Toshkentda “Global Textile Days” – Oʻzbekiston toʻqimachilik innovatsiyalari va biznes haftaligi boshlanmoqda
Koʻrgazma 9-11-sentyabr kunlari poytaxtimizdagi “Oʻzekspomarkaz” pavilyonlarida boʻlib oʻtadi
Shu yilning 9-11-sentyabr kunlari poytaxtimizdagi “Oʻzekspomarkaz” MKK pavilyonlarida “Global Textile Days” – Oʻzbekiston toʻqimachilik haftaligi boʻlib oʻtadi va u “Iteca Exhibitions” kompaniyasining 30-yubiley koʻrgazma mavsumining kuzgi qismini ochadi.
Haftalik quyidagi tadbirlarni oʻz ichiga oladi:
- Toʻqimachilik uskunalari va texnologiyalari – CAITME 2025» 16-Markaziy Osiyo Xalqaro koʻrgazmasi;
- Toʻqimachilik va Tikuvchilik Sanoati– TextileExpo Uzbekistan Kuz 2025” 25-Yubiley Xalqaro koʻrgazmasi;
- Tadbirlarga boy biznes dasturi, V2V uchrashuvlari va taqdimotlar.
“Global Textile Days” birlashgan ekspozitsiyasida quyidagi 22 davlatdan 250 dan ortiq kompaniya va brendlar oʻrin olgan: Avstriya, AQSH, BAA, Belarus Respublikasi, Belgiya, Buyuk Britaniya, Germaniya, Gretsiya, Daniya, Italiya, Koreya Respublikasi, Portugaliya, Rossiya, Turkiya, Xitoy, Chexiya, Shveysariya, Yaponiya, Oʻzbekiston, Qozogʻiston, Hindiston,
Oʻzbekiston toʻqimachilik va moda sanoatining Markaziy Osiyo habi maqomini mustahkamlamoqda, hukumatning qatʼiy chora-tadbirlari: 200 million dollarlik jamgʻarmaga ega Yengil sanoatni rivojlantirish agentligining tashkil etilishi va Prezident tomonidan sohani qoʻllab-quvvatlash boʻyicha “Dolzarb 100 kunlik” eʼlon qilinishi tufayli global savdo va logistika muammolarini yengib oʻtmoqda. Toʻqimachilik biznesi hamjamiyatining ishlab chiqarishni diversifikatsiya qilish borasidagi saʼy-harakatlari bilan birga, bu qadamlar ishlab chiqarishni modernizatsiya qilish, eksportni kengaytirish, Yevropa va AQSH bozorlarida oʻz oʻrnini egallashga qaratilgan. Shu nuqtayi nazardan, sentyabr oyida “Global Textile Days” oʻtkazish ayniqsa dolzarbdir. “CAITME” va “TextileExpo Uzbekistan” koʻrgazmalarining sinergiyasi mahalliy ishlab chiqaruvchilar uchun eng yangi texnologiya va uskunalarni oʻrganishdan tortib, xalqaro bozorda oʻz mahsulotlarini ilgari surishgacha boʻlgan noyob imkoniyatlarni ochib beradi.
“CAITME” platformasi iqtisodiyotning eng muhim va eksportga yoʻnaltirilgan tarmoqlaridan biri, toʻqimachilik va tikuv-trikotaj sanoati uchun uskunalar ishlab chiqarish sohasidagi asosiy milliy koʻrgazma loyihasi boʻlib, mintaqadagi noyob xalqaro texnologiyalar koʻrgazmasidir. Butunjahon koʻrgazma sanoati assotsiatsiyasi (UFI) tomonidan oʻtkazilgan mustaqil audit natijalariga koʻra, koʻrgazma MDH mamlakatlaridagi shunga oʻxshash tadbirlar orasida birinchi oʻrinni egallaydi va Yevroosiyo qitʼasida ikkinchi oʻrinda turadi. Koʻrgazma 2004-yilda tashkil etilganidan buyon muntazam ravishda Yevropa va Osiyodan toʻqimachilik mashinasozligi sohasida tan olingan yetakchilar hamda eng ilgʻor texnologiyalarni yetkazib beruvchilarni oʻziga jalb etib kelmoqda.
Tadbirni anʼanaviy ravishda asosiy vazirlik va idoralar qoʻllab-quvvatlamoqda, Markaziy Osiyo mintaqasi (Oʻzbekiston, Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Tojikiston) mutaxassislari va ekspert delegatsiyalari, yetakchi investorlar, diplomatik korpus va xalqaro tashkilotlar vakillari tashrif buyurmoqda. Koʻrgazma hamkorlik, qoʻshma ishlab chiqarish va sarmoya kiritish yoʻnalishlarida faoliyat yuritayotgan toʻqimachilik mashinasozligining koʻplab yetakchilari uchun Oʻzbekiston bozoriga kirish uchun boshlangʻich nuqta boʻldi.
Koʻrgazma mintaqadagi soha mutaxassislari bilan uchrashish, jahonning yetakchi toʻqimachilik, tikuvchilik va trikotaj uskunalari va butlovchi qismlar ishlab chiqaruvchilarining soʻnggi innovatsiyalarini amalda koʻrish, maslahat va texnik yordamni “birinchi qoʻldan” olish, sotishdan keyingi xizmat koʻrsatish masalalarini hal etish va sohadagi mavjud muammolarni birgalikda yengish yoʻllarini ishlab chiqish uchun yana bir bor noyob imkoniyat yaratadi.
Koʻrgazmaning bosh homiysi “Turkish Machinery” brendi ostida Turkiyaning mashinasozlik mahsulotlari eksportchilari uyushmasi - MAIB hisoblanadi. 2002-yilda tashkil etilgan uyushma 25 000 dan ortiq eksportchilarni birlashtiradi va Turkiya mashinasozligini rivojlantirish va jahon bozorida targʻib qilishda muhim rol oʻynaydi.
Koʻrgazma ekspozitsiyasi “Oʻzekspomarkaz” MKKning 1, 2, 3 pavilyonlari va Atrium 1 zalida namoyish etiladi va tashrif buyuruvchilarga qulaylik yaratish maqsadida quyidagi boʻlimlarga boʻlinadi:
1-, 2-pavilyonlarida va Atrium 1-zalida yigiruv, toʻquvchilik, trikotaj, boʻyash va pardozlash uchun uskunalar, butlovchi qismlar, yordamchi mashinalar va yechimlar namoyish etiladi.
3-pavilyonda yana bir bor xaridorlar orasida katta talabga ega boʻlgan tikuv texnologiyalari: tikuv mashinalari, avtomatlashtirilgan tikuv tizimlari, bichish moslamalari, tikuvchilik uchun dasturiy taʼminot va boshqa koʻplab mahsulotlar taqdim etiladi.
Bu yil Yevropa va Osiyoning mashhur kompaniyalari va brendlari anʼanaviy tarzda “CAITME” koʻrgazmasida muhim oʻrinni egallaydi: “Truetzschler”, “Groz-Beckert”, “Mahlo”, “Habasit”, “MHMS”, “Vandewiele NV”, “IRO”, “Biancalani”, “Corino”, “Ferraro”, “Itema”, “Lafer”, “Mario Crosta”, “Motex Di Modiano Guido”, “Salvadeʻ”, “Simet”, “Dilmenler”, “Dalgakiran”, “Mersan”, “Temsan”, “Lakshmi Machine Works”, “Lakshmi Card Clothing”, “Perfect Equipments”, “CTMTC”, “Hengyi”, “Leadsfon”, “Rifa”, “Yingyang” va koʻplab boshqalar.
Koʻrgazmada yangi mahsulotlar amalda namoyish etiladi. Masalan, trikotaj uskunalari sohasida yetakchi – “Santoni” - birinchi marta turli markadagi uchta mashinani namoyish etadi: “Jingmei” – “JFG”, “Santoni” – “Zenit HS2”, “Pilotelli – “JVCE-4”. Bu mashinalar Yevropa texnologiyalarini Osiyo samaradorligi bilan uygʻunlashtirib, zamonaviy bozorning keng koʻlamli ehtiyojlarini qoplaydi.
Shuningdek, tadbir debyutantlari – jahon bozorida ishonchli ishlab chiqaruvchilar va yetkazib beruvchilar sifatida mustahkam obroʻga ega boʻlgan kompaniyalarni ham taqdim etamiz: “Samatex” (Germaniya) – yigiruv uskunalari uchun aksessuarlar, “Smartex Europe”, “Unipessoal Lda” (Portugaliya) – toʻquv sexlari uchun dasturiy taʼminot, “Ab Card Clothing” (Hindiston) – yigiruv uskunalari uchun aksessuarlar, “Stylon” (Rossiya) - tikuv fabrikalarini avtomatlashtirish tizimlari, “Kyang Yhe Delicate Machine Co., LTD.” (Tayvan) - jakkardli igna teshuvchi mashinalar va boshqa taniqli kompaniyalar va brendlar.
Koʻrgazmada xorijiy ishtirokchilarning ulushi 82 foizni tashkil etadi.
Ishtirokchilar soni boʻyicha xorijiy davlatlar orasida Top-5ga Xitoy (57 kompaniya), Turkiya (40 kompaniya), Hindiston (20 kompaniya), Italiya (14 kompaniya), Germaniya (10 kompaniya) kirdi.
Anʼanaga koʻra, “CAITME” koʻrgazmasida “KOTMI” (Korea Textile Machinery Convergence Research Institute) koʻmagida Koreya Respublikasining milliy pavilyoni tashkil etiladi.
Delegatsiya tarkibiga taniqli ishlab chiqaruvchilar va soha yetakchilari kiradi, ular toʻqimachilik ishlab chiqarish, burama uskunalari, toʻqimachilik mahsulotlarini bosma etish, pardozlash va laminatsiyalash uchun ilgʻor texnologiyalar va uskunalarni va koʻplab boshqa mahsulotlarini taqdim etadilar.
Yevropa texnologiyalari Avstriya, Belgiya, Daniya, Germaniya, Gretsiya, Italiya, Portugaliya, Chexiya, Shvetsiya, Shveysariya kabi davlatlar tomonidan namoyish etiladi.
Joriy yilda “TextileExpo Uzbekistan” xalqaro toʻqimachilik va tikuvchilik sanoati koʻrgazmasi oʻzining 25-yilligini nishonlamoqda, bu esa sohaning barqaror rivojlanishi, uning xalqaro miqyosda eʼtirof etilishi va olgʻa ishonch bilan harakatlanishi ramzi boʻlgan muhim voqeadir.
2004-yildan 2017-yilgacha koʻrgazma “TextileExpo Uzbekistan” brendi ostida oʻtkazilgan boʻlsa, 2018–2024-yillarda “UzTextileExpo” nomi bilan tanilgan va joriy yildan boshlab oʻzining tarixiy nomiga qaytgan.
Chorak asr davomida koʻrgazmada 41 mamlakatdan 3 500 dan ortiq kompaniya ishtirok etdi va uning ekspozitsiyasiga 126 mingdan ortiq professional tashrif buyurdi.
“TextileExpo Uzbekistan” tashkil etilgan kundan boshlab milliy ishlab chiqaruvchilarni qoʻllab-quvvatlash, oʻzbek mahsulotlarini jahon bozoriga olib chiqish va Oʻzbekistonning toʻqimachilik sanoatida ishonchli hamkor sifatidagi obroʻsini mustahkamlash vazifasiga sodiq qoldi. Bugungi kunda TextileExpo Uzbekistan oʻnlab mamlakatlardan ishlab chiqaruvchilar, bayerlar, riteylerlar va distribyutorlarni birlashtirgan milliy brend, butun mintaqa uchun muhim biznes platforma hisoblanadi.
2009-yilda taʼsis etilgan Maxsus Bayerlar dasturi Oʻzbekistonda shu turdagi tadbirlardan birinchisi boʻldi. Bugungi kunda koʻrgazmaning ushbu eksklyuziv qismi vositachilarni chetlab oʻtib, istiqbolli bozorlarga yoʻl ochib, ishlab chiqaruvchilar va xaridorlar oʻrtasida bevosita muzokaralar olib borishda asosiy vosita boʻlib xizmat qilmoqda. “TextileExpo Uzbekistan Kuz 2025” koʻrgazmasining Bayerlar dasturi davomida turli mamlakatlarning 100 dan ortiq xarid qiluvchi kompaniyalari oʻzbekistonlik toʻqimachilik mahsulotlari va xomashyo ishlab chiqaruvchilari bilan ishbilarmonlik muzokaralarini oʻtkazadi. Dastur muvaffaqiyatli amalga oshirilgan 16-yil davomida unda Rossiya, Ukraina, Belarus, Qozogʻiston, Turkiya, Xitoy va boshqa mamlakatlardan 2000 dan ortiq yirik bayerlar ishtirok yetdi. Ular qatoriga Auchan, X5 Retail Group, Magnit, Zara, Bershka, Gloria Jeans, Oodji va boshqa koʻplab kompaniyalar kiradi. Ushbu format tufayli koʻrgazma shartnomalar, investitsiyalar va uzoq muddatli hamkorlikni amalga oshiradi.
“TextileExpo Uzbekistan Kuz-2025” koʻrgazmasi 4-pavilyon va Atrium 2- zalida joylashgan boʻlib, toʻqimachilik va yengil sanoatning butun spektrini qamrab oladi: kalava ip, gazlama, trikotaj va ipakdan tortib to uy tekstili, paypoq, boʻyoqlar, kimyoviy moddalar, aksessuarlar, poyabzallar, shuningdek, bosma va qadoqlash uchun yechimlar.
“TextileExpo Uzbekistan Kuz-2025” koʻrgazmasining doimiy ishtirokchilari qatorida quyidagi kompaniyalar mavjud: “Osborn Textile” (Oʻzbekiston) – boʻyalgan va melanj ip ishlab chiqarish, “Mogotex” (Belarus Respublikasi) – MDH mamlakatlari, yaqin va uzoq xorijdagi eng yirik toʻqimachilik mahsulotlari ishlab chiqaruvchilaridan biri, “Merganteks” (Oʻzbekiston) - toʻliq integratsiyalashgan ishlab chiqarish zanjiriga ega #fiber2fashion konsepsiyasi - paxta yetishtirishdan tayyor kiyim ishlab chiqarishgacha boʻlgan Oʻzbekistondagi yetakchi paxta-toʻqimachilik klasterlaridan biri, “Daka-Tex fabrikasi” (Oʻzbekiston) — yuqori sifatli kalava ip, trikotaj mato va tayyor trikotaj mahsulotlari ishlab chiqaradi.
Koʻrgazma debyutantlari: “Elegant Fiber Textile” (Oʻzbekiston) – yuqori sifatli, raqobatbardosh va zamonaviy mahsulotlar ishlab chiqaruvchisi, “Indigo Garments” (Oʻzbekiston) – zamonaviy texnologiyalarni inson salomatligiga gʻamxoʻrlik bilan uygʻunlashtirgan mamlakat trikotaj sanoati yetakchilaridan biri.
“Global Textile Days”ning asosiy tarkibiy qismlaridan biri ikkinchi kuni – 10-sentyabr kuni Atrium 2-zalida boʻlib oʻtadigan biznes-dastur boʻladi. Uning asosiy mavzusi – “Markaziy Osiyo ishlab chiqarish markazi sifatida: barqarorlik vs global muammolar”. Tadbir ishlab chiqaruvchilar, brendlar, riteylerlar, davlat idoralari va ekspertlar oʻrtasidagi dinamik muloqot maydoniga aylanadi, unda Markaziy Osiyoni jahon toʻqimachilik va tikuvchilik sanoatining barqaror va masʼuliyatli markazi sifatida belgilash yoʻllari muhokama qilinadi. Dastur ishtirokchilarga xarajatlarni kamaytirish va fabrikalar samaradorligini oshirishga yordam beradigan yangi texnologiyalar, raqamlashtirish va avtomatlashtirish boʻyicha amaliy bilimlar beradi. Yangi bozorlarga chiqish strategiyalariga, jumladan, Rossiya va xalqaro onlayn chakana savdo, raqamli yorliqlash, sunʼiy intellektni joriy etish va energiyani tejovchi yechimlarga alohida eʼtibor qaratiladi.
Rasmiy koʻmak koʻsatayotgan:
-Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Tadbirkorlik, raqobatni rivojlantirish va sanoat masalalari qoʻmitasi;
-Oʻzbekiston Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi;
-Oʻzbekiston Savdo-sanoat palatasi;
-“Oʻztoʻqimachiliksanoat” uyushmasi;
-Toshkent shahar hokimligi;
-“OSIYO RAMZI” Oʻzbekiston dizaynerlar uyushmasi.
“Dunyo” AA,
Toshkent sh.
Tadbir tashkilotchilari - Iteca Exhibitions xalqaro koʻrgazma kompaniyasi va uning hamkori – ICA Eurasia Group.

Ташкент встречает традиционную Текстильную неделю Узбекистана Global Textile Days
Выставка пройдет 9–11 сентября во всех павильонах Национального выставочного комплекса «Узэкспоцентр»
9–11 сентября во всех павильонах НВК «Узэкспоцентр» откроется осеннюю часть 30-го юбилейного выставочного сезона Текстильная неделя Узбекистана Global Textile Days, проводимого компании Iteca Exhibitions.
Неделя включает в себя:
- 16-ю Центральноазиатскую международную выставку оборудования и технологий для текстильной и швейно-трикотажной промышленности – CAITME 2025;
- 25-ю юбилейную Международную выставку текстильной и швейной индустрии - TextileExpo Uzbekistan Осень 2025;
- Насыщенную деловую программу, B2B-встречи и презентации.
Объединенная экспозиция Global Textile Days включает более 250 компаний и брендов из 22 стран: Австрия, Республика Беларусь, Бельгия, Великобритания, Германия, Греция, Дания, Индия, Италия, Казахстан, Китай, Республика Корея, ОАЭ, Португалия, Россия, США, Турция, Узбекистан, Чехия, Швейцария, Швеция, Япония.
Узбекистан укрепляет статус центральноазиатского хаба текстильной и модной индустрии, преодолевая вызовы мировой торговли и логистики благодаря решительным мерам государства: созданию Агентства по развитию легкой промышленности с фондом в $200 млн и объявлению Президентом страны «Ударных 100 дней» поддержки отрасли. Наряду с усилиями текстильного бизнес-сообщества по диверсификации производства, эти шаги нацелены на модернизацию производства, расширение экспорта и закрепление на рынках Европы и США. В этом контексте проведение Global Textile Days в сентябре приобретает особую актуальность: синергия выставок CAITME и TextileExpo Uzbekistan открывает уникальные возможности для отечественных производителей — от изучения новейших технологий и оборудования до продвижения собственной продукции на международный рынок.
Платформа CAITME - главный национальный выставочный проект в сфере оборудования для одной из важнейших и экспортоориентированных отраслей экономики, текстильной и швейно-трикотажной промышленности -– это уникальная международная выставка технологий в регионе. По данным независимого аудита Всемирной ассоциации выставочной индустрии (UFI) она занимает первое место среди аналогичных мероприятий в странах СНГ и является второй по масштабу на евроазиатском континенте. C момента основания выставки в 2004 году, в ней регулярно участвуют признанные лидеры текстильного машиностроения и поставщики самых прогрессивных технологий из Европы и Азии.
Событие традиционно поддерживают ключевые министерства и ведомства, посещают профессионалы и экспертные делегации закупщиков региона Центральной Азии (Узбекистан, Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан), ведущие инвесторы, представители дипломатического корпуса и международных организаций. Выставка послужила отправной точкой для выхода на рынок Узбекистана многих лидеров текстильного машиностроения, которые осуществляют свою деятельность и в сфере партнерства, и совместных производств, и в сфере инвестиций.
Выставка вновь представит уникальную возможность специалистам отрасли региона встретиться, увидеть в работе последние новинки от ведущих мировых производителей текстильного и швейно-трикотажного оборудования и комплектующих, получить консультации и техническую поддержку «из первых рук», решить вопросы послепродажного обслуживания и разработать сообща пути преодоления текущих вызовов в сфере.
Генеральным спонсором выставки выступает MAIB - Ассоциация экспортеров машиностроительной продукции Турции под брендом Turkish Machinery. Основанная в 2002 году, ассоциация объединяет более 25 000 экспортеров и играет ключевую роль в развитии и продвижении турецкого машиностроения на мировом рынке.
Экспозиция выставки будет развернута в павильонах № 1, 2, 3 и зале Атриум 1 НВК «Узэкспоцентр» и для удобства посетителей будет разделена на секции:
В павильонах № 1, 2 и Атриум 1 будут представлены оборудование, комплектующие, вспомогательные машины и решения для прядильных, ткацких, вязальных, красильных и отделочных производств.
Павильон № 3 уже второй год разместит более востребованные широким кругом покупателей швейные технологии: швейные машины, автоматизированные швейные системы, раскройные устройства, программное обеспечение швейных производств и многое другое.
В этом году видное место в экспозиции CAITME традиционно займут известные мировые компании и бренды из Европы и Азии: Truetzschler, Groz-Beckert, Mahlo, Habasit, MHMS, Vandewiele NV, IRO, Biancalani, Corino, Ferraro, Itema, Lafer, Mario Crosta, Motex Di Modiano Guido, Salvade`, Simet, Dilmenler, Dalgakiran, Mersan, Temsan, Lakshmi Machine Works, Lakshmi Card Clothing, Perfect Equipments, CTMTC, Hengyi, Leadsfon, Rifa, Yingyang и многие другие.
На выставке запланирована демонстрация новинок в действии. Так, лидер в области вязального оборудования – Santoni впервые продемонстрирует три машины под разными брендами: Jingmei – JFG, Santoni – Zenit HS2, Pilotelli – JVCE-4. Эти машины объединяют европейские технологии с азиатской эффективностью и покрывают широкий спектр потребностей современного рынка.
Отметим также и дебютантов события – компании, уже имеющие устойчивую репутацию надёжных производителей и поставщиков на мировом рынке: Samatex (Германия) - принадлежности к прядильному оборудованию, Smartex Europe, Unipessoal Lda (Португалия) – программное обеспечение для вязальных цехов, Ab Card Clothing (Индия) - принадлежности к прядильному оборудованию, Stylon (Россия) – системы автоматизации швейных фабрик, Kyang Yhe Delicate Machine Co., LTD. (Тайвань) - жаккардовые иглопробивные машины и другие известные компании и бренды.
Доля зарубежных участников на выставке составляет 82%.
В Топ-5 по количеству участников среди зарубежных стран вошли: Китай (57 компаний), Турция (40 компаний), Индия (20 компаний), Италия (14 компаний), Германия (10 компаний).
Традиционно на выставке CAITME будет организован национальный павильон Республики Корея при поддержке KOTMI (Korea Textile Machinery Convergence Research Institute). В составе делегации — признанные производители и лидеры индустрии, которые представят передовые технологии и оборудование для нетканого производства, крутильного оборудования, печати, отделки и ламинации текстиля и многое другое!
Европейские технологии будут представлены такими странами, как Австрия, Бельгия, Германия, Греция, Дания, Италия, Португалия, Чехия, Швеция, Швейцария.
В этом году Международная выставка текстильной и швейной индустрии - TextileExpo Uzbekistan отмечает 25-летний юбилей — значимую веху, которая символизирует устойчивое развитие отрасли, её международное признание и уверенное движение вперёд.
С 2004 по 2017 годы выставка проходила под брендом TextileExpo Uzbekistan, в 2018–2024 годах она была известна как UzTextileExpo, а начиная с этого года вернулась к своему историческому названию.
За четверть века в выставке приняли участие свыше 3 500 компаний из 41 страны, её экспозицию посетили более 126 000 профессионалов.
С самого основания TextileExpo Uzbekistan остаётся верна своей миссии: поддержка национальных производителей, продвижение узбекской продукции на мировой рынок и укрепление имиджа Узбекистана как надёжного партнёра в текстильной индустрии. Сегодня TextileExpo Uzbekistan – это национальный бренд, значимая бизнес-платформа всего региона, объединяющая производителей, байеров, ритейлеров и дистрибьюторов из десятков стран.
Специальная Байерская программа, запущенная в 2009 году, стала первой в своем роде в Узбекистане. Сегодня эта эксклюзивная часть выставки служит ключевым инструментом для прямых переговоров между производителями и закупщиками, минуя посредников и открывая путь для выхода на перспективные рынки. В ходе Байерской программы TextileExpo Uzbekistan Осень 2025 свыше 100 компаний-закупщиков из разных стран проведут деловые переговоры с узбекскими производителями текстильной продукции и сырья. За 16 лет успешной реализации программы в ней приняли участие более 2 000 крупных байеров из России, Украины, Беларуси, Казахстана, Турции, Китая и других стран. Среди них — такие известные компании, как Auchan, X5 Retail Group, Магнит, Zara, Bershka, Gloria Jeans, Oodji и многие другие. Благодаря этому формату выставка приносит реальные контракты, инвестиции и долгосрочные партнёрства.
Экспозиция TextileExpo Uzbekistan Осень 2025 разместится в Павильоне № 4 и зале "Атриум 2", и охватит весь спектр текстильной и лёгкой промышленности: от пряжи, тканей, трикотажа и шёлка до домашнего текстиля, чулочно-носочных изделий, красителей, химикатов, аксессуаров, обуви, а также решений в области печати и упаковки.
Среди постоянных участников выставки TextileExpo Uzbekistan Осень 2025: Osborn Textile (Узбекистан) — производство крашеной и меланжевой пряжи, Моготекс (Республика Беларусь) — крупнейший производитель текстильной продукции в странах СНГ, ближнего и дальнего зарубежья, Merganteks (Узбекистан) — один из ведущих хлопково-текстильных кластеров Узбекистана, работающий по концепции #fiber2fashion с полностью интегрированной производственной цепочкой — от выращивания хлопка до производства готовой одежды. Фабрика Daka-Tex (Узбекистан) — производит высококачественную пряжу, трикотажное полотно и готовые трикотажные изделия.
Дебютанты выставки: Elegant Fiber Textile (Узбекистан) — производители высококачественной, конкурентоспособной и современной продукции в стране, Indigo Garments (Узбекистан) — один из лидеров трикотажной отрасли страны, сочетает современные технологии с заботой о здоровье человека.
Одной из ключевых составляющих Global Textile Days станет деловая программа, которая пройдёт во второй день — 10 сентября в зале Атриум 2. Её центральная тема — «Центральная Азия как производственный хаб: устойчивость против глобальных вызовов». Событие станет динамичной международной площадкой для диалога производителей, брендов, ритейлеров, государственных структур и экспертов, где будут обсуждаться пути позиционирования Центральной Азии как устойчивого и ответственного центра мировой текстильной и швейной промышленности. В рамках программы участники получат практические знания о новых технологиях, цифровизации и автоматизации, которые помогают снижать издержки и повышать эффективность фабрик. Особое внимание будет уделено стратегиям выхода на новые рынки, включая российский и международный онлайн-ритейл, вопросам цифровой маркировки, внедрению искусственного интеллекта и энергосберегающих решений.
Официальную поддержку оказали:
Комитет Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан по вопросам предпринимательства, развития конкуренции и промышленности.
Министерство инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан.
Торгово-промышленная палата Республики Узбекистан.
ИА «Дунё»,
г.Ташкент
Организаторы - события Международная выставочная компания Iteca Exhibitions и её партнер – ICA Eurasia Group