Oʻzbekistonning “Oltin viza” dasturi xorijiy investorlarni ragʻbatlashtirish yoʻlidagi navbatdagi qadam
10-12-iyun kunlari boʻlib oʻtadigan IV Toshkent xalqaro investitsiya forumi oldidan
Soʻnggi paytlarda Oʻzbekiston keng jamoatchiligi oʻrtasida, ommaviy axborot vositalari va ijtimoiy tarmoqlarda xorijliklarga, xususan, chet ellik investorlarning mamlakatimizda yashashi boʻyicha “Oltin viza” berish tartibiga kiritilgan oʻzgartishlar katta qiziqish uygʻotmoqda.
Xoʻsh, “Oltin viza” dasturi nima oʻzi, ushbu loyiha Oʻzbekiston iqtisodiyotiga va xorijliklarga qanday naf keltiradi. Ana shu savollarga javob topish maqsadida mazkur tizim bilan bogʻliq tartibotlar haqidagi hujjatlar bilan tanishdik.
Jumladan, Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning joriy yil 18-aprel kuni qabul qilingan “Ishlab chiqarish, eksport va tadbirkorlik faoliyatini ragʻbatlantirish, savdo va sanoat siyosati samaradorligini oshirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi farmonida “Oltin viza” berish haqida soʻz borgan.
Bu masala farmonning 26-bandida oʻz ifodasini topgan. Hujjatga muvofiq, investitsiyalarni ragʻbatlantirish maqsadida joriy yil 1-iyundan boshlab xorijiy davlatlar fuqarolari va fuqaroligi boʻlmagan shaxslarga 250 ming AQSH dollari hamda ularning har bir oila aʼzosiga (turmush oʻrtogʻi, farzandi va ota-onasi) 150 ming AQSH dollari miqdoridagi toʻlovlar evaziga Oʻzbekistonda yashash guvohnomasi 5-yil muddatga soddalashtirilgan tartibda beriladi.
“Oltin viza” dasturi xorijiy investorlar uchun qulay shart-sharoitlar yaratish, huquqiy kafolatlar berish, mamlakat sarmoyaviy muhitini mustahkamlashga qaratilgan. Shuningdek, bu mamlakat ochiqligi, kapitalni himoya qilish, barqaror xalqaro iqtisodiy aloqalarni rivojlantirishga katta hissa qoʻshadi.
Taʼkidlash kerakki, soʻnggi sakkiz yilda, xalqaro maydondagi ziddityalarga qaramasdan ochiq va pragmatik tashqi siyosat yurgizish Oʻzbekistonning jahon arenasidagi tashrif qogʻoziga aylandi.
Mamlakatimiz, ayniqsa, xorijiy investorlar uchun qulay makonga aylandi. Oʻsib borayotgan iqtisodiy salohiyati bilan ushbu yoʻnalishda Oʻzbekiston Markaziy Osiyoda eng jozibador manzil hisoblanadi, desak xato boʻlmaydi.
Albatta, xorijiy investorlarni ishonchini qozonish uchun ularga zarur sharoitlar, imkoniyatlar va imtiyozlarni tadbiq etilishi kerak. Bunday yondashuv nafaqat Oʻzbekistonda balki butun dunyo tajribasida mavjud.
Hozirgi kunda, ayniqsa jahon iqtisodiyotida kuzatilayotgan global muammolar fonida investitsiya uchun butun dunyoda kurash keskinlashmoqda. Investor turgan gapki, oʻziga qulay sharoit yaratilgan va xavfsiz sarmoyaviy muhitga ega mamlakatni tanlaydi. Chunki, u sarflayotgan mablagʻini ishonchli qonuniy himoyasini koʻrishni xohlaydi.
Yetti-sakkiz yil avval Oʻzbekistonga investitsiya kiritishga yetakchi kompaniyalar ikkinlangani rost. Bu sarmoyadorlarning manfaatdorlik huquqi yetarlicha taʼminlanmaganidan dalolat beradi. Biroq, 2017-yildan boshlab Oʻzbekistonda qulay investitsiyaviy muhitni yaratish boʻyicha tub islohatlar amalga oshirildi. Xususiy mulk egalari, shu jumladan investorlar huquqlari kafolatlari yangilandi, ular xatto Bosh qomusimizda yanada mustahkamlandi. Shuningdek, oʻtgan yillarda xorijiy investitsiyalarni ragʻbatlantirishga oid davlatimiz rahbarining qator qaror va farmonlari, Vazirlar Mahkamasining tegishli hujjatlari qabul qilindi.
Natija ham uzoq kuttirgani yoʻq. Bugun yurtimizning qaysi goʻshasiga bormang, yangi investitsiyaviy loyihalar va qoʻshma korxonalarga duch kelasiz. Ular yurtimiz ravnaqi, aholimiz farovonligini taʼminlashga, yangi ish oʻrinlari yaratishga va ijtimoiy obyektlar qurilishiga xizmat qilayapti.
Shu asnoda, mamlakatimizda davlatimiz rahbari tashabbusi bilan taʼsis etilgan Toshkent xalqaro investitsiya forumi xalqaro miqyosda katta qiziqish uygʻotib, anʼanaviy tarzda oʻtkazib kelinmoqda.
Bundan tashqari, davlatimiz yetakchisi huzurida Xorijiy investorlar kengashi tuzilgan.
Kengashning asosiy vazifalari muvaffaqiyatli tajriba va xalqaro amaliyotdan kelib chiqib, mamlakatimizni investitsiyaviy, savdo-texnologik va innovatsiyaviy rivojlantirishning eng muhim yoʻnalishlari boʻyicha maslahat berish hamda Oʻzbekiston hukumati va xorijiy investorlar oʻrtasida ochiq muloqotni taʼminlashdan iborat. 2022-yilda boʻlib oʻtgan birinchi sessiyada ushbu mexanizmning samarali faoliyat yuritishi uchun poydevor yaratilgan edi.
2024-yil may oyida boʻlib oʻtgan uchinchi Toshkent xalqaro investitsiya forumi doirasida Oʻzbekiston Prezidenti huzuridagi Xorijiy investorlar kengashining ikkinchi yalpi majlisi boʻlib oʻtdi.
Unda kengash aʼzolarining qoʻllab-quvvatlashi orqali Oʻzbekiston jadal oʻsish surʼatlarini namoyish qilishda davom etishi, xalqimiz turmush darajasini oshirishi va yurtimiz farovon kelajagini taʼminlashiga ishonch bildirildi.
Oʻzbekiston Prezidenti Uchinchi Toshkent xalqaro investitsiya forumidagi nutqida xorijiy sarmoyadorlarni qoʻllab-quvvatlab, quyidagi fikrlarni bildirgan edi. “Biz mamlakatimizda investitsiya va biznes muhitini tubdan yaxshilash, bu yoʻldagi toʻsiqlarni bosqichma-bosqich bartaraf etish uchun qatʼiy qadamlar tashladik. Aynan shu bois har bir sarmoyador oʻzini erkin va ishonchli his qilishi uchun keng koʻlamli islohotlarni amalga oshirayapmiz”.
Maʼlumotlarga koʻra, soʻnggi yetti yilda mamlakatimizga 100 milliard dollardan ziyod xorijiy investitsiyalar kelgan. Davlat-xususiy sheriklik boʻyicha qonun qabul qilinib, mingdan ziyod loyihalar boshlangan. 1 ming 800 turdagi yangi mahsulotni oʻzimizda ishlab chiqarish yoʻlga qoʻyilgan.
Xorijiy investorga “Oltin viza” berish boʻyicha navbatdagi tashabbus ham yurtimizga chet eldan sarmoyalarni jalb etishni jadallashtirishga keng yoʻl ochadi.
Mamlakatimizda faoliyat olib borayotgan xorijiy investorlar ham Yangi Oʻzbekistondagi keng koʻlamli islohotlar dasturini yuqori baholamoqda. Ularning taʼkidiga koʻra, davlatimiz rahbariga investitsiya faoliyatini har tomonlama qoʻllab-quvvatlayotgani va oʻzaro manfaatli hamkorlikni davom ettirishga qatʼiy intilishi yuksak eʼtirofga loyiq.
“Prezident Shavkat Mirziyoyev va hukumat aʼzolarining xorijiy investorlar bilan faol muloqoti muhim ahamiyatga ega. Bunday yondashuv mamlakatning iqtisodiy oʻsishi hamda taraqqiyoti uchun toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiyalarni jalb etishni ragʻbatlantirishga aniq va ishonchli ishora boʻldi.
Yurtingizdagi zamonaviy shart-sharoitlar va yangi tashabbuslar Oʻzbekistonni toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiyalarni qabul qilishga tayyor davlat sifatida namoyon etdi.
Shuningdek, davlatingiz rahbari amalga oshirgan iqtisodiy islohotlar, xususan, valyuta bozorini liberallashtirish, bank sektori va pul-kredit islohotlarini erkinlashtirish, davlat korxonalarini tarkibiy oʻzgartirish hamda xususiylashtirish va boshqa koʻplab ishlar xorijiy investorlarga ishonch va kuch bagʻishlamoqda.
Oʻzbekiston Prezidenti bilan uchrashuvimiz chogʻida u mening Oʻzbekistonga investitsiya kiritish boʻyicha barcha rejalarimni diqqat bilan tingladi va tegishli odamlarga barcha zarur yordamni koʻrsatish boʻyicha aniq va tezkor topshiriqlar berdi. Natijada, shakar ishlab chiqarishga qariyb 400 million dollar investitsiya kiritdik. Shuningdek, oltin va mis qazib olishga esa 20 million dollardan ortiq dastlabki sarmoyani jalb qildik”, – deydi Misrning yetakchi “Orascom Investment Holding” kompaniyasi asoschisi Nagib Saviris.
Mutaxassislarga koʻra, xalqaro amaliyotda, jumladan, Yevropa mamlakatlari, AQSH, BAA, Singapur va boshqa mamlakatlarda keng tarqalgan bunday viza dasturlari mavjud.
Jumladan, “Oltin viza” dasturi Portugaliya 250-500 ming yevro, Gretsiyada 250 ming yevro, Kiprda 300 ming yevro, BAAda 550 ming AQSH dollari, AQSHda 5 million dollar, Ispaniyada 500 ming dollar, Singapurda 7,7 million dollar, Vengriyada 250 ming dollar, Latviyada esa 60 ming dollar qilib belgilagan.
Mazkur dastur yuqorida qayd etilgan davlatlarda kapital, texnologiyalar va ishbilarmonlik faolligini jalb qilishning samarali vositasi sifatida oʻzini oqlagan. “Oltin vizalar”ning berilishi xorijiy investorlar uchun qulay va oldindan bashorat qilish mumkin boʻlgan muhitni yaratadi. Huquqiy kafolatlarni taʼminlaydi va investitsiya muhitiga boʻlgan ishonchni mustahkamlaydi. Yangilik mamlakatning ochiqlik, kapitalni himoya qilish va barqaror xalqaro iqtisodiy aloqalarni rivojlantirishga strategik yoʻnaltirilganligini aks ettiradi.
Baʼzi mamlakatlar “Oltin vizalar”ni, taklif qilishadi, baʼzilari esa “Oltin pasport” orqali hatto chet elliklar uchun toʻliq fuqarolikni beradi. Ularning maqsadi mamlakatga kapital va boy xorijiy investorlarni jalb qilishdan iborat.
Markaziy Osiyo davlatlari ham “Oltin viza” tartiblarini joriy etmoqda. Xususan, shu yil aprel oyida Qozogʻiston investor vizasini olishning yangi qoidalarini amalga kiritdi. Vizaga Qozogʻiston kompaniyalari ustav kapitaliga yoki mahalliy emissiyaviy qimmatli qogʻozlarga kamida 300 ming dollar sarmoya kiritganlar ariza topshira oladi. Keyinchalik ular 10-yillik yashash guvohnomasini olishlari mumkin.
Muxtasar aytganda, “Oltin viza” dasturi milliy iqtisodiyotni texnik jihatdan qayta jihozlash, ishlab chiqarishni modernizatsiya qilish, davlat obyektlarini xususiylashtirish jarayonlariga, respublikaning ishchi kuchi mavjud boʻlgan hududlarida yangi ish joylarini yaratish maqsadlariga toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy sarmoyalarni keng jalb etishga xizmat qiladi.

The IV Tashkent International Investment Forum will take place on June 10-12
Recent changes in the issuance of “Golden Visas” to foreigners, particularly foreign investors, for residency in our country have generated considerable interest among the general public of Uzbekistan, in the media, and on social networks.
So, what exactly is the “Golden Visa” program, and what benefits will this project bring to the economy of Uzbekistan and to foreigners? To find answers to these questions, we studied documents on procedures related to this system.
Specifically, the decree of the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev “On Measures to Stimulate Production, Export and Entrepreneurial Activity, Improve the Efficiency of Trade and Industrial Policy,” adopted on April 18 of this year, mentions the issuance of “Golden Visas.”
This issue is outlined in paragraph 26 of the decree. According to the document, in order to stimulate investment, from June 1 of this year, citizens of foreign countries and stateless persons will be issued a residence permit in Uzbekistan for a period of 5 years in a simplified procedure for 150,000 USD for each family member (spouse, children, and parents).
The “Golden Visa” program aims to create favorable conditions for foreign investors, provide legal guarantees, and strengthen the country’s investment climate. It also makes a significant contribution to the country’s openness, capital protection, and the development of stable international economic relations.
It should be emphasized that over the past eight years, despite the contradictions in the world, the pursuit of an open and pragmatic foreign policy has become Uzbekistan’s hallmark on the world stage.
Our country has become a favorable place for foreign investors. It would not be an exaggeration to say that Uzbekistan, with its growing economic potential, is in this regard the most attractive destination in Central Asia.
Of course, in order to win the trust of foreign investors, it is necessary to provide them with the necessary conditions, opportunities, and benefits. This approach is common not only in Uzbekistan but all over the world.
Currently, especially against the backdrop of global challenges in the world economy, the competition for investment is intensifying worldwide. Investors choose countries with favorable conditions and a safe investment environment, because they want to see reliable legal protection for their money.
Seven or eight years ago, leading companies were hesitant to invest in Uzbekistan, because the rights of investors were not sufficiently ensured. However, since 2017, Uzbekistan has been implementing radical reforms to create a favorable investment climate. Guarantees of the rights of private owners, including investors, have been updated and even strengthened in our Constitution. In addition, a number of resolutions and decrees of the head of state, and corresponding documents of the Cabinet of Ministers, aimed at stimulating foreign investment have been adopted in recent years.
The result was not long in coming. Wherever you go in our country today, you will encounter new investment projects and joint ventures. They serve the prosperity of our country, the well-being of the population, the creation of new jobs, and the construction of social facilities.
The Tashkent International Investment Forum, established in our country on the initiative of the head of state, has become a tradition and generates great interest on an international scale. In addition, the Foreign Investors Council has been created. The main tasks of the Council are to provide advisory assistance on the most important areas of investment, trade, technological, and innovative development of our country based on successful experience and international practice, as well as to ensure an open dialogue between the government of Uzbekistan and foreign investors. The first session of the Council in 2022 laid the foundation for the effective functioning of this mechanism.
In May 2024, the second plenary meeting of the Foreign Investors Council under the President of Uzbekistan was held within the framework of the III Tashkent International Investment Forum. It expressed confidence that with the support of the members of the Council, Uzbekistan will continue to demonstrate high growth rates, improve the living standards of our people, and ensure a prosperous future for our country.
In his speech at the III Tashkent International Investment Forum, the President of Uzbekistan expressed his support for foreign investors: “We have taken decisive steps towards a radical improvement of the investment and business environment in the country, and the gradual elimination of all barriers. The large-scale reforms we are implementing are aimed precisely at ensuring that every investor feels free and confident.”
Over the past seven years, more than $100 billion in foreign investment has entered our country. A law on public-private partnerships has been adopted, and more than a thousand projects have been put into operation. We have launched our own production of 1,800 new types of products.
Another initiative to issue “Golden Visas” to foreign investors will also pave the way for accelerating the attraction of foreign investment to our country.
Foreign investors working in our country also highly appreciate the large-scale reform program in New Uzbekistan. In their opinion, the comprehensive support of the head of our state for investment activities and his determination to continue mutually beneficial cooperation deserve high recognition.
“The active dialogue between President Shavkat Mirziyoyev and members of the government with foreign investors is of great importance. This approach has become a clear and convincing signal to stimulate the attraction of foreign direct investment for the economic growth and development of the country. The modern conditions and new initiatives in your country have shown that Uzbekistan is a country ready to receive foreign direct investment. Also, the economic reforms carried out by the head of your state, in particular, the liberalization of the foreign exchange market, the liberalization of the banking sector and monetary policy reforms, the restructuring and privatization of state-owned enterprises and much more, give confidence and strength to foreign investors. During our meeting with the President of Uzbekistan, he listened carefully to all my investment plans and gave clear and prompt instructions to provide all the necessary assistance to the relevant persons. As a result, we invested about 400 million dollars in sugar production. We also attracted an initial investment of more than 20 million US dollars for gold and copper mining,” - says Naguib Sawiris, founder of the leading Egyptian investment holding company Orascom.
According to experts, similar visa programs are widely used in international practice, including in countries of Europe, the United States, the UAE, Singapore, and others.
In particular, the Golden Visa program in Portugal sets a fee of 250–500 thousand euros, in Greece – 250 thousand euros, in Cyprus – 300 thousand euros, in the UAE – 550 thousand dollars, in the USA – 5 million dollars, in Spain – 500 thousand dollars, in Singapore – 7.7 million dollars, in Hungary – 250 thousand dollars, in Latvia – 60 thousand dollars.
This program has proven to be an effective means of attracting capital, technology, and business activity to the above-mentioned countries. The issuance of “Golden Visas” creates a favorable and predictable environment for foreign investors, provides legal guarantees, and strengthens confidence in the investment environment. The innovation reflects the country’s strategic focus on openness, capital protection, and the development of stable international economic relations.
Some countries offer “Golden Visas,” and some even grant foreigners full citizenship through “Golden Passports.” Their goal is to attract capital and wealthy foreign investors to the country.
Central Asian countries are also introducing the procedure for issuing “Golden Visas.” In particular, new rules for obtaining such a visa came into force in Kazakhstan in April of this year. Individuals who have invested at least $300,000 in the authorized capital of Kazakh companies or in locally issued securities can apply for a visa. Later, they can obtain a residence permit for a period of 10 years.
In short, the “Golden Visa” program is aimed at attracting foreign direct investment for the technical re-equipment of the national economy, the modernization of production, the privatization of state-owned facilities, and the creation of new jobs in the regions of the republic where there is a workforce.