O‘zbekiston Prezidenti G‘alabaning 80 yilligiga bag‘ishlangan tantanali tadbirlarda ishtirok etdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putinning taklifiga binoan 9-may kuni Ikkinchi jahon urushidagi G‘alabaning 80 yilligiga bag‘ishlangan tantanali tadbirlarda ishtirok etdi.
Qizil maydonda G‘alaba paradi bo‘lib o‘tdi. Tadbirda Xitoy Raisi Si Szinpin, Braziliya Prezidenti Lula da Silva, Misr Prezidenti Abdulfattoh as-Sisi, Belarus Prezidenti Aleksandr Lukashenko, Qozog‘iston Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, Qirg‘iziston Prezidenti Sadir Japarov, Tojikiston Prezidenti Emomali Rahmon, Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov, Mo‘g‘uliston Prezidenti Uxnaagiyn Xurelsux, Kuba Prezidenti Migel Dias-Kanel, Venesuela Prezidenti Nikolas Maduro va boshqalar ham qatnashdi.
Ikkinchi jahon urushidagi g‘alaba millionlab insonlarning jasorati, matonati va fidoyiligi natijasidir. Bu ulug‘ maqsadga erishishda O‘zbekiston xalqining ham salmoqli hissasi bor.
Urush boshlangan paytda respublikamiz aholisi 6 million nafardan ziyod edi. Urush yillarida ikki millionga yaqin o‘zbekistonlik frontga jo‘natildi. 538 mingdan ziyod kishi jang maydonlarida halok bo‘ldi, 158 mingdan ortig‘i bedarak yo‘qoldi.
Ko‘rsatgan mardligi va jasorati uchun O‘zbekistondan 214 mingdan ziyod askar va ofitser jangovar orden va medallar bilan taqdirlandi. Vatandoshlarimizdan 301 kishi Sovet Ittifoqi Qahramoni unvoniga sazovor bo‘ldi, yana 70 kishi "Shuhrat" ordenining barcha darajalari sohibi bo‘ldi.
O‘zbek xalqi mehnat borasida ham ulkan jasorat ko‘rsatdi. Mamlakatimiz frontning ishonchli tayanchiga aylandi: bu yerdan oziq-ovqat, kiyim-kechak, dori-darmon, qurol-yarog‘ va boshqa zarur resurslar uzluksiz jo‘natib turildi. Qisqa muddatda O‘zbekiston hududida 170 dan ortiq evakuatsiya qilingan korxonalar joylashtirilgani mudofaa sanoatining uzilishlarsiz ishlashini ta’minladi.
O‘sha og‘ir yillarda O‘zbekiston xalqi yuksak insonparvarlik namunasini ko‘rsatib, frontoldi hududlaridan evakuatsiya qilingan 1,5 milliondan ortiq kishini, jumladan, 250 mingdan ziyod yetim bolalarni qabul qildi.
O‘zbek xalqining urush yillaridagi jasorati xalqaro hamjamiyatda keng e’tirof etilmoqda.
Mamlakatimizda ham urush va mehnat fronti qatnashchilarining xotirasini abadiylashtirish, faxriylarni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlashga alohida e’tibor qaratilmoqda. Toshkentda ulug‘vor "G‘alaba bog‘i" yodgorlik majmuasi barpo etildi.
G‘alaba paradi yakunida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin va boshqa davlat rahbarlari bilan birgalikda Aleksandr bog‘idagi Noma’lum askar qabriga gul qo‘ydi.
Ushbu yodgorlik g‘alaba yo‘lida mislsiz jasorat ko‘rsatgan va jon fido qilgan millionlab jangchilar, jumladan, O‘zbekiston farzandlari xotirasiga o‘rnatilgan.
Marosim bir daqiqalik sukut hamda faxriy qorovul va harbiy orkestrning tantanali yurishi bilan yakunlandi.

President of Uzbekistan participates in festive events dedicated to the 80th anniversary of Victory
On May 9 at the invitation of President of the Russian Federation Vladimir Putin, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev participated in the solemn events on the occasion of the 80th anniversary of the Victory in World War II.
A Victory Parade was held on Red Square. The event was also attended by President of the People's Republic of China Xi Jinping, President of Brazil Lula da Silva, President of Egypt Abdel Fattah El-Sisi, President of Belarus Alexander Lukashenko, President of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, President of Kyrgyzstan Sadyr Japarov, President of Tajikistan Emomali Rahmon, President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov, President of Mongolia Ukhnaagiin Khürelsükh, President of Cuba Miguel Díaz-Canel, President of Venezuela Nicolás Maduro and others.
Victory in World War II is the result of courage, resilience and selflessness of millions of people. The multinational people of Uzbekistan have also made a significant contribution to the achievement of this great goal.
At the outbreak of the war, the population of our country amounted to more than 6 million people. During the war years, about two million Uzbeks were sent to the front. More than 538 thousand gave their lives on the battlefields, more than 158 thousand went missing.
Over 214 thousand soldiers and officers from Uzbekistan were awarded battle orders and medals for their courage and valor. 301 of our compatriots were awarded the title of Hero of the Soviet Union, and another 70 became full cavaliers of the Order of Glory.
The labor heroism of the Uzbek people is no less significant. Our country became a reliable support for the front: food, uniforms, medicines, weapons and other necessary resources were continuously sent from here. In the shortest possible time, more than 170 evacuated enterprises that ensured the uninterrupted work of the defense industry were located in Uzbekistan.
In those hardest years, the people of Uzbekistan showed a high example of humanism by accepting more than 1.5 million evacuees from frontline areas, including over 250 thousand orphans.
The feat of the Uzbek people during the war is widely recognized in the international community.
Our country is also working hard to immortalize the memory of frontline heroes and home front workers, and special attention is paid to social support for veterans. A majestic memorial complex, Victory Park, has been created in Tashkent.
At the end of the Victory Parade, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, accompanied by President of the Russian Federation Vladimir Putin and other heads of state, laid flowers at the Tomb of the Unknown Soldier in Alexander Garden.
This memorial, built in memory of millions of soldiers, including sons of Uzbekistan, who showed unparalleled courage and gave their lives in the name of victory, is a symbol of resilience, heroism and selfless exploits of the defenders of the Motherland.
The ceremony ended with a minute of silence and a solemn march by a company of honor guard and a military band.