Shavkat Mirziyoyev Afgʻoniston Prezidenti bilan telefon orqali muloqot qildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2020-yil 26-mart kuni Afgʻoniston Islom Respublikasi Prezidenti Muhammad Ashraf Gʻani bilan telefon orqali muloqot qildi.
Suhbat avvalida ikki davlat rahbarlari bahoriy Navroʻz ayyomi munosabati bilan bir-birlarini samimiy qutlab, eng ezgu tilaklarini bildirdilar.
Ushbu farovonlik va yangilanish bayrami doʻst xalqlarimizning madaniy-maʼnaviy merosi mushtarakligi, tinchlik va ravnaq yoʻlidagi orzu-umidlari ramzi boʻlib kelayotgani alohida taʼkidlandi.
Davlatimiz rahbari, shuningdek, Ashraf Gʻanini Afgʻoniston Prezidenti etib saylangani bilan tabrikladi hamda unga mamlakatda barqarorlik va izchil taraqqiyotni taʼminlash borasidagi ustuvor vazifalarga erishishda katta muvaffaqiyatlar tiladi.
Ashraf Gʻani, oʻz navbatida, tabrik uchun, shuningdek, Afgʻonistonda tinchlikka erishish va mamlakatni ijtimoiy-iqtisodiy tiklash yuzasidan koʻrsatayotgan koʻmagi va faol saʼy-harakatlari uchun Oʻzbekiston rahbari Shavkat Mirziyoyevga samimiy minnatdorlik bildirdi.
Afgʻoniston Prezidenti Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti tashabbusi bilan ikki yil avval oʻtkazilgan Afgʻoniston boʻyicha Toshkent xalqaro konferensiyasi muhim voqea - afgʻon muammosini tinch yoʻl bilan hal etish boʻyicha siyosiy jarayonni boshlash, manfaatdor tomonlar muloqotining oʻzaro maqbul shakl va mexanizmlarini izlashda “boshlangʻich nuqta” boʻlgani qayd etildi.
Muloqot chogʻida mintaqada yangi turdagi koronavirus infeksiyasi tarqalishi bilan bogʻliq joriy vaziyat va koʻrilayotgan chora-tadbirlar muhokama qilindi.
Prezident Ashraf Gʻani Oʻzbekiston koronavirusga qarshi kurashishda koʻrsatayotgan amaliy koʻmagi uchun alohida minnatdorlik bildirdi. Mamlakatimiz mutaxassislari tomonidan bunyod etilgan va ekspluatatsiya qilinayotgan “Hayraton - Mozori Sharif” temir yoʻli, shuningdek, elektr energiyasi, oziq-ovqat va sanoat mahsulotlari yetkazib berilayotgani hamda savdo va gumanitar yuklarning yurtimiz hududi boʻylab tranziti hech qanday toʻsiqlarsiz amalga oshirilayotgani va koʻrsatilayotgan boshqa yordam ushbu pandemiyaga qarshi kurashishda muhim omil boʻlayotgani taʼkidlandi.
Davlat rahbarlari harakatlarni yaqindan muvofiqlashtirishni davom ettirish hamda ikki mamlakatdagi sanitar-epidemiologik holatni nazorat qilish borasida qatʼiy choralar koʻrish muhimligini qayd etdilar.
Prezidentlar ikki tomonlama, avvalo savdo-iqtisodiy, energetika va transport-kommunikatsiya sohalaridagi hamkorlikning dolzarb masalalarini ham koʻrib chiqdilar, shuningdek, xalqaro ahamiyatga molik masalalar yuzasidan fikr almashdilar.
Afgʻonistonning barqaror taraqqiyotini taʼminlash va xalq farovonligini oshirishga qaratilgan qoʻshma infratuzilma loyihalarini ishlab chiqish va amalga oshirish borasidagi saʼy-harakatlarni faollashtirishga kelishib olindi.

Presidents of Uzbekistan and Afghanistan speak over the phone
On March 26, 2020, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with the President of the Islamic Republic of Afghanistan Mohammad Ashraf Ghani.
The leaders exchanged warm congratulations and best wishes on the occasion of the spring holiday Navruz.
It was emphasized that this bright holiday of prosperity and renewal of nature traditionally symbolizes the common cultural and spiritual heritage, the aspirations of friendly peoples of the two countries for peace and prosperity.
The President of Uzbekistan also congratulated Ashraf Ghani on his election as President of Afghanistan and sincerely wished great success in advancing the priority tasks of ensuring stability and sustainable development of the country.
In turn, Ashraf Ghani expressed deep gratitude to the leader of Uzbekistan for congratulations, as well as the support and active efforts to achieve peace and socio-economic reconstruction of Afghanistan.
He emphasized that Tashkent International Conference on Afghanistan, held two years ago at the initiative of the President of the Republic of Uzbekistan, was a key event, the starting point in the process of launching the political process for peaceful settlement of the Afghan problem, the search for mutually acceptable forms and mechanisms of dialogue between interested parties.
During the conversation, the current situation and measures taken in connection with the spread of coronavirus infection in the region were discussed.
President Ashraf Ghani expressed special gratitude for practical assistance of Uzbekistan in countering coronavirus. It was noted that Hairatan – Mazar-e-Sharif railway built and operated by Uzbekistan specialists, the supply of electricity, food and industrial products, as well as unhindered transit of trade and humanitarian goods through the country and other assistance provided are important factors in the fight against the pandemic.
Heads of states emphasized the importance of further close coordination of actions and taking decisive steps to monitor the sanitary-epidemiological situation in the two countries.
Presidents also considered pressing issues of bilateral cooperation, primarily in trade-economic, energy and transport-communication spheres, as well as exchanged views on the international agenda.
An agreement was reached on intensifying efforts to prepare and implement joint infrastructure projects designed to ensure the sustainable development of Afghanistan and increase the welfare of the country’s people.