Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti hurmatli Qosim-Jomart Kemelovich To‘qayevga samimiy qabul va “Markaziy Osiyo – Xitoy” ikkinchi sammiti yuqori darajada tashkil etilgani uchun bildirilgan minnatdorlik so‘zlariga qo‘shilaman.
Xitoy Xalq Respublikasi Raisi hurmatli Si Szinpin janoblariga mintaqa davlatlari bilan do‘stlik va hamkorlikni mustahkamlashga qat’iy sodiqligi uchun tashakkur aytaman.
Sizning “Xitoy va Markaziy Osiyo mamlakatlarini o‘zaro hurmat, o‘zaro ishonch va o‘zaro yordamga asoslangan ko‘p asrlik do‘stlik va sheriklik rishtalari hamda yaqin aloqalarni o‘rnatish va yuqori sifatli hamkorlikni rivojlantirishga bo‘lgan intilish bog‘lab turadi”, degan so‘zlaringizni to‘liq qo‘llab-quvvatlayman.
Yaqinda nishonlangan tavallud ayyomingiz munosabati bilan Sizning sha’ningizga bildirilgan samimiy qutlov va tilaklarga ham qo‘shilaman.
Bugungi uchrashuvimiz kun tartibi va tayyorlangan hujjatlarni, jumladan, Ostona deklaratsiyasini qo‘llab-quvvatlayman.
Cho‘llanishdan ogohlantirish, ta’lim sohasida hamkorlik, kambag‘allikka qarshi kurashish bo‘yicha qo‘shma markazlar, shuningdek, Markaziy Osiyo va Xitoy uzluksiz savdo platformasi ishga tushirilganini olqishlayman. Hech shubhasiz, bu mexanizmlar mamlakatlarimiz o‘rtasidagi o‘zaro amaliy hamkorlikni kengaytirishga imkon beradi. O‘zbekiston bunday tuzilmalar faoliyatini tashkil etish va rivojlantirishda faol ishtirok etish niyatida.
Xitoy donishmandlari aytganlaridek: “Kimki do‘stlari bilan birga qadam tashlasa, uzoqqa boradi”.
Biz Siandagi ilk tarixiy sammitimizdan keyin jiddiy natijalarga erishdik. Yuqorida ta’kidlanganidek, hamkorlikni ko‘p darajada muvofiqlashtirishni ta’minlaydigan Kotibiyat tuzildi.
Turli yo‘nalishlar bo‘yicha vazirlar va ekspertlarning uchrashuv va yig‘ilishlariga oid samarali mexanizmlar ishlamoqda, keng ko‘lamli hamkorlikning shartnomaviy-huquqiy bazasi shakllantirilmoqda.
Tahlillar Markaziy Osiyo mamlakatlarining Xitoy bilan umumiy savdo aylanmasi o‘sib borayotganini ko‘rsatmoqda. Joriy yilda bu ko‘rsatkich deyarli 100 milliard dollarga yetadi. Qo‘shma korxonalar va loyihalar soni esa 10 mingdan oshadi.
Bizningcha, bir tomondan, ishonch, yaxshi qo‘shnichilik va sheriklik makoniga aylangan Markaziy Osiyoning o‘zidagi chuqur transformatsiya jarayonlari, boshqa tomondan, Xitoy rahbariyatining qo‘shni davlatlar bilan do‘stona munosabatlarni rivojlantirish va “Belbog‘ va yo‘l” global konsepsiyasini ilgari surishga qat’iy sodiqligi ushbu formatdagi hamkorlikning rivojlanishiga imkon bermoqda.
Shu munosabat bilan ko‘ptomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirish borasidagi o‘z qarashlarimizni bildirmoqchiman.
Bugungi uchrashuvimiz xalqaro vaziyat sezilarli darajada yomonlashib borayotgan sharoitda bo‘lib o‘tmoqda. Yo‘qotish va talafotlarga sabab bo‘ladigan mojarolar yangidan alanga olmoqda, global va mintaqaviy darajadagi yirik davlatlar o‘rtasida o‘zaro ishonchsizlik kuchaymoqda.
Raqobatning ortishi keskinlikning zo‘rayishiga, xavfsizlik va barqaror taraqqiyotga yangi xavf va tahdidlar paydo bo‘lishiga olib kelmoqda.
Nizoli xalqaro masalalar va ziddiyatli muammolarni hal qilish uchun kuch ishlatish vositalaridan foydalanish o‘zini oqlamaydi va bunga yo‘l qo‘yib bo‘lmaydi, deb hisoblaymiz.
Muhtaram Si Szinpin janoblari, Sizning davom etayotgan mojarolar va urushlarda hech qanday g‘oliblar bo‘lmaydi, degan so‘zlaringizga to‘liq qo‘shilaman.
Barcha nizo va ziddiyatlar suverenitetni hurmat qilish, xalqaro huquq me’yorlari va Birlashgan Millatlar Tashkiloti nizomi asosida faqat diplomatik sa’y-harakatlar yo‘li bilan – muzokaralar stolida hal etilishi shart.
Ta’kidlash kerakki, oldindan aytib bo‘lmaydigan bunday sharoitda xalqaro munosabatlarning hozirgidan ko‘ra barqaror tizimlarini ta’minlash uchun mamlakatlarni birlashtirishga qodir bo‘lgan mintaqaviy mexanizmlarning ahamiyati va roli oshmoqda.
Shu munosabat bilan bugun mamlakatlarimiz o‘rtasidagi Abadiy yaxshi qo‘shnichilik, do‘stlik va hamkorlik to‘g‘risidagi shartnomaning qabul qilinishini tarixiy voqea, deb hisoblayman. Ushbu hujjat mintaqaviy barqarorlikni ta’minlashga qo‘shgan umumiy hissamiz bo‘lib qoladi. Shartnomani amaliy jihatdan mustahkamlashda aniq mexanizm va loyihalarni qamrab olgan Uzoq muddatli sheriklik konsepsiyasini qabul qilish muhim ahamiyatga ega.
Savdo, investitsiya va texnologik hamkorlik Markaziy Osiyodagi barcha mamlakatlarning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish strategiyasini amalga oshirishda kuchli lokomotiv bo‘lib xizmat qilmoqda.
Birgina misolni keltirib o‘taman.
Xitoyning ilg‘or tajribasi asosida bizning mamlakatimizda sanoat salohiyati va ijtimoiy infratuzilmalarni rivojlantirish, hududlarimizda yangi ish o‘rinlarini yaratishga qaratilgan o‘nlab yirik loyihalar amalga oshirildi.
Ta’kidlayman: Markaziy Osiyo mamlakatlarining o‘sib borayotgan salohiyati va Xitoyning sanoat sohasidagi yetakchiligini birlashtirish bilimlar bilan almashish va texnologiyalar transferining samarali mexanizmlariga ega bo‘lgan umumiy keng imkoniyatlar makoni paydo bo‘lishiga olib kelishi lozim.
Ishonchim komil, yangi iqtisodiy sheriklik dasturining tezroq qabul qilinishi ushbu yo‘nalishda yana bir amaliy qadam bo‘ladi.
Ushbu dasturni aniq vazifalar bilan to‘ldirish, o‘zaro savdo va investitsiyalarni kengaytirish bo‘yicha loyihalar portfelini shakllantirish uchun mamlakatlarimiz bosh vazir o‘rinbosarlari darajasida Savdo va investitsiyalar bo‘yicha mintaqalararo kengash ta’sis etishni taklif etaman. Uning birinchi uchrashuvini shu yilning oxiriga qadar O‘zbekistonda o‘tkazishga tayyormiz.
Savdo aloqalarini rag‘batlantirish maqsadida “Raqamli belbog‘ va yo‘l” doirasida “Raqamli Ipak yo‘li” ko‘ptomonlama savdo platformasini tashkil etish tarafdorimiz.
Toshkentda reglament va standartlarni yaqinlashtirish, Xitoy talablari bo‘yicha eksport mahsulotlarini sertifikatlashtirish masalalari bilan shug‘ullanadigan Sanoat standartlashtirish va sertifikatlashtirish mintaqaviy markazini yaratishni dolzarb ahamiyatga ega, deb hisoblayman.
Biznes, yetakchi tadqiqot institutlari va muhandislik markazlarini jalb etgan holda, texnologiyalar transferi bo‘yicha alohida “yo‘l xaritasi”ni qabul qilishni taklif etaman.
Sanoat sohasidagi va infratuzilmaviy bog‘liqlikning kuchayishi mamlakatlarimizning iqtisodiy salohiyatidan samarali foydalanish imkonini beradi. Shu maqsadda “Markaziy Osiyo – Xitoy” sanoat va infratuzilmaviy belbog‘ini yaratishga qaratilgan uzoq muddatli strategiyani ishlab chiqishni taklif etaman.
Bu o‘rinda gap Xitoyning investitsiyalari, texnologik va ilmiy yechimlarini jalb etgan holda, o‘zaro bog‘liq sanoat klasterlari, texnoparklar va logistika xablari tizimini yaratish haqida bormoqda.
Bundan tashqari, energetika vazirlari Markaziy Osiyo mamlakatlari va Xitoy energetika tizimlarini bog‘lash, jumladan, yuqori kuchlanishli elektr uzatish tarmoqlarini qurish bo‘yicha mega-loyihalarni amalga oshirish masalalarini diqqat bilan o‘rganishlari lozim.
Mintaqaviy ahamiyatga ega bo‘lgan yirik loyihalarni qo‘llab-quvvatlashga qodir bo‘lgan samarali moliyaviy vositalarni joriy etish masalasi alohida dolzarb ahamiyat kasb etib bormoqda.
Qayd etmoqchimanki, bugungi kunda amalda bo‘lgan xalqaro mexanizmlar, hech shubhasiz, muhim rol o‘ynamoqda, ammo mintaqaning investitsiyaga bo‘lgan talabini to‘liq qoplay olmayapti.
Ekspertlarning xulosasiga ko‘ra, Markaziy Osiyoni infratuzilmaviy rivojlantirishda kapital qo‘yilmalar taqchilligi bir necha yuz milliard dollar deb baholanmoqda.
Shu munosabat bilan infratuzilmalarga oid tashabbuslarni ilgari surishda samarali platformaga aylanishi mumkin bo‘lgan “Markaziy Osiyo – Xitoy” taraqqiyot jamg‘armasini ta’sis etish imkoniyatlarini ko‘rib chiqish maqsadga muvofiqdir.
Markaziy Osiyo va Xitoyning transport sohasidagi o‘zaro bog‘liqligini rivojlantirish yana bir ustuvor yo‘nalish hisoblanadi. “Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston” temir yo‘li qurilishi boshlanganini Yevroosiyo makonida yangi transport va tranzit kommunikatsiyalari tizimining muhim elementi, deb hisoblaymiz.
Barcha mamlakatlarimiz uchun keng imkoniyatlar ochadigan va Xitoyni mintaqamiz orqali Janubiy Osiyo bilan bog‘lash imkonini beradigan Transafg‘on temir yo‘l magistrali loyihasi amalga oshirilishining qo‘llab-quvvatlanishiga umid qilamiz.
Ushbu strategik soha istiqboliga oid umumiy yondashuvlarni ishlab chiqish uchun transport idoralarimizga dala tadqiqotlarini olib borish, logistika infratuzilmasini modernizatsiya qilish imkoniyatlarini o‘rganish, muqobil yo‘laklar bo‘yicha yuklarni tashish borasida sinov tariqasidagi loyihalarini amalga oshirish uchun ekspertlar guruhlarini shakllantirish yuzasidan topshiriq berishimiz zarur, deb hisoblayman.
Ular faoliyatining natijalari bo‘yicha keyingi uchrashuvimizgacha transport yo‘laklari va zamonaviy tranzit infratuzilmalarining yagona xaritasini shakllantirish uchun aniq va asoslangan takliflar ishlab chiqilishi lozim.
Mamlakatlarimiz barqaror taraqqiyotiga jiddiy tahdidlardan yana biri – bu iqlim o‘zgarishlari oqibatlaridir.
Ishonchim komil, mintaqada Xitoyning ilg‘or tajribasini keng joriy etish xatarlarni kamaytirish, “yashil” kun tartibi va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi chora-tadbirlar samaradorligini sezilarli darajada oshirish imkonini beradi.
Shu munosabat bilan 2030-yilgacha mo‘ljallangan “Yashil” rivojlanish dasturini qabul qilish va uni amalga oshirishga imkon qadar tezroq kirishish muhimdir.
Cho‘llanishga qarshi kurashish, degradatsiyaga uchragan yerlarni qayta tiklash, qurg‘oqchil va cho‘l hududlarda bioekologik barqarorlikni oshirish sohasida muloqot va sheriklik uchun bizning formatda Ekologik alyansni tuzishni taklif etaman.
Qayd etmoqchimanki, Xitoy tajribasi va uslubidan foydalangan holda, biz mintaqada kompleks ko‘kalamzorlashtirish va pitomniklar yaratish, biomuhandislik, biomonitoring stansiyalarini rivojlantirishni, shuningdek, ijtimoiy-ta’lim dasturlarini qamrab olgan sinov tariqasidagi loyihalarni amalga oshirishimiz mumkin.
Sun’iy intellekt va raqamli texnologiyalar sohasidagi hamkorlik imkoniyatlariga alohida to‘xtalishni istar edim. Aynan ushbu yo‘nalishlar bugungi kunda milliy iqtisodiyotlarning raqobatbardoshligini belgilab, uzoq muddatli o‘sishning drayveri bo‘lmoqda.
Xitoy intellektual tizimlar rivojlanishida yetakchilik qilib, ushbu yo‘nalishda an’anaviy ravishda yuqori o‘rinlarni egallab kelmoqda.
Ishonchim komilki, sun’iy intellekt va choklanmagan, transchegaraviy elektron kanallar asosida ishlaydigan katta ma’lumotlar bazalari va protsessing markazlarining O‘zaro integratsiyalashgan banklar tarmog‘ini yaratish iqtisodiy hamkorlikning barqaror raqamli infratuzilmasini shakllantirish imkonini beradi.
Asosiy energetika va transport yo‘nalishlari bo‘ylab “Markaziy Osiyo – Xitoy” optik tolali aloqa tarmog‘ining raqamli trassasini barpo etish zarur, deb hisoblaymiz.
Bu onlayn savdo, “aqlli” logistika, bulutli texnologiyalar va sun’iy intellekt – Sian deklaratsiyasida o‘z ifodasini topgan raqamli kun tartibining barcha yo‘nalishlarini yanada rivojlantirish uchun asos yaratadi.
Xalqlarimizning bir-birining madaniyatini o‘zaro boyitish va yaqinlashishga bo‘lgan umumiy intilishi – bu bizning bebaho boyligimizdir. Madaniyatlar rang-barangligini hurmat qilish tamoyiliga tayangan holda, bizning hamkorligimiz millionlab insonlar uchun madaniy almashuv yo‘lida yangi imkoniyatlarni ochmoqda.
Bugun qabul qilinayotgan O‘zaro tashriflarni yengillashtirish bo‘yicha tashabbus va Madaniy-gumanitar tadbirlar dasturi aynan shu maqsadlarga qaratilgan.
“Ipak yo‘li madaniy merosi” yagona raqamli portalini yaratishni taklif etamiz.
U Markaziy Osiyo mamlakatlari va Xitoyning tarixiy-madaniy resurslarini, ulardan tadqiqotchilar, talabalar, sayyohlar va kreativ sanoat vakillarining foydalanishiga imkon bergan holda, birlashtiradi.
Professional ta’lim sohasida hamkorlik dasturlarini ishlab chiqish, universitetlar rektorlari forumlarini o‘tkazish, ilmiy akademiyalar va ilmiy-tadqiqot markazlari rahbarlari uchrashuvlarini tashkil etish orqali umumiy ilmiy-ta’lim platformalarini shakllantirish maqsadga muvofiq.
Xavfsizlik sohasidagi hamkorlik hal qiluvchi ustuvor yo‘nalishlardan biri bo‘lib qolishi kerak. Maxsus xizmatlar va xavfsizlik kengashlari yo‘nalishida terrorizm, ekstremizm, radikalizm, narkotrafik, noqonuniy migratsiya va kiberjinoyatchilikka qarshi kurashish bo‘yicha axborot almashishning ko‘ptomonlama ishchi mexanizmlarini yo‘lga qo‘yishni taklif etaman.
Biz uchun nafaqat qo‘shni, balki umumiy tarixiy-madaniy va iqtisodiy makonimizning ajralmas qismi bo‘lgan Afg‘oniston muammolariga xalqaro hamjamiyat e’tiborining pasayishi jiddiy tashvish uyg‘otmoqda.
Xitoy va Markaziy Osiyo mamlakatlari Afg‘onistonning hamkorlik bo‘yicha boy tajribaga ega bo‘lgan an’anaviy sheriklari sifatida uning qayta tiklanishi va mintaqaviy integratsiya jarayonlariga jalb etilishiga ko‘maklashish uchun barcha imkoniyatlarga ega, deb hisoblayman.
Shu munosabat bilan formatimiz doirasida ushbu masalalarni ko‘rib chiqish bo‘yicha yuqori darajadagi guruh ta’sis etishni va uning uchrashuvini Afg‘oniston vakillari ishtirokida chegaradosh Termizda o‘tkazishni taklif etaman.
Fursatdan foydalanib, Xitoy Xalq Respublikasi vakili Sun Veydun janoblariga muloqotimizning doimiy faoliyat yurituvchi Kotibiyati bosh kotibi lavozimidagi faoliyatida muvaffaqiyatlar tilayman.
So‘zimning yakunida O‘zbekiston ochiq muloqotga, “Markaziy Osiyo – Xitoy” formatidagi pragmatik va o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirishga sodiq ekanini ta’kidlayman. Ishonchim komilki, bunday sheriklik mamlakatlarimiz va xalqlarimiz farovonligi va ravnaqiga xizmat qiladi.

Address by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the Second “Central Asia – China” Summit
I would like to echo the words of gratitude to the President of Kazakhstan, H.E. Kassym-Jomart Tokayev, for the warm welcome and the excellent organization of the Second Central Asia-China Summit.
I thank the President of the People's Republic of China, H.E. Xi Jinping, for his firm commitment to strengthening friendship and cooperation with the countries of the region.
I fully support your words that “China and Central Asian countries are linked by centuries-old ties of friendship and partnership based on mutual respect, mutual trust and mutual assistance, the desire for close relations and the development of high-quality cooperation”.
I would also like to join in with the heartfelt congratulations and good wishes on your recent birthday.
I support today's meeting agenda and the prepared documents, including the Astana Declaration.
I welcome the launch of joint centres to prevent desertification, promote collaboration on education and poverty eradication, as well as the establishment of a seamless trade platform between Central Asia and China. These mechanisms will undoubtedly contribute to expanding practical engagement among our countries. Uzbekistan is committed to actively participating in organizing and developing their activities.
As the Chinese saying goes, “He who goes forward with friends will achieve more”.
Since our historic first summit in Xi'an, we have achieved notable results. As mentioned, a Secretariat has been set up to ensure the multi-level coordination of cooperation. Effective mechanisms are in place for ministerial and expert meetings and conferences in various areas, and a legal framework for comprehensive cooperation is being developed.
The analysis shows the growth in total trade turnover between the Central Asian countries and China. This year, it is estimated to reach nearly 100 billion dollars. The number of joint ventures and projects will also exceed ten thousand.
In our view, cooperation in this format is fostered by the profound transformation processes in Central Asia itself, which has become a space of trust, good neighborliness and partnership. On the other hand, China's leadership is firmly committed to developing friendly relations with neighboring states and promoting the “Belt and Road” global concept.
In this regard, I would like to outline our vision for the further development of multilateral cooperation.
Our meeting is taking place against the backdrop of a severe deterioration in the international situation.
Destructive conflicts are gaining new momentum, and there is increasing mutual distrust between global and regional powers. Growing rivalry leads to escalating tensions, emergence of new challenges and threats to security and sustainable development.
We believe that the use of force to resolve contentious international issues and conflicts is unjustifiable and inadmissible.
I fully agree with your words, esteemed Chairman Xi Jinping, that there will be no winners in the ongoing conflicts and wars.
I am convinced that all disputes and disagreements must be resolved exclusively through diplomatic means – at the negotiating table – based on the principles of respect for sovereignty, the norms of international law, and the United Nations Charter.
It is noteworthy to emphasize that in such unpredictable circumstances, the importance and role of regional mechanisms capable of uniting countries to ensure a more resilient system of international relations are significantly increasing.
In this regard, I believe that today’s adoption of the Treaty on Eternal Good-Neighborliness, Friendship, and Cooperation among our countries is a historic milestone. This document will serve as a joint contribution to ensuring regional stability. In order to follow up on the Treaty, it is essential to adopt a Concept of our long-term partnership that incorporates specific mechanisms and projects.
Trade, investment, and technological cooperation serve as a powerful driving force in the implementation of socio-economic development strategies across all Central Asian countries.
Allow me to cite just one example. Based on China’s advanced experience, dozens of major projects have been implemented in our country – aimed at boosting industrial capacity, developing social infrastructure, and creating jobs in various regions of the country.
I would like to underline that aligning the growing potential of Central Asian countries with China’s industrial leadership should lead to the creation of a Common Space of Vast Opportunities – with effective mechanisms for knowledge exchange and technology transfer.
I am confident that the early adoption of the Program for New Economic Partnership will be another practical step in this direction. In order to flesh up this Program with specific components and form a portfolio of projects that will expand mutual trade and investment, we propose to establish an Interregional Council for Trade and Investment at the level of Deputy Prime Ministers of our countries. We are ready to host the first meeting in Uzbekistan before the end of this year.
To further facilitate trade relations, we suggest the creation of a multilateral trading platform – the “Electronic Silk Road” – as part of the Digital Belt and Road.
I also see strong relevance in establishing a Regional Center for Industrial Standardization and Certification in Tashkent, which will operate on harmonizing regulations and standards, and certifying export products in accordance with Chinese requirements.
I also propose to adopt a dedicated Technology Transfer Roadmap, involving the private sector, leading research institutions, and R&D centers.
Strengthening industrial and infrastructural connectivity will significantly serve to unleash the economic potential of our countries. To this end, I propose to develop a long-term strategy Central Asia – China Industrial and Infrastructure Belt. It is about creating a system of interconnected industrial clusters, technology parks and logistics hubs with the involvement of Chinese investments, technological and scientific solutions.
In addition, our Ministers of energy should carefully study the issues of aligning the energy systems of Central Asian countries and China, including the implementation of the mega-project to build
a high-voltage power transmission line.
Implementation of effective financial instruments capable of supporting major projects of regional importance is becoming particularly relevant. I would like to note that while the current international mechanisms undoubtedly play an important role, they do not fully cover the region’s investment needs. According to experts, the shortage in capital investments in the infrastructure development of Central Asia amounts to hundreds of billions of dollars.
In this regard, it seems appropriate to consider establishing a “Central Asia – China” Development Fund, which could become an effective platform for promoting infrastructure initiatives.
Another priority area is the development of transport connectivity between Central Asia and China. We believe that launching the construction of the China – Kyrgyzstan – Uzbekistan railway is an important component of the new system of transport and transit communications in the Eurasian space.
We hope for support in the implementation of the Trans-Afghan Railway project, which will open up vast opportunities for all our countries and connect China with South Asia through our region.
To develop a common vision in this strategic area, I consider it necessary to instruct our transport authorities to form expert groups to conduct field studies, explore the possibilities of modernizing the logistics infrastructure and implement pilot projects for cargo transportation along alternative corridors.
Based on the results of their work, specific and well-justified proposals for the formation of a Single Map of Transport Corridors and Modern Transit Infrastructure should be developed by our next meeting.
Climate change poses one of the major challenges to the sustainable development of all our countries.
I am convinced that the widespread implementation of China’s best practices in the region will reduce risks and significantly increase the effectiveness of measures in the area of the green agenda and environmental protection.
In this regard, it is important to accelerate the early adoption and start the implementation of the Green Development Program 2030.
We also propose establishing an Environmental Alliance in our format for dialogue and partnership in combating desertification, restoring degraded lands, and improving bio-ecological sustainability in arid and desert zones.
I would like to note that using Chinese experience and methodology, we can implement pilot projects in the region, including comprehensive greening and creation of nurseries, development of bioengineering, biomonitoring stations, as well as social and awareness programs.
I would like to highlight the opportunities for cooperation in the field of artificial intelligence and digital technologies. These are the very areas that today act as drivers of long-term growth, determining the competitiveness of national economies.
China has traditionally been at the forefront in this area, leading in the development of intelligent systems. I am convinced that establishing a Network of Mutually Integrated Big Data Banks and Processing Centers, powered by artificial intelligence and seamless cross-border electronic channels, will enable the formation of a sustainable digital infrastructure for economic interaction.
We believe that development of the "Central Asia – China" Fiber-Optic Digital Corridor along key energy and transportation routes is also of high relevance.
This will create a framework for further advancing online trade, smart logistics, cloud technologies, and AI – all core components of the digital agenda outlined in the Xi’an Declaration.
Our invaluable asset is the shared commitment to mutual cultural enrichment and bringing our peoples closer together. The Initiative for Facilitating Mutual Travel and the Program of Cultural and Humanitarian Events, which are to be adopted today, target these very objectives.
Building on the principle of respecting cultural diversity, our cooperation unfolds new opportunities for intercultural exchange to millions of people.
We propose creating a Single Digital Portal “Cultural Heritage of the Silk Road”. It will bring together the historical and cultural resources of Central Asian countries and China, providing access to researchers, students, tourists, and members of the creative industries.
It is also advisable to create a Common Scientific and Educational Platform by developing a program of cooperation in professional education, organizing rectors’ forums and meetings of the presidents of Academies of Sciences and research centers.
Security cooperation must remain among key priorities. I propose launching active multilateral mechanisms for information exchange among special services and security councils to combat terrorism, extremism, radicalization, drug trafficking, illegal migration, and cybercrime.
We are deeply concerned by the international community’s declining attention to the problems facing Afghanistan, a country that is not just our neighbor, but an integral part of our shared historical, cultural and economic space.
I believe that China and the Central Asian countries, as Afghanistan’s traditional partners with rich experience of cooperation, have extensive opportunities to support its reconstruction and integration into regional processes.
In this regard, we propose to establish a High-Level Group within our framework to address these issues and to hold its meeting in the border city of Termez with the participation of Afghan representatives.
Distinguished colleagues!
I would like to take this opportunity to extend my best wishes to Mr. Sun Weidong, the representative of the People’s Republic of China, in his role as Secretary-General of the Secretariat of our dialogue.
In conclusion, I would like to emphasize that Uzbekistan is committed to open dialogue and the expansion of pragmatic and mutually beneficial cooperation within the framework of the “Central Asia – China” format.
I am confident that such a partnership will promote the welfare and prosperity of our nations and peoples.