railways, terminals, and airports. By 2030, more than $12 billion is planned to be invested in the development of transport infrastructure.
Digital cooperation with American companies Google, Meta and NVIDIA is expanding, including the implementation of Apple Pay and Google Pay, creation of a Digital Academy, and a network of startup hubs.
It was noted that the DFC Corporation and the U.S. Exim Bank will be involved in promoting and financially supporting such projects.
In conclusion, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev expressed readiness to personally support investment initiatives of American companies, emphasizing that Uzbekistan remains a reliable partner and a guarantor of success for foreign investors.