BMT Bosh Assambleyasi O‘zbekiston tashabbusi bilan O‘rmonzorlash va O‘rmon tiklash Dekadasi haqidagi rezolyutsiyani qabul qildi
BMT Bosh Assambleyasi Nyu-York shahrida O‘zbekiston Respublikasi tashabbusi bilan “Barqaror o‘rmon xo‘jaligi asosida o‘rmonzorlashtirish va o‘rmon tiklash bo‘yicha Harakatlar Dekadasi” nomli rezolyutsiyani qabul qildi.
Rezolyutsiyaning hammualliflari 80 dan ortiq davlat bo‘lib, ular dunyoning barcha mintaqalarini, jumladan Markaziy Osiyo davlatlarini, Ozarbayjon, Rossiya, Braziliya, Avstriya, Germaniya, Finlyandiya, Portugaliya, Hindiston, Eron, Pokiston, BAA, Qatar, Bahraynni o‘z ichiga oladi.
Ushbu hujjat O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining asosiy tashabbuslari, jumladan “Atrof-muhitni muhofaza qilish va ‘yashil’ iqtisodiyot yili” dasturi, “Yashil makon” milliy loyihasi va “Markaziy Osiyo Yashil kamar” daraxt ekish aksiyasi asosida yaratilgan.
Rezolyutsiya 2027–2036 yillarni O‘rmonzorlashtirish va O‘rmon tiklash Harakatlar Dekadasi deb e’lon qiladi, kuch va resurslarni mobilizatsiya qilishga chaqiradi, shuningdek, davlatlar va tashkilotlarni tegishli chora-tadbirlarni kuchaytirishga tavsiya etadi.

Генеральная Ассамблея ООН приняла инициированную Узбекистаном резолюцию о Декаде облесения и лесовосстановления
Генеральной Ассамблеей ООН в г. Нью-Йорке принята инициированная Республикой Узбекистан резолюция «Десятилетие действий облесения и лесовосстановления в соответствии с устойчивым лесопользованием».
Соавторами резолюции стали свыше 80 стран, представляющих все регионы мира, в т.ч. страны Центральной Азии, Азербайджан, Россия, Бразилия, Австрия, Германия, Финляндия, Португалия, Индия, Иран, Пакистан, ОАЭ, Катар, Бахрейн.
Документ основывается на выдвинутых Президентом Республики Узбекистан ключевых инициативах, в т.ч. программе «Год охраны окружающей среды и «зелёной» экономики», общенациональном проекте «Яшил макон» и акции по высадке деревьев «Зеленый пояс Центральной Азии».
Резолюция провозглашает 2027–2036 годы Десятилетием действий облесения и лесовосстановления, призывает мобилизовать усилия и ресурсы, а также рекомендует странам и организациям активизировать соответствующие меры.