Tailand delegatsiyasi Samarqandda bo‘ldi
Tailand Qirolligi Buddaviylar oliy patriarxi o‘rinbosari Siriphrommakhun Phrathepprasitthimon boshchiligidagi delegatsiya yurtimizga tashrifi doirasida Samarqand shahrida bo‘ldi.
Mehmonlar Amir Temur maqbarasi, “Afrosiyob” muzeyi va boshqa tarixiy-madaniy yodgorliklar bilan tanishdi.
Buyuk jahongirning Movaraunnahrda markazlashgan davlat barpo etib, Sharq va G‘arb xalqlarini bog‘lovchi xavfsiz savdo yo‘li yaratgani, ilm-fan va madaniyat homiysi sifatida amalga oshirgan ishlari mehmonlarda katta qiziqish uyg‘otdi. Samarqandda haligacha Amir Temur va temuriylar tomonidan bunyod etilgan bino va inshootlarning asrab-avaylab kelinayotgani va ulardan bugun muqaddas ziyoratgoh, turizm ob’ekti tarzida foydalanilayotgani e’tirof etildi.
Tailand Qirolligi Buddaviylar oliy patriarxi o‘rinbosariga Samarqand shahri tarixidan hikoya qiluvchi “Afrosiyob” muzeyida saqlanayotgan bir necha ming yillik ashyolar haqida batafsil ma’lumot berilib, o‘tmishda bu qadimiy kentda bir necha dinlar, jumladan, buddaviylik dini ham qaror topgani aytildi. Samarqanddagi bir qator arxeologik yordgorliklarda buddaviylar ibodatxonalari qoldiqlari saqlab qolingani to‘g‘risida ma’lumot berildi.
– O‘zbekiston boy tarix, ulkan madaniyat va sivilizatsiyaga ega bo‘lgan zamin, – dedi Tailand Qirolligi Buddaviylar oliy patriarxi o‘rinbosari Siriphrommakhun Phrathepprasitthimon. – Keyingi paytda bu mamlakatdagi o‘zgarishlar, yangilanishlar jarayonlari, xususan, diniy-ma’rifiy sohadagi islohotlarni dunyo jamoatchiligi e’tirof etmoqda. Diniy bag‘rikenglik, turli millat va elatlar o‘rtasidagi ahillik jamiyatda insonlar munosabatida ham o‘z ifodasini topmoqda. Bugun Samarqandda bo‘lib, olis o‘tmish haqidagi ma’lumotlarni tinglab, shaharning buguni bilan tanishib, bunga yana bir bor amin bo‘ldim.
Mehmonlar qadimiy Siyob dehqon bozorida sharqona savdo madaniyati, yurtimizdagi to‘kin-sochinlikka guvoh bo‘ldilar.

Таиландская делегация посетила Самарканд
Делегация во главе с заместителем Верховного Патриарха буддистов Королевства Таиланд Сирипроммахуном Пратеппраситтимоном посетила город Самарканд в рамках своего визита в нашу страну.
Гости ознакомились с Мавзолеем Амира Темура, музеем «Афросиаб» и другими историко-культурными памятниками.
Деятельность великого Джахангира как покровителя науки и культуры, создание централизованного государства в Трансоксании, создание безопасного торгового пути, соединяющего народы Востока и Запада, вызвали большой интерес у гостей. Было признано, что здания и сооружения, построенные Амиром Темуром и Темуридами в Самарканде, до сих пор сохраняются и используются сегодня как священные места паломничества и туристические достопримечательности.
Заместителю Верховного буддийского патриарха Королевства Таиланд была предоставлена подробная информация о нескольких тысячелетних артефактах, хранящихся в музее Афросиаб, который рассказывает историю города Самарканда, и было рассказано, что в прошлом этот древний город был населен несколькими религиями, включая буддизм. Ему сообщили, что остатки буддийских храмов сохранились в ряде археологических памятников в Самарканде.
– Узбекистан – земля с богатой историей, великой культурой и цивилизацией, – сказал заместитель Верховного Патриарха буддистов Королевства Таиланд Сирипроммахун Пратеппраситтимон. – В последнее время процессы изменений и обновления в этой стране, в частности, реформы в религиозной и образовательной сфере, признаются мировым сообществом. Религиозная толерантность, согласие между разными нациями и народами отражаются и на взаимоотношениях людей в обществе. Сегодня, побывав в Самарканде, послушав информацию о далеком прошлом и познакомившись с настоящим города, я еще раз убедился в этом.
Гости стали свидетелями восточной торговой культуры и процветания нашей страны на древнем рынке земледельцев Сиаб.