O‘zbekiston Prezidenti Amerika biznesi bilan strategik sheriklikning yangi yo‘nalishlarini ko‘rsatib o‘tdi
Vashington shahriga amaliy tashrifning ishbilarmonlik dasturi yakunida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev AQSHning yetakchi kompaniyalari, investitsiya fondlari va moliya institutlari vakillari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Tadbirda AQSH savdo vaziri Xovard Latnik, Prezidentning maxsus yordamchisi Rikki Gil, Prezidentning maxsus vakili Paolo Zampolli, qishloq xo‘jaligi vaziri o‘rinbosari Stiven Vaden, shuningdek, Amerika – O‘zbekiston savdo palatasi rahbarlari, “Traxys”, “FLSmidth”, “McKinsey”, “Meta”, “Google”, “Amazon”, “Boeing”, “Air Products”, “Axiom Space”, “Cove Capital”, “Freeport-McMoRan”, “Orion CMC”, “Cargill Cotton”, “John Deere”, “Honeywell”, “Valmont Industries”, “Flowserve Corporation” kabi yirik korporatsiya va kompaniyalarning yuqori darajadagi menejerlari ishtirok etdi.
Uchrashuv avvalida O‘zbekiston yetakchisi so‘nggi 8 yil ichida AQSH bilan tovar ayirboshlash hajmi 4 barobar oshgani, mamlakatimizda AQSHning 300 dan ortiq kompaniyasi muvaffaqiyatli faoliyat yuritayotganini ta’kidladi.
Prezidentimiz hamkorlikning bugungi darajasi birgalikdagi ishlarga keng istiqbol ochadigan yangi bosqichning boshlanishi ekanini alohida ta’kidladi. AQSH Prezidenti Donald Tramp bilan bo‘lajak uchrashuvda iqtisodiy hamkorlikning aniq yo‘nalishlari va yangi qo‘shma tashabbuslar muhokama qilinishi qayd etildi.
Davlatimiz rahbari o‘z nutqida ikki mamlakat o‘rtasidagi strategik sheriklikning ustuvor yo‘nalishlarini ko‘rsatib o‘tdi.
2030-yilga borib O‘zbekistonda 18-20 gigavattlik qayta tiklanuvchi quvvatlarga ega yangi energetika tizimi yaratiladi, elektr energiyasining yarmidan ko‘pi quyosh va shamol energiyasi hisobidan ishlab chiqariladi.
Shu ma’noda, O‘zbekiston va AQSH uran, mis, volfram, molibden va grafit qazib olish hamda chuqur qayta ishlashni rivojlantiradi. Ishonchli yetkazib berish zanjirlarini yaratish va AQSHning ilg‘or qayta ishlash texnologiyalarini joriy etish rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, avtomobil va temir yo‘llar, terminallar va aeroportlarni modernizatsiya qilish bo‘yicha keng ko‘lamli dastur amalga oshirilmoqda. 2030-yilgacha transport infratuzilmasini rivojlantirishga 12 milliard dollardan ziyod mablag‘ yo‘naltirish rejalashtirilgan.
AQSHning “Google”, “Meta”, “NVIDIA” kompaniyalari bilan raqamli hamkorlik kengaymoqda. Apple Pay va Google Pay to‘lov tizimlarini joriy etish, Raqamli akademiya va startap-xablar tarmog‘ini yaratish shular jumlasidan.
Bunday loyihalarni ilgari surish va moliyaviy qo‘llab-quvvatlash uchun DFC korporatsiyasi hamda AQSH Eksimbanki jalb qilinishi aytildi.
Yakunda O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev AQSH kompaniyalarining investitsiya tashabbuslarini shaxsan qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini bildirib, O‘zbekiston xorijiy investorlar uchun ishonchli hamkor va muvaffaqiyat kafolati bo‘lib qolishini ta’kidladi.

Президент Узбекистана обозначил новые направления стратегического партнерства с американским бизнесом
В завершение деловой программы рабочего визита в город Вашингтон Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с представителями ведущих американских компаний, инвестиционных фондов и финансовых институтов.
В мероприятии приняли участие министр торговли США Говард Латник, специальный помощник Президента Рикки Гил, спецпосланник Президента Паоло Замполли, заместитель министра сельского хозяйства Стивен Ваден, а также руководители Американо-Узбекской торговой палаты, топ-менеджеры крупных корпораций – Traxys, FLSmidth, McKinsey, META, Google, Amazon, Boeing, Air Products, Axiom Space, Cove Capital, Freeport-McMoRan, Orion CMC, Cargill Cotton, John Deere, Honeywell, Valmont Industries, Flowserve Corporation и многих других.
В начале встречи лидер Узбекистана отметил, что за последние 8 лет товарооборот с США вырос в 4 раза, в нашей стране успешно работают более 300 американских компаний.
Президент особо подчеркнул, что достигнутый уровень сотрудничества является лишь началом нового этапа, открывающего широкие перспективы для совместной работы. Он сообщил, что в ходе предстоящей встречи с Президентом США Дональдом Трампом будут обсуждены конкретные направления экономического взаимодействия и новые совместные инициативы.
В своем выступлении глава государства обозначил приоритетные сферы стратегического партнерства между двумя странами.
К 2030 году в Узбекистане будет создана энергетическая система нового поколения с 18–20 гигаватт возобновляемых мощностей, более половины всей электроэнергии будет вырабатываться за счет солнца и ветра.
В данном контексте Узбекистан и США будут развивать добычу и глубокую переработку урана, меди, вольфрама, молибдена и графита. Планируется выстраивание надежных цепочек поставок и внедрение передовых американских технологий переработки.
Кроме того, реализуется масштабная программа модернизации автомобильных и железных дорог, терминалов и аэропортов. До 2030 года планируется направить более 12 миллиардов долларов на развитие транспортной инфраструктуры.
С американскими компаниями Google, Meta, NVIDIA расширяется цифровое сотрудничество – это внедрение платежных систем Apple Pay и Google Pay, создание Цифровой академии и сети стартап-хабов.
Отмечено, что для продвижения и финансовой поддержки таких проектов будут привлечены корпорация DFC и Эксимбанк США.
В завершение Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев выразил готовность лично поддерживать инвестиционные инициативы американских компаний, подчеркнув, что Узбекистан остается надежным партнером и гарантом успеха для зарубежных инвесторов.