O‘zbekiston delegatsiyasining IHT Tashqi ishlar vazirlari kengashi 51-sessiyasida ishtiroki yuzasidan
O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov Istanbul shahrida IHT Tashqi ishlar vazirlari kengashining 51-sessiyasida ishtirok etdi.
O‘zbekiston delegatsiyasi mintaqaviy barqarorlikni mustahkamlash, savdo-iqtisodiy sheriklikni kengaytirish, ilm-fan, ta’lim va madaniyat sohalarida almashinuvni kuchaytirish bo‘yicha aniq takliflarni ilgari surdi. Tomonlar mavjud salohiyatdan to‘liq va samarali foydalanish, yangi loyihalarni birgalikda amalga oshirish hamda xalqlarning farovonligi yo‘lida yaqin hamkorlikni davom ettirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Tashrif davomida islom dunyosidagi qator hamkor davlatlar bilan mazmunli uchrashuvlar o‘tkazilib, umumiy manfaatlar doirasida muloqot olib borildi.
Xususan, Iordaniya Bosh vazir oʻrinbosari, tashqi ishlar va ekspatriatlar masalalari bo‘yicha vaziri Ayman Safadi, Iroq Bosh vaziri o‘rinbosari, tashqi ishlar vaziri Fuad Husayn, Ozarbayjon tashqi ishlar vaziri Jeyhun Bayramov, Afg‘oniston tashqi ishlar vaziri vazifasini bajaruvchi Mavlaviy Amir Xon Muttaqiy, Mozambik Respublikasining adliya, konstitutsiyaviy va diniy masalalar bo‘yicha vaziri Metyu Sayz, Suriya tashqi ishlar vaziri Asaad Hassan Al-Shaibani, Bangladesh tashqi ishlar maslahatchisi Touhid Husayn bilan samarali uchrashuvlarda sohabay yaqin hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi.
Pokiston Respublikasi Senatori, Bosh vazir o‘rinbosari va tashqi ishlar vaziri Muhammad Is'hoq Dar bilan uchrashuvda birgalikda amalga oshirish uchun ulkan salohiyat mavjudligi va ikki tomonlama munosabatlarga yangi dinamikani olib kirishga alohida eʼtibor berildi. Strategik qarorlarni amaliy natijalarga aylantirishga muhim mexanizm bo‘lib xizmat qiladigan, tomonlar o‘rtasidagi tashabbus va loyihalarni izchil ilgari surishga zamin bo‘ladigan O‘zbekiston va Pokiston hukumatlari o‘rtasida Amaliy harakatlar rejasi imzolandi.

Участие делегации Узбекистана в 51-й сессии Совета министров иностранных дел ОИС
В Стамбуле министр иностранных дел Республики Узбекистан Бахтиёр Саидов принял участие в 51-й сессии Совета министров иностранных дел ОИС.
Делегация Узбекистана представила конкретные предложения по укреплению региональной стабильности, расширению торгово-экономического партнерства, а также по активизации обмена в сферах науки, образования и культуры. Стороны выразили готовность полно и эффективно использовать имеющийся потенциал, совместно реализовывать новые проекты и продолжать тесное сотрудничество ради благополучия народов.
В ходе визита состоялись содержательные встречи с рядом государств исламского мира, в ходе которых велся диалог в рамках общих интересов.
В частности, обсуждались перспективы тесного сотрудничества с аместителем Премьер-министра, министром иностранных дел и по делам экспатриантов Хашимитского Королевства Иордания Айманом Сафади, заместителем Премьер-министра и министром иностранных дел Ирака Фуадом Хусейном, министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым, исполняющим обязанности министра иностранных дел Афганистана Мавлави Амиром Ханом Муттаки, министром юстиции, конституционных и религиозных вопросов Мозамбика Мэтью Сэйзом, министром иностранных дел Сирии Асаадом Хассаном Аль-Шайбани, Тухидом Хосейном, советником по иностранным делам Бангладеш.
Во время встречи сенатором, заместителем Премьер-министра и министром иностранных дел Пакистана Мохаммадом Исхаком Даром было подчеркнуто наличие большого потенциала для совместной реализации проектов и придания новым динамикам двусторонним отношениям. Был подписан План практических действий между правительствами Узбекистана и Пакистана, который станет важным механизмом для превращения стратегических решений в конкретные результаты, а также создаст основу для последовательного продвижения инициатив и проектов между сторонами.