Oʻzbekiston–Xitoy temiryoʻl yoʻnalishlari: savdo, tranzit va yangi logistika markazlari
Oʻzbekiston–Xitoy oʻrtasidagi munosabatlarning tarixiy ildizlari uzoq asrlarga borib taqaladi va bugungi kunda hozirgi bosqichda samarali, oʻzaro manfaatli sheriklikni rivojlantirish uchun mustahkam poydevor boʻlib xizmat qilmoqda. Mintaqalarni bogʻlab turgan, oʻzaro hamkorlik va madaniy almashinuvga turtki boʻlgan qadimiy Ipak yoʻli bugungi kunda yangicha ahamiyat kasb etib, oʻz navbatida mamlakatlar va xalqlar oʻrtasida iqtisodiy, madaniy va gumanitar koʻprik boʻlib xizmat qilishni davom etmoqda.
Bugungi kunda Oʻzbekiston va Xitoyning xalqaro kun tartibidagi dolzarb masalalar, global xavfsizlik va taraqqiyotni taʼminlash boʻyicha pozitsiya va yondashuvlari oʻxshash. Xitoy Oʻzbekistonning mustaqil taraqqiyot yoʻlini, mamlakatimizda Prezident Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida amalga oshirilayotgan keng koʻlamli islohotlarni har tomonlama qoʻllab-quvvatlab kelmoqda.
Ikki davlat BMT, Shanxay hamkorlik tashkiloti, “Markaziy Osiyo-Xitoy” formati va boshqa koʻp tomonlama xalqaro tuzilmalar doirasida ham yaqin aloqalarni mustahkamlagan holda umumiy manfaatlarni himoya qilib, butun dunyoda xavfsizlik va taraqqiyotga erishishga ijobiy hissa qoʻshmoqda. Shu oʻrinda taʼkidlab oʻtish joizki, Oʻzbekiston va Xitoy SHHTni tashkil etishda faol qatnashgan va ikki tomonlarning ilgari surilgan tashabbus va takliflarni amalga oshirishda har doim bir-birini qoʻllab-quvvatlab kelmoqda.
Soʻnggi yillarda Oʻzbekiston va Xitoy Xalq Respublikasi oʻrtasidagi iqtisodiy va transport aloqalari izchil rivojlanmoqda. Ikki tomonlama savdo hajmi rekord darajalarga yetayotgan bir paytda, temir yoʻl yoʻnalishlari strategik ahamiyat kasb etmoqda.
Ikki davlat hududlari oʻrtasida oʻzaro savdo iqtisodiy aloqalarni rivojlantirish maqsadida hududlararo almashinuvlar faollashgani mamlakatimizning barcha hududlari rahbarlari bir necha bor Xitoyga tashrif buyurdi, Shinjon-Uygʻur avtonom rayoni, Anxoy, Szyansi, Szyansu, Chjeszyan, Shandun, Shensi va Shanxay muzofotlari delegatsiyalari Oʻzbekistonda boʻldi. Pekin, Urumchi va boshqa bir qator shaharlarda savdo uylari ochildi.
Savdo aloqalari yildan-yilga rivojlanib 2017-yilga nisbatan 2024-yilda savdo hajmi 3 barobarga oʻsib 2024-yil yakunlariga koʻra
12,5 milliard AQSH dollarini tashkil qildi. Shundan, 2 mlrd AQSH dollari eksport, 10,5 mlrd AQSH dollari import hissasiga toʻgʻri kelmoqda.
Xitoyning toʻgʻridan-toʻgʻri investitsiyalari Oʻzbekistonning boshqa yetakchi hamkorlari kapitali qatori Oʻzbekiston iqtisodiyotining qator tarmoqlarida faol ishtirok etmoqda. Xitoyning Huawei, ZTE, Wenzhou Jinsheng Trading, QK Peng Sheng, Sinotruk, Heng Bang Textile Central Asia va boshqa koʻplab yirik kompaniyalari Oʻzbekiston bozorida oʻz faoliyatini olib bormoqda.
Bir makon, bir yoʻl" tashabbusi doirasida transport bogʻliqligini mustahkamlash va mintaqani rivojlantirishda strategik ahamiyatga ega boʻlgan Xitoy - Qirgʻiziston - Oʻzbekiston temir yoʻlini qurish loyihasi bugungi kunda “Asr qurilishi” sifatida eʼtirof etilmoqda. Ushbu istiqbolli temir yoʻl liniyasining qurilishi tom maʼnoda “Buyuk Ipak yoʻli”ning qayta tiklanishidir.
Uzoq yillik saʼy-harakatlardan soʻng “Xitoy – Qirgʻiziston – Oʻzbekiston” temir yoʻlining qurilish ishlari 2024-yil 27-dekabr kuni Qirgʻiz Respublikasining Jalol-Obod shahrida boshlandi. Bugungi kunda Xitoy Xalq Respublikasi, Qirgʻiz Respublikasi va Oʻzbekiston Respublikasi temir yoʻl ishchilari oʻrtasidagi samarali hamkorlik tufayli tomonlar asosiy obyektlarda ishlarni muddatidan oldin boshlashga erishdilar, bu esa loyihaning faol qurilish bosqichiga oʻtganini koʻrsatadi.
Loyiha “Qashqar – Torugart – Makmal – Jalol-Obod – Andijon” yoʻnalishi boʻylab 20 ta stansiya, 42 ta koʻprik va 25 ta tunnelni oʻz ichiga oladi. Temir yoʻl qurilishi 2030-yil oxirigacha yakunlanishi, temir yoʻl liniyasining uzunligi – 532,53 km boʻlishi, shuningdek, yoʻnalishda yuk tashish hajmi yiliga 15 mln. tonnaga yetishi kutilmoqda. Buning ustiga, yoʻnalish boʻylab zamonaviy tranzit-logistika infratuzilmasi, omborxona va terminallar barpo etiladi.
Ushbu istiqbolli loyihaning qurilishi davomida koʻplab tunnellar va koʻpriklar qurib bitkaziladi, bularning barchasi loyihaning yuqori muhandislik namunasi sifatida eʼtirof etadi. Yuklarning yetkazib berish muddatlarining qisqarishi natijasida ularning yetkazib berish narxlari pasayadi, bu esa oʻz navbatida tovarlarning bozor qiymatini ham pastlashiga olib keladi. Xitoy va Markaziy Osiyo oʻrtasida barqaror transport yoʻlagining barpo etilishi koʻplab yangi ish oʻrinlarining yaratilishiga, mintaqa mamlakatlari oʻrtasida savdo-iqtisodiy aloqalarning yanada rivojlanishiga sabab boʻladi.
Tadqiqotlar shuni koʻrsatdiki, Xitoydan Turkiya, Eron, Turkmaniston, Afgʻoniston, Pokistonga ketayotgan yuklarning 10 mln. tonnaga yaqin qismini “Xitoy – Qirgʻiziston – Oʻzbekiston” yoʻnalishiga jalb qilish imkoniyati mavjud boʻlib, yoʻnalish boʻylab yuk tashish uchun qulay shart-sharoitlar tashkil etilsa, yuk tashish hajmi 2040-yilga borib 4 barobarga oshishi mumkin.
Bularning barchasi ushbu loyihaning nafaqat transport infratuzilmaviy balki iqtisodiy ahamiyatining yuqori ekanligini koʻrsatadi. Shuningdek, “Xitoy – Qirgʻiziston – Oʻzbekiston” temir yoʻli mavjud “Xitoy – Qozogʻiston – Oʻzbekiston” temir yoʻliga nisbatan marshrut uzunligini 1035 kmga, yetkazib berish vaqtini esa bir haftaga qisqartiradi.
Temir yoʻl liniyasi qurilish ishlari yakunlanganidan soʻng “Xitoy – Yevropa” hamda “Xitoy – Janubiy Osiyo” oʻrtasida eng qisqa, barqaror quruqlik transport marshrutlari paydo boʻlishi natijasida, “Xitoy – Yevropa” yoʻnalishida tashish masofasi 900 kmga hamda “Xitoy – Janubiy Osiyo” oʻrtasida tashish masofasi 1000 kmga tashish vaqtlari esa mos ravishda 1 haftaga qisqaradi.
Oʻzbekiston–Xitoy temir yoʻl yoʻnalishlari nafaqat ikki tomonlama tovar ayirboshlashning oʻsishiga xizmat qilmoqda, balki Oʻzbekistonning geoiqtisodiy mavqeini mustahkamlab, Markaziy Osiyoning logistika markaziga aylanish jarayonini tezlashtirmoqda. “Xitoy – Qirgʻiziston – Oʻzbekiston” temir yoʻl loyihasi – kelajakdagi strategik tranzit koʻprik boʻlib, Yevroosiyo logistika zanjirida Oʻzbekistonning rolini yanada kuchaytiradi
Oʻzbekiston–Xitoy oʻrtasida yuk aylanmasining oshishi ikki davlat hududida yuklarni yigʻish, saralash va tarqatish punktlari va logistika markazlarini tashkil etishga ehtiyojning yuzaga kelishiga olib kelmoqda. Ushbu yuzaga kelayotgan talablarni bajarish va sifatli xizmatlarni taʼminlash maqsadida “Oʻztemiryoʻlkonteyner” AJ
2025-yilda Xitoyning Lanchjou shahrida yuklarni yigʻish punktini ochdi.
Oʻzbekistonning Sharqiy va Janubiy-Sharqiy Osiyo davlatlari bilan savdo munosabatlarida Xitoyning Lyanyungan va Sindao portlari muhim oʻrin tutadi. Xususan, Xitoyning Sharqiy provinsiyalari, Janubiy Koreya, Yaponiya, Malayziya kabi davlatlari bilan eksport-import yuklarni tashishda geografik qulay joylashgan Lyanyungan porti ahamiyati ortib bormoqda.
Oʻzbekiston-Xitoy oʻrtasidagi eksport, import va tranzit yuklarini tashishda imkon qadar qulay sharoitlar yaratish hamda “Oʻzbekiston-Qirgʻiziston-Xitoy” transport yoʻlagini yanada rivojlantirish maqsadida Xitoyning Lyanyungan portida joylashgan “Shanxay Hamkorlik Tashkiloti xalqaro logistika parki”da oʻzbek biznes vakillari ishtirokida logistika markazi tashkil etildi.
Ishonch bilan aytish mumkinki, ikki davlat oʻrtasidagi temir yoʻl hamkorligi nafaqat iqtisodiy, balki siyosiy, mintaqaviy barqarorlik va transport xavfsizligi nuqtayi nazaridan ham hal qiluvchi ahamiyat kasb etmoqda.
Oʻzbekiston Respublikasi Transport vazirligi huzuridagi
Transport va logistikani rivojlantirish muammolarini oʻrganish markazi boʻlim boshligʻi Usmonjon Muxtorjonov,

The historical roots of Uzbek-Chinese relations go back centuries and today serve as a solid foundation for the development of effective, mutually beneficial partnership at the present stage. The ancient Silk Road, which connected the regions and stimulated mutual cooperation and cultural exchange, is acquiring new significance today and continues to serve as an economic, cultural, and humanitarian bridge between countries and peoples.
Today, the positions and approaches of Uzbekistan and China on topical issues of the international agenda, ensuring global security and development are similar. China fully supports Uzbekistan's independent development path and the large-scale reforms being implemented in our country under the leadership of President Shavkat Mirziyoyev.
By strengthening close ties within the framework of the UN, the Shanghai Cooperation Organization, the "Central Asia - China" format, and other multilateral international structures, both states protect common interests and contribute positively to achieving security and development worldwide. It should be noted that Uzbekistan and China have actively participated in the creation of the SCO and have always supported each other in implementing the initiatives and proposals put forward by both sides.
Such large Chinese companies as Huawei, ZTE, Wenzhou Jinsheng Trading, QK Peng Sheng, Sinotruk, Heng Bang Textile Central Asia and many others operate in the Uzbek market.
The China-Kyrgyzstan-Uzbekistan railway construction project, which is of strategic importance for strengthening transport connectivity and developing the region within the framework of the Belt and Road Initiative, is now recognized as the "Building of the Century." The construction of this promising railway line represents a literal revival of the Great Silk Road.
After many years of efforts, the construction of the "China - Kyrgyzstan - Uzbekistan" railway began on December 27, 2024, in the city of Jalal-Abad, Kyrgyz Republic.
To date, thanks to the effective cooperation between the railway workers of the People's Republic of China, the Kyrgyz Republic, and the Republic of Uzbekistan, the parties have achieved the result of the early start of work on key facilities, which indicates the transition of the project to an active phase of construction.
The project includes 20 stations, 42 bridges, and 25 tunnels along the "Kashgar - Torugart - Makmal - Jalal-Abad - Andijan" route. The construction of the railway is expected to be completed by the end of 2030, the length of the railway line will be 532.53 km, and the volume of cargo transportation along the route will reach 15 million tons per year. In addition, modern transit and logistics infrastructure, warehouses, and terminals will be built along the route.
During the construction of this promising project, the construction of many tunnels and bridges will be completed, which is considered a high engineering achievement of the project. As a result of shortening the delivery time of goods, their transportation costs will decrease, which, in turn, will lead to a decrease in the market value of goods.
The creation of a sustainable transport corridor between China and Central Asia will lead to the creation of many new jobs and the further development of trade and economic ties between the countries of the region.
Studies have shown that there is an opportunity to attract about 10 million tons of cargo traveling from China to Turkey, Iran, Turkmenistan, Afghanistan, and Pakistan on the "China - Kyrgyzstan - Uzbekistan" route. If favorable conditions are created for cargo transportation along this route, the volume of transportation can increase 4 times by 2040.
All this testifies to the high not only transport and infrastructure, but also economic significance of this project. In addition, the "China - Kyrgyzstan - Uzbekistan" railway will shorten the route by 1035 km, and the delivery time will be reduced by one week compared to the existing "China - Kazakhstan - Uzbekistan" railway.
After the completion of the railway line, as a result of the emergence of the shortest and most stable land transport routes between China and Europe, as well as China and South Asia, the transportation distance in the direction of "China - Europe" will be reduced by 900 km, and between China and South Asia - by 1000 km, while travel time will be reduced by 1 week for both directions.
The Uzbekistan-China railway routes not only contribute to the growth of bilateral trade but also strengthen Uzbekistan's geoeconomic position, accelerating the process of its transformation into a logistics hub of Central Asia. The "China - Kyrgyzstan - Uzbekistan" railway project will become a strategic transit bridge in the future and strengthen Uzbekistan's role in the Eurasian logistics chain.
The growth of cargo turnover between Uzbekistan and China necessitates the establishment of cargo collection, sorting, and distribution points, as well as logistics centers within the two countries. To meet these emerging requirements and ensure quality service, "Uztemiryulkonteyner" JSC opened a cargo collection point in Lanzhou, China, in 2025.
In Uzbekistan's trade relations with the countries of East and Southeast Asia, the Chinese ports of Lianyungang and Qingdao occupy an important place. In particular, the importance of the port of Lianyungang, geographically convenient for transporting export-import cargo with the eastern provinces of China, South Korea, Japan, Malaysia, and other countries of the region, is increasing.
In order to create the most favorable conditions for the transportation of export, import, and transit cargo between Uzbekistan and China, as well as for the further development of the "Uzbekistan-Kyrgyzstan-China" transport corridor, a logistics center has been established with the participation of Uzbek business representatives at the "Shanghai Cooperation Organization International Logistics Park" located in the Chinese port of Lianyungang.
It can be confidently stated that the railway cooperation between the two countries is crucial not only from an economic perspective but also from the perspective of political and regional stability, as well as transport security.