BMT Bosh Assambleyasi O‘zbekiston tashabbusi bilan O‘rmonzorlash va O‘rmon tiklash Dekadasi haqidagi rezolyutsiyani qabul qildi
BMT Bosh Assambleyasi Nyu-York shahrida O‘zbekiston Respublikasi tashabbusi bilan “Barqaror o‘rmon xo‘jaligi asosida o‘rmonzorlashtirish va o‘rmon tiklash bo‘yicha Harakatlar Dekadasi” nomli rezolyutsiyani qabul qildi.
Rezolyutsiyaning hammualliflari 80 dan ortiq davlat bo‘lib, ular dunyoning barcha mintaqalarini, jumladan Markaziy Osiyo davlatlarini, Ozarbayjon, Rossiya, Braziliya, Avstriya, Germaniya, Finlyandiya, Portugaliya, Hindiston, Eron, Pokiston, BAA, Qatar, Bahraynni o‘z ichiga oladi.
Ushbu hujjat O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining asosiy tashabbuslari, jumladan “Atrof-muhitni muhofaza qilish va ‘yashil’ iqtisodiyot yili” dasturi, “Yashil makon” milliy loyihasi va “Markaziy Osiyo Yashil kamar” daraxt ekish aksiyasi asosida yaratilgan.
Rezolyutsiya 2027–2036 yillarni O‘rmonzorlashtirish va O‘rmon tiklash Harakatlar Dekadasi deb e’lon qiladi, kuch va resurslarni mobilizatsiya qilishga chaqiradi, shuningdek, davlatlar va tashkilotlarni tegishli chora-tadbirlarni kuchaytirishga tavsiya etadi.

The UN General Assembly adopted a resolution initiated by Uzbekistan on the Decade of Afforestation and Reforestation
The UN General Assembly in New York adopted the resolution initiated by the Republic of Uzbekistan titled “Decade of Action on Afforestation and Reforestation in Accordance with Sustainable Forest Management”.
The resolution was co-sponsored by over 80 countries representing all regions of the world, including Central Asian countries, Azerbaijan, Russia, Brazil, Austria, Germany, Finland, Portugal, India, Iran, Pakistan, the UAE, Qatar, and Bahrain.
The document is based on key initiatives proposed by the President of the Republic of Uzbekistan, including the program “Year of Environmental Protection and Green Economy”, the national project “Yashil Makon”, and the tree planting campaign “Green Belt of Central Asia”.
The resolution proclaims 2027–2036 as the Decade of Action on Afforestation and Reforestation, calls for the mobilization of efforts and resources, and recommends that countries and organizations intensify relevant measures.