Fargʻona shahrida Fargʻona tinchlik forumining birinchi yigʻilishi boʻlib oʻtadi
Joriy yilning 15-16-oktyabr kunlari “Fargʻona vodiysi: tinchlik va taraqqiyot yoʻlida birdamlik” mavzusida Fargʻona tinchlik forumining birinchi yigʻilishi oʻtkaziladi.
Kelasi hafta Fargʻona bir necha kun mobaynida xalqaro muloqot va hamkorlik markaziga aylanadi.
Forum Oʻzbekiston Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti (SMTI) tomonidan Progressiv islohotlar markazi, Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti (YEXHT), Suv resurslarini boshqarish xalqaro instituti hamda tinchlik va ijtimoiy hamjihatlikni mustahkamlash masalalariga ixtisoslashgan nufuzli xalqaro tuzilmalarni birlashtiruvchi platforma - Tinchlikni barpo etish xabi bilan hamkorlikda tashkil etilmoqda.
Tadbir, shuningdek, Qirgʻiziston Prezidenti huzuridagi Strategik tashabbuslar milliy instituti, Tojikiston Prezidenti huzuridagi Strategik tadqiqotlar markazi, Tojikiston Milliy fanlar akademiyasining Osiyo va Yevropa mamlakatlari muammolarini oʻrganish instituti bilan hamkorlikda BMT va Yevropa Ittifoqi koʻmagida oʻtkazilmoqda.
Ikki kun davom etadigan anjumanda Markaziy Osiyo, MDH, Osiyo, Yevropa va Amerika mamlakatlaridan 300 dan ortiq ishtirokchi qatnashadi.
Faxriy mehmonlar qatorida BMTning Markaziy Osiyo uchun preventiv diplomatiya boʻyicha mintaqaviy markazi rahbari Kaxa Imnadze, Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo boʻyicha maxsus vakili Eduards Stiprays, YEXHT Nizolarning oldini olish markazi direktori Keyt Firon, OHICHK bosh kotibi Qayrat Saribay, SHHT bosh kotibi oʻrinbosari Xan Soxayl, BMTning Qirgʻiziston, Tojikiston va Oʻzbekistondagi doimiy koordinatorlari bor.
Boʻlajak yigʻilishning asosiy oʻziga xos jihati uning inklyuziv xarakterida namoyon boʻladi. Unda fuqarolik jamiyati institutlari, yoshlar va ayollar tashkilotlari, shuningdek ekspert hamda akademik doiralar vakillari faol ishtirok etadilar.
Shuningdek, tinchlik oʻrnatish sohasidagi yetakchi xalqaro tashkilotlar, jumladan, Germaniyaning Bergxof jamgʻarmasi, Martti Axtisaari nomidagi Finlyandiya tinchlik jamgʻarmasi, Shveysariyaning PeaceNexus jamgʻarmasi, Stokgolm tinchlik muammolarini oʻrganish xalqaro instituti (Shvetsiya) ishtirok etishi koʻzda tutilgan.
Forumning asosiy maqsadi muloqot, oʻzaro ishonch, yaxshi qoʻshnichilikni mustahkamlash va Fargʻona vodiysini rivojlantirishning umumiy strategiyasini ishlab chiqish uchun doimiy faoliyat yurituvchi platformani yaratishdan iborat.
Tadbir kun tartibidan Fargʻona vodiysining barqarorligi va izchil rivojlanishini taʼminlash, uning iqtisodiy salohiyatini roʻyobga chiqarish, madaniy-gumanitar aloqalarni rivojlantirish, xususiy sektor, yoshlar va fuqarolik jamiyatining rolini kengaytirish masalalari oʻrin olgan.
Fargʻona tinchlik forumi shafeligida qirgʻizistonlik hamkorlar va Tinchlikni barpo etish xabi koʻmagida ilk bor “Intimak kuni” (Birdamlik kuni) tashkil etiladi.
Forumdan kutilayotgan natijalar qatorida Fargʻona vodiysini doʻstlik, yaxshi qoʻshnichilik va barqaror rivojlanishning yagona makoni sifatida shakllantirishga daʼvat etuvchi Kommyunike qabul qilinishi ham nazarda tutilgan.
Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev BMT Bosh Assambleyasining 80-sessiyasida soʻzlagan nutqida “Markaziy Osiyoda yopiq chegaralar, hal etilmagan nizolar, mojarolar davri oʻtmishda qoldi. Keyingi yillarda mintaqamizda oʻzaro tovar ayirboshlash, sarmoya va transport hajmi 5 barobar oshdi. Mamlakatimizda qoʻshma investitsiya fondlari, chegara savdosi va sanoat kooperatsiyasi, yirik loyihalar amalga oshirilmoqda”, deya taʼkidladi.
Davlatimiz rahbari qayd etganidek, “bugungi kunda Yangi Markaziy Osiyoni shakllantirish jarayoni boshlandi. Oʻzining jipsligi, barqarorligi va oʻsib borayotgan mintaqaviy oʻziga xosligi bilan xalqaro munosabatlar tizimida mustaqil subekt sifatida tobora mustahkam oʻrin egallamoqda”.
“Fargʻona vodiysida tinchlik Oʻzbekiston, Qirgʻiziston hamda Tojikiston yetakchilarining qatʼiy siyosiy irodasi, shuningdek, mavjud tafovutlarni oʻzaro hamkorlik va kuch manbaiga aylantira olgan mahalliy hamjamiyatlarning fidokorona saʼy-harakatlari natijasida taʼminlandi,” – deya taʼkidladi SMTI direktori Eldor Aripov boʻlajak tadbirga izoh berar ekan.
Uning soʻzlariga koʻra, “Fargʻona forumi Fargʻona vodiysini tinchlik, totuvlik va keng imkoniyatlar makoni sifatida yangi qiyofada namoyon etishga qaratilgan boʻlib, davlat rahbarlarining siyosiy irodasi hamda xalqlar oʻrtasidagi birdamlik mintaqaning barqarorligi va farovonligini taʼminlashga qodir ekanini koʻrsatadi”.

Fergana to host the First Fergana Peace Forum
The first session of the Fergana Peace Forum, titled “Fergana Valley: Uniting Efforts for Peace and Progress” is scheduled for October 15–16, 2025, in the city of Fergana.
Next week, the city of Fergana will transform into a focal point for international dialogue and cooperation, hosting key stakeholders from across the region and beyond. This gathering underscores the city’s growing importance as a center for promoting peace, mutual understanding, and collaborative development in Central Asia.
The Forum will be organized by the Institute for Strategic and Interregional Studies under the President of the Republic of Uzbekistan (ISRI), jointly with the Center for Progressive Reforms, the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE), the International Water Management Institute (IWMI), and the Peacebuilding Hub — a platform that brings together reputable international organizations specializing in peacebuilding and social cohesion.
Entitled “Fergana Valley: Uniting Efforts for Peace and Progress” the Forum is organized in partnership with the National Institute for Strategic Initiatives under the President of the Kyrgyz Republic, the Center for Strategic Studies under the President of the Republic of Tajikistan, and Institute of studying of the problems of Asian and European countries of the National Academy of Sciences of Tajikistan.
The two-day forum will bring together over 300 participants from Central Asian countries, the Commonwealth of Independent States (CIS), as well as from Asia, Europe, and the Americas.
Among the high-level guests are Head of the UNRCCA Kaha Imnadze, European Union Special Representative for Central Asia Eduards Stiprais, Director of the OSCE Conflict Prevention Centre Kate Fearon, Secretary-General of CICA Kairat Sarybay and Deputy Secretary-General of the SCO Sohail Khan.
A key feature of the upcoming session will be its inclusive nature, with participation from representatives of civil society, youth organizations, women’s associations, as well as expert and academic communities.
Leading international peacebuilding institutions such as Berghof Foundation (Germany), the Martti Ahtisaari Peace Foundation (Finland), the PeaceNexus Foundation (Switzerland), and the Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI) will also be at the Forum. Reflecting a commitment to be inclusive, the Forum will also draw participation from youth, women groups and the academia circle.
The Forum aims to create a standing platform for promoting dialogue, mutual trust, good-neighborly relations, and for developing a shared strategy for the development of the Fergana Valley.
The forum’s agenda includes discussions on ensuring stability and sustainable development in the Fergana Valley, unlocking its economic potential, strengthening cultural and humanitarian ties, and expanding the roles of the private sector, youth, and civil society.
The Forum will see the first observation of the “Yntymak Day” (“Day of Unity”) which celebrates the unity in diversity spirit of communities in Fergana Valley.
Among the anticipated outcomes of the forum is the adoption of a Communiqué calling for the establishment of a unified space of friendship, good-neighborliness, and sustainable development in the Fergana Valley.
At the 80th session of the United Nations General Assembly, the President of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, underlined that “the era of closed borders, unresolved disputes and conflicts in Central Asia has receded into the past. In recent years, the volume of mutual trade, investment and transport flows in our region has increased fivefold. Joint investment funds, cross-border trade and industrial cooperation zones are being established, while major infrastructure projects are under implementation”.
The President of Uzbekistan emphasized that “today marks the beginning of the formation of a New Central Asia. Thanks to its unity, stability, and growing regional identity, it is securing an increasingly strong position as an independent actor in the system of international relations”.
“Peace in Fergana Valley has been made possible by strong commitments in Uzbekistan, Kyrgyzstan and Tajikistan and by the diverse communities who have transformed differences into strength. The First Peace Forum on Fergana Valley will showcase how this political resolve and communities’ bond could usher peace,” said Eldor Aripov, Director of ISRS.
According to him, “The Ferghana Forum is intended to create a new image of the Ferghana Valley as a space of peace, harmony, and opportunity,” demonstrating that the political will of the countries’ leaders and the unity of their peoples can ensure stability and prosperity in the region”.