O‘zbekiston va Sloveniya Prezidentlari qo‘shma biznes forumida ishtirok etdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Lyublyana shahriga tashrif doirasida Sloveniya Respublikasi Prezidenti Natasha Pirs Musar bilan birgalikda qo‘shma biznes forumida ishtirok etdi.
Tadbirda ikki mamlakatning 100 dan ortiq yetakchi sanoat va savdo korxonalari rahbarlari va vakillari qatnashdi.
Sloveniya delegatsiyasi “KRKA”, “Duol”, “Emo Frite”, “Panvita”, “Medex”, “Tajfun Planina”, “Altado”, “UVC Solutions”, “Riko” va boshqa ko‘plab kompaniyalardan iborat bo‘ldi.
Davlatimiz rahbari o‘z nutqida bugungi oliy darajadagi samarali muzokaralar O‘zbekiston-Sloveniya munosabatlarida, eng avvalo, savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy sohalarda yangi sahifa ochganini ta’kidladi.
Jahon iqtisodiyotidagi hozirgi murakkab davrda o‘zaro savdoni ko‘paytirish, kooperatsiya ko‘lamini kengaytirish va milliy iqtisodiyotlarni diversifikatsiya qilish uchun mavjud imkoniyatlardan foydalanish muhim ekani qayd etildi.
O‘zaro tovar yetkazib berish nomenklaturasi va hajmini, shu jumladan to‘qimachilik va meva-sabzavot mahsulotlari, mineral o‘g‘itlar, mis, farmatsevtika mahsulotlari, texnologik uskunalar va yuqori qo‘shilgan qiymatli boshqa tovarlar hisobidan ko‘paytirish orqali yaqin yillarda o‘zaro savdo hajmini 500 million yevroga yetkazish vazifasi qo‘yildi.
Ikki mamlakat iqtisodiyoti bir-birini to‘ldirishi mumkin bo‘lgan tarmoqlarda sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish dasturini qabul qilish muhimligi qayd etildi.
O‘zbekiston Prezidenti iqtisodiy sheriklikni yanada rivojlantirishning muhim yo‘nalishlarini ko‘rsatib o‘tdi. Farmatsevtika mahsulotlari ishlab chiqarishni mahalliylashtirish, elektrotexnika jihozlari, oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarish, meva-sabzavotlarni saqlash va qayta ishlash, "yashil" energetika obyektlarini qurish va modernizatsiya qilish shular jumlasidan.
Transport jihatidan o‘zaro bog‘liqlikni, shu jumladan Sloveniyaning "Koper" porti imkoniyatlaridan foydalanish va ikki mamlakat o‘rtasida to‘g‘ridan to‘g‘ri aviaqatnovlarni yo‘lga qo‘yish orqali rivojlantirishga alohida e’tibor qaratildi.
O‘zbekistonda Sloveniya fuqarolari uchun joriy etilgan vizasiz tartib ishbilarmonlik, gumanitar va sayyohlik almashinuvlarini rivojlantirishga xizmat qilishi ta’kidlandi.
O‘zbekiston yetakchisi uchrashuv ishtirokchilarining e’tiborini mamlakatimizda Yevropa kompaniyalari uchun tashkil etilayotgan maxsus sanoat parkiga qaratdi. U Sloveniya kompaniyalarini ushbu maxsus zonaning birinchi rezidentlari bo‘lishga taklif qildi.
Davlatimiz rahbari Sloveniya ishbilarmon doiralari O‘zbekiston bilan o‘zaro manfaatli sheriklikni rivojlantirishga qiziqish bildirib, aniq taklif va rejalarini ilgari surganlarini yuksak baholadi.
Yakunda Prezidentlar huzurida ikki tomonlama savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy bitimlarni almashish marosimi bo‘ldi.

Президенты Узбекистана и Словении приняли участие в совместном бизнес-форуме
22 мая в рамках деловой программы пребывания в городе Любляне Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Республики Словения Наташа Пирц Мусар приняли участие в совместном бизнес-форуме.
В мероприятии участвовали руководители и представители свыше 100 ведущих промышленных и торговых предприятий двух стран.
Словенский бизнес был представлен такими компаниями, как KRKA, Duol, Emo Frite, Panvita, Medex, Tajfun Planina, Altado, UVC Solutions, Riko и многими другими.
В своём выступлении Глава нашего государства отметил, что состоявшиеся сегодня плодотворные переговоры на высшем уровне открыли новую страницу в узбекско-словенских отношениях, прежде всего в торгово-экономической и инвестиционной сферах.
Подчёркнуто, что в нынешний непростой период в мировой экономике, важно использовать возможности для наращивания взаимной торговли, расширения масштабов кооперации и диверсификации национальных экономик.
Поставлена задача увеличить в ближайшие годы объёмы взаимной торговли до 500 миллионов евро за счёт расширения номенклатуры и объёмов взаимных поставок, в том числе текстильной и плодоовощной продукции, минеральных удобрений, медных изделий, фармпрепаратов, технологического оборудования и других товаров с высокой добавленной стоимостью.
Отмечена важность принятия Программы развития промышленной кооперации в отраслях, где экономики двух стран могут дополнять друг друга.
Президент Узбекистана обозначил ключевые направления дальнейшего экономического партнёрства. Среди них локализация производства фармацевтических препаратов, выпуск электротехнического оборудования, продуктов питания, хранение и переработка плодоовощной продукции, строительство и модернизация объектов «зелёной» энергетики.
Особое внимание уделено развитию транспортной взаимо-связанности, в том числе за счёт использования возможностей словенского порта «Копер» и налаживания прямого авиасообщения между двумя странами.
Отмечено, что введенный в Узбекистане безвизовый режим для граждан Словении будет способствовать развитию деловых, гуманитарных и туристических обменов.
Лидер Узбекистана обратил внимание участников на создаваемый в нашей стране специальный промышленный парк для европейских компаний, где будут предоставлены уникальные условия для бизнеса. Он пригласил словенские компании стать одними из первых резидентов этой особой зоны.
Глава нашего государства высоко оценил интерес, проявленный деловыми кругами Словении к развитию взаимовыгодного партнёрства с Узбекистаном, которые озвучили свои конкретные предложения и планы.
В завершение в присутствии Президентов двух стран состоялась церемония обмена двусторонними торгово-экономическими и инвестиционными соглашениями.