Joriy yilning 6-7-oktyabr kunlari Ozarbayjonning Gabala shahrida Turkiy davlatlar tashkilotining (TDT) navbatdagi 12-sammiti boʻlib oʻtdi. Tadbirda soʻzga chiqib, Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bir qator dolzarb masalalarga eʼtibor qaratdi, hamkorlikni rivojlantirish uchun nihoyatda muhim boʻlgan tashabbuslarni ilgari surdi.
Mazkur takliflar TDT doirasidagi barcha hamkorlik yoʻnalishlarini
va muhokama markazidagi umumturkiy yirik loyihalarni qamrab oldi. Davlat rahbari tomonidan ilgari surilgan gʻoyalar Oʻzbekistonning “Turkiy dunyo” bilan munosabatlarni faollashtiruvi taktik emas, balki uzoqni koʻzlovchi – strategik maqsadlarga xizmat qilishini yana bir bor tasdiqladi.
Chunki Davlat rahbari oʻz nutqida bir qator yirik yoʻnalishlardagi hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqish muhimligini taʼkidladi.
Prezident Shavkat Mirziyoyevning ilgari surgan takliflari TDT formatida kuzatilayotgan ijobiy transformatsion oʻzgarishlarni yanada mustahkamlashi kutilmoqda.
Bu, birinchi navbatda, turkiy davlatlar siyosiy birdamligi
va jipsligining kuchayishida oʻz ifodasini topadi. Hususan, boʻlib oʻtgan
12-sammit doirasida Davlat rahbari Turkiy davlatlar oʻrtasida strategik sheriklik, abadiy doʻstlik va qardoshlik toʻgʻrisidagi shartnomani
qabul qilish tarafdori ekanligini taʼkidladi.
Bu gʻoya ishtirokchi davlatlar rahbarlari tomonidan iliq kutib olindi. Sababi yuqoridagi bitim hamkorlikni rivojlantirish yoʻlida asosiy siyosiy hujjat sifatida qardosh xalqlarni yanada yaqinlashtirishi, amaliy aloqalarni yangi bosqichga olib chiqishda mustahkam zamin boʻlib xizmat
qilishi kutilmoqda.
Qolaversa, yuqoridagi xujjatning kabul qilinishi Oʻzbekistonning
TDT doirasida shunchaki ishtirokchi davlat emas, balki turkiy makondagi davlatlararo munosabatlarning istiqboldagi yangi modelini shakllantirishdagi asosiy subyektlardan biri boʻlayotganligi haqidagi qarashlarni toʻlaqonli tasdiqlaydi.
Chunki Oʻzbekiston oʻtgan yilgi TDT 11-sammitida qabul qilingan “Turkiy dunyo xartiyasi”ning muallifi hisoblanadi.
Bundan tashqari, mamlakatimiz ikkitomonlama hamkorlik formatida
ham qardosh davlatlar bilan munosabatlarni shartnomaviy-huquqiy jihatdan boyitish yoʻlidan ketmoqda.
Jumladan, agar 2019-yil Oʻzbekiston TDTga doimiy aʼzo boʻlib kirgan boʻlsa, shu bugunga qadar boʻlgan tarixan qisqa muddat mobaynida, mamlakatimiz tashkilot ishtirokchisi boʻlgan barcha taraflar bilan munosabatlarga
yangi maqom berishga ulgurdi.
Bu Qozogʻiston va Ozarbayjon bilan aloqalarni ittifoqdoshlik,
Turkiya va Qirgʻiziston bilan koʻptomonlama strategik hamkorlik, Turkmaniston va Vengriya bilan strategik sherikchilik darajasiga koʻtarganligimizda yaqqol aks etadi.
Shu oʻrinda, taʼkidlash lozimki, yuqoridagi xujjatlar amaliy ahamiyatga
ega boʻlishi uchun davlatlararo munosabatlar koʻptomonlama manfaatli boʻlgan yirik iqtisodiy loyihalar bilan boyitilishi lozim.
Shuning uchun Oʻzbekiston Prezidenti oʻz nutqida iqtisodiy masalalarga ustuvor yoʻnalish sifatida eʼtibor qaratdi. U mamlakatlar oʻrtasida savdo-iqtisodiy aloqalarni rivojlantirishda sanoat kooperatsiyasini chuqurlashtirishni asosiy yoʻnalish sifatida koʻrishini bildirdi. Bu soʻzlar barcha ishtirokchi davlatlarga iqtisodiy kun tartibini kengaytirish muhimligi haqidagi qatʼiy chorlov boʻlib yangradi.
Bundan tashqari, Oʻzbekiston Prezidenti Yangi iqtisodiy imkoniyatlar makonini shakllantirish muhimligini taʼkidladi. Ushbu taklif, birinchi navbatda, savdo, biznes va oʻzaro investitsiyalar uchun eng qulay sharoitlarni, huquqiy baza va infratuzilmani yaratishni nazarda tutadi.
Mazkur gʻoyani amalga oshirish boʻyicha esa ishtirokchi davlatlarga
aniq institutsional mexanizmlarni yaratish lozimligi taʼkidlandi.
Jumladan, Davlat rahbari Bosh vazirlar oʻrinbosarlari tomonidan boshqariladigan Turkiy davlatlarning iqtisodiy sheriklik boʻyicha doimiy kengashini tashkil etish tashabbusini ilgari surdi. Sanoat alyansini tuzish va “Yashil transformatsiya” konsorsiumini yaratish kabi takliflar ham bildirildi.
Oʻzbekiston Prezidenti eʼtibor qaratgan yana bir iqtisodiy yoʻnalish – transport sohasidir. Jumladan, Davlat rahbari TDT aʼzolari tomonidan amalga oshirilayotgan Oʻrta koridorda Oʻzbekiston ishtiroki muhimligini tasdiqlab, mazkur transport yoʻlagini toʻldirishi mumkin boʻlgan loyihalarga eʼtibor qaratdi.
Shavkat Mirziyoyev soʻzlariga koʻra, Oʻrta koridor hozirda qurilayotgan Xitoy – Qirgʻiziston – Oʻzbekiston temir yoʻli va istiqbolli Transafgʻon yoʻlagi bilan bogʻlansa, keng mintaqamizda koʻp tarmoqli, strategik magistrallar tizimini yaratishga erishiladi.
Qolaversa, maqbul tranzit tariflarini qoʻllash, raqamlashtirilgan bojxona tartibotini joriy qilish va xalqaro tranzit yoʻlaklarini rivojlantirishda muvofiqlashtirilgan siyosat olib borish zarurligi taʼkidlandi.
Yuqoridagi barcha gʻoyalar Oʻzbekiston iqtisodiy hamkorlikning moddiy asoslarini yanada kuchaytirishning yirik tashabbuskorlaridan
biri ekanligini koʻrsatadi.
Bu esa, oʻz navbatida, mamlakatimiz tub manfaatlariga toʻliq javob beradi. Chunki bugungi kunda Oʻzbekiston iqtisodiy farovonligi va ijtimoiy barqarorligini taʼminlashda Turkiy davlatlar tashkiloti doirasidagi hamkorlikning ahamiyati yuqori boʻlib qolmoqda.
Bu bir qancha omillar bilan bogʻliq.
Birinchidan, aʼzo davlatlarning Oʻzbekiston tashqi iqtisodiy aloqalar tizimidagi oʻrni ortib bormoqda. 2024-yilgi soʻnggi koʻrsatkichlarga koʻra, mamlakatimizning “Turkiy dunyo” davlatlari bilan savdo ulushi qariyb
10 milliard dollarga yaqinlashdi. Mazkur koʻrsatkich Oʻzbekiston umumiy tashqi savdosining 15%iga toʻgʻri keladi. Bu esa, oʻz navbatida, TDTga aʼzo va kuzatuvchi maqomidagi davlatlar guruhi birgalikda Oʻzbekistonning Xitoy va Rossiyadan keyingi uchinchi muhim savdo sherigi ekanligini koʻrsatmoqda.
Boz ustiga turkiy makon savdo sherigi sifatida boshqa hamkorlardan
oʻz ustuvorliklariga ega.
Chunki Oʻzbekistonning TDT bilan savdo aylanmasida eksport va import xajmi nisbatan muvozanatlashgan. Shuningdek, savdo strukturasi ham diversifikatsiyalashgan. Yaʼni, Oʻzbekiston eksportida qoʻshimcha qiymatli tayyor mahsulotlar segmenti ustunlik qiladi.
Qolaversa, turkiy mamlakatlar Oʻzbekistondagi ichki iqtisodiy faollikni ragʻbatlantirish va yangi ish oʻrinlarini yaratishda muhim rol oʻynamoqdalar. Masalan, mamlakatimizdagi TDT aʼzolari kapitali ishtirokidagi korxonalar soni izchil oʻsish dinamikasini namoyon etmoqda.
2025-yilda ularning miqdori 4 mingga yaqinlashdi. Bu 2019-yilga nisbatan
60% oʻsishni anglatadi. Natijada endilikda Oʻzbekistonda chet el kapitali ishtirokidagi korxonalar umumiy miqdorining 20% i TDTga toʻgʻri kelmoqda.
Ikkinchidan, TDT aʼzolari oʻrtasida iqtisodiy hamkorlikning hali toʻliq roʻyobga chiqarilmagan yirik imkoniyatlari mavjud.
Jumladan, TDT davlatlari oʻzlarining katta inson kapitali,
xom ashyo resurslari va sanoat potensialiga ega ekanliklaridan unumli foydalangan holda ustuvorlikka ega sohalarda sanoat kooperatsiyasini yoʻlga qoʻyishlari mumkin.
Mazkur jarayonlar umumturk brendining vujudga kelishiga olib kelishi mumkin. Natijada TDT makonida ishlab chiqarilgan mahsulotlarning jahon bozoridagi raqobatbardoshligi bir necha barobar ortadi.
Shu oʻrinda bugungi kunda sanoat kooperatsiyasini mustahkamlash uchun barcha qulay sharoitlar mavjudligini ham alohida eʼtiborga olish lozim.
Bu birinchi navbatda turkiy davlatlarning strategik muhim geografik joylashuvi bilan bogʻliq.
Turkiy makon mamlakatlari geografik afzalliklaridan samarali foydalanish orqali xalqaro savdo munosabatlari va global taʼminot zanjirlaridagi tarixiy yetakchi maqomlarini tiklashlari mumkin.
Shu bilan birga, TDT aʼzolarining turli iqtisodiy birlashmalardagi ishtiroklari ularga uchinchi davlat bozorlariga chiqish imkonini
yanada yengillashtiradi.
Masalan, Qozogʻiston va Qirgʻiziston Yevroosiyo Iqtisodiy Ittifoqi aʼzolaridir. Oʻzbekistonda Janubiy Osiyo bilan hamkorlik uchun infratuzilma mavjud. Ozarbayjonning Kaspiy dengizida portlari bor. Vengriya Yevropa Ittifoqining aʼzosi. Turkiya, garchi Yevropa Ittifoqi aʼzosi boʻlmasada, 1995-yildan beri Yevropa bojxona ittifoqining bir qismidir.
Bundan tashqari, TDT mamlakatlari oʻrtasida sanoat kooperatsiyasining muvaffaqiyatli namunalari allaqachon mavjud.
Masalan, UzAuto Motors, Qozogʻiston, Qirgʻiziston va Ozarbayjondagi hamkorlari bilan birgalikda bir qancha Chevrolet avtomobil ishlab chiqaruvchi zavodlarni tashkil etdi. Oʻzbekiston toʻqimachilik korxonalari LC Waikiki va DeFacto kabi turk brendlari uchun kiyim-kechak ishlab chiqaradi.
Oʻzbekistonning Global Textile kompaniyasi hozirda Ozarbayjonda toʻqimachilik klasteri loyihasini faol rivojlantirmoqda. Loyiha paxta yetishtirishdan tortib, tayyor mahsulotgacha boʻlgan barcha ishlab chiqarish siklini qamrab oladi.
Oʻz navbatida, Oʻzbekistonda Ozarbayjonning Matanat-A kompaniyasi ishtirokida umumiy byudjeti 100 million dollarga teng loyiha – qurilish materiallari ishlab chiqarish yoʻlga qoʻyilmoqda.
Bu sanoat kooperatsiyasi va texnologiyalar transferiga yana bir misol boʻlmoqda. Oʻzbekiston bunday hamkorlik aloqalarini rivojlantirishdan va kooperatsion jarayonlarga tizimlilik berish manfaatdor.
Shuning uchun ham Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev
Turkiy davlatlarning iqtisodiy sheriklik boʻyicha doimiy kengashini tashkil etish va Sanoat alyansini tuzish kabi bir-birini toʻldiruvchi takliflarni
ilgari surdi.
Shu orqali Oʻzbekiston umumturk tizimlashgan sanoat kooperatsiyasini yaratishda tamal toshini qoʻymoqda. Chunki yuqoridagi takliflar sanoat yoʻnalishidagi hamkorlikning institutsional-tashkiliy asoslarini mustahkamlaydi: aniq vakolatlarga ega va hisobdor tuzilmalar vujudga keladi.
Mazkur omillardan koʻrinib turibdiki, Oʻzbekistonning iqtisodiyot sohasidagi tashabbuslari katta maqsadlardan tezkor harakatlarga oʻtish va aniq natijalarga erishishga qaratilgan.
Uchinchidan, Oʻzbekiston TDT doirasida amalga oshirilayotgan transport yoʻlaklaridan asosiy manfaatdor boʻlgan davlatlardan biri sanaladi. Mamlakatning tashqi iqtisodiy strategiyasida dengiz portlariga chiqish va yangi bozorlarga kirib borish kabi maqsadlar ustuvorlik kasb etadi.
Shu orqali mamlakat tashqi iqtisodiy aloqalar geografiyasini diversifikatsiya qilishi, eksportni ragʻbatlantirishi va ichki ishlab chiqarishni kuchaytirishi mumkin.
Mazkur maqsadlar roʻyobi Oʻzbekistonning hozirgi taraqqiyot boschiqida, shuningdek iqtisodiy oʻsishning yuqori koʻrsatkichlari muntazamligiga erishish va aholining ijtimoiy-iqtisodiy farovonligini taʼminlashda beqiyos ahamiyat kasb etadi.
Shuning uchun ham mamlakat TDT doirasida transport-kommunikatsiyaviy bogʻliqlik kuchayishining faol tarafdorlaridan sanaladi. Boz ustiga
Oʻrta koridorning oʻrni Oʻzbekiston tashqi savdo aloqalarida allaqachon
ortib bormoqda.
Maʼlumotlarga koʻra, 2024-yilda Boku porti orqali amalga oshirilayotgan Oʻzbekiston yuk aylanmasining xajmi 1 million tonnaga yetdi. Mazkur yoʻnalish Oʻzbekistonni Ozarbayjon, Turkiya va Yevropa bozorlari bilan bogʻlaydigan
eng qisqa va samarali yoʻl boʻlib qolmoqda.
Lekin Oʻrta koridor rivoji faqatgina Oʻzbekiston ichki kun tartibidagi maqsadlar bilangina cheklanmaydi. Mamlakat bir vaqtning oʻzida bir nechta transport yoʻlaklarining faol ishtirokchisidir. Bu Transafgʻon va Xitoy-Qirgʻiziston-Oʻzbekiston temir yoʻlaklaridir.
Ularning Oʻrta koridor bilan integratsiyaga kirishishi amalda tarixiy Buyuk ipak yoʻlining tiklanishi va yangilanayotgan global iqtisodiy modeldagi Oʻzbekiston oʻrnining ortishini anglatadi.
Shunday qilib, Turkiy davlatlar tashkiloti Oʻzbekiston uchun nafaqat siyosiy va madaniy muloqot platformasi, balki mamlakat strategik maqsadlari uygʻun boʻlgan davlatlar birlashmasi bilan natijaga yoʻnaltirilgan hamkorlikni rivojlantirish uchun muhim formatga aylandi. Shu maʼnoda, Oʻzbekiston TDT bilan hamkorlikni yanada mustahkamlab, umumiy farovonlik va taraqqiyotga hissa qoʻshishda davom etishi muhimdir.

Uzbek initiatives serve to launch a new stage in the transformation of the Organisation of Turkic states
On October 6-7 of this year, the 12th summit of the Organisation of Turkic states was held in Gabala, Azerbaijan. Speaking at the event, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev drew attention to a number of actual issues and put forward initiatives that are extremely important for the development of cooperation.
These proposals covered all areas of cooperation within the OTS and major Turkic projects which are at the center of the discussion. The ideas put forward by the Head of State confirmed once again that Uzbekistan's intensification of relations with the "Turkic World" serves not tactical, but long-term - strategic goals.
Because in his speech, the Head of State emphasized the importance of bringing cooperation in a number of major areas to a new level.
The proposals put forward by President Shavkat Mirziyoyev are expected to further strengthen the positive transformational changes observed in the OTS format.
This will be reflected, first of all, in the strengthening of the political unity and cohesion of the Turkic states. In particular, within the framework of the 12th summit, the Head of State emphasized his support for the adoption of an agreement on strategic partnership, eternal friendship and brotherhood between the Turkic states.
This idea was warmly welcomed by the leaders of the participating states.
The reason is that the above agreement is considered as a key political document for the development of cooperation, which will serve as a solid foundation for bringing practical relations to a new level.
In addition, the adoption of the above document fully confirms the views that Uzbekistan is one of the main subjects in shaping a new model of future interstate relations in the Turkic area.
Because Uzbekistan is the author of the “Turkic World Charter”, adopted at the 11th summit of the Turkic World last year.
In addition, our country is pursuing the path of contractual and legal enrichment of relations with fraternal states in the format of bilateral cooperation.
In particular, since 2019 year Uzbekistan has managed to give a new status to relations with all parties participating in the organization.
This is clearly reflected in the fact that we have raised relations with Kazakhstan and Azerbaijan to the level of alliance, with Turkey and Kyrgyzstan to the level of comprehensive strategic cooperation, and with Turkmenistan and Hungary to the level of strategic partnership.
In this regard, it should be noted that in order to have practical significance of the above documents, interstate relations must be enriched with large-scale economic projects of multilateral interest.
Therefore, the President of Uzbekistan in his speech focused on economic issues as a priority. He stated that he sees deepening industrial cooperation as the main direction in the development of trade and economic relations between the countries. These words sounded like a strong appeal to all participating states on the importance of expanding the economic agenda.
In addition, the President of Uzbekistan stressed the importance of forming a space of new economic opportunities. This proposal, first of all, implies the creation of the most favorable conditions for trade, business and mutual investments, a legal framework and infrastructure.
It was emphasized that the participating states need to create strong institutional mechanisms to implement this idea.
In particular, the Head of State put forward the initiative to establish a Permanent Council of Turkic States on Economic Partnership, chaired by Deputy Prime Ministers. Proposals such as the creation of an industrial alliance and the creation of a "Green Transformation" consortium were also made.
Another economic direction that the President of Uzbekistan paid attention to is the transport sector. In particular, the Head of State confirmed the importance of Uzbekistan's participation in the Middle Corridor implemented by the members of the OTS and drew attention to projects that could complement this transport corridor.
According to Shavkat Mirziyoyev, if the Middle Corridor is connected with the China-Kyrgyzstan-Uzbekistan railway currently under construction and the promising Trans-Afghan corridor, a multi-sectoral, strategic highway system will be created
in our vast region.
In addition, the need to apply reasonable transit tariffs, introduce a digital customs procedure, and pursue a coordinated policy in the development of international transit corridors was emphasized.
All of the above ideas indicate that Uzbekistan is one of the major initiators of further strengthening the material foundations of economic cooperation.
This, in turn, fully meets the fundamental interests of our country. Because today the cooperation within the framework of the OTS ensures the economic well-being and social stability of Uzbekistan.
This is due to a number of factors.
Firstly, the role of the member states in the system of foreign economic relations of Uzbekistan is increasing. According to the latest indicators for 2024, the share of our country's trade with the countries of the "Turkic World" approached $10 billion.
This figure corresponds to 15% of Uzbekistan's total foreign trade. This, in turn, indicates that the group of countries that are members of the OTS and have observer status together is the third most important trading partner of Uzbekistan after China and Russia.
Moreover, the Turkic region has its own priorities as a trading partner.
Because the volume of exports and imports in Uzbekistan's trade turnover with the OTS is relatively balanced. The trade structure is diversified. That is, the segment of added-value products prevails in Uzbekistan's exports.
In addition, Turkic countries play an important role in stimulating domestic economic activity and creating new jobs in Uzbekistan. For example, the number of enterprises with the participation of OTS members in our country is showing consistent growth dynamics.
In 2025, their number will approach 4 thousand. This is an increase of 60% compared to 2019. As a result, now 20% of the total number of enterprises with foreign capital in Uzbekistan falls on OTS.
Secondly, there are still great opportunities for economic cooperation between OTS members that have not yet been fully realized.
In particular, OTS countries can establish industrial cooperation in priority areas, making effective use of their large human capital, raw material resources and industrial potential.
These processes can lead to the creation of a common Turkic brand. As a result, in the world market the competitiveness of products manufactured in the OTS area will increase several times.
In this regard, it is also worth noting that today there are all the favorable conditions for strengthening industrial cooperation.
This is primarily due to the strategically important geographical location of the Turkic countries.
By effectively using their geographical advantages, the Turkic countries can restore their historical leading positions in international trade relations and global supply chains.
At the same time, the participation of OTS members in various economic associations further facilitates their access to third-country markets.
For example, Kazakhstan and Kyrgyzstan are members of the Eurasian Economic Union. Uzbekistan has an infrastructure for cooperation with South Asia. Azerbaijan has ports on the Caspian Sea. Hungary is a member of the European Union. Turkey, although not a member of the European Union, is part of the European Customs Union since 1995.
In addition, there are already successful examples of industrial cooperation between countries.
For example, UzAuto Motors, together with partners in Kazakhstan, Kyrgyzstan and Azerbaijan, has established several Chevrolet car factories. Uzbek textile enterprises produce clothing for Turkish brands such as LC Waikiki and DeFacto.
The Uzbek company Global Textile is currently actively developing a textile cluster project in Azerbaijan. The project covers the entire production cycle, from cotton cultivation to finished products.
In turn, the production of building materials with a total budget of $100 million is being launched in Uzbekistan with the participation of the Azerbaijani company Matanat-A.
This is another example of industrial cooperation and technology transfer. Uzbekistan is interested in developing such partnerships and giving a system to cooperation processes.
That is why the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev put forward such complementary proposals as the establishment of a permanent council of Turkic states for economic cooperation and the creation of an industrial alliance.
Thus, Uzbekistan is laying the foundation for the creation of a common Turkic systematized industrial cooperation. Because the above proposals strengthen the institutional and organizational foundations of cooperation in the industrial sector.
These factors show that Uzbekistan's initiatives in the economic sphere are aimed at moving from goals to rapid action and achieving concrete results.
Thirdly, Uzbekistan is one of the main beneficiaries of the transport corridors implemented within the framework of the OTS. The country's foreign economic strategy prioritizes such goals as access to seaports and access to new markets.
Thus, the country can diversify the geography of foreign economic relations, stimulate exports and strengthen domestic production.
The achievement of these goals is a prerequisite for Uzbekistan's is of great importance in achieving sustainable high economic growth and ensuring the socio-economic well-being of the population.
That is why the country is an active supporter of strengthening transport and communication links within the framework of the OTS.
Moreover, the role of the Middle Corridor in Uzbekistan's foreign trade relations is already growing. According to reports, in 2024, the volume of cargo turnover of Uzbekistan through the port of Baku will reach 1 million tons. This route remains the shortest and most efficient way connecting Uzbekistan with the markets of Azerbaijan, Turkey and Europe.
However, the development of the Middle Corridor is not limited to the goals of Uzbekistan's domestic agenda. The country is an active participant in several transport corridors at once. These are the Trans-Afghan and China-Kyrgyzstan-Uzbekistan railways.
Their integration with the Middle Corridor will in fact mean the restoration of the historical Great Silk Road and the growth of Uzbekistan's place in the renewed global economic model.
In conclusion, it should be mentioned that the Turkic States Organization
has become for Uzbekistan not only a platform for political and cultural dialogue, but also an important format for the development of result-oriented cooperation
with a group of states with similar strategic goals.
In this sense, it is important for Uzbekistan to further strengthen cooperation with the Turkic States and continue to contribute to common prosperity and development.