28-30-oktyabr kunlari Toshkent shahrida “Togʻ-kon ishi, metallurgiya va metallsozlik – MiningMetals Uzbekistan 2025” 19-xalqaro koʻrgazmasi boʻlib oʻtadi
“MiningMetals Uzbekistan 2025”: kon-metallurgiya texnologiyalari va innovatsiyalari xalqaro markazi
“Togʻ-kon ishi, metallurgiya va metallsozlik – MiningMetals Uzbekistan 2025” 19-xalqaro koʻrgazmasi 2025-yil 28-30-oktyabr kunlari “Oʻzekspomarkaz” MKKning 1-, 2-pavilyonlari va ochiq maydonida boʻlib oʻtadi.
Tashkilotchilar: “Iteca Exhibitions” xalqaro koʻrgazma kompaniyasi va uning hamkori “ICA Eurasia Group”.
Foydali qazilmalarni qazib olish va qayta ishlash iqtisodiy rivojlanishning asosidir. Xom ashyo va yuqori sifatli qayta ishlangan mahsulotlar - metall prokat, quvurlar va boshqa materiallar bilan taʼminlash iqtisodiyotning barcha tarmoqlarining faoliyatini qoʻllab-quvvatlaydi va ularning doimiy oʻsishiga hissa qoʻshadi.
Tabiiy resurslarga boy mamlakat boʻlgan Oʻzbekistonning togʻ-kon sektori ham oʻz sanoatini turli xomashyo bilan taʼminlash, ham eksport yetkazib berishni amalga oshirish va koʻpaytirish borasida barqaror rivojlanmoqda. Mamlakat rahbariyati sohani rivojlantirishga, yangi texnologiyalar va innovatsiyalarni joriy etish uchun sharoit yaratishga, ishlab chiqarishning ekologik tozaligi va energiya samaradorligini oshirishga katta eʼtibor qaratmoqda. Oʻzbekistondagi kon-metallurgiya sanoati uchun yetakchi koʻrgazma tadbirlaridan biri va zamonaviy uskunalar va texnologiyalar haqida maʼlumot olish uchun samarali platforma boʻlgan MiningMetals Uzbekistan koʻrgazmasi ham soha rivojiga katta hissa qoʻshmoqda. Koʻrgazma kon-metallurgiya sohasi mutaxassislari, tegishli vazirliklar va idoralar hamda ixtisoslashgan agentliklar uchun ishlab chiqaruvchilar va yetkazib beruvchilar bilan toʻgʻridan-toʻgʻri muzokaralar olib borish va ishlab chiqarishni modernizatsiya qilishning istiqbolli variantlarini koʻrib chiqish imkoniyatini beradi.
Bu yil koʻrgazmada 15 mamlakat – Buyuk Britaniya, Germaniya, Kanada, Koreya Respublikasi, Latviya, Moʻgʻuliston, Rossiya, Turkiya, Xitoy, Chexiya, Eron, Oʻzbekiston, Qirgʻiziston, Qozogʻiston, Hindistondan – 150 dan ortiq kompaniyalar ishtirok etmoqda.
Xorijiy ishtirokchilarning TOP-3 taligi quyidagilardan iborat: Xitoy (50 ta kompaniya), Germaniya (17 ta kompaniya), Qozogʻiston (10 ta kompaniya).
Koʻrgazmaning kumush homiysi Chexiyaning INCO Engineering kompaniyasi – togʻ-kon ishi uchun uskunalar, shaxta koʻtargichlaridan tortib zamonaviy konlar uchun kompleks yechimlargacha boʻlgan sohalarda global miqyosdagi yetakchi hisoblanadi. INCO Engineering yechimlari xavfsizlik, samaradorlik va ishonchlilikni taʼminlab, togʻ-kon sanoatida global standartlarni yuritadi.
Koʻrgazma ekspozitsiyasi ikkita asosiy sektorga boʻlingan: “Togʻ-kon ishi” va “Metallurgiya va mashinasozlik”.
“Togʻ-kon ishi” boʻlimida foydali qazilmalar qazib olish va qayta ishlashning barcha bosqichlari uchun keng qamrovli yechimlar, jumladan, maydalash, saralash va frezalash uskunalari, burgʻulash qurilmalari va asboblari, flotatsiya kameralari, nasoslar va filtrlar, qum yuvish va suvsizlantirish uskunalari, ommaviy materiallarni tashish, konveyer tizimlari, ochiq turdagi va yer osti konchilik uchun ixtisoslashtirilgan uskunalar, shuningdek, konlarni avtomatlashtirish va raqamli monitoring qilish texnologiyalari namoyish etiladi.
“Metallurgiya va mashinasozlik” boʻlimida metallurgiya korxonalari uchun keng turdagi uskunalar va texnologiyalar namoyish etiladi: raqamli dasturiy boshqarish dastgohlari, prokatlash va quyish uskunalari, poʻlat quyish zavodlari uchun kranlar, filtrlash va aspiratsiya tizimlari, moylash-sovutish suyuqliklari, geotexnika va qurilish ehtiyojlari uchun materiallar, shuningdek, chiqindilar va ikkilamchi metallarni qayta ishlash yechimlari.
Ochiq ekspozitsiyada tashrif buyuruvchilar qurilish va konchilik uskunalarini, jumladan, burgʻulash qurilmalari, ekskavatorlar, telexendlerlar va filtr-presslarini koʻrishlari mumkin. Koʻrgazmada quyidagilar namoyish etiladi: Quantum Systems Kazakhstan (Qozogʻiston) – ZEGA D480A burgʻulash qurilmasi; Jingjin Equipment (Xitoy) – FILTER PRESS filtr-pressi; Eurasian Construction Machinery (Oʻzbekiston) – HITACHI ZX-330 ekskavatori, Gehl TX-4017 teleskopik yuklagichi va Gehl R180 mini-yuklagichi; POWER Crane (Oʻzbekiston) – koʻtarish uskunalari: ikki balkali koʻprikli kran, portal kranlari, konsolli kranlar; IKO MACHINERY (Oʻzbekiston) – KOMATSU, DYNAPAC, DONALDSON.
Koʻrgazmada ilk marotaba burgʻulash-portlatish ishlari uchun uskunalar hamda portlovchi moddalarni xavfsiz tashish uchun ixtisoslashtirilgan uskunalar namoyish etiladi.
Keng tematik qamrovi tufayli koʻrgazma ishtirokchilar va tashrif buyuruvchilarga sanoatning holati va rivojlanish tendensiyalari haqida toʻliq tushunchaga ega boʻlish, minerallarni qazib olish va qayta ishlashning ilgʻor yechimlari haqida maʼlumot olish hamda texnologik innovatsiyalar va hamkorlik istiqbollarini muhokama qilish imkonini beradi. Bundan tashqari, minglab ishlab chiqaruvchilar va isteʼmolchilar tajriba almashish, yangi aloqalar oʻrnatish va sohaning bozor salohiyatini baholash uchun bitta joyda toʻplanishadi.
Bu yil birlashgan stend doirasida ishtirok etayotgan mahaliy togʻ-kon sanoati va metallurgiyaning flagmanlari anʼanaga koʻra ekspozitsiyada muhim oʻrinni egallaydilar. Stend tarkibiga quyidagi tashkilotlar kiradi: Oʻzbekiston Respublikasi Togʻ-kon sanoati va geologiya vazirligi, Navoiy kon-metallurgiya kombinati, Olmaliq kon-metallurgiya kombinati, Oʻzbek texnologik metallar kombinati, Navoiyuran, Oʻzmetkombinat va Namangan metallurgiya zavodi.
Xorijiy eksponentlar qatorida nafaqat koʻp yillik ishtirokchilar - DESWIK (Buyuk Britaniya), KORRUS TECH ASIA (Qozogʻiston), WENCO INTERNATIONAL MINING SYSTEMS (Kanada), LIMING HEAVY INDUSTRY (Xitoy), ENGINEERING DOBERSEK (Germaniya), balki yetakchi ishlab chiqaruvchilar sifatida obroʻ qozongan debyutantlar - ART BLAST GROUP (Qirgʻiziston), HEPHEASTUS MACHINERY (Moʻgʻuliston), INCO ENGINEERING (Chexiya), FELUWA (Germaniya), WESMAN THERMAL ENGG PROCESSES (Hindiston), FKK GUNEY OTO LAS. TAK (Turkiya), TOP DRILL CO (Koreya Respublikasi) ham ishtirok etadi.
16 ta kompaniyadan iborat Germaniya milliy pavilyonining anʼanaviy ishtiroki mutaxassislarga kon-metallurgiya kompleksi uchun uskunalar va texnologiyalarni - mineral xom ashyoni qazib olish va boyitish, materiallarni tashish, konveyer texnologiyasi, shuningdek, ishlab chiqarish obyektlarini injiniringi va qurish boʻyicha yechimlarni taqdim etadi.
Bu yil Rossiya kompaniyalarining yillik jamoaviy ishtiroki Nijniy Novgorod viloyati stendi tomonidan namoyish etiladi. Bu yerda rudani boyitish, shlaklarni qayta ishlash va ikkilamchi xom ashyoni ajratish, maydalash va saralash tizimlari uchun yechimlar, geotexnik ishlar uchun materiallar (geotekstil, geomembranlar, geopanjaralar, geotoʻrlar), choʻyan, poʻlat va ferroqotishmalar ishlab chiqarish uchun uskunalar va texnologiyalar, shuningdek, birlamchi metallarni ulgurji sotish uchun moylash-sovutish suyuqliklari va yechimlar namoyish etiladi.
Koʻrgazmada Xitoy kompaniyalari keng miqyosda ishtirok etib, kon-metallurgiya kompleksi uchun keng turdagi uskunalar va texnologiyalarni namoyish etmoqda: maydalash va flotatsiya qurilmalari, tegirmonlar, shlam nasoslari, burgʻulash va koʻtarish uskunalari, konveyer lentalari, maxsus texnika, poʻlat sanoati uchun kranlar, shuningdek, kon-metallurgiya korxonalari uchun kimyoviy reagentlar va butlovchi qismlar.
Koʻrgazmada debyut qilgan mamlakatlar orasida - Moʻgʻuliston. Ushbu mamalakatdan kelgan kompaniya portlovchi moddalarni tashish uchun ixtisoslashtirilgan uskunalarni namoyish etmoqda.
Anʼanaga koʻra, yettinchi marta koʻrgazma doirasida Oʻzbekiston Xalqaro kon-metallurgiya forumi - UIMF 2025 boʻlib oʻtadi. Bu yilgi forumning mavzusi - “Kelajakning togʻ-kon sanoati: resurslar va strategiyalar”. Forumda hukumat vakillari, soha regulyatorlari, yirik ishlab chiqaruvchilar, investorlar, moliya institutlari va xalqaro ekspertlar ishtirok etadi. Forum Congresses of Central Asia – CCA xalqaro kompaniyasi tomonidan tashkil etilgan.
Koʻrgazma va uning doirasida oʻtkazilayotgan forum kon-metallurgiya sanoatini rivojlantirishda muhim rol oʻynab, mutaxassislarning fikrlari va tavsiyalarini uskunalar, texnologiyalar va konchilik texnikalari kabi amaliy qismi bilan uzviy bogʻlaydi.
Barcha ishtirokchilar, jumladan, tashrif buyuruvchilar va eksponentlar uchun qulaylik yaratish maqsadida Iteca Connect ilovasi ishga tushirildi. Ilova uchrashuvlarni rejalashtirish, ishtirokchi kompaniyalar faoliyati haqida maʼlumot olish, pavilyonlar xaritasi yordamida koʻrgazmada navigatsiya qilish va hokazolarni amalga oshirish imkonini beradi.
Rasmiy koʻmak:
- Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining Tadbirkorlik, raqobatni rivojlantirish va sanoat masalalari qoʻmitasi;
- Oʻzbekiston Respublikasi Togʻ-kon sanoati va geologiya vazirligi;
- Oʻzbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi;
- Oʻzbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi;
- Oʻzbekiston metallurgiya uyushmasi;
- Toshkent shahar hokimligi.
Informasion koʻmak:
Tadbir tashkilotchilari - Iteca Exhibitions xalqaro koʻrgazma kompaniyasi va uning hamkori ICA Eurasia Group.

В Ташкенте 28-30 октября пройдет международная выставка «Горное дело, металлургия и металлообработка –MiningMetals Uzbekistan 2025»
MiningMetals Uzbekistan 2025: международный центр горно-металлургических технологий и инноваций
19-я Международная выставка «Горное дело, металлургия и металлообработка – MiningMetals Uzbekistan 2025» развернет свою экспозицию с 28 по 30 октября 2025 года в Ташкенте в Национальной выставочной компании «Узэкспоцентр» в павильонах № 1, 2 и на уличной экспозиции.
Организаторы: Международная выставочная компания Iteca Exhibitions и ее партнер ICA Eurasia Group.
Добыча и переработка полезных ископаемых являются основой экономического развития. Поставка сырья и высококачественной продукции его обработки — металлопроката, труб и других материалов — обеспечивает функционирование всех отраслей экономики и способствует их дальнейшему росту.
Горнодобывающая промышленность Узбекистана, как страны, обладающей богатейшими природными ресурсами, идет по пути поступательного развития как в обеспечении собственной промышленности различным сырьем, так и в реализации и наращивании экспортных поставок. Руководство страны уделяет большое внимание развитию сектора, создавая условия для внедрения новых технологий и инноваций, повышения экологичности и энергоэффективности производств. Значительный вклад в развитие отрасли вносит также выставка «MiningMetals Uzbekistan» - одно из ведущих выставочных событий горнодобывающей и металлургической индустрий в Узбекистане, эффективная платформа для ознакомления с современным оборудованием и технологиями. Выставка предоставляет возможность специалистам горно-металлургического сектора, профильным министерствам и ведомствам, специализированным агентствам провести прямые переговоры с производителями и поставщиками, рассмотреть перспективные варианты модернизации производств.
В этом году в работе выставки MiningMetals Uzbekistan 2025 принимают участие свыше 150 компаний из 15 стран: Великобритания, Германия, Индия, Иран, Казахстан, Канада, Китай, Республика Корея, Кыргызстан, Латвия, Монголия, Россия, Турция, Узбекистан и Чехия.
ТОП-3 стран зарубежных участников составили: Китай (50 компаний), Германия (17 компаний), Казахстан (10 компаний).
Серебряным спонсором выставки выступает компания из Чехии – Inco Engineering - мировой лидер в области горной техники, от шахтного подъёма до комплексных решений для современной шахты. Решения INCO Engineering обеспечивают безопасность, эффективность и надёжность, задавая мировые стандарты горной индустрии.
Экспозиция выставки делится на два основных сектора: «Горное дело», «Металлургия и машиностроение».
В разделе «Горное дело» наиболее широко будут представлены решения для всех этапов добычи и переработки полезных ископаемых: дробильно-сортировочное и мельничное оборудование, буровые установки и инструмент, флотационные камеры, насосы и фильтры, оборудование для промывки и обезвоживания песка, транспортировки сыпучих материалов, конвейерные системы, спецтехника для открытых и подземных работ, а также технологии автоматизации и цифрового мониторинга шахт и рудников.
Раздел «Металлургия и машиностроение» покажет широкий спектр оборудования и технологий для металлургических предприятий: станки с ЧПУ, прокатное и литейное оборудование, краны для сталелитейных цехов, системы фильтрации и аспирации, смазочно-охлаждающие жидкости, материалы для геотехнических и строительных нужд, а также решения для переработки отходов и вторичных металлов.
На уличной экспозиции посетители смогут увидеть ключевое оборудование для строительства и добычи — буровые установки, экскаваторы, телехендлеры и фильтр-прессы. В экспозиции будут представлены: Quantum Systems Kazakhstan (Казахстан) — буровой станок ZEGA D480A, Jingjin Equipment (Китай) — фильтр-пресс FILTER PRESS, Eurasian Construction Machinery (Узбекистан) — экскаватор HITACHI ZX-330, телескопический погрузчик Gehl TX-4017 и мини-погрузчик Gehl R180, POWER Crane (Узбекистан) – грузоподъёмное оборудование: двухбалочный мостовой кран, козловые краны, консольные краны, IKO MACHINERY (Узбекистан) – KOMATSU, DYNAPAC, DONALDSON.
Впервые в экспозиции будет представлено оборудование по буровзрывным работам и специализированная техника для безопасной транспортировки взрывчатых веществ.
Благодаря широкому тематическому охвату выставка позволит участникам и посетителям получить полное представление о состоянии и тенденциях развития отрасли, познакомиться с передовыми решениями для добычи и переработки полезных ископаемых, обсудить перспективы технологического обновления и сотрудничества. Кроме того, тысячи производителей и потребителей соберутся на одной площадке, чтобы обменяться опытом, установить новые контакты и оценить потенциал отраслевого рынка.
По традиции, важное место в экспозиции выставки занимают флагманы отечественной горнорудной промышленности и металлургии, которые в этом году участвуют на едином стенде. В его составе: Министерство горно-добывающей промышленности и геологии Республики Узбекистан, Навоийский горно-металлургический комбинат, Алмалыкский горно-металлургический комбинат, Узбекский комбинат технологических металлов, Навоийуран, Узметкомбинат, Наманганский металлургический завод.
Зарубежные экспоненты будут представлены не только многолетними участниками – DESWIK (Великобритания), КОРРУС ТЕХ АЗИЯ (Казахстан), WENCO INTERNATIONAL MINING SYSTEMS (Канада), LIMING HEAVY INDUSTRY (Китай), ENGINEERING DOBERSEK (Германия), но и дебютантами, уже приобретшими репутацию ведущих производителей - ART BLAST GROUP (Кыргызстан), HEPHEASTUS MACHINERY (Монголия), INCO ENGINEERING (Чехия), FELUWA (Германия), WESMAN THERMAL ENGG PROCESSES (Индия), FKK GUNEY OTO LAS. TAK (Турция), TOP DRILL CO (Республика Корея).
Традиционное участие Национального павильона Германии в составе 16 компаний представит вниманию профессионалов оборудование и технологии для горно-металлургического комплекса: решения для добычи и обогащения минерального сырья, транспортировки материалов, конвейерную технику, а также инжиниринг и строительство производственных объектов.
Ежегодное коллективное участие компаний из Российской Федерации в этом году представлено стендом Нижегородской области, где будут продемонстрированы решения для обогащения руд, переработки шлаков и сепарации вторсырья, дробильно-сортировочные комплексы, материалы для геотехнических работ (геотекстиль, геомембраны, георешётки, геосетки), оборудование и технологии для производства чугуна, стали и ферросплавов, а также смазочно-охлаждающие жидкости и решения для оптовой торговли металлами в первичных формах.
Широко представлены на выставке компании из Китая, которые продемонстрируют широкий спектр оборудования и технологий для горно-металлургического комплекса: дробильные и флотационные установки, мельницы, шламовые насосы, буровое и подъёмное оборудование, конвейерные ленты, спецтехнику, краны для сталелитейной промышленности, а также химические реагенты и комплектующие для предприятий ГМК.
Среди стран-дебютантов выставки — Монголия, которую представляет компания, демонстрирующая специализированную технику для транспортировки взрывчатых веществ.
Традиционно, вот уже в седьмой раз в рамках выставки пройдет Международный Горно-Металлургический Форум Узбекистана – UIMF 2025, тематика которого «Горная индустрия будущего: ресурсы и стратегии». Форум соберёт на одной площадке представителей правительства, отраслевых регуляторов, крупнейших производителей, инвесторов, финансовых институтов и международных экспертов. Организатор форума: Международная компания Congresses of Central Asia – CCA.
Выставка и проводимый в ее рамках форум играют важную роль в развитии горно-металлургической отрасли, органично сочетая мнения и рекомендации экспертов и практическую составляющую: оборудование, технологии, технику для горных работ и т.д.
Для удобства всех участников, включая посетителей и экспонентов запущено приложение Iteca Connect, позволяющее назначать встречи, узнавать о деятельности компаний-участников, ориентироваться по выставке с помощью карты павильонов и многое другое.
Официальная поддержка выставки:
- Комитет Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан по вопросам предпринимательства, развития конкуренции и промышленности
- Министерство горно-добывающей промышленности и геологии Республики Узбекистан
- Министерство инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан
- Торгово-Промышленная палата Республики Узбекистан
- Ассоциация металлургии Узбекистана
- Хокимият города Ташкента
Информационная поддержка:
Организаторами события выступают Международная выставочная компания Iteca Exhibitions и её партнер – ICA Eurasia Group.