Oʻzbekiston va Ozarbayjon 20 yoshgacha boʻlgan futbolchilar oʻrtasidagi Jahon chempionatiga birgalikda mezbonlik qilish uchun ariza topshirdi
FIFA 2027-yilda boʻlib oʻtadigan 20 yoshgacha boʻlgan futbolchilar oʻrtasidagi Jahon chempionati (FIFA U-20 World Cup) mezbonligiga nomzodlarni koʻrib chiqishni boshladi.
Oʻzbekiston Futbol assotsiatsiyasi maʼlumotiga koʻra, soʻnggi yillarda turkiyzabon mamlakatlarda futbol sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar, yaratilayotgan sharoitlar hamda xalqaro maydondagi nufuzdan kelib chiqqan holda, Oʻzbekiston va Ozarbayjon futbol uyushmalari yoshlar oʻrtasidagi Jahon chempionati mezbonligini yuqori saviyada oʻtkazishga ishonch bildirgan holda oʻz qoʻshma nomzodini ilgari surdi.
Bugungi kunda Ozarbayjon bilan birga Oʻzbekiston ham nufuzli musobaqani qabul qilishga har tomonlama tayyor. Soʻnggi yillarda stadionlar xalqaro standartlarga mos ravishda tartibga keltirildi. Qoʻshimcha ravishda, Osiyoning U-20, U-23 turnirlari, Markaziy Osiyo tarixida ilk bor oʻtkazilgan futzal boʻyicha Jahon chempionati mezbonligi katta tajriba vazifasini oʻtadi. Ushbu mezbonlik FIFA prezidenti Janni Infantino tomonidan tarixdagi eng yaxshi mundial sifatida eʼtirof etildi.
Yurtimiz har doimgidek oʻzining mehmondoʻstligi, professional yondashuvi, futbolga fidoyiligi va, albatta, futbolsevar muxlislarning mehri bilan butun dunyo eʼtiborini qozonishga tayyor.

Узбекистан и Азербайджан выдвинули совместную кандидатуру на проведение чемпионата мира по футболу среди юношей до 20 лет
Узбекистан и Азербайджан подали совместную заявку в ФИФА на проведение чемпионата мира по футболу среди юношей до 20 лет (FIFA U-20 World Cup) в 2027 году.
По данным Ассоциации футбола Узбекистана, ФИФА приступила к рассмотрению кандидатур на право проведения турнира. Учитывая масштабные реформы, реализуемые в последние годы в тюркоязычных странах в сфере футбола, улучшение инфраструктуры и рост международного влияния, Ассоциации футбола Узбекистана и Азербайджана выдвинули свою совместную кандидатуру, выразив уверенность в возможности проведения чемпионата на высоком уровне.
На сегодняшний день Узбекистан наряду с Азербайджаном полностью готов принять столь престижное соревнование. В стране модернизированы стадионы в соответствии с международными стандартами. Проведение юношеских и молодёжных турниров, включая чемпионаты Азии U-20 и U-23, а также чемпионат мира по футзалу – впервые в истории Центральной Азии – стало важным опытом. Этот турнир, напомним, был признан президентом ФИФА Джанни Инфантино лучшим в истории.
Узбекистан, как и прежде, готов покорить сердца болельщиков со всего мира своим гостеприимством, высоким уровнем организации, преданностью футболу и искренней любовью местных фанатов к этой игре.